Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει ένας πρωτάρης;

StamatisG

Νέο μέλος
Χαιρετώ όλους στο Ψαλτολόγιον!

Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος με το forum, τα πόσα μέλη έχει και την ποσότητα του υλικού που υπάρχει!

Ο λόγος που έψαξα και βρήκα αυτό το forum είναι επειδή έχω μεγάλη θέληση να μάθω να ψέλνω σωστά.
Μένω σε ένα πολύ μικρό νησί και δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα. Πρώτον επειδή δεν παραδίδονται εδώ και δεύτερον επειδή δουλεύω και έχω οικογένεια και δεν μπορώ να λείψω από εδώ.

Εδώ έχουμε έλλειψη ψαλτών και αυτοί που υπάρχουν είναι πολύ μεγάλης ηλικίας. Χωρίς να θέλω να είμαι "κακός" δεν νομίζω οτι ψάλλουν σωστά. Δεν μου θυμίζουν σε τίποτα τους ψάλτες που έχω ακούσει κατά καιρούς στις πόλεις που έμενα πριν έρθω εδώ. Μπερδεύομαι, με λίγα λόγια, όταν τους ακούω. Αν μπορέσω να ξεπεράσω την ντροπή μου και να μάθω κάποια πράγματα σωστά θα ήθελα να ξεκινήσω και επειδή θέλω να βοηθήσω την εκκλησία και επειδή μου αρέσει.

Πως όμως; Υπάρχουν βιβλία και ηχογραφήσεις που μπορούν να με βοηθήσουν αν λάβουμε υπ' όψιν ότι ξεκινάω από το ΜΗΔΕΝ;
Θα βοηθούσε απλά να ακούω ηχογραφήσεις και να προσπαθήσω να τυπώσω αυτό που ακούω; (Είμαι καλός σ' αυτό) Όμως δεν μου φθάνει κάτι τέτοιο γιατί θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να κάνω, πότε και γιατί.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή για το τι πρέπει να κάνω και πως;

Έχω πολύ θέληση και όρεξη να μάθω.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Φίλε μου διδάσκω επίσημα τη Μουσική μας, περίπου 50 χρόνια. Από τη "μικρή" αυτή πείρα μου, έχω κατασταλλάξει στο συμπέρασμα, ότι για να ξεκινήσει κανείς τη διαδικασία, να μάθει σωστά Βυζαντινή Μουσική, θα πρέπει να στρωθεί κάτω και αφήνοντας κατά μέρος ΟΛΑ τα βιβλία, να ασχοληθεί ΜΟΝΟ με την εξάσκηση πάνω στην παραλλαγή. Παραλλαγή με όλα τα "παρατράγουδα" ( δηλαδή απλές γραμμές, υπερβατές αναβάσεις και καταβάσεις από 2 - 9 Φθόγγους. ασκήσεις με γοργά, δίγοργα, τρίγοργα κ.λ.π. , ασκήσεις σύνθετες με όλα τα προηγούμενα συν διάφορες παραχορδές λόγω φθορών και δεν συμμαζεύεται ). Με αυτό τον τρόπο, θα μάθεις να λές, αυτό που βλέπουν τα μάτια σου, χωρίς κανένα πρόβλημα. Σήμερα η τακτική της Διδασκαλίας στα Ωδεία, έχει καταντήσει τους Ψάλτες, να κάνουν το Σταυρό τους παρακαλώντας το Θεό, οι μουσικές γραμμές που θα διαβάσουν, να μην περιέχουν πολλές και μεγάλες υπερβατές αναβάσεις και καταβάσεις, δίγοργα, τρίγοργα κ.λ.π. Εάν τα βρούν όλα τα ανωτέρω, κάνουν Αγιασμούς και Ευχέλαια, προκειμένου να ξορκίσουν το κακό και να μην τους ξανατύχει. Εάν λοιπόν θέλεις να μάθεις πρώτ'απ'όλα να διαβάζεις, μάζεψε από όλα τα Θεωρητικά όλες τις ασκήσεις που περιέχουν και στρώσου να τις μάθεις να τις λές, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ή δισταγμό. Εάν θέλεις, πάρε με στο 2104824725, να τα πούμε εκτενέστερα. Είμαι πρόθυμος να σε βοηθήσω σε ότι θέλεις, φτάνει να το θέλεις.
 

iason

Νέο μέλος
σιγουρα χρειαζεται καποια θεωρητικη γνωση πριν την πρακτικη.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ἀγαπητέ StamatisG
Νομίζω εἶσθε πολύ τυχερός ὃπου ἐλάβατε τήν ἀνωτέρω ἀπάντησι καί προσφορά βοηθείας ἀπό τόν ἐμπειρώτατον "Τσακιτζῆν". Ἐγώ δυστυχῶς πρό τριάκοντα ἐτῶν ἒκαμα τό σφάλμα νά μή δεχθῶ πρόσκλησίν του νά συμμετάσχω εἰς τήν χορωδίαν του "λὀγω πολλῶν ὑποχρεώσεων". Δέν θά τό λησμονήσω ποτέ, ἰδίως ἀφοῦ τόν ἢκουσα εἰς ἓναν γάμον εἰς τόν Προφ.Ἠλίαν Πειραιῶς. Μή κάμετε τό ἲδιον σφάλμα.
Λοιπόν Παραλλαγή καί πάλιν Παραλλαγή
Ὑπάρχουν διάφορες κασέττες κτλ μέ τήν παραλλαγή ὡρισμένων ὓμνων.
Ἐάν ὃμως θέλετε νά μάθετε τήν παραλλαγή κάποιου ἂλλου συγκεκριμμένου
ἃσματος τότε εἶσθε μόνος σας στό νησί, ἀβοήθητος.
Διά νά καλύψετε αὐτήν τήν περίπτωσιν μπορεῖτε νά χρησιμοποιήσητε τό
ΔΩΡΕΑΝ λογισμικόν μου BZQ τό ὁποῖον παράγη μέ ἀπλούστατον τρόπον καί μέ ἀνθρωπίνην φωνήν τήν Παραλλαγήν οἱασδήποτε παρτιτούρας Βυζ.Μουσικῆς.
Βεβαίως δέν ἀντικαθιστᾶ τὀν καθηγητήν. Αύτός θά σᾶς πῆ π.χ. πόσην δύναμιν νά βάζετε εἰς τήν Πεταστήν κτλ.
Μέ ὀλίγην φαντασίαν μπορεῖτε νά τό συγκρίνετε μέ λογισμικά πού μεταφράζουν
είς ἂλλην γλῶσσαν. Δέν άναπληροῦν τόν ἂνθρωπον. Ὃμως εἶναι μία βοήθεια, κυρίως είς τήν ἀρχήν.
Διά νά χρησιμοποιήσητε τό πρόγραμμα ὑποτίθεται ὃτι γνωρίζετε τήν θεωρίαν τῆς Β.Μ.
Εἰς τόν κατωτέρω σύνδεσμον (στά μηνύματα μου Pappous43) δύνασθε νά κατεβάσετε τό BZQ καί νά δῆτε/ἀκούσετε παραδείγματα χρήσεως.
Θά χαρῶ νά σᾶς ἀπαντήσω εἰς ἐρωτήσεις/σχόλια.
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=135
 
Πολλοί αναζητούν τρόπους εκμάθησης της Βυζαντινής μουσικής, μαζί κι εγώ. Δεν ενθυμούμε που, αλλά είχα κατεβάσει όλη την "Παραλλαγή & Μέλος" όλου του 8ήχου, Εσπερινό, όρθρο και Θεία Λειτουργία, μαζί με τα κείμενα, που μάλλον είναι του κ. Κιαμίλη.
Στην πορεία αναζήτησα και τα κενά που υπήρχαν, όπως στον πλ. Δ' και τα συμπλήρωσα, σε μέλος και Παραλλαγή, του γέροντος Πανάρετου. (http://www.symbole.gr/musice/aoath/79--1924-1993-)
Ο όγκος των δεδομένων είναι σχετικά μεγάλος, πάνω από 600 ΜΒ.
Τώρα όμως υπάρχει η δυνατότητα να τα βρείτε στη σελίδα μου στην Google, εδώ: https://drive.google.com/?authuser=0#folders/0B0bat9rc2qgAcXNLdUYzYmRnajQ

Όλα αυτά τα που έχω ανεβάσει και θα ανεβάσω στο μέλλον, τα έχω βρει σε "κοινές" σελίδες από διάφορα φόρουμ.
Αν παρ' όλα αυτά κάποιο προσβάλει ή θίγει πνευματικά διακαιώματα, παρακαλώ ενημερώστε με για να τα αφαιρέσω.
Προσοχή, δεν είναι δικά μου, και όλα δίνονται προς δόξαν Θεού σε όλους εσάς που αγαπάτε και θέλετε να Υμνήσετε Τον Κύριο.
Τυρεκίδης Χρήστος

Επαναλαμβάνω, η σελίδα είναι: https://drive.google.com/?authuser=0#folders/0B0bat9rc2qgAcXNLdUYzYmRnajQ
 
Χαιρετώ όλους στο Ψαλτολόγιον!

Είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος με το forum, τα πόσα μέλη έχει και την ποσότητα του υλικού που υπάρχει!

Ο λόγος που έψαξα και βρήκα αυτό το forum είναι επειδή έχω μεγάλη θέληση να μάθω να ψέλνω σωστά.
Μένω σε ένα πολύ μικρό νησί και δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθήσω κάποια μαθήματα. Πρώτον επειδή δεν παραδίδονται εδώ και δεύτερον επειδή δουλεύω και έχω οικογένεια και δεν μπορώ να λείψω από εδώ.

Εδώ έχουμε έλλειψη ψαλτών και αυτοί που υπάρχουν είναι πολύ μεγάλης ηλικίας. Χωρίς να θέλω να είμαι "κακός" δεν νομίζω οτι ψάλλουν σωστά. Δεν μου θυμίζουν σε τίποτα τους ψάλτες που έχω ακούσει κατά καιρούς στις πόλεις που έμενα πριν έρθω εδώ. Μπερδεύομαι, με λίγα λόγια, όταν τους ακούω. Αν μπορέσω να ξεπεράσω την ντροπή μου και να μάθω κάποια πράγματα σωστά θα ήθελα να ξεκινήσω και επειδή θέλω να βοηθήσω την εκκλησία και επειδή μου αρέσει.

Πως όμως; Υπάρχουν βιβλία και ηχογραφήσεις που μπορούν να με βοηθήσουν αν λάβουμε υπ' όψιν ότι ξεκινάω από το ΜΗΔΕΝ;
Θα βοηθούσε απλά να ακούω ηχογραφήσεις και να προσπαθήσω να τυπώσω αυτό που ακούω; (Είμαι καλός σ' αυτό) Όμως δεν μου φθάνει κάτι τέτοιο γιατί θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να κάνω, πότε και γιατί.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια συμβουλή για το τι πρέπει να κάνω και πως;

Έχω πολύ θέληση και όρεξη να μάθω.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!


Ψάξε εδώ: https://drive.google.com/?authuser=0#folders/0B0bat9rc2qgAcXNLdUYzYmRnajQ
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Ανέβα στο αναλόγιο αδελφέ και όλα τα άλλα θα τα φέρει ο Θεός,άν ξεκινήσεις απο το σπίτι μόνο με βιβλία κτλ το χασες το παιχνίδι.Στο αναλόγιο εκεί...κατευθείαν στην αρένα,και να μελετάς το τυπικό που εκδίδεται κάθε χρόνο για να μάθεις πότε λέμε ποιά.Πρώτα θα μάθεις Απόστολο να λές να κανεις ανάγνωση Εξάψαλμο,Προιοιμιακό,Αναγνώσματα Παλαιοδιαθηκικά,μετά Απολυτίκια,Καθίσματα,Κανόνα και τέλος τέλος ο Θεός να σε φωτίσει θα πείς και δοξαστικά.Πήγαινε κοντά σε έναν άνθρωπο που θέλει να σου μάθει.Εγώ ήμουν τυχερός γιατι με δίδαξε συνομίληκός μου και φίλος και εκτός απο ψάλτη μέ εκανε και ακόμη περισσότερο Χριστιανό ορθόδοξο.Πρώτα προσευχήσου να σου φέρει σωστό άνθρωπο στο δρόμο σου και άσε τα άλλα στον Κύριο
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
'Οπως όλες οι καλές τέχνες θέλει αγάπη και υπομονή. Αν τα χεις αυτά τα δυο και δουλέψεις,
αργά ή γρήγορα θα δεις τ' αποτελέσματα της προσπάθειας σου.
 
Top