Ποιο Τρισάγιον, Χερουβικόν, Άξιον Εστίν και Κοινωνικόν μας αρέσει περισσότερο;

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όλα τα μαθήματα ωραία είναι, αρκεί να ξέρεις να τα ψάλλεις! Οπότε, τα μαθήματα που προτιμώ είναι και αυτά που έχω ακούσει και τις πιο περίτεχνες εκτελέσεις και έχουν εντυπωθεί βαθιά μέσα μου! Κάτι τέτοιο πιστεύω πως εννοεί και ο κ. Γιάννου με τα μαθήματα που έψαλλε ο Στανιτσας.

Ειδικότερα, τώρα, δεν μπορώ να μην μνημονεύσω τα Χερουβικά του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου, και ιδιαίτερα αυτό σε Άγια (που το ετοίμασα και πρόπερσυ για το πτυχίο), όπως και τα «Σιγησάτω» και «Του δείπνου σου» του Ιακώβου Πρωτοψάλτου. Και τα Χερουβικά του Φωκαέως μου αρέσουν, αν και έχω βαρεθεί να τα λέω. Επίσης, το πανέμορφο χερουβικό σε γ' του Γρηγορίου, που το ανέβασε σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια ο Στανίτσας με τη χορωδία του.

Από Κοινωνικά, που σαν αριστερός είναι και αυτά που λέω περισσότερο, αγαπημένα μου είναι το «Αινείτε» σε α' από τον Ιωάννη, ιδιαίτερα αφού το άκουσα από τον Ναυπλιώτη που στην εκτέλεση δίνει μάθημα σοβαρής εκτελέσεως με πλούσιες αναλύσεις, το «Λύτρωσιν» του Δανιήλ, το «Ποτήριον» του Πέτρου σε Άγια, το «Αγαλλιάσθε του Πέτρου σε πλ. δ' και το «Σώμα Χριστού» σε γ' του Γρηγορίου. Κι άλλα πολλά μου αρέσουν, όμως αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό σαν μαθήματα που δε χορταίνω ψάλλω.
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αξιον εστι στον πλ'δ το αριστουργημα του Παπανικολαου και στον β' το επισης αριστουργηματικο του Φιλανθιδη ! Αυτα στα γρηγορα !
Θα επανελθω :) !
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Τρισαγιον : Στανιτσα σε Δ φθορικο(για αλλους βαρυς φθορικος)

Χερουβικον : Γρηγοριου σε ηχο Γ

Αξιον Εστιν : Χατζηαθανασιου Ηχος Α 7φωνος

Κοινωνικον : Εις μνημόσυνον Νικολαου Σμυρνης σε ηχο Α

(Λειτουργικα Χατζηαθανασιου σε διασκευη Στανιτσα)
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Προσωπική γνώμη

1 Τρισάγιον και Δύναμις Κυριάκου Ιωαννίδου Καλογήρου πλ.α.

2 Χερουβικό Αθανασίου Καραμάνη α ήχος (το σύντομο) - Πέτρου Εφεσίου πλ.α( από μουσικό θησαυρό)

3 Άξιον εστί Φιλανθίδου Δευτερόπρωτος - Χατζηαθανασίου σε Φρύγιο- και του Νεκταρίου Βλάχου σε α ήχο από πανδέκτη Ζωής.

4 Κοινωνικό εις μνημόσυνον Πέτρου ήχος βαρύς.
 
Κοινωνικό των Κυριακών Ξένου του Κορώνη, πλ. β. Απίστευτο.
Κοινωνικό των Κυριακών Ιωάννου Κουκουζέλη, πλ. α.
Χερουβικό α΄ τετράφωνος, Κλαδά.
Χερουβικό γ' ήχος, Παϊσίου μον.
Χερουβικό γ' ήχος, Γρηγορίου.

Λειτουργικά πλ. α Χ"Αθανασίου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ηλίας Παπαδόπουλος;122598 said:
...
Χερουβικό α΄ τετράφωνος, Κλαδά.
Χερουβικό γ' ήχος, Παϊσίου μον.
...

Αυτά, θα ήθελα να τα δω.
 
Οπωσδήποτε! Αναμένουμε.

Χάριν συντομίας όμως, μέχρι να επιστρέψω στην Λάρισα και να ψάξω στο γραφείο -ζούγκλα:D ίσως τα βρούμε διαδικτυακά:D
Του Παϊσίου πρέπει να το έχει ο Hristakis όπως είδα εδώ, και του Κλαδά πρέπει να το έχει εδώ αλλά δεν έχω πρόσβαση.

Τα δικά μου είναι σίγουρα χειρόγραφα ή απ' τον Λαοσυνάκτη ή από τον Μιχάλη (τον Στρουμπάκη).
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τρισάγιον: Β΄ ήχου Πέτρου Λαμπαδαρίου. Δύναμις το σύνηθες, καθώς και το "ντόπιο" (Γεωργίου του Κρητός).
Χερουβικόν: Τα της εβδομάδος του Πέτρου (και οι 2 σειρές) και τα του Φωκαέως.
Άξιόν εστιν: Α΄ και Β΄ ήχων Γρηγορίου Πρωτοψάλτου, Γ΄ ήχου Πέτρου Βυζαντίου και το του πλαγίου του Α΄ του Μάρκου Βασιλείου.
Κοινωνικά: Τα του Πέτρου Λαμπαδαρίου και σχεδόν όλες οι συνθέσεις από την εποχή του και πίσω.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Κοινωνικό των Κυριακών Ξένου του Κορώνη, πλ. β. Απίστευτο.
Κοινωνικό των Κυριακών Ιωάννου Κουκουζέλη, πλ. α.
Χερουβικό α΄ τετράφωνος, Κλαδά.
Χερουβικό γ' ήχος, Παϊσίου μον.
Χερουβικό γ' ήχος, Γρηγορίου.

Λειτουργικά πλ. α Χ"Αθανασίου.

Το κοινωνικό του Κορώνη σε πλ.β υπάρχει εδώ στο ψαλτολόγιο? σε κείμενο εννοώ? αν όχι μπορείς να το σκανάρεις? Ευχαριστώ!
 
Εκεί μέσα είναι, μαζί με πολλά άλλα. Εδώ είναι και τα περιεχόμενα.

Όχι Νεοκλή. Το έψαξα μέσα αλλά δεν το έχει. Στην συλλογή, την οποία μου είχει δώσει σε Φ/Α ο Ι. Χασανίδης (με σφραγίδα από την συλλογή του Δ. Σουρλατζή αν θυμάμαι καλά) έχει και του Κορώνη. Μόλις μπορέσω θα το ανεβάσω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής


Όχι Νεοκλή. Το έψαξα μέσα αλλά δεν το έχει. Στην συλλογή, την οποία μου είχει δώσει σε Φ/Α ο Ι. Χασανίδης (με σφραγίδα από την συλλογή του Δ. Σουρλατζή αν θυμάμαι καλά) έχει και του Κορώνη. Μόλις μπορέσω θα το ανεβάσω.

Σύμφωνα με τα περιεχόμενα, είναι στη σελίδα 88.
Και για του λόγου το αληθές ....
 

Attachments

  • Αινείτε Ήχος πλ. β΄ Ξένου Κορώνη.pdf
    768.4 KB · Views: 94
Last edited:

kkokkino

Μέλος
Τρισάγιο Πέτρου σε β' ήχο, με "δύναμις" Νηλέως αλλά όταν είδα την πρωτότυπη δύναμι σε βαρύ μου άρεσε ακόμα πιο πολύ! Επίσης του Αβαγιανού και το "συνειθισμένον".

Από χερουβικά, του Γρηγορίου σε γ' ήχο, του "τουπίκλην" Λαοσυνάκτου του πλ.α' πενταφωνούντος ήχου, του Χατζηαθανασίου σε τρίτο, και το Σιγησάτω του Ιακώβου.

Λειτουργικά τα εις κλιτόν, του Χατζηαθανασίου σε "φρύγιο", και της λειτουργίας του Μ. Βασιλείου.

Άξιον εστί πλ.β Σαρανταεκκλησιώτου, πλ.β Ανωνύμου, β' ήχου Γρηγορίου (συνειθισμένον), πλ.δ' Αναστασίου του εκ Πάρλας.

Κοινωνικά με πολλή δυσκολία στην απόφαση: Αινείτε πλ.δ Κλαδά (το πρώτο από τα 2 στη συλλογή του κ. Μεντζά), Δανιήλ των Χριστουγέννων σε α' ήχο, εις μνημόσυνον "παλαιόν" ήχος γ' (εύκολο αλλά αρκετά ωραίο), και Αινείτε πλ.α' του Κουκουζέλη.
 
Τρισάγιον:Φυσικά το Φεραχνάκ του Στανίτσα.
Χερουβικό:Το υπέροχο αργοσύντομο του τετάρτου ήχου επίσης του Στανίτσα.
Λειτουργικά και Άξιον Εστί:Του πλαγίου του πρώτου φρύγιου, του Χατζηαθανασίου.
Κοινωνικόν:Τα κοινωνικά της πόλης του άρχοντα Θράσου.
(τελικά είμαι όντως πολύ κολλημένος με τον άρχοντα)!:D
 
Last edited by a moderator:

Στέλιος Σ.

Παλαιό Μέλος
Τί να πρωτοδιαλέξει κανείς?

Τρισάγιον Πέτρου Λαμπαδαρίου
Δύναμις Σίμωνος Αβαγιανού
Χερουβικό Γρηγορίου ήχος Γ, Φωκαέως ήχος Α
Άξιον εστίν Γρηγορίου ήχός Α και το συνηθισμενον σε ήχο Β
Κοινωνικό Ποτήριον Πλ.Α Μπαλασίου

και επαναλαμβανω...Τί να πρωτοδιαλέξει κανείς?
 

...Χερουβικό α΄ τετράφωνος, Κλαδά.
Χερουβικό γ' ήχος, Παϊσίου μον.
...
Αυτά, θα ήθελα να τα δω.

Ανεβάζω το ωραιότατο Χερουβικό του Παϊσίου Μοναχού, ελλείψει σκάννερ, σε φωτογραφίες. Πιθανώς, χειρ Ιωάννου Αρβανίτη. Αν μπορεί κάποιος φίλος να το μετατρέψει σε pdf.




ΥΓ Δεν πιστεύω να θέλει κανείς και του Κλαδά;:D
 

Attachments

  • PIC_0284.JPG
    PIC_0284.JPG
    140.7 KB · Views: 35
  • PIC_0285.JPG
    PIC_0285.JPG
    162.5 KB · Views: 26
  • PIC_0286.JPG
    PIC_0286.JPG
    162.4 KB · Views: 50

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ηλίας Παπαδόπουλος;122808 said:

Δεν πιστεύω να θέλει κανείς και του Κλαδά;:D
:mad: :D Δώ-σε παρ-τι-τού-ρες, στοον λαα-όο!!!
 
Last edited:
Top