Ποιούς ψάλτες προτιμάτε;

Τώρα σας αλλάζω το θέμα πάω λίγο στις προτιμήσεις Ιεροψαλτών . Κάποτε με συγκινούσε ο Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος , Ο Κυριαζής Δασκαλούδης απο την Λάρισα , Ο Σπυρίδων Πειρστέρης . Τώρα δεν μπορώ να ακούσω κανέναν ο μόνος που μπορώ να τον ακούσω αυτήν την στιγμή και μου κάνει κλίκ είναι ο Βασίλης ο Σπυριδόπουλος απο την Θεσσαλονίκη τον Άγιο Δημήτριο . Άλλον Ψάλτη δεν μπορώ να ακούσω είτε απο την τηλεόραση είτε απο το ράδιο .
Ακούω προτιμήσεις .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ιωάννη, μετακίνησα το μήνυμα αυτό σε νέα συζήτηση (thread). Νομίζω αρκετοί θα έχουν κάτι να πούν :D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τώρα σας αλλάζω το θέμα πάω λίγο στις προτιμήσεις Ιεροψαλτών . Κάποτε με συγκινούσε ο Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος , Ο Κυριαζής Δασκαλούδης απο την Λάρισα , Ο Σπυρίδων Πειρστέρης . Τώρα δεν μπορώ να ακούσω κανέναν ο μόνος που μπορώ να τον ακούσω αυτήν την στιγμή και μου κάνει κλίκ είναι ο Βασίλης ο Σπυριδόπουλος απο την Θεσσαλονίκη τον Άγιο Δημήτριο . Άλλον Ψάλτη δεν μπορώ να ακούσω είτε απο την τηλεόραση είτε απο το ράδιο .
Ακούω προτιμήσεις .

Αγαπητε Ιωαννη
Βεβαιως καθε αποψη σεβαστη και βεβαιως περι ορεξεως ουδεις λογος . Θα μου
επιτρεψεις ομως τα παρακατω :
Ειχα την τυχη να παρακολουθησω 4 φορες την Κυριακατικη Λειτουργια στον Ι.Ν. του Αγιου Δημητριου στην Θεσσαλονικη , επι πρωτοψαλτιας του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου και λαμπαδαριας του πολυ καλου (τοτε) διδυμου Βασιλειου Σπυριδοπουλου και
Χρηστου Παπαδοπουλου . Ειδικα ο κ. Σπυριδοπουλος (πρωτοψαλτου στον ναο ,
μετα τον θανατο του Χρυσανθου , εως και σημερα) , ηταν ενας πολυ καλος
λαμπαδαριος με εξαιρετικο ηχοχρωμα φωνης κλπ . Παντα κατα την αποψη μου , σημερα η αποδοση του κ. Σπυριδοπουλου εχει πεσει , ισως και λογω ηλικιας . Προσωπικα εγω , που μου αρεσε να τον ακουω ως λαμπαδαριο , σημερα δεν τον ακουω και πολυ ευχαριστα . Και πιστεψε με εχω πολλα (περιπου 100 σιντι με διαφορες ακολουθιες ηχογραφημηνες μεσα στον Αγιο
Δημητριο επι πρωτοψαλτιας και Χρυσανθου και κ. Σπυριδοπουλου) σχετικα
ακουσματα .
Επαναλαμβανω περι ορεξεως ουδεις λογος . Και για να μην παρεξηγω . Ο
κ. Σπυριδοπουλος ηταν ενας πολυ καλος ψαλτης . Αν εχει πεσει καπως η
αποδοση του , λογικο ειναι και συμβαινει με ολους τους ψαλτες απο καποια
ηλικια και μετα . Ομως νομιζω οτι οι αειμνηστοι Χρυσανθος και Περιστερης που
αναφερεις ηταν αλλο πραγμα , οπως ακομα και ο κ. Δασκαλουδης Κυριαζης (ενταξει καποιες φορες το παρακανει) .
Και επ' ευκαιρια στην εκπομπη μου στον Ρ/Σ της ΙΑΚ το Σαββατο 15-12-07 ,
θα εχω (εκτος απροοπτου) ηχογραφηση Κυριακης των Προπατορων (στα 1978 ή 1979) απο τον ως ανω ιερο ναο .
Αν μπορεις ακουσε την www.iak.gr ( ωρα Ελλαδος περιπου 20.00' ) .
 
Αγαπητέ Ευάγγελε έχεις απόλυτο δίκαιο και ουδείς αμφιβάλει θέλω να πειστεύω ότι οι παλαοί Πρωτοψάλται Περιστέρης - Θεοδοσόπουλος , είχαν άλλη αίγλη αυτό τελεία .
Για τα σημερινά δεδομένα γιατί κάνεις δεν μας κάνει κλίκ όπως μας έκανε με τους παλαιούς ; Μήπως φταίνε οι διάφορες σχολές που δήθεν αντιπροσοπεύουμε ο καθένας μας , μήπως το ότι δεν προβαλόταν τόσο πολύ η Βυζαντινή μουσική όπως σήμερα , μήπως η όλη κατάσταση της Διοικούσας αρχής της Εκκλησίας και εμείς οι Ιεροψάλται έχουμε φτάσει το θέμα στο απροχώρητο και να τα έχουμε χορτάσει όλα , μήπως βγάζουμε διάφορα αποθημένα ο καθένας μας ; Θυμάμαι παλιά όταν ακούγαμε κάποιον Ψάλτη σκιρτούσαμε να ακούσουμε , τώρα γιατί αυτήν η χόρταση απο όλους μας ;
Σας παρακαλώ παραθέτω μερικά ερωτήματα τα οποία με προβληματίζουν έντονα .
 
Αγαπητέ Δημήτριε Κουμπαρούλη σε ευχαριστώ πολύ για την μετακίνηση του ερωτήματός μου σε νέα συζήτηση με θέμα " Ποιούς Ψάλτες προτιμάτε ;"
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Ευάγγελε έχεις απόλυτο δίκαιο και ουδείς αμφιβάλει θέλω να πειστεύω ότι οι παλαοί Πρωτοψάλται Περιστέρης - Θεοδοσόπουλος , είχαν άλλη αίγλη αυτό τελεία .
Για τα σημερινά δεδομένα γιατί κάνεις δεν μας κάνει κλίκ όπως μας έκανε με τους παλαιούς ; Μήπως φταίνε οι διάφορες σχολές που δήθεν αντιπροσοπεύουμε ο καθένας μας , μήπως το ότι δεν προβαλόταν τόσο πολύ η Βυζαντινή μουσική όπως σήμερα , μήπως η όλη κατάσταση της Διοικούσας αρχής της Εκκλησίας και εμείς οι Ιεροψάλται έχουμε φτάσει το θέμα στο απροχώρητο και να τα έχουμε χορτάσει όλα , μήπως βγάζουμε διάφορα αποθημένα ο καθένας μας ; Θυμάμαι παλιά όταν ακούγαμε κάποιον Ψάλτη σκιρτούσαμε να ακούσουμε , τώρα γιατί αυτήν η χόρταση απο όλους μας ;
Σας παρακαλώ παραθέτω μερικά ερωτήματα τα οποία με προβληματίζουν έντονα .

Αγαπητε Ιωαννη ουτε εμενα μου κανουν κλικ οι σημερινοι ψαλτες .
Ρωτας διαφορα . Η αποψη (μαλλον η πεποιθηση) μου για αυτα που ρωτας
ειναι : Οι παλαιοι ψαλτες δεν πηγαιναν ουτε σε ωδεια ουτε σε σχολες . Πηγαιναν απο πολυ μικρη ηλικια , στο καλλιτερο σχολειο που λεγεται αναλογιο . Και εκει ακουγαν , ακουγαν , ακουγαν . Τους ελεγαν και οι
πρωτοψαλτες κατι λιγα απο θεωρητικης πλευρας και αυτο ηταν . Αποτελεσμα
ολοιι αυτοι μπορει να μην ηξεραν λεπτομερειες περι την θεωρια , αλλα γινονταν ψαλτες . Σημερα εχουμε αριστεις περι την θεωρια αλλα απο πραξη
λιγα πραγματα . Ψαλτες δεν εχουμε . Δεν θα επεκταθω προς το παρων
περισσοτερο .
Στο φορουμ και στο θεμα ''Γενικα περι ψαλτικης'' / ''εφαρμοσθηκε ο νεος
νομος ...'' , εχω καποιο μηνυμα . Ισως το εχεις δει . Αν οχι καμε τον κοπο
και ριξε μια ματια . Υπαρχουν καποιες ερωτησεις εκ των οποιων μια αναφερεται σε ωδεια και σχολες . Θαθελα τις σχετικες αποψεις σου για το
μηνυμα αυτο .
 

emil

Παλαιό Μέλος
Γιάννη Αρβανίτη
π.Δανιήλ
Μάξιμο τον Βατοπαιδινό
και αρκετούς άλλους,αλλά αυτοί είναι σε πρώτη εκτίμηση.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Γιάννη Αρβανίτη
π.Δανιήλ
Μάξιμο τον Βατοπαιδινό
και αρκετούς άλλους,αλλά αυτοί είναι σε πρώτη εκτίμηση.
Ωραίος...μάλλον εννοείς τους ζώντες...από τεθνεώτες?(πως γράφεται αυτό ρε παιδιά???)
πλάκα κάνω...:p
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
για την τέχνη τους:

Ναυπλιώτης (μεγαλοπρεπής)
Πρίγγος (γλυκύς και μεγαλοπρεπής)
Μιχαηλίδης (εκκλησιαστικός και σοβαρός)
Δανιηλίδης (εκκλησιαστικός και σοβαρός)
Μπρούσαλης Στέφανος (εκκλησιαστικός και σοβαρός)
Μαυρόπουλος π. Νικόλαος (εκκλησιαστικός και σοβαρός)

για τη φωνή (και την τέχνη τους βέβαια):

Στανίτσας (άριστος τεχνίτης και φωνή)
Σφήκας (υπέροχη φωνή και τεχνίτης)

για το προσευχητικό ύφος τους:

π. Δοσίθεος (τεχνικότατος και γλυκύς)
π. Δανιήλ (παρορμητικός και υποβλητικός)
π. Αλέξιος Ξενοφωντινός (αναστάσιμος)
Εμμανουηλίδης (γλυκύς και κατανυκτικός)

και φυσικά πολλούς άλλους, η ειδωλολατρική λίστα είναι μακριά :)
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μετά από πολλές... αλλαγές προτιμήσεων κατά καιρούς, εγώ σήμερα ακούω σχεδόν αποκλειστικά Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο. Αυτή η απόδοση ρε παιδιά από ένα σημείο και πέρα νομίζω είναι χάρισμα, δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν ξέρω αν θα περάσει ποτέ ξανά τέτοιος ψάλτης. Ειδικά στα χερουβικά είναι μυσταγωγία τελείως. Και ο αριστερός του κανόνι! (είναι ο Σπυριδόπουλος, που αναφέρετε; Δεν το ξέρω). Παρεμπιπτόντως, έχω μόνο καμιά 10αριά CD σε mp3 από Χρύσανθο και, όπως καταλαβαίνετε, ψήνομαι να βρω περισσότερα. Είναι δυνατό να ανεβάσετε σχετικό υλικό βρε παιδιά; Εννοώ όχι 1-2 κομμάτια, αλλά περισσότερα. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα φυσικά.

Από κει και πέρα: Στανίτσας και Τσαμκιράνης. Για να είμαι ειλικρινής, στο ύφος γενικά προτιμάω Χρύσανθο, στο χρόνο και τα γυρίσματα Στανίτσα και στις λεπτές φωνητικές αποχρώσεις Τσαμκιράνη. Από πιο σύγχρονους, εντάξει, υπάρχουν μεγάλες φωνές αλλά όχι τέτοιοι ψάλτες. Κάποτε συνάντησα έναν κύριο (όχι μουσικό) που είχε έρθει από Κωνσταντινούπολη και μένει τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα, ο οποίος μου είχε βγάλει... άχρηστους όλους τους τελευταίας γενιάς πατριαρχικούς ψάλτες που του ανέφερα (Νικολαΐδη, Εμμανουηλίδη, Αστέρη κλπ.)! Τελικά τον κατάλαβα όταν του έκανα την κρίσιμη ερώτηση: "Για μια στιγμή, μήπως ήσασταν στην Κωνσταντινούπολη όταν έψελναν Πρίγγος - Στανίτσας;" "Μπράβο, το 'πιασες!", μου απάντησε. "Αν έχεις μεγαλώσει μ' αυτά τα ακούσματα, όλοι οι μεταγενέστεροι δε λένε τίποτα", συμπλήρωσε! Απλά το αναφέρω. Μου αρέσει πάντως πάρα πολύ ο Πετρόχειλος (έχει πέσει σήμερα). Ανέβασα ένα ασματικό Άγιος ο Θεός, για να το θαυμάσετε όσοι δεν το έχετε ακούσει. Η πλάκα είναι ότι στο "Αθάνατος" ακούγεται από κάτω για λίγο, αν προσέξετε, μια φωνή "Ωωωω..."!!!

Αντίθετα, όσο κι αν έχουν φωνάρα, δεν θεωρώ μεγάλους σαν τους προηγούμενους κάποιους ψάλτες που το παρατραβάνε (Δασκαλούδη, Χατζή, Φωτόπουλο, Βάζα, Μαϊδανόγλου κλπ.). Είναι φυσικά φωνές που δεν παίζονται και τους ακούω αρκετές φορές και παθαίνω την πλάκα μου... Σαν τέχνη όμως και τέρψη και όχι συστηματικά, για να μαθητεύσω στο ύφος, όπως ακούω τους προηγούμενους που ανέφερα. Η Γλυκερία είχε πει για τον Δασκαλούδη (είμαι αυτήκοος μάρτυς) ότι κάνει απίστευτα πράγματα και τον ακούει, αλλά είχε συμπληρώσει: "Βέβαια δεν ξέρω πόσα απ' αυτά είναι εκκλησιαστικά".

Εντάξει, και το πολίτικο ψάλσιμο στυλ Μουτάογλου, Καρακάση ή Παϊκόπουλου σήμερα, είναι κι αυτό παραδοσιακό, μετρημένο και πολύ ωραίο! Επίσης, υπάρχουν μεγάλοι ψάλτες που οι παλιές τους ηχογραφήσεις, που είναι και πιο δυσεύρετες, είναι πιο ποιοτικές από αυτές που συνήθως κυκλοφορούν (Περιστέρης, Ταλιαδώρος, Φιρφιρής, Χατζημάρκος).
 

Attachments

  • Asmatikon_Petr.mp3
    508 KB · Views: 113

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανέβασα ένα ασματικό Άγιος ο Θεός, για να το θαυμάσετε όσοι δεν το έχετε ακούσει. Η πλάκα είναι ότι στο "Αθάνατος" ακούγεται από κάτω για λίγο, αν προσέξετε, μια φωνή "Ωωωω..."!!!
Τι να πει κανείς?πραγματικά εκπλήσσομαι...είναι αυτό που λέμε κάπου κάπου ότι πέρα από το τι φωνή έχει ο καθένας και το πόσο "καλός" ψάλτης είναι,πρέπει να έχουμε την ΠΑΙΔΕΙΑ και την συνείδηση ότι ψάλλουμε μέσα σε ναό και όχι σε καμιά κατασκήνωση(το παράδειγμα είναι τυχαίο)...και ότι η λατρεία μας είναι βιωματική μέσα στον ναό...αλλά δυστυχώς και παλαιότεροι και πολλοί νέοι ψάλτες δεν έχουν αυτήν την συνείδηση και από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα...γι αυτό και στις μέρες μας η αγιορειτική ψαλτική είναι πιο αναγκαία από ποτέ...διότι διασώζει κάτι που χάνεται διαρκώς....δεν θα γράψω πολλά αν και είχα αυτό τον σκοπό....ας βγάλει τα συμπεράσματα του ο καθένας σύμφωνα φυσικά πάντα με την ΑΝΤΙΛΗΨΗ του την ΠΑΙΔΕΙΑ του και με τα "ΓΟΥΣΤΑ" του...λυπάμαι πραγματικά
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Εγώ πάλι, ενώ παλιότερα θαύμαζα πρόσωπα, τώρα περισσότερο προτιμώ στιγμές ψαλμωδίας. Δηλαδή μου αρέσει να ακούω σχεδόν όλους τους καταξιωμένους ψάλτες στον Όρθρο, στα καθίσματα, στους κανόνες ενώ απ'τους Αίνους και μετά όπου κάνουν την εμφάνισή τους, αμανέδες και άλλα γνωστά καλιτεχνικά υπερηφανεύματα τους χάνω, όχι μόνο διότι δεν μου προξενούν πλέον μυσταγωγία, αλλά διότι σταματούν να ακολουθούν βασικούς κανόνες ψαλτικής εκτέλεσης όπως (ρυθμός, διαχωρισμός στιχηραρικού-παπαδικού-ειρμολογικού μέλους κ.α.) όπου όλα ανακατεύονται σε έναν αχταρμά με μόνο στόχο την προβολή της φωνής και της ευστροφίας της. Στο πρώτο παράδειγμα είναι ο Στανίτσας εκεί που τον λατρεύω και στο δεύτερο ο Πρίγγος εκεί που με κουράζει...
 

Attachments

  • Αναβαθμοί Γ΄ Στανίτσας.rm
    369 KB · Views: 68
  • Χερουβικό Α΄ Πρίγγος.rm
    1.5 MB · Views: 59

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μετά από πολλές... αλλαγές προτιμήσεων κατά καιρούς, εγώ σήμερα ακούω σχεδόν αποκλειστικά Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο. Αυτή η απόδοση ρε παιδιά από ένα σημείο και πέρα νομίζω είναι χάρισμα, δεν εξηγείται αλλιώς. Δεν ξέρω αν θα περάσει ποτέ ξανά τέτοιος ψάλτης. Ειδικά στα χερουβικά είναι μυσταγωγία τελείως. Και ο αριστερός του κανόνι! (είναι ο Σπυριδόπουλος, που αναφέρετε; Δεν το ξέρω). Παρεμπιπτόντως, έχω μόνο καμιά 10αριά CD σε mp3 από Χρύσανθο και, όπως καταλαβαίνετε, ψήνομαι να βρω περισσότερα. Είναι δυνατό να ανεβάσετε σχετικό υλικό βρε παιδιά; Εννοώ όχι 1-2 κομμάτια, αλλά περισσότερα. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα φυσικά. .............................

Αγαπητε κ. Γαλανη
Κατ'αρχην να σε καλοσωρισω στην παρεα . Μου αρεσει το ''στυλ'' που γραφεις
(εχω διαβασει ολα τα μηνυματα σου και χαιρομαι που αν και νεο μελος , μπηκες ''δυναμικα'' στις διαφορες συζητησεις) και νομιζω οτι εχουμε και πολλες κοινες αποψεις . Συμβαινει να μου αρεσει και εμενα ο αειμνηστος
Χρυσανθος (ηταν προσωπικος μου φιλος) . Βασικα ειμαι ''Στανιτσικος'' και
''Χρυσανθικος'' . Με τα υπολοιπα που γραφεις , περιπου συμφωνω και ισως μια αλλη φορα τα πουμε πιο αναλυτικα σχετικα . Εχω παρα πολλες ηχογραφησεις
του Χρυσανθου (εχω σχεδον ολο το αρχειο ηχογραφησεων μεσα στον Αγιο
Δημητριο) και κατα καιρους θα ανεβαζω διαφορα . Μεταξυ των αλλων εχω και την ηχογραφηση που εψαλλε στην Κων-λη οταν πηρε το οφικιο του Αρχωντα Πρωτοψαλτη οπως και μια ηχογραφηση του 1985 οταν μου εψαλλε διαφορα απο την Λειτουργια του , μεσα στο γραφειο μου (τοτε) στο Ηρακλειο . Σε δυο εβδομαδιες ωριαιες ραδιοφωνικες εκπομπες που κανω στον Ρ/Σ της Ι.Α.Κ ( www.iak.gr ) , εχω κατ' επαναληψη μεταδωσει Χρυσανθο (δεν ξερω αν γνωριζεις γιαυτες τις εκπομπες , μεταδιδονται και μεσω Ιντερνετ , Σαββατο και Κυριακη γυρω στις 20.00' ωρα Ελλαδος ) .
Σαν καλοσωρισμα σου στελνω σε δυο επισυναψεις , αποσπασμα Θειας Λειτουργιας (ισως το εχεις) Κυριακης Πλ.Αου το 1979 . Ο ηχος δεν ειναι πολυ καλως γιατι η ηχογραφηση ειχε γινει μεσω ραδιοφωνου . Προεξαρχει ο τοτε
Πρωτοσυγκελλος της Ι.Μ. Θεσ-κης , μουσικολογιωτατος αρχιμανδριτης
Κων-νος Βαμβινης (δηστυχως πεθανε νεωτατος μετα απο λιγο καιρο ) . Διακονος ειναι ο Ηρακλειωτης π. Χρυσοστομος Παπαδακης , σημερινος
πρωτοσυγκελλος της Ιερας Μητροπολεως Γορτυνης & Αρκαδιας ( Κρητη) .
Στην εκφωνηση '' Δια των οικτιρμων ..." ο τοτε αρχιμανδριτης και σημερινος
Μητροπολιτης Βεροιας Ναουσης & Καμπανιας κ. Παντελεημων (Καλπακιδης) .
Στην εκφωνηση '' Τον επινικιο υμνον ..'' ο πρωτοπρεσβυτερος π. Δημητριος
Βακαρος . Παρα την κακη ποιοτητα του ηχου , νομιζω βγαινει ''συμπερασμα'' .
Αν θελεις , γραψε εντυπωσεις .
Και παλι ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ και καποιες μικροαγενειες μην σε πτοουν . Συμβαινουν αυτα και στις καλλιτερες οικογενειες . Και το φορουμ αυτο ειναι
μια πολυ καλη οικογενεια .
 

Attachments

  • Αον=30'30''=Χερουβικον Πλ.Αος - Λειτουργικα Ατζεμ-Κιουρδι (Κ.Πριγγου).mp3
    7 MB · Views: 78
  • Βον=4'07''= Αξιον Εστιν.mp3
    965.7 KB · Views: 48

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Κατ΄αρχήν δεν λέγομαι Γαλάνης, αλλά Νίκος Θεοτοκάτος.
Κατά δεύτερο, συμπίπτουμε τελείως στα μουσικά γούστα: κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου Χρυσανθικό πρώτα και Στανιτσικό έπειτα (πριν κάποια χρόνια η σειρά ήταν αντίστροφη). Καθώς είμαι προφανώς μικρότερος, θεωρώ πολύ τυχερό όποιον έχει ακούσει το Χρύσανθο ζωντανά. Ευχαριστώ για τις ηχογραφήσεις και ελπίζω να ανεβάσεις αν όχι και τα 100 CD τουλάχιστον.... τα μισά! Πλάκα κάνω, ότι μπορείς και όποτε μπορείς. Προτιμώτερο όμως είναι να ανεβάσεις πολλά κομμάτια μια και καλή σε μια σελίδα χωριστή στον server παρά ένα-ένα σε κάθε post, κι ας περιμένουμε και λίγο. Το καλό πράμα αργεί να γίνει! Ξέρεις, ενώ από Στανίτσα βρίσκεις με την οκά (δεν ξέρω κι εγώ πόσες εκατοντάδες mp3 έχω, χωρίς ουσιαστικά να το επιδιώξω), ο Χρύσανθος είναι πιο δυσεύρετος σε mp3. Τώρα όμως πρέπει... ν' ακούσω ό,τι ανέβασες!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τι να πει κανείς?πραγματικά εκπλήσσομαι...είναι αυτό που λέμε κάπου κάπου ότι πέρα από το τι φωνή έχει ο καθένας και το πόσο "καλός" ψάλτης είναι,πρέπει να έχουμε την ΠΑΙΔΕΙΑ και την συνείδηση ότι ψάλλουμε μέσα σε ναό και όχι σε καμιά κατασκήνωση(το παράδειγμα είναι τυχαίο)...και ότι η λατρεία μας είναι βιωματική μέσα στον ναό...αλλά δυστυχώς και παλαιότεροι και πολλοί νέοι ψάλτες δεν έχουν αυτήν την συνείδηση και από εκεί αρχίζουν τα προβλήματα...γι αυτό και στις μέρες μας η αγιορειτική ψαλτική είναι πιο αναγκαία από ποτέ...διότι διασώζει κάτι που χάνεται διαρκώς....δεν θα γράψω πολλά αν και είχα αυτό τον σκοπό....ας βγάλει τα συμπεράσματα του ο καθένας σύμφωνα φυσικά πάντα με την ΑΝΤΙΛΗΨΗ του την ΠΑΙΔΕΙΑ του και με τα "ΓΟΥΣΤΑ" του...λυπάμαι πραγματικά

Χρηστο Χρονια Πολλα για την γιορτη σου .
Χωρις να μπω στην ουσια του μηνυματος σου , θα πω απλα οτι δεν μου αρεσει
ο τροπος διατυπωσης του . Οποιος δεν συμφωνει με τις αποψεις σου , δεν εχει
ἠ εχει χαμηλη , ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ , ΑΝΤΙΛΗΨΗ , ΠΑΙΔΕΙΑ . Και ουτε και εγω θα γραψω πολλα γιατι και εγω λυπαμαι πραγματικα .
Μονο μια ερωτηση : Ποια ''αγιορειτικη ψαλτικη ειναι πιο αναγκαια απο ποτε ..."
η του τοτε (παλαια)' ή η σημερινη ; Ειναι οι ιδιες ; ''Διασωζουν'' και οι δυο ''κατι
που εχει χαθει απο παληα'' ; Η μονο η μια και αν ναι ποια απο τις δυο ;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ρε συ, βάλε καμιά καλύτερη ηχογράφηση, αν και στις συγκεκριμένες ομολογώ ότι ακούγεται η φωνή του πιο φρέσκια από τις πιο καθαρές που έχω και προφανώς θα έχεις κι εσύ. Και στο Άξιόν εστί ομολογώ ότι έπαθα πλάκα... Για να υπάρξει ενδιαφέρουσα σύγκριση, το ανεβάζω σε μια άλλη πιο καθαρή ηχογράφηση, αλλά νομίζω στη δική σου το λέει καλύτερα, παρά την κατώτερη ποιότητα ήχου. Το λέει και πιο ψηλά. Το αξιοσημείωτο πάντως είναι ότι και στις δύο ηχογραφήσεις τελειώνει το κομμάτι μία φωνή περίπου πάνω από αυτήν που αρχίζει! Τι μου θύμισες ρε, τώρα τρελάθηκα: υπάρχει και μια ηχογράφηση με τα λειτουργικά και Άξιόν εστί του Πρίγγου σε χησάρ μπουσελίκ, ξέρεις, πλ. Α΄ "σπάθιο". Μιλάμε ότι εκεί τα δίνει όλα. Κάπου το έχω σε κασσέτα και θέλω να το βρω να το κάνω mp3. Αν τα έχεις και μου τα ανεβάσεις αυτά, θα με απαλλάξεις από τον κόπο.
 

Attachments

  • Chrys_AxionEsti_plA.mp3
    5.5 MB · Views: 79

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ρε συ, βάλε καμιά καλύτερη ηχογράφηση, αν και στις συγκεκριμένες ομολογώ ότι ακούγεται η φωνή του πιο φρέσκια από τις πιο καθαρές που έχω και προφανώς θα έχεις κι εσύ. Και στο Άξιόν εστί ομολογώ ότι έπαθα πλάκα... Για να υπάρξει ενδιαφέρουσα σύγκριση, το ανεβάζω σε μια άλλη πιο καθαρή ηχογράφηση, αλλά νομίζω στη δική σου το λέει καλύτερα, παρά την κατώτερη ποιότητα ήχου. Το λέει και πιο ψηλά. Το αξιοσημείωτο πάντως είναι ότι και στις δύο ηχογραφήσεις τελειώνει το κομμάτι μία φωνή περίπου πάνω από αυτήν που αρχίζει! Τι μου θύμισες ρε, τώρα τρελάθηκα: υπάρχει και μια ηχογράφηση με τα λειτουργικά και Άξιόν εστί του Πρίγγου σε χησάρ μπουσελίκ, ξέρεις, πλ. Α΄ "σπάθιο". Μιλάμε ότι εκεί τα δίνει όλα. Κάπου το έχω σε κασσέτα και θέλω να το βρω να το κάνω mp3. Αν τα έχεις και μου τα ανεβάσεις αυτά, θα με απαλλάξεις από τον κόπο.

Στην παρακατω διευθυνση ειναι καποια απο τις εκπομπες . Εχει μεσα και Χρυσανθο .

http://mp3.analogion.net/mp3_Linardakis-Vagelis/RS-Linardakis_Sourgiadakis-2007_04_22-A_VL.mp3
 
Top