Ποιος ψάλλει στο video;

Status
Not open for further replies.

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Φίλοι μου ορθόδοξοι ψάλτες είμαστε και όχι πατέρες της εκκλησίας .Αυτά είναι θεολογικά θέματα και εμείς δεν πρέπει να εκφραζόμαστε με τόση εμπάθεια.Ο πολυχρονισμός σημαίνει ένα απλό χρόνια πολλά και ο ασπασμός μια κοινωνία αγάπης και οχι υποταγής.Τι έχουμε να φοβηθούμε απο μια προσκυνηματική επίσκεψη του Πάπα δεν μπορώ να το καταλάβω.Κανείς ποτέ δεν έχασε δείχνοντας αγάπη ακόμη και στους εχθρούς του......Αυτό σημαίνει Χριστιανός
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αντωνης Μιχελουδακης;26513 said:
Φίλοι μου ορθόδοξοι ψάλτες είμαστε και όχι πατέρες της εκκλησίας...

Άγιοι γίνεσθε, ΑΡΑ δεν ισχύει αυτό φίλε Αντώνιε. Εκτός και αν αυτή η έκκληση απευθύνεται σε λίγους, πράγμα ΑΤΟΠΟ, οπότε αφορά ΚΑΙ τους ψάλτες.

Αντωνης Μιχελουδακης;26513 said:
Αυτά είναι θεολογικά θέματα και εμείς δεν πρέπει να εκφραζόμαστε με τόση εμπάθεια.

Κανείς δεν μιλάει περί εμπάθειας. Οι πατέρες στα μηναία που ως ψάλτες διαβάζουμε άπειρες φορές αναθεματίζουν και δεν πολυχρονίζουν τους αιρεσιάρχες και πάπες κλπ.

Ο αναθεματισμός των πατέρων εμπεριέχει εμπάθεια;; :eek:

Ψάλτης = σφαιρική παιδεία και όχι μόνο: ζω-κε-δι-κε-ζω, χμμ, το κε χαμηλό;;

Αντωνης Μιχελουδακης;26513 said:
Ο πολυχρονισμός σημαίνει ένα απλό χρόνια πολλά και ο ασπασμός μια κοινωνία αγάπης και οχι υποταγής.Τι έχουμε να φοβηθούμε απο μια προσκυνηματική επίσκεψη του Πάπα δεν μπορώ να το καταλάβω.Κανείς ποτέ δεν έχασε δείχνοντας αγάπη ακόμη και στους εχθρούς του......Αυτό σημαίνει Χριστιανός

Δες τους λόγους του Αγίου που εορτάζει τέλη Αυγούστου και αν θέλεις ξαναγράψε τα αυτά μετά...

Άλλο αγάπη και άλλο υποχωρητικότητα και "εκπτώσεις μέχρι και 100%", ξεπεράσαμε πολλές φορές και τα καλύτερα εκπτωτικά καταστήματα... :eek:

Υ.Γ. Φίλος ο Αντώνιος (εννοείται) φιλτάτη όμως η αλήθεια.
Υ.Γ. 2 Εκτός θεματολογίας του φόρουμ τα μηνύματα αυτά, ας διαγραφούν κ.Συντονιστά.

Κ.Ε.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Ψάλτης = σφαιρική παιδεία και όχι μόνο: ζω-κε-δι-κε-ζω, χμμ, το κε χαμηλό;; Κ.Ε.


Ψαλτης= Ειδος εν ανεπαρκεια (την σημερον ημεραν) .
Ψαλτης= Ο στυλοβατης των ιερων ακολουθιων
Και ομως Ψαλτης= Χαμαλης (εν πολλοις) .
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Και ομως Ψαλτης= Χαμαλης (εν πολλοις) .

Και πολύ χαμάλης όμως...

Εγώ το έχω πει, μια ομαδική αποχή των ψαλτών θέλει από τα αναλόγια και να δεις πώς στρώνουν μετά τα πράγματα...

Εδώ σε παρακαλάνε απ'το τηλέφωνο "θα έρθεις και τότε για μια αγρυπνία;" και "αύριο για ακολουθία;" κ.τ.λ., ας γίνει ομαδικό ΟΧΙ και μετά να δεις πώς αλλάζουν τα πράγματα...

Αλλά είπαμε, ψάλτες (σημερινοί) = ΔΕΙΛΟΙ, ΜΗ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ

Με εξαιρέσεις που αρκεί να ξέρει μαθηματικά από το 1 έως το 10 για να τις μετρήσεις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΣ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητέ Ευθύμιε άλλο πράμα είναι να είσαι άγιος και άλλο θεολόγος.Θέλω δηλ. να πώ ότι υπάρχουν άγιοι οι οποίοι ασκήθηκαν στην σιωπή όπως και αλλοι που τα συνδύασαν και τα δυό όπως αυτοί που γιαρτάζουμε σήμερα.Τώρα όσον αφορά για τον άγιο που αναφέρεις έχω να σου πω ότι για μας άγιος δεν σημαίνει αλάνθαστος δηλ ΠΑΠΑΣ αλλά ανθρωπος που προσπάθησε με τα καλά του και με τα ασχημά του και τελικά εφτασε στην θέωση.Δεν σημαίνει ότι, ότι είπε ο πατροκοσμάς εκείνη την εποχή αποτελεί για μάς μονόδρομο.Ετσι θα μιλάμε για εκκλησία μουσείο και όχι για ζωντανό οργανισμό.Τα μόνα που δεν αλλάζουν είναι φίλε μου τα δόγματα.Αλλωστε δεν υπάρχουν σπουδαίοι θεολόγοι στο πατριαρχείο που να ξέρουν τι έιπε ο κάθε άγιος;Η αλήθεια βρίσκεται στο σύνολο της εκκλησίας και όχι σε μεμονωμένα πρόσωπα.

Υ.ΓΦίλε μου μην με συγκρίνεις με την αλήθεια γιατί αισθάνομαι αποδυναμωμένος αν και νομίζω πως καλό είναι και αυτό.......
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μετά από δύο (2) σημειώματα συντονιστών και παρά τα 25 μηνύματα που αντηλλάγησαν στο παρόν θέμα η απορία για το ποιος ψάλλει ΔΕΝ έχει απαντηθεί αντιθέτως βγαίνουμε τελείως εκτός θέματος. Για το λόγο αυτό κλειδώνω το θέμα.

Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top