Ποιος πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος ψάλτης όλων των εποχών;

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ο καλύτερος ψάλτης όλων των εποχών είναι κάποιος ο οποίος έχει

Την ευλυγισία και τον ρυθμό του Στανίτσα
Την αρχοντιά του Θεοδοσόπουλου
Την ορθοφωνία του Περιστέρη
Την απόλυτη τονικότητα του Ταλιαδώρου
Την έκφραση του Νεραντζή
Την ιεροπρέπεια του π. Πανάρετου Φιλοθεΐτου.

Γίνεται κάποιος να τα έχει όλα μαζί; Δεν νομίζω. Οπότε από τον καθένα παίρνουμε αυτά που μας ταιριάζουν. Συμπέρασμα: Δεν υπηρξε, δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ "ο καλύτερος ψάλτης όλων των εποχών".
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ο καλύτερος ψάλτης όλων των εποχών είναι κάποιος ο οποίος έχει

Την ευλυγισία και τον ρυθμό του Στανίτσα
Την αρχοντιά του Θεοδοσόπουλου
Την ορθοφωνία του Περιστέρη
Την απόλυτη τονικότητα του Ταλιαδώρου
Την έκφραση του Νεραντζή
Την ιεροπρέπεια του π. Πανάρετου Φιλοθεΐτου.

Εγώ θα συμπλήρωνα και το εξής:
Την ανωνυμία του ψάλτη που δεν τον ακούσαμε ποτέ, γιατί δεν ψέλνει στην πόλη μας, δεν έχουμε ηχογραφήσεις του, είναι πολύ ταπεινός και δεν προβάλλει τον εαυτό του όπως άλλοι και άλλοι.
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Ασχοληθείτε σοβαρά με την μελέτη της εκκλησιαστικής μας μουσικής και μην κάνετε αναρτήσεις και ερωτήματα του τύπου "ποιος είναι ο καλύτερος ψάλτης όλων των εποχών"οποίες υποβιβάζουν, συν τοις άλλοις και το επίπεδο του επιδιωκόμενου σκοπού του ψαλτολογίου
.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ποιος πιστευετε ειναι ο καλυτερος ψαλτης ολων των εποχων?
Όλων των εποχων, δεν μπορουμε να γνωριζουμε μιας και οι περισσοτεροι ψαλτες ανηκουν σε εποχες όπου δεν υπηρχε ηχητικη καταγραφη. Αν παλι κανουμε λόγο για τη συγχρονη εποχη, τοτε ο καλυτερος, κ μάλιστα όλου του ηλιακού συστήματος (γιατι να περιοριζομαστε στο μικρό μας πλανήτη), είμαι εγώ! Ευχαριστώ!
 
Προσωπικά όποιος δοξολογεί το Θεώ και ουχί το Εαυτώ του στον οίκο του Θεού αυτός είναι και ο καλύτερος. Όμως τόσα χρόνια που σπουδάζω Εκκλησιαστική μουσική, ξεχώρισα μόνο έναν.
Ιωάννης Κλαδάς.
Σίγουρα δεν υπαρχουν ηχογραφήσεις από 14century, αλλά υπάρχουν παρτιτούρες που αποδεικνύουν ότι σίγουρα είχε άξιο φωνητικό τάλαντο
 
Top