[Ερώτηση] Ποια πρέπει να είναι η συμπεριφορά των ιεροψαλτών απέναντι σε καλεσμένους ιεροψάλτες;

  • Thread starter NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ
  • Start date

chris_so

Νέο μέλος
Έχει την τιμητική της (δυστυχώς αρνητικά) η περιοχή μου σήμερα.... Στο αναλόγιο πολλές φορές βασιλεύει η ημιμάθεια και η έλλειψη ταπεινότητας. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε όλοι εκπρόσωποι της προσευχής των πιστών προς τον Κύριο...Πέρα απ' αυτό, νομίζω ότι ένας φιλοξενούμενος στο αναλόγιο πρέπει να απολαμβάνει "τιμές" ενός φιλοξενούμενου στο σπίτι μας.... Δεν πειράζει, αν πει και κάτι λαθεμένο... Άνθρωπος είναι, όπως και εμείς. Να κυριαρχεί η λογική και το μέτρο, η διάκριση...

συμφωνω απολυτα με αυτο...καποιες φορες μου λεει ο δεξιος ψαλτης...''γιατι τον αφησες να πει το ταδε; αφου δεν ξερει..'' και απαντω παντα....'' δεν πειραζει αφησε τον μπορει η δικη του φωνη να ακουγετε καλυτερα προς τα ανω σε αντιθεση με τις δικες μας''
δεν πρεπει να ειμαστε εγωιστες πρεπει να σεβομαστε τον αλλο οποιος και αν ειναι..
 
Αγαπητοί συνάδελφοι, επειδή το αρχικό ερώτημα ήταν, ποιά η συμπεριφορά μας στους καλεσμένους ψάλτες, επιτρέψτε μου να καταθέσω και τη δική μου άποψη.
Πρώτον, καλούμε ψάλτη για να ψάλλει και όχι για να κάνει ισοκράτημα. Τον καλούμε και συνενοούμαστε μαζί του, άν θα πρωτοστατήσει στο αναλόγιο ή αν θα αναλάβει το αριστερό, ή αν θα μας βοηθάει ως δομέστιχος αναλόγως της περίστασης. Δεύτερον, παραχωρούμε τη θέση μας κατά την άποψή μου στον δάσκαλό μας, ακόμη και αν είμαστε σε καλύτερη φωνητική κατάσταση. Παραχωρούμε τη θέση μας στον πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού κι εμείς ψάλλουμε είτε ως δομέστιχοι είτε ως λαμπαδάριοι. Τρίτον, χάριν της ευταξίας κατά την διάρκεια της ακολουθίας, ας ακολουθείται το παρακάτω τυπικό από όλους μας είτε είμαστε οικοδεσπότες, ειτε μουσαφίρηδες.
Ο ψάλτης που προσέρχεται στον Ναό
1. Παίρνει ευχή από τον Ιερέα,
2. Ζητά την άδεια από τον πρωτοψάλτη για συμμετοχή στο αναλόγιο,
3. Δεν ξεφυλίζει κανένα βιβλίο (μηναίο, παρακλητική ή δίπτυχα) τάχα μου για
να ενημερωθεί,
4. Δεν κάνει παρατηρήσεις επί του τυπικού,
5. Δεν αυθαιρετεί ψάλλοντας δικά του,
6. Δεν χειρονομεί, μη γνωρίζοντας πολλές φορές βυζαντινή μουσική,
7. Σέβεται το ύφος του πρωτοψάλτου,
8. Δεν προσπαθεί να επιβληθεί,
9. Ψάλλλει μόνον όταν του δίνονται τροπάρια,
10. Ευχαριστεί για την τιμή που του έγινε.
Ας είμαστε φιλόξενοι και ταπεινοί κυρίως, όποτε δε χρειάζεται και αυστηροί σε κακότροπα φαινόμενα.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
4. Δεν κάνει παρατηρήσεις επί του τυπικού,

Υπάρχουν κάποια άτομα,ιδιαίτερα μεγάλης ηλικίας,που η τυπικολαγνεία τους συναγωνίζεται σε ύψος το Έβερεστ,έτσι για να σου την σπάζουν....

8. Δεν προσπαθεί να επιβληθεί

Ειδικά για άτομα που έχουν μπάσα φωνή και έχουν καταλάβει ότι σε σκεπάζουν και το παίζουν Στέλιος Καζαντζίδης μην κάνετε αθώες σκέψεις ότι και τα γαϊδούρια γκαρίζουν και ακούγονται στην άλλη άκρη του χωριού...Κάντε κάτι πιο πρακτικό:Μπείτε στο ιερό και κλείστε τελείως τον ήχο από το μικρόφωνο τους:D:D:D:D

Έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο:wink::wink::wink::wink:
 
Last edited:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
6. Δεν χειρονομεί, μη γνωρίζοντας πολλές φορές βυζαντινή μουσική.

Ναι βρε αδερφέ, τι περίεργο χούι είναι κι αυτό!!!!
Την ώρα που ψέλνω, μπορώ να κρύψω σχετικά εύκολα τον εκνευρισμό μου για τα διάφορα "στραβά" που αναφέρθηκαν προηγουμένως, αλλά όταν βλέπω χειρονομία, μου βγαίνει ένα μειδίαμα, που πάντα έχω το φόβο ότι μπορεί να εξελιχθεί σε νευρικό γέλιο...Αλοίμονο!!!

Πάντως, για να καταθέσω και την δικιά μου άποψη, συμφωνώ με το μέλος chris so: αποφεύγω να ανεβαίνω απρόσκλητος σε αναλόγια, επιθυμώντας, ίσως, να μην συμβαίνει το ίδιο και στο δικό μου αναλόγιο. Άσε, που φοβάμαι ότι ξέχασα να προσεύχομαι, μια και εν ώρα ψαλμωδίας έχω το νου μου στο βιβλίο. Καλό κάνει και η "αγρανάπαυση" που και που...

Δ. Καταραχιάς
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχουν κάποια άτομα,ιδιαίτερα μεγάλης ηλικίας,που η τυπικολαγνεία τους συναγωνίζεται σε ύψος το Έβερεστ,έτσι για να σου την σπάζουν....
Παράδειγμα άκυρης παρατήρησης σε ένα φίλο ψάλτη σε μια Σαββατιάτικη Καλοκαιρινή Λειτουργία:

-Στο «Του δείπνου σου» πρώτα λέμε το «μνήσθητί μου άγιε» και ύστερα το «μνήσθητί μου δέσποτα». (Ο φίλος μάλλον τα είπε ανάποδα.)

Και ο τύπος ήταν κάτω στον κόσμο! Του είπε ότι είναι παλιος ψάλτης και πως πρέπει να προσέχει το τυπικό.....

(Θα μπορούσε να μπει και στα ευτράπελα, έτσι;)
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ποια πρέπει να είναι η συμπεριφορά των ιεροψαλτών απέναντι σε καλεσμένους ιεροψάλτες;
Τό ἐρώτημα εἶναι βεβαίως ὑποσύνολον τοῦ γενικωτέρου ἐρωτήματος:
Ποία πρέπει νά εἶναι ἡ συμπεριφορά των ἱεροψαλτῶν ἀπέναντι στούς ἄλλους ιεροψάλτες; Μερικά σημεῖα ἰσχύουν καί εἰς τά δύο ἐρωτήματα.
Ἕνας διδάσκαλος μου, μοῦ εἶπε κάποτε ἕνα "πολιτικόν" αἴνιγμα:
"Ποῖοι ἀριστεροί θέλουν νά γίνουν δεξιοί καί ποῖοι δεξιοί δέν θέλουν νά ἀλλάξουν οἱ ἀριστεροί καί νά γίνουν δεξιοί;"
Προσεπάθησα εὕρω κομματικήν ἀπάντησιν, ὁπότε μοῦ ἀπαντᾶ:
"Οἱ ψάλτες...!"
Ἐάν ὁ ἐπισκέπτης ψάλτης θά ψάλη καλύτερα ἀπό ἐμᾶς,
ἔεε... τότε θά μάθωμε κάτι.
Ἐάν ὁ ἐπισκέπτης ψάλλη χειρότερα ἀπό ἐμᾶς, τότε ...θά ἀκουσθῶμεν ἡμεῖς ἔτι καλύτεροι...
Πρό πολλῶν ἐτῶν εὑρέθη ὁ γράφων ἐν Ἀγγλίᾳ εἰς μίαν συναυλίαν Κλασσικῆς Μουσικῆς. Ὁ μαέστρος κατά φιλικώτατον τρόπον ἔκαμε βραχεῖαν εἰσαγωγήν εἰς τά διάφορα μουσσικά ἔργα. Μίαν στιγμήν εἶπε:
"Θέλω νά προλάβω τυχόν ἀπορίαν σας, εἰς τό ἑπόμενον ἔργον θά ἀκούσετε κάπου κάτι ...φάλτσο, ἄσχημο, σάν γρατζούνισμα... δέν πρόκειται περί λάθους! Ὁ συνθέτης τάδε τό ἔβαλε σκοπίμως ἐνδιαμέσως διά νά τονίση μέ ἀντίθεσιν τήν ὡραιότητα τῆς ἐν συνεχεία μελωδίας...."
 
T

Tzanakos_B

Guest
Αγαπητοί συνάδελφοι, επειδή το αρχικό ερώτημα ήταν, ποιά η συμπεριφορά μας στους καλεσμένους ψάλτες, επιτρέψτε μου να καταθέσω και τη δική μου άποψη.
Πρώτον, καλούμε ψάλτη για να ψάλλει και όχι για να κάνει ισοκράτημα. Τον καλούμε και συνενοούμαστε μαζί του, άν θα πρωτοστατήσει στο αναλόγιο ή αν θα αναλάβει το αριστερό, ή αν θα μας βοηθάει ως δομέστιχος αναλόγως της περίστασης. Δεύτερον, παραχωρούμε τη θέση μας κατά την άποψή μου στον δάσκαλό μας, ακόμη και αν είμαστε σε καλύτερη φωνητική κατάσταση. Παραχωρούμε τη θέση μας στον πρωτοψάλτη του Μητροπολιτικού Ναού κι εμείς ψάλλουμε είτε ως δομέστιχοι είτε ως λαμπαδάριοι. Τρίτον, χάριν της ευταξίας κατά την διάρκεια της ακολουθίας, ας ακολουθείται το παρακάτω τυπικό από όλους μας είτε είμαστε οικοδεσπότες, ειτε μουσαφίρηδες.
Ο ψάλτης που προσέρχεται στον Ναό
1. Παίρνει ευχή από τον Ιερέα,
2. Ζητά την άδεια από τον πρωτοψάλτη για συμμετοχή στο αναλόγιο,
3. Δεν ξεφυλίζει κανένα βιβλίο (μηναίο, παρακλητική ή δίπτυχα) τάχα μου για
να ενημερωθεί,
4. Δεν κάνει παρατηρήσεις επί του τυπικού,
5. Δεν αυθαιρετεί ψάλλοντας δικά του,
6. Δεν χειρονομεί, μη γνωρίζοντας πολλές φορές βυζαντινή μουσική,
7. Σέβεται το ύφος του πρωτοψάλτου,
8. Δεν προσπαθεί να επιβληθεί,
9. Ψάλλλει μόνον όταν του δίνονται τροπάρια,
10. Ευχαριστεί για την τιμή που του έγινε.
Ας είμαστε φιλόξενοι και ταπεινοί κυρίως, όποτε δε χρειάζεται και αυστηροί σε κακότροπα φαινόμενα.

Συμφωνω απολυτα με οσα γραφει ο συναδελφος οσον αφορα τους επισκεπτες ιεροψαλτες. Υποχρεωτικα πρεπει να παρουν την ευχη και την αδεια του προ ι σταμενου ιερεως. οσο για τα υπολοιπα εξαρταται απο την πειρα και την συμπεριφορα του πρωτοψαλτου να κυλησει ομαλα η Ακολουθια.... Οταν ομως εχει κληθει επισημα να ψαλλει καποιος επωνυμος Πρωτοψαλτης , τοτε ο πρωτοψαλτης του ναου καθεται διπλα , αν θελει η` δεν συμμετεχει καθολου. Τον λογο εχει παντα το Εκκλ. Συμβουλιο και κυριως ο Προ ι σταμενος του Ναου... Μου εχει συμβει , φιλος ιερεας να με εχει καλεσει πολλακις να ψαλλω στο ναο του . Ο πρωτοψαλτης , γνωστος , εξεφρασε την αντιθεση του σε μενα τον ιδιο και απειλησε αν παω οτι θα παραιτηθει...!!! Φυσικα ουτε πηγα , ουτε το ανεφερα στον ιερεα φιλο μου.... Γι αυτο σπανια πηγαινω σε αναλογια αλλων ναων. Παντα ομως ειμαι φιλοξενος .. Πολλακις φιλοξενησα συναδελφους και κατι '' κλεβω'' παντα. Εδω η κλοπη επιτρεπεται !!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Πολύ σωστά αυτά που ανάφερε ο κ. Σαργιώτης στο μήνυμά του. Αν δεν μπορεί να τηρήσει έστω τα βασικά ο φιλοξενούμενος συνάδελφος πάνω στο αναλόγιο, ειδικά όταν έρχεται για πρώτη φορά σε κάποιον, καλύτερα να μην ανέβει καθόλου επάνω.

Το να διατυπώσει κάποιος μια απορία, μια ένσταση, σε θέματα τυπικού, πάντα όμως καλοπροαίρετα, εντάξει, δεν είναι και τόσο κακό, αν όμως προσπαθεί να επιβληθεί, τότε μάλλον έκανε λάθος που ήρθε…

Εύχομαι ποτέ να μη σας συμβεί αυτό που συνέβη τότε σε εμένα (και ήταν και τελείως παράφωνος, ξέχασα να το αναφέρω εκεί):

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=161488&postcount=24

Εμείς εδώ στην επαρχία, επειδή γνωριζόμαστε οι περισσότεροι συνάδελφοι μεταξύ μας, όταν υπάρχει πανήγυρη κάποιου ναού είναι σχεδόν αδύνατο να μην ανέβει κάποιος στο ψαλτήρι του άλλου. Διαφορετικά, υπάρχει και η περίπτωση οι συνάδελφοι του ναού που εορτάζει να παρεξηγηθούν, η να νομίσουν ότι έχεις κάποια προηγούμενα μαζί του/τους, αν δεν ανέβεις. Μόνο αν διαθέτει ο ναός παχιές κολόνες και κρυφτείς από εκεί πίσω υπάρχει περίπτωση να τη σκαπουλάρεις, αλλά και πάλι όλο και κάποιος θα σε δει και θα σου πει να ανέβεις!:D

Όποτε ανεβαίνω σε άλλα αναλόγια συναδέλφων μου, θα τους παρακαλέσω, αν είναι εφικτό, να κάνω ισοκράτημα αν είναι πολλά τα άτομα, αν όχι, τότε θα ψάλλω όποτε και όταν μου δώσουν χωρίς καμία δυσανασχέτηση. Θα κάνω ότι νομίζει ο πρωτοψάλτης, ή ο λαμπαδάριος. Και να μη μου δώσουν τίποτα (κομματάκι δύσκολο), θα τους ευχαριστήσω στο τέλος για την φιλοξενία και αυτό ήταν όλο.

Τα ίδια σχεδόν γίνονται όταν άλλοι συνάδελφοι έρχονται σε εμένα. Οι περισσότεροι κάνουν αυτά που θα τους πω. Αν τύχει μάλιστα και είναι κανένας με καλύτερη φωνή από τη δική μου, δεν θα έχω πρόβλημα να του δώσω να πει περισσότερα. Αν πάλι οι φωνητικές του δυνατότητες είναι περιορισμένες, τότε θα του δώσω να πει ότι νομίζω πως θα τα καταφέρει καλύτερα.
 

psalw ton theo mou

Νέο μέλος
Αν ένας έρθει απρόσκλητος του δώσεις να πει μερικά (και δεν τραβάει-δεν ξέρει), μπορείς από ευγένεια να του δώσεις μερικά ακόμα -όχι πολλά ίσα ίσα για να μην τον προσβάλλεις. Δεν χάθηκε κ ο κόσμος αν ΜΙΑ Λειτουργία δεν πάει και τόσο καλά. Τι γίνετε όμως αν ο απρόσκλητος ψάλτης δεν έχει δική του ενορία ΓΛΥΚΑΘΕΙ, και τον αποκτήσεις ως τακτικότατο επισκέπτη στο αναλόγιο??????
Σας χαιρετώ από την πανέμορφη Χίο. Για πολλά χρόνια μπορώ να σας πω και από μικρό παιδί προσφέρω στην μεγάλη του Χρήστου εκκλησία κάποιες ελάχιστες και ταπεινές γνώσεις της ψαλτικής τέχνης. Πιστεύω όπως με δίδαξε ο μακαριστός Ιερέας πατέρας μου ότι όταν έχουμε κάτι ή μαθαίνουμε κάτι το προσφέρουμε στην εκκλησία του Χριστού μας προς δόξα του. Στα χρονικά που έχω ξοδέψει στα αναλόγια της εκκλησίας Έχω συναντήσει πολλούς επισκέπτες ιεροψάλτες με διάφορες προσωπικότητες και νοοτροπίες. Φυσικά επειδή έχω διδαχτεί ότι το αναλόγιο είναι για όλους που μπορούν και θέλουν να υμνήσουν το Χριστό. Προσπαθώ να είμαι χριστιανικά φιλόξενος στον συνάνθρωπο που θα προσφερθεί να διακονήσει στο αναλόγιο μου. Το που αντικρίζω σε ορισμένες περιπτώσεις είναι κάποια άτομα Που έρχονται σαν επισκέπτης και προσπαθούν να κάνουνε κουμάντο στο αναλόγιο. Φυσικά αν είναι κάποιος αναγνωρισμένος Ιεροψάλτης με πάρα πολλές γνώσεις και ειδικότερα αν είναι δάσκαλος βυζαντινής μουσικής φυσικά θα το παραχωρήσουμε και το αναλόγιο. Όμως υπάρχει και το δεδομένο της πρέπουσας συμπεριφοράς εντός του αναλογίου.Όταν υμνολογούμε τον Χριστό αναλόγιο Πρέπει να έχουμε και την κατάλληλη ευλάβεια και ιεροπρέπεια. Με αυτό εννοώ και εγώ να ολοκληρώσω ότι όταν κάποιος είναι μουσαφίρης σε ένα αναλόγιο δεν πρέπει να είναι προσβλητικός και επιβλητικός απέναντι στον οικείο ψάλτη. Δηλαδή δεν πρέπει να πάει κάπου σαν μουσαφίρης και να θέλει να κάνει και κουμάντο. Είπαμε να είμαστε φιλόκενοι και σωστοί απέναντι στο συνάνθρωπο μας αλλά όχι να τρώμε και περιφρόνηση. Πρόσφατα είχα έναν μουσαφίρη στο αναλόγιο και επέμενε να διακοπεί να εφαρμόσει την σειρά που νομίζει εκείνος ότι είναι η κατάλληλη μην έχοντας ούτε μία ιδέα για το τυπικό. Δεν εννοώ να εφαρμόσω ότι είμαι μέγας ούτε μεγάλος μουσικός. Έχω κάποιες λίγες ταπεινές γνώσεις που τις προσφέρω στην εκκλησία του Χριστού μας σε μία τοπική εκκλησία. Σε αυτή την περίπτωση τι μπορούμε να κάνουμε ειδικότερα όταν η επιτροπή και ο ιερέας δεν θέλουν να λάβουν μία θέση; Ευχαριστώ και Καλή Παναγιά!
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Στα παραπάνω θα προσθέσω ότι και στον ιερέα του ναού, αν τυχόν έρθει στο αναλόγιο να βοηθήσει, του παραχωρούμε τον πρώτο λόγο, πχ να ξεκινήσει εκείνος τις καταβασίες ή το εξαποστειλάριο, σα να ήταν δεσπότης. Φροντίζουμε απλά να πάρουμε κατάληξη όταν θα πρέπει να επανέλθει στα ιερατικά του καθήκοντα.

Σχετικά με καλεσμένους ψάλτες, εξαρτάται ποιος τους κάλεσε. Αν τους καλέσαμε εμείς, προφανώς θα τους φερθούμε όπως επιθυμούμε και ανάλογα τη σχέση που έχουμε.

Το βασικό θέμα είναι πώς φερόμαστε σε ψάλτες που κάλεσε ο ναός εν αγνοία μας ή και παρά τη θέλησή μας!

Θεωρώ ότι καλό είναι να ενημερωνόμαστε και να ζητείται η άδειά μας, πχ να είναι συμφωνημένο στις υποχρεώσεις μας ότι εξαιρούμαστε από τις τάδε ημερομηνίες (πχ πανηγύρι, δεσπότης κλπ) για να ξέρουμε σε τι εκτίμηση θα μας έχουν και ενδεχομένως να μη δεχτούμε και τη θέση. Δεν είναι ζήτημα εγωισμού! Το θέμα αλλάζει αν οι καλεσμένοι έρχονται για προσωπική υπόθεση, πχ μνημόσυνο συγγενούς κλπ.

Με τους δικούς μας καλεσμένους και απρόσκλητους ψάλτες προσέχουμε η γενναιωδορία μας να μη φανεί ότι τους εκμεταλλευόμαστε για να λουφάρουμε. Κι αυτοί μπορεί να προσβληθούν αλλά και οι πιστοί/εκκλησιαστικό συμβούλιο να το παρεξηγήσουν (ένας επιπλέον λόγος που στην επαρχία είναι λίγο σφιχτοί οι "οικοδεσπότες").

Τέλος, οι αριστεροί και οι πάσης φύσεως δομέστιχοι δεν δικαιούνται να παραχωρούν τίποτα χωρίς την άδεια του πρωτοψάλτη! Δηλαδή εκτός από την ευλογία που λαμβάνει ο κάθε ψάλτης από τον ιερέα, προσθέτω εγώ και την "ευλογία" του πρωτοψάλτη, κατά την έλευση κάθε χορωδού στο ναό. Προηγηθείσης μιας γνωριμίας ότι είναι ο τάδε, έχει δάσκαλο, τι γνωρίζει κλπ. Κι ακόμα και τότε, αυτό που ξέρω ως άγραφο κανόνα είναι ότι αν ο δεξιός επιτρέψει να ψάλει δικός του βοηθός, τότε μόνο μπορεί να επιτρέψει κι ο αριστερός! Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χρειαστεί ο πρωτοψάλτης να συνεχίσει μετά από άλλον πλην του αριστερού!
 
Last edited:

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Στα παραπάνω θα προσθέσω ότι και στον ιερέα του ναού, αν τυχόν έρθει στο αναλόγιο να βοηθήσει, του παραχωρούμε τον πρώτο λόγο, πχ να ξεκινήσει εκείνος τις καταβασίες ή το εξαποστειλάριο, σα να ήταν δεσπότης.
Αν θελει να βοηθησει, τοτε θα πρεπει να κανει αυτο που θα του πει ο ψαλτης... Αλλιως μπαινουμε σε λογικη "προισταμενος ειμαι κανω ο,τι θελω, λεω οποιο τροπαριο θελω και δεν τηρω καμια ταξη...". Επισης εμενα με ρωτησε αν με βολευει η βαση που θα παρει ή αν το τεμπο του ειναι σωστο ή εαν ο ηχος ειναι σωστος;
Τέλος, οι αριστεροί και οι πάσης φύσεως δομέστιχοι δεν δικαιούνται να παραχωρούν τίποτα χωρίς την άδεια του πρωτοψάλτη! Δηλαδή εκτός από την ευλογία που λαμβάνει ο κάθε ψάλτης από τον ιερέα, προσθέτω εγώ και την "ευλογία" του πρωτοψάλτη, κατά την έλευση κάθε χορωδού στο ναό. Προηγηθείσης μιας γνωριμίας ότι είναι ο τάδε, έχει δάσκαλο, τι γνωρίζει κλπ. Κι ακόμα και τότε, αυτό που ξέρω ως άγραφο κανόνα είναι ότι αν ο δεξιός επιτρέψει να ψάλει δικός του βοηθός, τότε μόνο μπορεί να επιτρέψει κι ο αριστερός! Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χρειαστεί ο πρωτοψάλτης να συνεχίσει μετά από άλλον πλην του αριστερού!
Εδω διαφωνω οριζοντως, καθετως και διαγωνιως. Το καθε αναλογιο ειναι ανεξαρτητο, δεν θα δωσει λογαριασμο στο αλλο αναλογιο ποιος θα ψαλλει... Εφοσον ειμαι υπευθυνος αναλογιου ειναι δικη μου αποφαση και μονο.
Επισης ειναι πολυ συχνο φαινομενο ενα αναλογιο να μην εχει βοηθο, τι θα γινει τοτε; εαν ο αριστερος χορος εχει 3-4 και ο δεξιος κανεναν δεν θα δωσει τιποτα;; Με την ιδια λογικη επισης εαν ο δεξιος εχει βοηθους αλλα ο αριστερος οχι, τοτε εαν ψαλλει ενας βοηθος του δεξιου χορου ο αριστερος θα πρεπει να μην ψαλλει καθως θα πρεπει να απαντα μονο στον δεξιο!
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Εσύ λες τι πρέπει να κάνει εκείνος, εγώ λέω τι πρέπει (ή μάλλον τι προτείνω) να κάνουμε εμείς. Αν υπάρχουν τα προβλήματα που λες τότε πρέπει (ή μάλλον σου προτείνω) να αναζητήσεις άλλο ναό, με πιο συνεργάσιμους εφημέριους.

Ναι, μπορεί κι ο αριστερός να αξιώσει να μη τον εξισώνει ο δεξιός με τους βοηθούς του και αλλιώς να σηκωθεί να φύγει. Στη δική μου ψαλτική κοσμοθεωρία, κάθεσαι απέναντι σε ένα δεξιό επειδή τον βλέπεις σαν δάσκαλο ή πατέρα ή μεγάλο αδελφό (αν είναι ηλικιακά πιο κοντά). Και η πλήρης υποταγή που περιγράφω είναι οικειοθελής. Δηλαδή πως θα έκανες σε ένα γέροντα; κάπως έτσι. Αν δεν σε εμπνέει σ' αυτό, δεν αξίζει γενικότερα να είσαι εκεί και χάνεις και το χρόνο σου, όσα λεφτά κι αν σου δίνουν.
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
τότε πρέπει (ή μάλλον σου προτείνω) να αναζητήσεις άλλο ναό
Δεν ειναι λυση να σηκωνεσαι να φευγεις για το παραμικρο. Πόσο μαλλον για το συγκεκριμενο θεμα. Αν ο ιερεας δεν καταλαβαινει οτι δεν το κατεχει, let it be...
ο αριστερός να αξιώσει να μη τον εξισώνει ο δεξιός με τους βοηθούς του και αλλιώς να σηκωθεί να φύγει
Αν ο δεξιος εξισωνει τον αριστερο με τους βοηθους του, αυτο ειναι δικο του προβλημα... Πρεπει να καταλαβεις οτι το αριστερο αναλογιο δεν ειναι βοηθητικο, ειναι αυτονομο, θα πει τα μελη που θελει, δεν υποχρεουται να ακολουθησει το δεξιο αναλογιο, δεν δεσμευεται σε κατι, δεν παιρνει αδεια για να κανει κατι, τα μελη που θα ψαλει ειναι προκαθορισμενα, δεν του τα δινει ο δεξιος. Ναι, ο δεξιος εχει την ολη ευθυνη ως προς το τι θα ψαλεί μουσικα, ο αριστερος θα ακολουθησει, αλλα ειναι ανεξαρτητος.
Στη δική μου ψαλτική κοσμοθεωρία, κάθεσαι απέναντι σε ένα δεξιό επειδή τον βλέπεις σαν δάσκαλο
Οχι βεβαια... Αν ειναι ετσι, γιατι να μην κατσεις καλυτερα διπλα του σαν βοηθος; Πιο πολλα θα αποκομισεις. Οταν αναλαμβανεις αναλογιο πρεπει να εισαι ετοιμος να το υποστηριξεις αυτο απο καθε αποψη.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αν οι εφημέριοι ή οποιοσδήποτε άλλος, παρεμβαίνουν αυταρχικά δεν είναι και μικρό θέμα. Let it be το ένα, let it be το άλλο.. ως πού;

Κι εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι αυτά που γράφω δεν προκύπτουν από κάποιας μορφής υποχρεωτικότητα, ούτε αμφισβητούν αυτά που λες για το αριστερό αναλόγιο. Αντίθετα, ο δικαιωματικός τρόπος με τον οποίο τα περιγράφεις, έχει άλλο τρόπο διεκδίκησης εκτός του να φύγεις;

Το να πας αριστερά είναι το επόμενο βήμα από το δίπλα. Όταν όπως σωστά λες θα είσαι έτοιμος να το υποστηρίξεις.

Όλα αυτά εξαρτώνται κι από την περιοχή του ναού και τον τρόπο που παράγονται οι ψάλτες εκεί. Αν πχ υπάρχουν μακροχρόνιες σχέσεις ή αν όλοι αλλάζουν κάθε λίγα χρόνια ή και μήνες κι ο καθένας είναι περαστικός.
 
Last edited:
Top