[Ερώτηση] Ποια πρέπει να είναι η συμπεριφορά των ιεροψαλτών απέναντι σε καλεσμένους ιεροψάλτες;

  • Thread starter NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ
  • Start date
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
ας δωσουμε καποια παραδειγματα και καποιες απαραδεκτες συμπεριφορες απο συναδελφους ιεροψαλτες...!!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το δεύτερο σκέλος του θέματος, ποιος ο λόγος που υπάρχει αν επιτρέπετε;
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
απαντηστε σε οποιο σκελος θελετε
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Βεβαίως, αυτό σκοπεύω να κάνω, σας ευχαριστώ.

Αν θέλετε μου απαντάτε και στην ερώτησή μου. Ποιος ο λόγος που πρέπει να διηγηθούμε ιστορίες που καλεσμένοι ψάλτες μας συμπεριφέρθηκαν απαίσια και να τους θάψουμε;
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Το θέμα αγαπητοί είναι εάν ξέρεις ποιος είναι και τη γνωρίζει από βυζαντινή μουσική η τυχαίνει να τον έχεις ακούσει έχει καλός
εάν όμως δεν ξέρεις και σου συστηθεί ως ιεροψάλτης και φυσικά του παραχωρήσεις κάποιον ύμνο και δεν μένεις ευχαριστημένος τότε τον κόβεις η συνεχίζεις να του δίνεις συνεχώς καθαρά από Ευγένεια
και στο τέλος θα σου κάνουν παραπόνα οι άλλοι εκ του ναού εννοώ
 
N

NIKOΛΑΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ

Guest
αποψη μου ειναι οτι πρεπει να αναφερθουν καποια γεγονοτα καλα η κακα. ειναι φαινομενα που μας συμβαινουν κατα καιρους η που μας πικραινουν η που μας ανεβαζουν σαν ιεροψαλτες
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Εδώ η ερώτηση αφορά τους καλεσμένους ψάλτες, ενώ στο θέμα που παραπέμπεις Χρήστο γίνεται λόγος για απρόσκλητους ψάλτες.
Η αλήθεια βέβαια είναι πως κάθε χρόνο δυστυχώς, όλο και μειώνονται τόσο οι προσκεκλημένοι όσο και οι μη προσκεκλημένοι ψάλτες που συναντά κανείς στο αναλόγιό του. Εξαιρέσεις βέβαια πάντα υπάρχουν.
Έτσι, σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία, λόγω της ψαλτικής αυτής λειψανδρίας, βλέπω την ερώτηση κάπως εκτός τόπου και χρόνου. Είναι σα να μας ρωτούσε κάποιος, αυτή τη δεδομένη στιγμή με τα έντονα οικονομικά προβλήματα που όλοι μας από πολύ έως πάρα πολύ αντιμετωπίζουμε, πως θα θέλαμε να ξοδέψουμε τα χρήματα που μας περισσεύουν! :rolleyes:
Εν πάση περιπτώσει, για τις ελάχιστες φορές που συμβαίνει αυτό, είτε πρόκειται δηλαδή για καλεσμένους ψάλτες ή όχι, αυτό που κάνουμε εμείς είναι, αφού ψάλλουν ένα δύο τροπάρια, να ζητούμε τη γνώμη του προϊσταμένου ιερέα, και ανάλογα πράττουμε.
Έτσι αποφεύγεται οποιαδήποτε αταξία και παρεξήγηση.

Πάντως από την πλευρά των ψαλτών που επισκέπτονται ξένο αναλόγιο με πρόσκληση ή χωρίς, το καλύτερο θα ήταν να σταθούν ως βοηθοί κάνοντας ισοκράτημα και από κει και πέρα μόνο αν επιμένει ο οικείος ψάλτης να πράξουν διαφορετικά.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Αν ένας έρθει απρόσκλητος του δώσεις να πει μερικά (και δεν τραβάει-δεν ξέρει), μπορείς από ευγένεια να του δώσεις μερικά ακόμα -όχι πολλά ίσα ίσα για να μην τον προσβάλλεις. Δεν χάθηκε κ ο κόσμος αν ΜΙΑ Λειτουργία δεν πάει και τόσο καλά. Τι γίνετε όμως αν ο απρόσκλητος ψάλτης δεν έχει δική του ενορία ΓΛΥΚΑΘΕΙ, και τον αποκτήσεις ως τακτικότατο επισκέπτη στο αναλόγιο??????
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
για λόγους ευγενείας πρέπει να του παραχωρείς κάτι να πει.. ένα προσόμοιο στους αίνους ή έστω τους στίχους βρε αδερφέ..
και θα σε θυμάται για την φιλοξενία σου..
και θα σε ξεκουράσει (αν θέλει να το σκεφτεί έτσι κάποιος)..
αυτή είναι η άποψη μου..
και τέλος ας φέρουμε τον εαυτό μας στην θέση του..θα μας άρεσε να μας απαγόρευαν ν'ανεβούμε στο ψαλτήρι;

ΥΣ. Και επειδή στον τίτλο του θέματος γράφει ..καλεσμένους.. απ΄οσο μπορώ να υποθέσω ένας καλεσμένος ψάλτης είναι συνήθως καταξιωμένος και αναγνωρισμένος, γι' αυτό τον καλείς, οπότε σ' αυτήν την θέση του παραχωρείς το αναλόγιο σου.
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γενικότερα, όποιος πατάει το πόδι του στο αναλόγιο, θεωρείται καλεσμένος...
Ο καθένας πράττει σύμφωνα με τις ιδιοτροπίες που κουβαλάει...
Εχω παράδειγματα πολλά με συμπεριφορές ανεπίτρεπτες από μεγάλους ψάλτες, αλλά δεν είναι του παρόντος...
Όπως νιώθει ο καθένας... αλλωστε, ο εγωισμός περισσεύει... στον κλάδο μας.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
για λόγους ευγενείας πρέπει να του παραχωρείς κάτι να πει.. ένα προσόμοιο στους αίνους ή έστω τους στίχους βρε αδερφέ..
και θα σε θυμάται για την φιλοξενία σου..
και θα σε ξεκουράσει (αν θέλει να το σκεφτεί έτσι κάποιος)..
αυτή είναι η άποψη μου..
και τέλος ας φέρουμε τον εαυτό μας στην θέση του..θα μας άρεσε να μας απαγόρευαν ν'ανεβούμε στο ψαλτήρι;

ΥΣ. Και επειδή στον τίτλο του θέματος γράφει ..καλεσμένους.. απ΄οσο μπορώ να υποθέσω ένας καλεσμένος ψάλτης είναι συνήθως καταξιωμένος και αναγνωρισμένος, γι' αυτό τον καλείς, οπότε σ' αυτήν την θέση του παραχωρείς το αναλόγιο σου.

Συμφωνώ απολύτως αγαπητέ Σταμάτη.Και θα σου διηγηθώ την αντιμετώπιση που είχα πριν τέσσερα χρόνια όταν πρωτοπήγα σαν νεοδιόριστος στην Λαμία.Έκανα μετακόμιση από την πατρίδα μου την Λάρισα στην Λαμία παραμονή Φώτων.Το πρωί,ανήμερα της εορτής,αν και υπερβολικά κουρασμένος,αποφάσισα να εκκλησιαστώ στην πιο γειτονική με το σπίτι μου εκκλησία,την Αγ.Βαρβάρα.Μπήκα στην εκκλησία την ώρα του εξάψαλμου,κατευθύνθηκα στο ιερό και πήρα την ευχή του ιερέα.Ακολούθως ανέβηκα στο ψαλτήρι και ενημέρωσα τον ψάλτη -ήταν μόνος του-αν μπορώ να ψάλλω.Μου είπε ευχαρίστως και άρχισε να με ρωτάει για τον Κυριαζή Δασκαλούδη,ότι έκανε κάποια χρόνια στη Λάρισα,ότι τον μιμείται και κάτι τέτοια.Να μη σας τα πολυλογώ,μου δίνει να ψάλλω έναν κανόνα και έκτοτε μέχρι το τέλος της ακολουθίας-δεν βάζω καθόλου σάλτσα-δεν ξαναέψαλλα τίποτα.Να σημειώσω δε ότι στην προσπάθεια μου να πάρω ένα μικρόφωνο,έστω να κάνω ισοκράτημα,μου είπε ότι έρχεται ένας παππούς που το θέλει συνέχεια.Ο παππούς βέβαια ήρθε μετά από 1 1/2 ώρα και το μικρόφωνο ήταν για τόση ώρα χωρίς κάτοχο!!!!!Τελειώνει η ακολουθία,χαιρετάω τον ψάλτη και επιστρέφω στο σπίτι.Ούτε κουβέντα βέβαια ότι ψάλλω ωραία,να μας ξανάρθεις και τέτοια.Το μόνο που μ'έλεγε στο ψαλτήρι ήταν κοίτα πως το κάνα αυτό,σαν τον Κυριαζή και τέτοια.Εντάξει,καλή φωνή είχε,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας:D:D:D:D.Εγώ ανέλαβα μετά από 2 βδομάδες πρωτοψάλτης στον Αγ.Νεκτάριο και ούτε με ξανάδε βέβαια.Τα συμπεράσματα δικά σας για τα κίνητρα της συμπεριφοράς του απέναντι μου!!!!!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το πρωί,ανήμερα της εορτής,αν και υπερβολικά κουρασμένος,αποφάσισα να εκκλησιαστώ στην πιο γειτονική με το σπίτι μου εκκλησία,την Αγ.Βαρβάρα.

Δεν πήγαινες εκεί που ψάλλει Ανδρέας Ιωακείμ;; Άρχοντας σε όλα του!!!
Δεν ήξερες, δε ρώταγες;;
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Τo θεμα ειναι εμεις τι κανουμε απεναντι στους αλλους....
Το οτι ειναι ο αλλος συναδελφος μεγαλος ψαλτης,δε σημαινει οτι ειναι και καλος ανθρωπος με αρχες,κοινωνικη μορφωση,κλπ.
Αυτο,νομιζω,ολοι το γνωριζουμε.
Εν τω μεταξυ,δεν μπορεις να βγαλεις και αμεσο συμπερασμα για το ποιον του καθενος,αν τον πετυχες καποια στιγμη μια φορα,σε κατασταση αδυναμιας, ή ακουσαμε ταχα για το ταδε περιστατικο...Ο αλλος που στο εξιστορει,μπορει να θελει να τον δυσφημισει.... Δεν το ξερουμε εμεις...:wink:
Οποτε,παντα να κραταμε τις επιφυλαξεις μας,οταν μας λενε για αλους συναδελφους...
Εχουμε πολλες φορες ερθει στη θεση να μονολογησουμε για συναδελφο: ''Για κοιτα βρε παιδι μου και τον ειχα για κακο ανθρωπο...Εν τουτοις ομως,μου απεδειξε το αντιθετο..'':wink:
Απο'κει και περα,η γνωμη μου ειναι η εξης: (Μιας και το αναλογιο,το εχω γνωρισει και απο την ''καλη'' του πλευρα και απο την ''αναποδη''.)
Ανεβαινει καποιος ψαλτης στο αναλογιο μας:
-Ειναι γνωστος μας; Του δινουμε κομματια,αναλογα με την ''αντοχη'' του.
-Δεν ειναι γνωστος μας; Τον ρωταμε αρχικα,αν ψαλλει.Αν πει ναι,τοτε απο κει και περα,πραττουμε οπως ανεφερα πριν.
-Δεν κατεβαινουμε ποτε απο το αναλογιο,εκτος και αν ο συναδελφος ειναι καλεσμενος στον πανυγηριζοντα Ναο μας.

Ολα τα παραπανω,ισχυουν,εαν και εφοσον,γνωριζουμε ποσο ''βαραινουμε'' και εχουμε το γνωθι σ'αυτον!...:)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Συμφωνώ απολύτως αγαπητέ Σταμάτη.Και θα σου διηγηθώ την αντιμετώπιση που είχα πριν τέσσερα χρόνια όταν πρωτοπήγα σαν νεοδιόριστος στην Λαμία.Έκανα μετακόμιση από την πατρίδα μου την Λάρισα στην Λαμία παραμονή Φώτων.Το πρωί,ανήμερα της εορτής,αν και υπερβολικά κουρασμένος,αποφάσισα να εκκλησιαστώ στην πιο γειτονική με το σπίτι μου εκκλησία,την Αγ.Βαρβάρα.Μπήκα στην εκκλησία την ώρα του εξάψαλμου,κατευθύνθηκα στο ιερό και πήρα την ευχή του ιερέα.Ακολούθως ανέβηκα στο ψαλτήρι και ενημέρωσα τον ψάλτη -ήταν μόνος του-αν μπορώ να ψάλλω.Μου είπε ευχαρίστως και άρχισε να με ρωτάει για τον Κυριαζή Δασκαλούδη,ότι έκανε κάποια χρόνια στη Λάρισα,ότι τον μιμείται και κάτι τέτοια.Να μη σας τα πολυλογώ,μου δίνει να ψάλλω έναν κανόνα και έκτοτε μέχρι το τέλος της ακολουθίας-δεν βάζω καθόλου σάλτσα-δεν ξαναέψαλλα τίποτα.Να σημειώσω δε ότι στην προσπάθεια μου να πάρω ένα μικρόφωνο,έστω να κάνω ισοκράτημα,μου είπε ότι έρχεται ένας παππούς που το θέλει συνέχεια.Ο παππούς βέβαια ήρθε μετά από 1 1/2 ώρα και το μικρόφωνο ήταν για τόση ώρα χωρίς κάτοχο!!!!!Τελειώνει η ακολουθία,χαιρετάω τον ψάλτη και επιστρέφω στο σπίτι.Ούτε κουβέντα βέβαια ότι ψάλλω ωραία,να μας ξανάρθεις και τέτοια.Το μόνο που μ'έλεγε στο ψαλτήρι ήταν κοίτα πως το κάνα αυτό,σαν τον Κυριαζή και τέτοια.Εντάξει,καλή φωνή είχε,αλλά μην τρελαθούμε κιόλας:D:D:D:D.Εγώ ανέλαβα μετά από 2 βδομάδες πρωτοψάλτης στον Αγ.Νεκτάριο και ούτε με ξανάδε βέβαια.Τα συμπεράσματα δικά σας για τα κίνητρα της συμπεριφοράς του απέναντι μου!!!!!

Φίλε και συνάδελφε να ξέρεις τούτο
Ειδικά στην επαρχεία αυτό αφορά και θεωρητικούς αλλά και εμπειρικούς ιεροψάλτες συνήθως ποιο πολύ στην επαρχία που πρέπει κάποιος να υπάρχει στο αναλόγιο συνήθως εκεί υπάρχει ένα αναλόγιο
Όταν ανέβει κάποιος και του πει του μονίμου και εγώ συνάδελφος είμαι να σας βοηθήσω να λέω του αριστερού κτλ μόλις ακούσει ότι γνωρίζεις και σε ακούσει ζωντανά και έχεις και καλή φωνή μετά δεν θα σου ξαναδώσει μέχρι το τέλος και στο τέλος θα σε ευχαριστήσει για την βοήθεια και θα σου πη να ξαναπάς και αυτός μπορεί να έχει κάνει ένα σωρό λάθη και φυσικά από ήχο δεν το συζητώ
Κάνουν λες και ο επισκέπτης θα τους πάρει την καρέκλα υπάρχει και η νοοτροπία της επαρχίας κτλ
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Φίλε και συνάδελφε να ξέρεις τούτο
Ειδικά στην επαρχεία αυτό αφορά και θεωρητικούς αλλά και εμπειρικούς ιεροψάλτες συνήθως ποιο πολύ στην επαρχία που πρέπει κάποιος να υπάρχει στο αναλόγιο συνήθως εκεί υπάρχει ένα αναλόγιο
Όταν ανέβει κάποιος και του πει του μονίμου και εγώ συνάδελφος είμαι να σας βοηθήσω να λέω του αριστερού κτλ μόλις ακούσει ότι γνωρίζεις και σε ακούσει ζωντανά και έχεις και καλή φωνή μετά δεν θα σου ξαναδώσει μέχρι το τέλος και στο τέλος θα σε ευχαριστήσει για την βοήθεια και θα σου πη να ξαναπάς και αυτός μπορεί να έχει κάνει ένα σωρό λάθη και φυσικά από ήχο δεν το συζητώ
Κάνουν λες και ο επισκέπτης θα τους πάρει την καρέκλα υπάρχει και η νοοτροπία της επαρχίας κτλ

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου αγαπητέ Αλέξιε.Έχουν την αίσθηση ότι τους απειλείς και στην υποτιθέμενη φήμη τους και στην τσέπη τους:D:D:D Πάντως εγώ έχω σαν κανόνα όταν είμαι ο βασικός ψάλτης να δίνω σχεδόν όλα τα μέλη σε άτομα πάνω στο ψαλτήρι που τα καταφέρνουν έστω και υποφερτά.Ποτέ δεν ήμουν γαντζωμένος με ...καρέκλες ούτε με ένοιαζε η υστεροφημία μου.Είχα,έχω και θα έχω πάντα ταπείνωση και υπακοή.Άλλωστε τον Θεό ψάλλουμε.Λέτε ο Μεγαλοδύναμος να 'ρθει στον ύπνο μας και να μας μαλώσει γιατί δεν πατήσαμε σωστά τον ΖΩ στα Άγια,γιατί δεν κάναμε γρήγορα την αλλαγή στο ισοκράτημα από ΔΗ στον ΚΕ ή γιατί στον παππούλη που δώσαμε να πει ένα στιχηρό μπέρδεψε τον ήχο από Β' σε ΠΛ.Β';
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Δεν πήγαινες εκεί που ψάλλει Ανδρέας Ιωακείμ;; Άρχοντας σε όλα του!!!
Δεν ήξερες, δε ρώταγες;;

Νέος στην Λαμία που να ξέρω αγαπητέ Νίκο.Ο αγαπητός Ανδρέας-αν και δεν με ξέρει προσωπικά-είναι λαμπαδάριος στον μητροπολιτικό ναό Ευαγγελίστριας,αν και πολλές φορές απουσιάζει,λόγω του ότι εξυπηρετεί εκκλησίες στις οποίες χοροστατεί ο επιχώριος μητροπολίτης κ.κ.Νικόλαος.Έχει μεγάλες φωνητικές δυνατότητες,βυζαντινό ύφος και σπάνιο ήθος για ιεροψάλτη.Ο Θεός να τον έχει πάντα καλά.
 

chris_so

Νέο μέλος
καλημερα σας.. ειμαι και εγω ιεροψαλτης και συγκεκρικενα λαμπαδαριος σε μια κωμοπολη της μητροπολης φθιωτιδος.. λοιπον να σας πω τηνγνωμη μου για αυτο το θεμα... οταν ερχεται καποιος απροσκλητος στην ενορια που ψαλλω και ανεβαινει στο αναλογιο τον ρωταω ..ψελνετε; η καποιες φορες μου λεει εκεινος οτι ψαλλει... φυσικα του δινω να πει απο καθισματα, καποιους στιχους στην θ' ωδη η και στους αινους ...συνηθως στα λειτουργικα δινω εκεινα που κρινω εγω οτι πρεπει να πει...φυσικα οταν καταλαβω πως ειναι καλυτερος απο εμενα τοτε τον αφηνω να πει περισοτερα,,, (βεβαια οταν ερθει στο αναλογια με ενα υφακι του τυπου ξερεις ποιος ειμαι εγω τοτε παιρνει και την αναλογη απαντηση.. απλα δεν θελω εγωιστες)
οταν παλι παω εγω σε μια ξενη ενορια ποτε μου μα ποτε μου δεν ανεβαινω στο αναλογιο καθομαι κοντα και ακουω. τιποτε αλλο αν τυχει και με γνωριζει ο ψαλτης και μου ζητησει να ψαλλω τοτε ευγενικα του απαντω ενα ευχαριστω και του κανω ισοκρατημα τιποτε αλλο ετσι ειναι η δικη μου λογικη
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Καλά αυτό που ειπώθηκε παραπάνω ότι άμα πάει κάποιος ψάλτης σε έναν ναό...(κυρίως στην επαρχία...αλλά και όχι μόνο στην επαρχία), του δώσει ο ψάλτης του ναού να πει κανά 2 κομμάτια και δει ότι είναι γνώστης και καλλίφωνος.....Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΚΟΚΚΙΝΟ........Αρχίζει να σκέφτεται ο βασικός ψάλτης ....μήπως ο απρόσκλητος μου πάρει την θέση??????????? γιατί ο κόσμος κοιτά αυτόν και όχι εμένα???????? κλπ

Θυμάμαι που είπαν γνωστοί μου που ήσαν πνευματικά παιδιά του γέροντος Πορφυρίου , ότι τους έλεγε ο γέροντας ότι η κόλαση είναι γεμάτη από ψάλτες , ακρβώς λόγο του εγωισμού και της υπερηφάνιας που έχουν αρκετοί......Δόξα τω Θεώ όμως υπάρχουν και ταπεινοί άνθρωποι που υπηρετούν το αναλόγιον και αυτοί έχουν μεγάλο μισθό από τον Θεό και τους αγίους μας!
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
καλημερα σας.. ειμαι και εγω ιεροψαλτης και συγκεκρικενα λαμπαδαριος σε μια κωμοπολη της μητροπολης φθιωτιδος.. λοιπον να σας πω τηνγνωμη μου για αυτο το θεμα... οταν ερχεται καποιος απροσκλητος στην ενορια που ψαλλω και ανεβαινει στο αναλογιο τον ρωταω ..ψελνετε; η καποιες φορες μου λεει εκεινος οτι ψαλλει... φυσικα του δινω να πει απο καθισματα, καποιους στιχους στην θ' ωδη η και στους αινους ...συνηθως στα λειτουργικα δινω εκεινα που κρινω εγω οτι πρεπει να πει...φυσικα οταν καταλαβω πως ειναι καλυτερος απο εμενα τοτε τον αφηνω να πει περισοτερα,,, (βεβαια οταν ερθει στο αναλογια με ενα υφακι του τυπου ξερεις ποιος ειμαι εγω τοτε παιρνει και την αναλογη απαντηση.. απλα δεν θελω εγωιστες)
οταν παλι παω εγω σε μια ξενη ενορια ποτε μου μα ποτε μου δεν ανεβαινω στο αναλογιο καθομαι κοντα και ακουω. τιποτε αλλο αν τυχει και με γνωριζει ο ψαλτης και μου ζητησει να ψαλλω τοτε ευγενικα του απαντω ενα ευχαριστω και του κανω ισοκρατημα τιποτε αλλο ετσι ειναι η δικη μου λογικη


Έχει την τιμητική της (δυστυχώς αρνητικά) η περιοχή μου σήμερα.... Στο αναλόγιο πολλές φορές βασιλεύει η ημιμάθεια και η έλλειψη ταπεινότητας. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε όλοι εκπρόσωποι της προσευχής των πιστών προς τον Κύριο...Πέρα απ' αυτό, νομίζω ότι ένας φιλοξενούμενος στο αναλόγιο πρέπει να απολαμβάνει "τιμές" ενός φιλοξενούμενου στο σπίτι μας.... Δεν πειράζει, αν πει και κάτι λαθεμένο... Άνθρωπος είναι, όπως και εμείς. Να κυριαρχεί η λογική και το μέτρο, η διάκριση...
 
Top