[Ερώτηση] Ποια λειτουργικά θα ψάλετε την Κυριακή (24/02/13);

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί φίλοι,

Καλό τριώδιο! Η επόμενη Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου έχει ήχο πλ.α'.
Η ερώτηση μου είναι ποια λειτουργικά σκοπεύετε να ψάλλετε;

Ευχαριστώ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλό τριώδιο! Η επόμενη Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισαίου έχει ήχο πλ.α'.
Η ερώτηση μου είναι ποια λειτουργικά σκοπεύετε να ψάλλετε;

Ευχαριστώ.
Εφ' όσον δεχόμαστε το νεωτερισμό να ψάλλουμε Λειτουργικά, δεν υπάρχει, κατά τη γνώμη μου, λόγος εξαίρεσης στο γνωστό κανόνα που θέλει τα Λειτουργικά να ψάλλονται στον ήχο της τυχούσης Κυριακής. Συγκεκριμένα σε ήχο πλ. του Α'.
Συνάδελφε καλό Τριώδιο, με υγεία, δύναμη & κατάνυξη!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Σ'ευχαριστώ! Εννοούσα ποια σύνθεση των λειτουργικών στον πλ.α' θα ψάλλετε; Τώρα διατύπωσα με περισσότερη σαφήνεια την ερώτηση.

Εγώ είμαι μεταξύ δυο κλασσικών επιλογών, ή τα λεγόμενα Πατριαρχικά ή του Χατζηαθανασίου (φρύγιος).
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σ'ευχαριστώ! Εννοούσα ποια σύνθεση των λειτουργικών στον πλ.α' θα ψάλλετε; Τώρα διατύπωσα με περισσότερη σαφήνεια την ερώτηση.

Εγώ είμαι μεταξύ δυο κλασσικών επιλογών, ή τα λεγόμενα Πατριαρχικά ή του Χατζηαθανασίου (φρύγιος).

'Η Βυζαντινή Θ. Λειτουργία" του αειμνήστου Άρχ. Μουσικοδιδασκάλου Δ. Σουρλαντζή, περιέχει τρεις σειρές Λειτουργικών σε ήχο Πλ. του Α'.
Αξιόλογες, κατά τη γνώμη μου, όλες.
Ειδικότερα, η τρίτη, που την αφιερώνει "στους Αγιορείτας μοναχούς", είναι πρωτότυπη ως σύνθεση, με κλασσικές θέσεις πλ. του Α', αλλά δεν έχω "σκάνερ" για να την αναρτήσω.
Πιθανόν, κάποιος συνάδελφος, να μπορεί να το κάνει.
Ο δάσκαλος, ό,τι κι αν δημιούργησε, το έκανε έχοντας ως "μουσικά δομικά υλικά", κλασσικές θέσεις!
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Λειτουργικά του Γ. Κανελλίδου (μάλλον)
Άξιον εστίν ή το ''Πατριαρχικό'', ή του Πρίγγου.
 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου σπάθηον μέλος...Τεράστια Λειτουργικά με τρομερές γραμμές
 
Κύριε Καλπακίδη κάθε Κυριακή λέτε τα ίδια λειτουργικά (σε κλιτόν);

Στενοχωριέμαι γιατί δεν με διαβάζεις ... :D ή με μπερδεύεις με τον αδελφό μου.
Παρέπεμψα στο αρμόδιο μήνυμα (210) και από εκεί στην ιστοσελλίδα της συμβολής όπου είναι αναρτημένα τα λειτουργικά του Δημήτρη , που ψάλλω.
Ναι κάθε Κυριακή , λέω τα ίδια λειτουργικά σε κάθε ήχο εννοώ.
 
Κύριε Καλπακίδη κάθε Κυριακή λέτε τα ίδια λειτουργικά (σε κλιτόν);

Πάντως αν η ερώτηση περιέχει ειρωνεία ή σκεπτικισμό (δεν ξέρω..) σου εξομολογούμε πως αν ήταν αποκλειστικά στο χέρι μου , ναι αυτό θα έκανα.
Πέτυχα όμως την πιο μετριοπαθή εφικτή λύση .
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πάντως αν η ερώτηση περιέχει ειρωνεία ή σκεπτικισμό (δεν ξέρω..) σου εξομολογούμε πως αν ήταν αποκλειστικά στο χέρι μου , ναι αυτό θα έκανα.
Πέτυχα όμως την πιο μετριοπαθή εφικτή λύση .

Σε καμιά περίπτωση ειρωνία, ίσως έκπληξη..γιατί δεν τα χω ακούσει να ψάλλονται σε εκκλησίες που έχω πάει κατά καιρούς (αν και υποψιάζομαι ό,τι κάπου εδώ μέσα θα υπάρχει συγκεκριμένη ηχογράφηση λειτουργικών σε κλιτόν) και νόμιζα/-ω ό,τι ήταν μια παράδοση (στο Πατριαρχείο) που δεν υφίσταται σήμερα.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στενοχωριέμαι γιατί δεν με διαβάζεις ... :D ή με μπερδεύεις με τον αδελφό μου.
Αν και εγώ δεν τα ψάλλω πάντα σε κλιτόν... Απλά τα λέω συνήθως "εκφωνητικά" - recitativo στον ήχο ή την βάση που κάνει απαγγελία ο Διάκος ή ο Ιερέας. Με τον όρο "εκφωνητικά" δεν εννοώ μόνο τα εις κλιτόν αρχαία λειτουργικά. Εφ' όσον (κατά την επικρατούσα συνήθεια) εκφωνήσουν οι Ιερείς minore, κάτι αντίστοιχο θα πράξω και εγώ ή στην βάση ή στον φθόγγο Κε. Το "Άξιον εστίν" ασύνδετο από τα προηγούμενα η σύνθεση Γρηγορίου Πρωτοψάλτου σε πλ. α' ειρμολογικό. Έχω μια σειρά "λειτουργικών" σε (πλάγιο α' ειρμολογικό) μελοποιημένων για το παραπάνω "'Αξιον εστίν" αλλά δεν τα έχω πρόχειρα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παρέπεμψα στο αρμόδιο μήνυμα (210)
Εἶναι αὐτό
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=163673#post163673

καί ὄχι τό 1ο μήνυμα τοῦ greek487 ἤ μᾶλλον ἡ ἀρχή ὁλοκλήρου τοῦ θέματος
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=212
πού ἡ παραπομπή σου βγαίνει στή πλειοψηφία τῶν μελῶν, πού ἔχουν τή ρύθμιση προβολῆς θεμάτων νά εἶναι τό παλαιότερο μήνυμα 1ο τοῦ θέματος καί ὄχι τό νεώτερο μήνυμα 1ο τοῦ θέματος...

Ὁπότε δέν φταίει ὁ Μανώλης...

 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Προσπαθώ να αντικαταστήσω κάποια λειτουργικά και Άξιον εστίν για λόγους που έχω γράψει σε παλιότερα μηνύματα.
Έτσι λοιπόν αυτά τα επισυναπτόμενα λειτουργικά του κυρίου Αρβανίτη σε ήχο πλάγιο του πρώτου τετράφωνο ενδεχομένως να εδραιωθούν. Είναι η πρώτη φορά αύριο που θα ψαλλούν στο ναό μας. Θα δούμε.
Για Άξιον εστίν θα πούμε πρώτα ο Θεός το λεγόμενο του Ναυπλιώτη ή Πατριαρχικόν: http://www.youtube.com/watch?v=Z0FGaS1XL9w
 

Attachments

  • LeitourgikaPLATetrafonouIArvanitiColourful.pdf
    1 MB · Views: 137

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Προσπαθώ να αντικαταστήσω κάποια λειτουργικά και Άξιον εστίν για λόγους που έχω γράψει σε παλιότερα μηνύματα.
Έτσι λοιπόν αυτά τα επισυναπτόμενα λειτουργικά του κυρίου Αρβανίτη σε ήχο πλάγιο του πρώτου τετράφωνο ενδεχομένως να εδραιωθούν. Είναι η πρώτη φορά αύριο που θα ψαλλούν στο ναό μας. Θα δούμε.
Για Άξιον εστίν θα πούμε πρώτα ο Θεός το λεγόμενο του Ναυπλιώτη ή Πατριαρχικόν: http://www.youtube.com/watch?v=Z0FGaS1XL9w

Τοῦ «Σινωπέως» τὰ δοκίμασες ἀπὸ ἐδῶ; Τὰ προτιμῶ σχεδὸν ἀποκλειστικά.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Τελικά είπαμε:
Ορθρινά - Καταβασίες - Αίνοι από Αναστασιματάριο.
Στιχηρά Αίνων του Τριωδίου και το δοξαστικό από Καραμάνη.
Τρισάγιον - Δύναμις το σύνηθες του Β' ήχου.
Χερουβικό Σωκράτους Παπαδοπούλου
Λειτουργικά Κανελλίδου, Άξιον εστίν το Πατριαρχικό.
Κοινωνικό αργό με κράτημα και αργό Αλληλούια από τον ''Αγγελικό Χορό'' (είχαμε πολύ κόσμο να κοινωνήσει και το ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΉΘΗΚΑ) !!!
:wink::wink::wink:
 
Top