Ποιά ήταν τα πρώτα ψαλτικά ακούσματά μας;

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ελπίζω να μην υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα καθώς από μία μικρή αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι σχετικό.

Αυτό το οποίο θέλω να συζητήσουμε στο συγκεκριμένο θέμα είναι σχετικά με τα πρώτα ψαλτικά μας ακούσματα από τότε δηλαδή που θυμόμαστε τον εαυτό μας να προσέχει την ψαλτική ως κάτι ξεχωριστό στη λατρεία. Όχι δηλαδή το ποιός ήταν ο δάσκαλός μας.

Από αυτήν την ερώτηση βέβαια προκύπτουν και άλλα ερωτήματα όπως παραδείγματος χάριν το αν ταυτίζονται αυτά τα ακούσματα με το ύφος το οποίο ψάλλει ο καθένας σήμερα ή αν υπεισέρχονται στοιχεία αυτού του ακούσματος ασυνείδητα στο ψάλσιμό μας χωρίς να το καταλαβαίνουμε ή αν τα έχουμε αποκηρύξει πλήρως χάριν κάποιου άλλου ύφους.

Εμένα τα πρώτα μου μουσικά ακούσματα προέρχονται από την ενορία μου. Ο μεν δεξιός ψάλτης είχε ένα ύφος Καραμάνη (στο λίγο πιο άγριο είναι η αλήθεια:p) και ο αριστερός έψαλλε στο ύφος του γέροντα Παναρέτου του Φιλοθεΐτη (στο λίγο πιο κοσμικό :p). Δεν υπήρξε κανείς από τους δύο δάσκαλός μου και οι μετέπειτά δάσκαλοί μου (ξεκίνησα σχετικά μεγάλος Β.Μ.) έψαλλαν σε διαφορετικό ύφος. Εγώ όμως θέλω να σταθώ στα πρώτα μου ακούσματα γιατί νιώθω ότι ακόμα με «στοιχειώνουν» και νιώθω ότι έστω και υποσυνείδητα υιοθετώ στοιχεία από αυτό το ψάλσιμο με το οποίο πρωτογνώρισα τη Β.Μ. Το σίγουρο πάντως είναι ότι και οι σημερινές μου προτιμήσεις δεν αφίστανται πολύ από αυτό το ψάλσιμο, σε γενικές γραμμές πάντοτε, οπότε ουσιαστικά μπορώ να πω ότι, έστω και εμμέσως, με σφράγισε αυτό το ύφος ιδίως του αριστερού ψάλτη ο οποίος σίγουρα ήταν πιο γλυκύς και μελωδικός από τον δεξιό.

Σ.σ.: Επίτηδες δεν ανέφερα ονόματα γιατί θέλω περισσότερο να σταθούμε στο ύφος αυτό καθ' εαυτό.
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τα πρώτα ακούσματα τα είχα στο ψαλτήρι από μικρό παιδάκι 3-4 χρονών από τον πατέρα μου Νικόλαο Παπαδάκη..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Οἱ δύο πού ἀπαντήσατε μέχρι τώρα, δέν καταλάβατε τήν ἐρώτηση.
Πιστεύω νά μή συνεχιστεῖ ἔτσι.
Δέν χρειάζεται νά ἀπαντᾶμε πάντα, γιά νά ἀπαντᾶμε, ἄν δέν ἔχουμε κάτι νά ποῦμε ἐπί τοῦ θέματος ἤ δέν τό ἔχουμε ἐννοήσει...:rolleyes:


 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών

Οἱ δύο πού ἀπαντήσατε μέχρι τώρα, δέν καταλάβατε τήν ἐρώτηση.
Πιστεύω νά μή συνεχιστεῖ ἔτσι.
Δέν χρειάζεται νά ἀπαντᾶμε πάντα, γιά νά ἀπαντᾶμε, ἄν δέν ἔχουμε κάτι νά ποῦμε ἐπί τοῦ θέματος ἤ δέν τό ἔχουμε ἐννοήσει...:rolleyes:



Π.Μάξιμε θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω..η ερώτηση δεν έχει διατυπωθεί με σαφήνεια κι έχει δυο υποερωτήματα <<ποια ειναι τα πρώτα ψαλτικά ακούσματα σας;>> (γιατί πρέπει να κατανοείς αυτό που ακούς για να σ'επηρεάσει; π.χ. ένα παιδάκι μπορεί να μην καταλαβαίνει τι είναι αυτό που ακούει αλλά το καταγράφει στην μνήμη του και το επηρεάζει αργότερα στην απόκτηση του δικού του ύφους) και η δεύτερη <<ποια είναι τα ψαλτικά ακούσματα από τότε που θυμόμαστε την ψαλτική ως κάτι ξεχωριστό στην λατρεία>> Στην δεύτερη υποερώτηση θα απαντήσω: Δ.Νεραντζής
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Εμένα τα πρώτα μου μουσικά ακούσματα προέρχονται από την ενορία μου. Ο μεν δεξιός ψάλτης είχε ένα ύφος Καραμάνη (στο λίγο πιο άγριο είναι η αλήθεια:p) και ο αριστερός έψαλλε στο ύφος του γέροντα Παναρέτου του Φιλοθεΐτη (στο λίγο πιο κοσμικό :p). Δεν υπήρξε κανείς από τους δύο δάσκαλός μου και οι μετέπειτά δάσκαλοί μου (ξεκίνησα σχετικά μεγάλος Β.Μ.) έψαλλαν σε διαφορετικό ύφος. Εγώ όμως θέλω να σταθώ στα πρώτα μου ακούσματα γιατί νιώθω ότι ακόμα με «στοιχειώνουν» και νιώθω ότι έστω και υποσυνείδητα υιοθετώ στοιχεία από αυτό το ψάλσιμο με το οποίο πρωτογνώρισα τη Β.Μ. Το σίγουρο πάντως είναι ότι και οι σημερινές μου προτιμήσεις δεν αφίστανται πολύ από αυτό το ψάλσιμο, σε γενικές γραμμές πάντοτε, οπότε ουσιαστικά μπορώ να πω ότι, έστω και εμμέσως, με σφράγισε αυτό το ύφος ιδίως του αριστερού ψάλτη ο οποίος σίγουρα ήταν πιο γλυκύς και μελωδικός από τον δεξιό.

Θέλοντας και μη όταν ακούς κάποιον επηρρεάζεσαι από το ψάλσιμο του ή από το ύφος του ειδικά όταν είσαι σε νεαρή ηλικία οπότε είσαι tabula rasa.Το θέμα είναι ότι μας αναφέρεις δυο διαφορετικά ύφη από διαφορετικές σχολές...εκει τι κάνεις; Επιλέγεις και υιοθετείς αυτό που σ'αρέσει περισσότερο..Ή δεν υιοθετείς κανένα αλλά το σίγουρο είναι ότι το καταγράφεις στον <<σκληρό σου δίσκο>>..Έτσι όπως το λες ότι σε <<στοιχειώνουν>> καταλαβαίνουμε ότι προσπάθησες να τα απορρίψεις συγκρίνοντας τα με νεότερα ακούσματα-ύφη και θέλεις να τα αφορίσεις..προσωπική μου γνώμη είναι ότι τελικά το ύφος που έχουμε είναι καθαρά προσωπικό και έχει στοιχεία από παλαιότερα ακούσματα είτε καλά είτε κακά είναι αυτά..όσοι προσπάθησαν να γίνουν πιστά αντίγραφα άλλων καταξιωμένων πρωτοψαλτών νομίζω ότι χασανε την ψαλτική τους ταυτότητα που πρέπει να χαρακτηρίζει κάθε ιεροψάλτη..εγώ δεν κρύβω ότι έχω επηρρεαστεί από ακούσματα που έχω από κασσέτες κυρίως του Δ.Νεραντζή αλλά κι από άλλους καταξιωμένους πρωτοψάλτες (..γενικά πιστεύω ότι πρέπει να ωριμάσεις ψαλτικά για να μπορείς να κρίνεις και να απορρίψεις ή να αποδεχτείς από την πληθώρα των υφων αυτό που σου αρέσει και καλύτερο αποτέλεσμα έρχεται όταν το ύφος σου είναι μίγμα πολλών και καλών καταξιωμένων πρωτοψαλτών..
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ελπίζω να απαντήσουν κι άλλοι εκλεκτοί συνάδελφοι-συνφορουμίτες στο thread που άνοιξε ο petrosgr και να διαβάσουμε με προσοχή και ενδιαφέρον την άποψη τους...

Χριστός Ανέστη!
 
Top