[Ερώτηση] Ποίο πρόγραμμα σε λειτουργικό Linux είναι το πιο εύκολο στη χρήση και έχει τις πιο πολλές δυνατότητες;

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Ποίο πρόγραμμα σε λειτουργικό Linux είναι το πιο εύκολο στη χρήση και έχει τις πιο πολλές δυνατότητες;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πες καλύτερα...."Ποιο πρόγραμμα απλά υπάρχει στο Linux"

Η λύση που εφαρμόζω εγώ είναι Virtual Box και Μελωδός, δουλεύει κανονικά (και με το νόμο).
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ποίο πρόγραμμα σε λειτουργικό Linux είναι το πιο εύκολο στη χρήση και έχει τις πιο πολλές δυνατότητες;

Δεῖτε:
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=6059&page=13
καί
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=24872&page=3

Δηλαδή, διά τάς δυνατότητας,

τό Πανδουρίς συνδέεται ἐπίσης μέ τό BZQ καί παράγει παραλλαγή μέ ἀνθρωπίνην φωνήν καί ἀναλύει ποιότητα π.χ.Πεταστῆς κτλ.

Ἐπίσης νέα δυνατότης (θά ἀναρτηθῆ ἐντός ὀλίγων ἡμερῶν ἤ ἑβδομάδων)
εἶναι ἡ είσαγωγή σαρωμένης παρτιτούρας ἀπό OCR εἰς Πανδουρίς.

Τά ἀνωτέρω τρέχουν ἤ μέ Virtual Box, VmWare ἤ ἁπλούστερον WINE.
 
Last edited:

my80s

Μέλος
Με ποια έκδοση "Γουίντοουζ"?
Τι άλλες ρυθμίσεις μνήμης και σε ποιό Λίνουξ?
Ευχαριστώ!!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Δεν υπαρχει κατι χωρις να χρησιμοποιησεις virtual system?
Ναί, τό WINE!
Τό λειτουργικόν παραμένει LINUX,
δέν φορτώνεται παράθυρο μέ windows,
τά προγράμματα Pandouris & BZQ
ἀνοίγουν στό LINUX περιβάλλον βοήθεια τοῦ WINE.
Παρακαλῶ, διαβάστε ὅλόκληρες τίς άνωτέρω παραπομπές μου.

Wikipedia & WINE:

Wine (recursive acronym for Wine Is Not an Emulator) is a free and open source compatibility layer software application that aims to allow applications designed for Microsoft Windows to run on Unix-like operating systems. Wine also provides a software library, known as Winelib, against which developers can compile Windows applications to help port them to Unix-like systems.[3]

It duplicates functions of Windows by providing alternative implementations of the DLLs that Windows programs call,[4] and a process to substitute for the Windows NT kernel. This method of duplication differs from other methods that might also be considered emulation, where Windows programs run in a virtual machine.[5] Wine is predominantly written using black-box testing reverse-engineering, to avoid copyright issues.[6] ......
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Σας ευχαριστω πολυ.. Θα εκτιμουσα αν μου λεγατε τον τροπο εγκαταστασης του WINE και εν συνεχεια του Pandouris
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Σας ευχαριστω πολυ.. Θα εκτιμουσα αν μου λεγατε τον τροπο εγκαταστασης του WINE και εν συνεχεια του Pandouris
Ήταν κι εμένα το παράπονό μου όταν πρωτοασχολήθηκα με το Linux, καθώς οι λινουξάδες, όντας προγραμματιστές ή, στη χειρότερη των περιπτώσεων, power users, είναι της αντίληψης "τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...". Όμως εμείς θα τα πούμε! Το wine λοιπόν θα το βρεις με μια απλή αναζήτηση στα αποθετήρια ή τον software manager της διανομής που χρησιμοποιείς, απ' όπου κατεβαίνει και εγκαθίσταται μ' ένα απλό κλικ (προσωπικά, μετά από πολλές δοκιμές, έχω καταλήξει τα τελευταία χρόνια στη διανομή Linux mint και δεν την αλλάζω με τίποτα, στην τελευταία έκδοση δουλεύει μέχρι και το εντυπωσιακό στα εφέ compiz "out of the box", που λένε!). Είναι συνήθως κι από τις top προτεινόμενες εφαρμογές Linux. Στη συνέχεια θα κατεβάσεις το pandouris κανονικά για windows από το pandouris.com, θα αποσυμπιέσεις το αρχείο zip, θα βάλεις το φάκελο σε ένα σταθερό μέρος (π.χ. το home directory) και θα αντιγράψεις τις γραμματοσειρές του (αρχεία .ttf) στο φάκελο .fonts (βρίσκεται στο home, αλλά για να σου εμφανιστεί, επειδή είναι κρυφός, θα πρέπει, αν δεν τον βλέπεις, να πατήσεις Ctrl+H, για να φανούν τα κρυφά αρχεία). Τέλος, θα εκτελέσεις το αρχείο pandouris2.exe με το wine (δεξί κλικ, άνοιγμα με wine). Όλα αυτά είναι τα... ευκόλως εννοούμενα, κατά τους λινουξάδες!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Εύχαριστῶ τόν κ. Θεοτοκᾶτο, ὁ ὁποῖος εἶναι ἔμπειρος χρήστης στό Λίνουξ, Πανδουρίς, BZQ.
Θἀ ἤθελα νά προσθέσω ὅτι ἀπό τό Πανδουρίς, ἡ ἔκδοσις 2.1 (βῆτα) ἴσως δέν σᾶς εἶναι πολύ σταθερή. Ἐάν ἔχετε προβλήματα, βάλετε τἠν προηγουμένην ἔκδοσιν 1.1.1.
Διά νά δοκιμάσετε καί τὀ BZQ, προφανῶς τό βάζετε μέ τήν ἰδίαν διαδικασίαν.
Δέν χρειάζεται ἐγκατάστασις, ἁπλῶς τρέχετε τό BZQ.exe εἰς τόν φάκελον SUPPORT.
Πανδουρίς & BZQ μένουν συγχρόνως ἀνοικτά.
Γράφετε παρτιτούρα στό Πανδουρίς (μέ αρκτικήν μαρτυρίαν!), ἀποθηκεύετε,
πηγαίνετε στό BZQ, κάνετε εἰσαγωγή (import) τό .pan καί ἀκοῦτε τήν παραλλαγήν του.
Κατόπιν:
Κάνετε ἀλλαγές στό pan, πατᾶτε F6,
πηγαίνετε στό BZQ, πατᾶτε F6, παίζετε τήν διορθωμένην παραλλαγήν κ.ο.κ.
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Το έκανα εγκατάσταση με επιτυχία όμως έχω πρόβλημα με το encoding των ελληνικών. Στο μενού αλλά και στην γραφή. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο;
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Το έκανα εγκατάσταση με επιτυχία όμως έχω πρόβλημα με το encoding των ελληνικών. Στο μενού αλλά και στην γραφή. Γνωρίζετε κάτι περισσότερο;

Θα βρείτε λύσεις εδώ ...
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Γράφοντας φθογγόσημα μετά από αρκετή ώρα το Pandouris (μέσω Wine) κάνει crash και έτσι χάννω τα αρχεία που δημιουργώ.Μήπως γνωρίζει κάποιος το πρόβλημα;
Επίσης πως μπορώ να εξάγω τα κείμενα σε μορφή pdf;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Γράφοντας φθογγόσημα μετά από αρκετή ώρα το Pandouris (μέσω Wine) κάνει crash και έτσι χάννω τα αρχεία που δημιουργώ.Μήπως γνωρίζει κάποιος το πρόβλημα;
Επίσης πως μπορώ να εξάγω τα κείμενα σε μορφή pdf;

Ποίαν ἔκδοσιν χρησιμοποιῆτε; (1.1, 1.1.1, 2 κτλ)
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Χρησιμοποιώ την έκδοση 2.1

Ἡ ἔκδοσις 1.1.1 εἶναι δοκιμασμένη καί σταθερή καί στό LINUX+WINE.
Ἐπίσης κάνει ἐξαγωγή ἀρχείου είς MS Word.

Δυστυχῶς στήν ἔκδοσι 2.1 ἔχετε 2 μειονεκτήματα:

- μικρή σταθερότητα
- τά ἀρχεῖα .pan δέν τρέχουν είς ἔκδοσιν Πανδουρίς 1.1.1
ἐνῶ ἐαν γράφετε ἀρχεῖα είς 1.1.1 μπορεῖτε (ἀγότερα, ὅταν βελτιωθῆ τό 2.1)
νά τά διαβάσετε σέ 2.1


pdf:
ἐγκαταστήσατε "Bullzip Pdf Printer"
δῶστε ἐκτὐπωσιν ἐκεῖ.
 

Ευαγόρας1

Ευαγόρας
Ακόμη και χρησιμοποιώντας το VirtualBox για Windows, μερικές φορές μου βγάζει "Run Time Error" και χάννω όλο το κείμενο που έχω γράψει.
Δεν ξέρω αν έχει και κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ακόμη και χρησιμοποιώντας το VirtualBox για Windows, μερικές φορές μου βγάζει "Run Time Error" και χάννω όλο το κείμενο που έχω γράψει.
Δεν ξέρω αν έχει και κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα.

Θερμή παράκλησις πρός τούς
kmironakis
nikosthe
lagoudakis

καί ὅποιον ἄλλον ἔχει τήν ἐμπειρίαν μέ Pandouris είς LINUX
νά μᾶς πῆ τόν ἐπιτυχῆ συνδυασμόν:

- ἔκδοσιν LINUX
- WINE, Virtual Box, VmWare κτλ & ἔκδοσιν
-Pandouris ἔκδοσις 1.1, 1.1.1, 2.0, 2.1
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Θερμή παράκλησις πρός τούς
kmironakis
nikosthe
lagoudakis

καί ὅποιον ἄλλον ἔχει τήν ἐμπειρίαν μέ Pandouris είς LINUX
νά μᾶς πῆ τόν ἐπιτυχῆ συνδυασμόν:

- ἔκδοσιν LINUX
- WINE, Virtual Box, VmWare κτλ & ἔκδοσιν
-Pandouris ἔκδοσις 1.1, 1.1.1, 2.0, 2.1

Έχω γενικά μικρή εμπειρία στη στοιχειοθέτηση μουσικών κειμένων στον υπολογιστή. Πάντως, όσες φορές χρειάστηκε να γράψω κάτι, το έκανα με το Pandouris 1.1.1 μέσα από Wine σε Ubuntu 14.04. Το Pandouris όντως κολλάει πολύ συχνά και όχι μόνο σε Linux, τα ίδια ή παρόμοια κάνει και σε Windows.

Αυτό που κάνω είναι να πατάω "Αποθήκευση" πολύ συχνά και οπωσδήποτε πριν περάσω στο παράθυρο της Σελιδοποίησης. Επίσης, στις επιλογές του αρχείου (εικονίδιο δίπλα στη Σελιδοποίηση) μπορεί να ρυθμίσει κανείς την αυτόματη αποθήκευση στο μικρότερο διάστημα (2 λεπτά). Υπόψιν το αυτόματα αποθηκευμένο αρχείο πάει σε ξεχωριστή θέση στον φάκελο του προγράμματος, αλλά μπορεί να το ανακτήσει κανείς και από το μενού Αρχείο.

Άλλο ένα tip είναι ότι ξεκινάω πρώτα το πρόγραμμα και μέσα από το μενού επιλέγω Άνοιγμα για να ανοίξω το αρχείο pan που θέλω. Αν το ανοίξω με διπλό click πάνω στο αρχείο pan, εγγυημένα θα κρασάρει στο πρώτο save ή και νωρίτερα. Το όνομα του αρχείου pan πάντα με λατινικούς χαρακτήρες, με Ελληνικούς κάποιο πρόβλημα υπάρχει που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Επίσης, σε Linux δεν λειτουργεί σωστά το κλικ για μετακίνηση ή διαγραφή συμβόλων. Εκεί συνήθως σβήνω όλο το σύμπλεγμα και το ξαναγράφω.

Για εκτύπωση σε PDF, το στέλνω σε κάποιον PDF printer. Δουλεύει καλύτερα σε Windows με τα PDFCreator και PrimoPDF. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ την εξαγωγή σε Word.

Ελπίζω αυτά τα λίγα να βοηθούν κάπως. Αυτό που μου αρέσει πολύ στο Pandouris είναι ότι αποφεύγω το Word και ότι τα τελικά αρχεία pdf βγαίνουν πολύ μικρά σε μέγεθος.
 

my80s

Μέλος
Κατ' αρχήν πολλά αρχεία dll εγκαθιστώνται μόνο με winetricks
οπότε σε τερματικό:
wget https://raw.githubusercontent.com/Winetricks/winetricks/master/src/winetricks;
chmod +x winetricks;

Tα πακέτα που χρειάζεται το wine είναι τα εξής ανεξαρτήτου διανομής:
cabextract unzip p7zip wget zenity scid lib32nss-mdns

Κατόπιν σε τερματικό εγκαθιστούμε κάποιο NET:
cd $HOME; WINEARCH=win32 WINEPREFIX=~/.wine winetricks ;

κατόπιν τρέχουμε το wine μέσα από τερματικό με τις παρακάτω εντολές:
cd $HOME; WINEARCH=win32 WINEPREFIX=~/.wine ........

όπου εκεί που έχω βάλει .......... γράφουμε το πρόγραμμα μας,
με αυτό τον τρόπο το wine κρασάρει σπανιότερα, διότι δεν μπερδεύονται τα 64 με τα 32 dll, το πρόβλημα συνίσταται στο ότι το wine είναι φτιαγμένο μόνο για 32 bit.
 
Top