Πνευματικά δικαιώματα και αναρτήσεις στο διαδίκτυο

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ορίστε μερικοί ψηφιακοί δίσκοι που έχουν πέσει στην αντίληψή μου...

-Βατοπαιδινή Μουσική Βίβλος Α': Ύμνοι των Χριστουγέννων, ψάλλει χορός Βατοπαιδινών πατέρων
-Ύμνοι Χριστουγέννων από την αδελφότητα των Θωμάδων
-Βηθλεέμ ετοιμάζου από τον Γ. Μπιλάλη και τη χορωδία του 2 cds
-Ύμνοι και κάλαντα Δωδεκαημέρου από τους ίδιους συντελεστές
-Ύμνοι εις την Χριστού Γέννησιν από την Ελ.Βυ.Χ.
-Ύμνοι Χριστουγέννων από την Ο.Ε.Βυ.Χ.
-Δεύτε Χριστοφόροι λαοί από τους Μαΐστορες της Ψαλτικής τέχνης 2 cds

Όλα τα παραπάνω και πολλά ακόμα υπάρχουν και στο διαδίκτυο εδώ.

Μόνο που χάνουμε λίγο το νόημα!!! Αν γκρινιάζουμε λιγάκι για πνευματικά δικαιώματα γρπτών κειμένων, τι να πει κανείς για το παραπάνω blog που προσφέρει μέσω rapidshare και hotfile ό,τι τραβάει η ψυχή μας εντελώς ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΤΖΑΜΠΑ!!!!!
Σκοπός είναι να το αγοράσεις, να το δωρίσεις σε κάποιον κτλ δια της συνήθους οδού, όχι δια του Nero...

Δ. Καταραχιάς
 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μόνο που χάνουμε λίγο το νόημα!!! Αν γκρινιάζουμε λιγάκι για πνευματικά δικαιώματα γρπτών κειμένων, τι να πει κανείς για το παραπάνω blog που προσφέρει μέσω rapidshare και hotfile ό,τι τραβάει η ψυχή μας εντελώς ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΤΖΑΜΠΑ!!!!!
Σκοπός είναι να το αγοράσεις, να το δωρίσεις σε κάποιον κτλ δια της συνήθους οδού, όχι δια του Nero...

Δ. Καταραχιάς

Το ότι είναι παράνομα είναι προφανές. Από εκέι και πέρα όμως δε νομίζω ότι, τουλάχιστον εγώ, είμαι αρμόδιος για να το κρίνω αυτό τη στιγμή μάλιστα που το εκμεταλλεύομαι κατεβάζοντας ό,τι με ενδιαφέρει από αυτά.
Και βέβαια δεν ανέφερα το συγκεκριμένο blog ως την εύκολη λύση (να το κατεβάσεις και να το δωρίσεις). Εννοείται ότι αν κάνεις σε κάποιον ένα δώρο επειδή τον αγαπάς και όχι από υποχρέωση θα το το αγοράσεις. Απλά μου φάνηκε χρήσιμο για προσωπική χρήση και μιας και περιέχει και Χριστουγεννιάτικους ύμνους θεώρησα καλό να παραθέσω το link.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μόνο που χάνουμε λίγο το νόημα!!! Αν γκρινιάζουμε λιγάκι για πνευματικά δικαιώματα γρπτών κειμένων, τι να πει κανείς για το παραπάνω blog που προσφέρει μέσω rapidshare και hotfile ό,τι τραβάει η ψυχή μας εντελώς ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΤΖΑΜΠΑ!!!!!
Σκοπός είναι να το αγοράσεις, να το δωρίσεις σε κάποιον κτλ δια της συνήθους οδού, όχι δια του Nero...

Δ. Καταραχιάς


Τὶ σᾶς ἐνοχλεῖ ἀπ᾿ ὅλα; Τὸ παράνομο, τὸ τζάμπα ἤ τὸ ὅ,τι τραβᾶ ἡ ψυχή μας;

Προσωπικὰ κανένα ἀπὸ τὰ παραπάνω. Ὅταν οἱ δισκογραφικὲς ἑταιρεῖες μάθουν νὰ σέβονται τὰ χρήματα καὶ τὴν νοημοσύνη τῶν πελατῶν τότε θὰ ἀσχοληθοῦμε σοβαρὰ μὲ τὴν ἀγορὰ τῶν προϊόντων τους.

Αὐτὸ ἰσχύει γιὰ ὅλες τὶς ἑταιρεῖες ποὺ ἔχουν κάνει τὴν ὑπερκοστολόγηση ἀπὸ ἄθλημα πρωτάθλημα καὶ μάλιστα ὅταν κάνουν ἐκπτώσεις ἐπὶ τῆς ὑπερτιμολόγησης:eek: ἐν μέσω κρίσης.

Τὸ Internet εἶναι ἡ ἐκδίκηση τῶν ἀσθενεστέρων, ἄς τὸ πάρουν χαμπάρι ὅλοι πλέον
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι, αλλά απ' ότι θυμάμαι από τον καιρό που ήμουν συντονιστής, κάθε link για παράνομο υλικό αποσυρόταν άμεσα. Μέχρι και διαμαρτυρίες είχαμε από την ΑΔ για υλικό ακυκλοφόρητο...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ναι, αλλά απ' ότι θυμάμαι από τον καιρό που ήμουν συντονιστής, κάθε link για παράνομο υλικό αποσυρόταν άμεσα...

ΚΑΚΩΣ, ΚΑΚΙΣΤΑ!

Ἀλλὰ τὶ νὰ κάνουμε ἀγαποῦμε τὸν Δ. Κουμπαρούλη γι᾿ αὐτὸ καὶ τὸ δεχόμαστε
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Διαφωνώ! Ο άλλος που καταβάλει κόπο και έξοδα δικαιούται να αποκομίζει τα κέρδη της εργασίας του και να μην βλέπει το έργο του να μοιράζεται τσάμπα από κάποιους έξυπνους!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Διαφωνώ! Ο άλλος που καταβάλει κόπο και έξοδα δικαιούται να αποκομίζει τα κέρδη της εργασίας του και να μην βλέπει το έργο του να μοιράζεται τσάμπα από κάποιους έξυπνους!

Ἐξαρτᾶται ἀπὸ τὰ κέρδη ...
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Διαφωνώ! Ο άλλος που καταβάλει κόπο και έξοδα δικαιούται να αποκομίζει τα κέρδη της εργασίας του και να μην βλέπει το έργο του να μοιράζεται τσάμπα από κάποιους έξυπνους!

Και όχι μόνο. Πληρώνει και για την έκδοση και περιμένει μήπως και πάρει πίσω κάποια από τα έξοδα που έκαμε.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Και όχι μόνο. Πληρώνει και για την έκδοση και περιμένει μήπως και πάρει πίσω κάποια από τα έξοδα που έκαμε.

Θέλετε νὰ πεῖτε πὼς μπαίνει καὶ μέσα; Τότε γιατὶ τὸ κάνει; Δὲν τὸ γνωρίζει;
Μολονότι δὲν μοῦ πέφτει λόγος γι᾿ αὐτό.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Θέλετε νὰ πεῖτε πὼς μπαίνει καὶ μέσα; Τότε γιατὶ τὸ κάνει; Δὲν τὸ γνωρίζει;
Μολονότι δὲν μοῦ πέφτει λόγος γι᾿ αὐτό.

Γνωρίζετε κάποιον που να πλούτησε από βιβλία ή από cds;

Για να μή πούμε για τις κασσέτες που τους έμειναν όταν αντικαταστάθηκαν από τα cds
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αὐτὸ εἶναι θέμα marketing καὶ προσωπικῶν ἐπιλογῶν.

Εκτὸς κι ἄν βασικὸς στόχος ΔΕΝ ἦταν τὸ κέρδος ἀλλὰ ἡ ἀλτρουϊστικὴ διάδοση τῆς τέχνης.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Τελικά, όπως συμβαίνει πλειστάκις και τεχνηέντως εδώ και αρκετό καιρό στο forum και αυτή η συζήτηση ξέφυγε από το θέμα που έθεσε ο κ. Δεσπότης και δεν θέλω να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Διαφωνώ! Ο άλλος που καταβάλει κόπο και έξοδα δικαιούται να αποκομίζει τα κέρδη της εργασίας του και να μην βλέπει το έργο του να μοιράζεται τσάμπα από κάποιους έξυπνους!

Συμφωνούμε απόλυτα!!!!!
Αν και δείχνει λίγο αταίριαστο, αυτές τις μέρες η πανεπιστημιακή κοινότητα στην Ελλάδα ασχολείται πολύ με τη ΛΟΓΟΚΛΟΠΗ : (http://www.petitiononline.com/plagrism/petition.html ), έναν από τους βασικότατους λόγους της προβληματικής κατάστασης που ζουν τα ελληνικά πανεπιστήμια τα τελευταία χρόνια.
Πρέπει να ομολογήσω δημόσια, ότι στο αναλόγιό μου χρησιμοποιώ χειρόγραφα δικά μου, που είναι αυτούσια αντιγραφή ή ελαφρά παραλλαγή ή συρραφή από επώνυμα μουσικά κείμενα τρίτων (για να μαθω ορθογραφία το έκανα). Δεν αναφέρω όμως σχεδόν πουθενά τις πηγές μου, ως όφειλα... Έστω κι αν τα χειρόγραφα δεν θα πάνε πουθενά παραέξω, για δικιά μου χρήση είναι. Τώρα καταλαβαίνω πόσο λανθασμένη είναι αυτή η συνήθειά μου.
Το κατέβασμα, βεβαίως, ολόκληρων CD δωρεάν (που κι αυτό το έκανα και το κάνω ανερυθρίαστα - δεν είμαι αρνάκι...), δεν βλέπω πώς μπορεί να οδηγήσει σε φαινόμενο αντίστοιχο της λογοκλοπής, αλλά δεν παύει να είναι πράξη παράνομη, πράξη συνενοχής, πράξη καταπάτησης των πνευματικών δικαιωμάτων των δημιουργών τους.
Είναι αλήθεια πως οτιδήποτε είναι σε ψηφιακή μορφή διακινείται μέσω διαδικτύου εν ριπή οφθαλμού, γι΄αυτό και οι δισκογραφικές εταιρίες άλλαξαν πολιτική (βλ. προώθηση CD από εφημερίδες, περιοδικά, περίπτερα ή μέσω δωρεαν downloading από δικτυακούς τόπους). Τα συγκεκριμένα CD πάντως βρίσκονται εκτεθειμένα στον συγκεκριμένο δικτυακό τόπο δίχως τη συγκατάθεση των δημιουργών τους. Αυτό πρέπει να καυτηριάσουμε, την ερήμην εκμετάλλευση πνευματικής εργασίας.

Δημ Καταραχιάς
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τελικά, όπως συμβαίνει πλειστάκις και τεχνηέντως εδώ και αρκετό καιρό στο forum και αυτή η συζήτηση ξέφυγε από το θέμα που έθεσε ο κ. Δεσπότης και δεν θέλω να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.

Λυπάμαι που έγινα, ακούσια, αφορμή να ξεφύγει η συζήτηση. Σταματώ κι εγώ.

Δημ Καταραχιάς
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εκτὸς κι ἄν βασικὸς στόχος ΔΕΝ ἦταν τὸ κέρδος ἀλλὰ ἡ ἀλτρουϊστικὴ διάδοση τῆς τέχνης.
Και, επειδή πολλές φορές συνυπάρχει το κίνητρο του κέρδους με αυτό της διάδοσης της τέχνης, αλλά κι επειδή προστατεύευται και νομικά ο δημιουργός, ας προσέχουμε, αν θέλουμε να λεγόμαστε νομοταγείς και πολιτισμένοι, να μην θίγουμε τα συμφέροντα των συναδέλφων.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εγώ όμως θα ήθελα να την συνεχίσω τη συζήτηση. Αν κριθεί σκόπιμο, θα μεταφερθεί σε καταλληλότερο τόπο.
Το τι είναι νόμιμο και τι παράνομο, χωρά πολύ συζήτηση. Υπάρχουν υποθέσεις που αφορούν «δικαιώματα» από διακίνηση υλικού στο διαδίκτυο, που τραβιούνται στα δικαστήρια για μεγάλο χρονικό διάστημα. Άλλοτε η πλάστιγγα γέρνει προς τη μια πλευρά κι άλλοτε προς την άλλη. Κι ας μη ξεχνούμε πόσο βάρος μπορεί να ρίξει στην πλάστιγγα η μια πλευρά και πόσο η άλλη.
Όταν λοιπόν εγώ κατέχω νόμιμα ένα προϊόν όπως βιβλίο, μουσική κλπ. που έχω πληρώσει χρήματα γι αυτό, αισθάνομαι ότι (και θα πρέπει να) έχω το δικαίωμα να το διαθέσω όπως θέλω, να το δανείσω σε φίλους μου να το δουν, να το ακούσουν, να το διαβάσουν, είτε αυτοί είναι ένας-δυο, είτε είναι χιλιάδες.
Αυτό που δεν θεωρώ θεμιτό, είναι να προσπαθώ να κερδίσω χρήματα από την διάθεση αυτή. Αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.
Όταν λοιπόν δω υλικό διατιθέμενο ελεύθερα στο διαδίκτυο, το μόνο που δικαιολογώ σε κάποιον να πει είναι μπράβο στον φίλο για τον κόπο του. Το αν η σχετική διάθεση υλικού είναι παράνομη η όχι δεν το ξέρω και δεν είναι δουλειά μου ν' ασχοληθώ μ' αυτό. Όποιος έχει έννομο συμφέρον και νομίζει ότι θίγεται οικονομικά απ' αυτό, μπορεί να επιχειρήσει να έρθει σε συνεννόηση με την άλλη πλευρά και να καταλήξουν σε μια αμοιβαία αποδεκτή συμφωνία. (Κάτι τέτοιο είναι τελικά και η δωρεάν διάθεση υλικού από εφημερίδες και περιοδικά).
Ακόμη, εάν δεν επέλθει συμφωνία, μπορεί χριστιανικώτατα να οδηγήσει τον άλλον και στα δικαστήρια. Ίσως και να δικαιωθεί (από τα δικαστήρια). Πάντως εμείς δεν έχουμε κανένα λόγο να γινόμαστε απρόσκλητοι δικηγόροι των άλλων, και να αποφαινόμαστε για το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Το πολύ-πολύ, αν προβληματιζόμαστε τόσο, ας μην ανεβάζουμε εμείς τέτοιο υλικό, κι ας μη το κατεβάζουμε ...βεβαίως-βεβαίως.
Αν δε, όπως προαναφέρθηκε, η πολιτική τιμολόγησης των σχετικών προϊόντων ήταν πιο λογική, δεν θα υπήρχε τώρα το φαινόμενο αυτό σ' αυτή την έκταση. Όταν π.χ. επανακυκλοφόρησαν τα CD του Μάνου Χατζιδάκι στο εμπόριο πριν λίγα χρόνια με τις συνήθεις τιμές 15-20 ευρώ, τα λιμπιζόμουν αλλά δίστασα να τα αγοράσω. Τώρα που τα δίνει η εφημερίδα, και μου στοιχίζουν 4 ευρώ δεν έχασα ούτε ένα.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πάντως εμείς δεν έχουμε κανένα λόγο να γινόμαστε απρόσκλητοι δικηγόροι των άλλων, και να αποφαινόμαστε για το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Το πολύ-πολύ, αν προβληματιζόμαστε τόσο, ας μην ανεβάζουμε εμείς τέτοιο υλικό, κι ας μη το κατεβάζουμε ...βεβαίως-βεβαίως.
.

Πιστεύω ότι μεταξύ άλλων υπονοείτε και εμένα κ. Λευκόπουλε.

Θα ήθελα να ξέρω πως θα αισθανόσασταν εάν βλέπατε ένα δικό σας cd ή ένα βιβλίο για το οποίο ξοδέψατε κόπο,χρόνο και χρήμα να κυκλοφορεί ελεύθερα στο διαδίκτυο και να το καρπούμεθα όσοι τσιγκουνευόμαστε να δώσουμε 10-15 euro για να το αποκτήσουμε νόμιμα, και όχι να το δανείζουμε και να το αντιγράφουμε.

Λυπούμαι πολύ αλλά σαν γενικός συντονιστής που είσαστε στο Ψαλτολόγιο θα έπρεπε να φροντίζετε εσείς τα δικαιώματα συναδέλφων και να αποσύρετε εσείς κάθε παράνομη ανάρτηση, ώστε να μη γινόμαστε εμείς αυτόκλητοι δικηγόροι των άλλων όπως μας αποκαλέσατε.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κατ' αρχήν (ή κατ' αρχάς ;:)) δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένα. Άλλωστε το ζήτημα είναι γενικό και έχει κατά καιρούς πολύ συζητηθεί σε όλον τον κόσμο.

... θα έπρεπε να φροντίζετε εσείς τα δικαιώματα συναδέλφων και να αποσύρετε εσείς κάθε παράνομη ανάρτηση ...
Δεν είμαι νομικός, ούτε δικαστήριο, ώστε να γνωρίζω και να αποφαίνομαι για τα δικαιώματα κάποιου άλλου (ο οποίος μπορεί και να χαίρεται για ότι γίνεται) ή για το τι είναι παράνομο και τι όχι, και μάλιστα να ενεργώ και με βάση αυτά που δεν ξέρω. Το φόρουμ είναι ανοιχτό και ελεύθερο και όποιος θέλει μπορεί να διαμαρτυρηθεί ο ίδιος, είτε φανερά είτε κρυφά. Το έκανε άλλωστε η ΑΔ στο παρελθόν. Το ποιος έχει δίκαιο είναι άλλη ιστορία.

... Θα ήθελα να ξέρω πως θα αισθανόσασταν εάν βλέπατε ένα δικό σας cd ή ένα βιβλίο για το οποίο ξοδέψατε κόπο,χρόνο και χρήμα να κυκλοφορεί ελεύθερα στο διαδίκτυο

Νομίζω ότι απάντησα σ' αυτό το ερώτημα πιο πάνω. Αν το έβλεπα και δεν μου άρεσε, θα επεδίωκα να συνεννοηθώ μ 'αυτόν που το έκανε. Και μετά, βλέποντας και κάνοντας. Επίσης δεν θα το έκανα εγώ ο ίδιος, εάν πίστευα ότι έτσι θίγεται κάποιος. Εάν το έκανα και μου το ζητούσε κάποιος ΑΜΕΣΑ ενδιαφερόμενος να το αποσύρω, θα το ζύγιζα και εάν μου φαινόταν το αίτημά του δίκαιο, θα το κατέβαζα. Αλλά να κρίνω ότι η πράξη κάποιου άλλου είναι παράνομη, επειδή, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, στρέφεται εναντίον κάποιου τρίτου και να επιζητώ ΕΓΩ να αποκαταστήσω την ενδεχόμενη αδικία, μου φαίνεται εξωφρενικό.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Κατ' αρχήν (ή κατ' αρχάς ;:)) δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένα. Άλλωστε το ζήτημα είναι γενικό και έχει κατά καιρούε πολύ συζητηθεί σε όλον τον κόσμο.



Νομίζω ότι απάντησα σ' αυτό το ερώτημα πιο πάνω. Αν το έβλεπα και δεν μου άρεσε, θα επεδίωκα να συνεννοηθώ μ 'αυτόν που το έκανε. Και μετά, βλέποντας και κάνοντας. Επίσης δεν θα το έκανα εγώ ο ίδιος, εάν πίστευα ότι έτσι θίγεται κάποιος. Εάν το έκανα και μου το ζητούσε κάποιος ΑΜΕΣΑ ενδιαφερόμενος να το αποσύρω, θα το ζύγιζα και εάν μου φαινόταν το αίτημά του δίκαιο, θα το κατέβαζα. Αλλά να κρίνω ότι η πράξη κάποιου άλλου είναι παράνομη, επειδή, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, στρέφεται εναντίον κάποιου τρίτου και να επιζητώ ΕΓΩ να αποκαταστήσω την ενδεχόμενη αδικία, μου φαίνεται εξωφρενικό.

Ξέρετε πολύ καλύτερα από μένα (δεν χρειάζεται άλλωστε αναγράφεται επί των βιβλίων και των cds ,ότι απαγορεύεται η αντιγραφή κλπ) ότι υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα τα οποία προστατεύονται από τον νόμο.

Αφήστε λοιπόν στην άκρη τις ζυγαριές, βάλτε το χεράκι στην τσέπη αγοράστε και προ παντός σαν γενικός συντονιστής φροντίστε να αποσύρονται πάραυτα οι παράνομες αναρτήσεις. Εάν δεν μπορείτε να το κάμετε δεν έχετε λόγο να είστε γενικός συντονιστής.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αγαπητέ Γιώργο, το ζήτημα είναι γενικό, εσύ όμως θέλεις να το κάνεις προσωπικό, γι αυτό και δεν συνεχίζω επ' αυτού. Ας πουν κι άλλοι τη γνώμη τους. Η συζήτηση είναι ελεύθερη και δεν θίγει κανένα.
 
Top