[Ερώτηση] Πνευματικά Δικαιώματα για την έκδοση βιβλίου.

Έψαξα λίγο στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι που να με διαφωτίσει σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα.

Επίσης στο ίντερνετ με μια γρήγορη αναζήτηση, δεν κατάφερα να καταλάβω τί γίνεται, γιατί χάθηκα μέσα σε νομοθεσίες, διαφορές με το εξωτερικό, υποσημειώσεις κλπ.

Βασικά, το μόνο που θέλω να μάθω είναι το εξής: Μπορώ ή δεν μπορώ να αναδημοσιεύσω υλικό από δημιουργούς και συνθέτες που δεν είναι εν ζωή, σε βιβλίο δικό μου, το οποίο θα έχει εμπορική χρήση;
Και αν ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός ετών που ο δημιουργός πρέπει να είναι κεκοιμημένος; (αυτό το ρωτάω γιατί κάτι πήρε το αυτί μου)

Και τελευταίο ερώτημα... Επειδή πρόκειται για εκκλησιαστικούς ύμνους και για μουσικούς που ασχολήθηκαν με την εκκλησιαστική μουσική και μελωποιία υπάρχει κάποια διαφορά ή ίσχύουν οι νόμοι που ισχύουν για όλους τους υπόλοιπους δημιουργούς;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έψαξα λίγο στο φόρουμ
Περί ἀναζήτησης δίνω τό τελευταῖο μήνυμα τοῦ θέματος
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=188846#post188846

Ὁπότε βλέπεις πολλά θέματα:
https://www.google.gr/search?q=Πνευματικά+Δικαιώματα+site:analogion.com

Τό βασικό ἐρώτημα σου εἶναι:​
Μπορώ ή δεν μπορώ να αναδημοσιεύσω υλικό από δημιουργούς και συνθέτες που δεν είναι εν ζωή, σε βιβλίο δικό μου, το οποίο θα έχει εμπορική χρήση;

Και αν ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός ετών που ο δημιουργός πρέπει να είναι κεκοιμημένος; (αυτό το ρωτάω γιατί κάτι πήρε το αυτί μου)

Και τελευταίο ερώτημα... Επειδή πρόκειται για εκκλησιαστικούς ύμνους και για μουσικούς που ασχολήθηκαν με την εκκλησιαστική μουσική και μελωποιία υπάρχει κάποια διαφορά ή ίσχύουν οι νόμοι που ισχύουν για όλους τους υπόλοιπους δημιουργούς;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ομολογώ οτι η αναζήτηση μου ήταν ανεπαρκής. Ευχαριστώ για τις παραπομπές. Χριστός Ανέστη!!!

Αληθώς ο Κύριος! Δύσκολα θα βρεις άρθρο κατατοπιστικότερο εντός ψαλτολογίου από αυτό εδώ, που αν και αναφέρεται στη δημοσίευση ηχογραφήσεων, άπτεται του όλου ζητήματος με μοναδική σαφήνεια και υποδειγματική πληρότητα. Εγράφη εξ άλλου από άνδρα που φέρει και την ιδιότητα του νομικού.

δ.
 
Top