Πληρωτικά σε πλ. α΄ από τον π. Κοσμά Ρισάνο

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πληρωτικά σε πλάγιο του Πρώτου απο τον Π.Κοσμά Ρισάνο Αρχιδιάκονο Ι.Μ.Πειραιώς
https://www.youtube.com/watch?v=_R6PlRHszjg

Μελωδικὰ μὲν, ὑπερβολικὰ δὲ.

Ἄν ὁ μουσικολογιώτατος κληρικός ἐπιθυμεῖ νὰ ψάλλει, μπορεῖ νὰ ἀνέβει σὲ ἀναλόγιο καὶ νὰ ψάλλει ἐξαιρετικά.

Οἱ ἱερατικὲς ἐκφωνήσεις ΔΕΝ ψάλλονται, ἀπαγγέλονται ἐκφώνως.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μελωδικὰ μὲν, ὑπερβολικὰ δὲ.

Ἄν ὁ μουσικολογιώτατος κληρικός ἐπιθυμεῖ νὰ ψάλλει, μπορεῖ νὰ ἀνέβει σὲ ἀναλόγιο καὶ νὰ ψάλλει ἐξαιρετικά.

Οἱ ἱερατικὲς ἐκφωνήσεις ΔΕΝ ψάλλονται, ἀπαγγέλονται ἐκφώνως.

Ο διακο Κοσμάς δεν ξέρει καθόλου μουσικά, στις μέρες μας είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί παπάς μη φάλτσος, επίσης πολύ δύσκολο να βρεθεί ψάλτης νέος πρακτικός που να ακούγεται, οπότε τον υπερευχαριστούμε για το μεράκι που έχει και ασχολείται. είναι και φιλαράκι οπότε μιλάω λίγο μεροληπτικά, νομίζω όμως ότι το αξίζει :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο διακο Κοσμάς δεν ξέρει καθόλου μουσικά, στις μέρες μας είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί παπάς μη φάλτσος, επίσης πολύ δύσκολο να βρεθεί ψάλτης νέος πρακτικός που να ακούγεται, οπότε τον υπερευχαριστούμε για το μεράκι που έχει και ασχολείται. είναι και φιλαράκι οπότε μιλάω λίγο μεροληπτικά, νομίζω όμως ότι το αξίζει :)

Λίγο νεράκι στὸ μεράκι, πάντως δὲν βλάπτει ...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ο διακο Κοσμάς δεν ξέρει καθόλου μουσικά,
Να επαινούμε ή το αντίστροφο είναι κακό.
Δέν τόν γνωρίζω αλλά μου αρέσουν ιερείς πού δέν κοιτάνε το ρολόι. Τά λέει άνετα.
Δέν φαλτσάρει. Πάμε στο ναό γιά νά προσευχηθούμε καί μόνο.
Εχει στιλ ανώτερο από δήθεν μοναστηριακό ή κλπ...δηλ. κατανυκτικό σώνει και καλά.
Νομίζω ότι ψάλλει, απαγγέλει νορμάλ.
 
Top