Πληροφορίες για επίσκεψη στο Άγιον Όρος

T

tasos1985

Guest
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ Κ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ,ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΩΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
 

PetrosEfesios

Μέλος
Τηλεφωνείτε στο "Γραφείο Προσκυνητών Αγίου Όρους" στην τηλεφωνική σύνδεση 2310 252575 (Εγνατίας 109, Θεσσαλονίκη), προκειμένου να εξασφαλίσετε μια άδεια εισόδου και να εκδοθεί ένα "Διαμονητήριο" στο όνομά σας (Εκδίδεται για 4 -το πολύ- μέρες και μπορείτε να μένετε 1 μέρα στον κάθε τόπο που θα επισκευτείτε). Θα σας ζητηθούν για τον λόγο αυτό τα ακριβή στοιχεία της ταυτότητάς σας, ενώ επιπλέον θα πρέπει να γνωρίζετε εκ των προτέρων και να δηλώσετε ποια/ποιες από τις Ιερές Μονές πρόκειται να επισκευτείτε. Οπότε, καλό θα ήταν από πριν να έχετε κάνει μια επικοινωνία για το που θα μπορούσατε να μείνετε, στα ακόλουθα τηλέφωνα (όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα):

ΙΕΡΕΣ ΜΟΝΕΣ
Μονή Μεγίστης Λαύρας ΤΗΛ.: 23586, 23754 FAX:23762, 23013
Μονή Βατοπεδίου ΤΗΛ.: 41488 FAX:41462, 23509
Μονή Ιβήρων ΤΗΛ.: 23643 FAX: 23248
Μονή Χελανδαρίου ΤΗΛ.:23797 FAX:23108, 23494
Μονή Διονυσίου ΤΗΛ.:23687 FAX:23686
Μονή Κουτλουμουσίου ΤΗΛ.:23226 FAX:23731
Μονή Παντοκράτορος ΤΗΛ.:23880, 23253 FAX:23685
Μονή Ξηροποτάμου ΤΗΛ.:23251 FAX:23733
Μονή Ζωγράφου ΤΗΛ.:23247 FAX:23247
Μονή Δοχειαρίου ΤΗΛ.:23245 FAX:23271
Μονή Καρακάλου ΤΗΛ.:23225 FAX:23746
Μονή Φιλοθέου ΤΗΛ.:23256 FAX:23674
Μονή Σίμωνος Πέτρας ΤΗΛ.:23254 FAX:23707
Μονή Αγίου Παύλου ΤΗΛ.:23250, 23741 FAX:23355
Μονή Σταυρονικήτα ΤΗΛ.:23255 FAX:23255
Μονή Ξενοφώντος ΤΗΛ.:23249, 23633 FAX:23631
Μονή Γρηγορίου ΤΗΛ.:23218, 23668 FAX:23671
Μονή Εσφιγμένου ΤΗΛ.:23229, FAX:23653
Μονή Παντελεήμονος ΤΗΛ.:23252 FAX:23682
Μονή Κασταμονίτου ΤΗΛ.:23228 FAX:23228

ΙΕΡΕΣ ΣΚΗΤΕΣ
Σκήτη Αγίας Άννας ΤΗΛ:23320
Σκήτη Αγίου Παύλου (Νέα Σκήτη) ΤΗΛ:23351
Σκήτη Αγίου Ανδρέου (Σαράι) ΤΗΛ:23810
Σκήτη Καυσοκαλυβίων ΤΗΛ:23319
Σκήτη Ευαγγελισμού (Ξενοφωντινή) ΤΗΛ:23301
Σκήτη Τιμίου Προδρόμου (Ιβηρήτικη) ΤΗΛ:23296
Σκήτη Τιμίου Προδρόμου (Ρουμάνικη) ΤΗΛ:23294
Σκήτη Προφήτου Ηλιού ΤΗΛ:23304
Σκήτη Λάκκου (Ρουμάνικη) ΤΗΛ:23636
Σκήτη Αγίου Δημητρίου (Βατοπεδινή) ΤΗΛ:23303

Θα πρέπει στη συνέχεια να κλείσετε μια θέση με το πλοίο (για Δάφνη), τόσο για την είσοδό σας όσο και για την έξοδό σας (Αγιορείτικες Γραμμές: 23770 21041, 21061). Μπορείτε να φτάσετε στη Δάφνη (τερματικός σταθμός) και με ταχύπλοο. Υπάρχουν δύο τηλέφωνα επικοινωνίας: το 6947819885 (το ταχύπλοο της εταιρίας) και το 6995105105 (το ταχύπλοο Αγία Άννα). Μην παραλείψετε να ρωτήσετε την ώρα που θα πρέπει να είστε εκεί, δεδομένου ότι πραγματοποιούνται δρομολόγια σε διαφορετικές ώρες (από το πλοίο της γραμμής αλλά και από τα ταχύπλοα).

Τέλος, πληροφορίες σχετικά με εσωτερικά δρομολόγια (ταξί) για απομακρυσμένες μονές (π.χ. Λαύρα) θα λάβετε από το "Γραφείο Κίνησης Αυτοκινήτων Αγίου Όρους" στη σύνδεση 23770 23266.
 
Last edited:
T

tasos1985

Guest
PETROSEFESIOS ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ,ΞΕΡΕΙΣ Κ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΠΩΣ ΜΕΤΑΚΗΝΟΥΜΑΣΤΕ ?
 

PetrosEfesios

Μέλος
...ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΠΩΣ ΜΕΤΑΚΗΝΟΥΜΑΣΤΕ ?

Είναι ωραία -εάν έχετε την δυνατότητα- κάποιες διαδρομές να τις κάνετε περπατώντας. Ωστόσο, φτάνοντας στην Δάφνη μπαίνετε σε λεωφορείο για να πάτε στις Καρυές (εάν πρόκειται να μετακινηθείτε από εκείνη την πλευρά) ή να συνεχίσετε παρακάτω οδικώς με κάποιο αυτοκίνητο (π.χ. εάν είναι να πάτε Σιμωνόπετρα, πάντα υπάρχει αυτοκίνητο της Μονής για τους επισκέπτες). Μπορείτε να συνεχίσετε με το πλοίο και παρακάτω από την Δάφνη, για να κατεβείτε στην Ι.Μ. Γρηγορίου, Διονυσίου κλπ, ή, κι ακόμα παρακάτω..

Σε κάθε περίπτωση, μπορέιτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Κίνησης Αυτοκινήτων Αγίου Όρους στο 23770 23266, θα σας δώσουν σχετικές πληροφορίες.
 
T

tasos1985

Guest
Είναι ωραία -εάν έχετε την δυνατότητα- κάποιες διαδρομές να τις κάνετε περπατώντας. Ωστόσο, φτάνοντας στην Δάφνη μπαίνετε σε λεωφορείο για να πάτε στις Καρυές (εάν πρόκειται να μετακινηθείτε από εκείνη την πλευρά) ή να συνεχίσετε παρακάτω οδικώς με κάποιο αυτοκίνητο (π.χ. εάν είναι να πάτε Σιμωνόπετρα, πάντα υπάρχει αυτοκίνητο της Μονής για τους επισκέπτες). Μπορείτε να συνεχίσετε με το πλοίο και παρακάτω από την Δάφνη, για να κατεβείτε στην Ι.Μ. Γρηγορίου, Διονυσίου κλπ, ή, κι ακόμα παρακάτω..

Σε κάθε περίπτωση, μπορέιτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Κίνησης Αυτοκινήτων Αγίου Όρους στο 23770 23266, θα σας δώσουν σχετικές πληροφορίες.

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΩ?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φιλικὴ συμβουλή:

Καλὸν εἶναι νὰ ἔχετε χρήματα μαζί σας διότι καὶ τὸ διαμονητήριο ὅταν θὰ τὸ παραλάβετε στὸ Γραφεῖο Προσκυνητῶν τῆς Οὐρανούπολης κοστίζει κάποιο ποσό, νομίζω 20-30 €, καὶ ὅλες οἱ μετακινήσεις ἑντὸς τοῦ ΑΟ -πλὴν ἐξαιρέσεων- κοστίζουν ἐπίσης μὲ ποσὰ ποὺ κυμαίνονται κάποτε μέχρι καὶ ἐξωφρενικά.

Γι᾿ αὐτὸ προσοχὴ νὰ ἔχετε χρήματα μαζί σας καὶ ὁπωσδήποτε κινητὸ τηλ. μὲ καλὴ μπαταρία, δὲν εἶναι σίγουρο ὅτι θὰ βρεῖτε πρίζα.

Ἐπίσης, ὁπωσδήποτε νὰ κάνετε κράτηση θέσης στὴν Μονὴ ποὺ θὰ πᾶτε, γιατὶ ἀλλιῶς θὰ ἔχετε σοβαρότατο πρόβλημα διαμονῆς.

Μὴν ξεχάστε νὰ πάρετε καὶ μπόλικα ἀντισηπτικὰ μαντιλάκια γιατὶ ἀπὸ καθαριότητα ... Καὶ κανὰ παστέλι γιὰ τὶς δύσκολες ὥρες καλὸ εἶναι.

Γιὰ προορισμὸ συστήνω ἀνεπιφύλακτα τὴν Μ. Καρακάλλου, ἀπὸ τὶς πιὸ φιλόξενες καὶ ζεστὲς μονὲς, μὲ πατέρες εὐγενέστατους καὶ ὑψηλὸ πνευματικὸ ἐπίπεδο.

Καλὴ παραμονὴ καὶ νὰ 'χετε τὸ μυαλό σας ἀνοιχτὸ, ἀπ᾿ ὅλα ἔχει ὁ μπαξὲς στὸ ΑΟ.
 

Λιάκος Η

Μέλος
Καλησπέρα και καλή χρονιά.Δράτομαι της ευκαιρίας γιά να κάνω μία πρόταση που από καιρό έχω στο νού μου,και να ζητήσω συγνώμη εκ των προτέρων αν δεν υπάγεται σ' αυτή την ενότητα.Βλέποντας διάφορα θέματα ,που αφορούν τις ηχογραφήσεις στο Άγιον Όρος καταλαβαίνω ότι υπάρχουν σχέσεις με αρκετούς κελιώτες Πατέρες .Θα ήθελα λοιπόν να προτείνω ,αν υπάρχει δυνατότητα να δημιουργηθεί μία ενότητα ,ίσως στα κοινωνικά,μέσω της οποίας και μετά από μεσολάβηση των μελών που γνωρίζονται με τους Πατέρες να μπορούμε να φιλοξενηθούμε κατά την διάρκεια των προσκυνημάτων μας στην Αθωνική πολιτεία,ώστε να ωφελούμαστε και πνευματικά και ψαλτικά.
Ευχαριστώ Ηλίας
 

PetrosEfesios

Μέλος
Γιὰ προορισμὸ συστήνω ἀνεπιφύλακτα τὴν Μ. Καρακάλλου, ἀπὸ τὶς πιὸ φιλόξενες καὶ ζεστὲς μονὲς, μὲ πατέρες εὐγενέστατους καὶ ὑψηλὸ πνευματικὸ ἐπίπεδο.

Συμφωνώ απόλυτα..
 
T

tasos1985

Guest
ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΩΡΕΙΑ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΩΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο Κ.ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΣΑΝΙΔΗΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ
 
ΠΑΝΤΟΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΩΡΕΙΑ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΩΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο Κ.ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΣΑΝΙΔΗΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΥ
.. πάρε κασετοφωνάκι μαζί..
 

ψαλτάκι

Μέλος
Αγαπητοί Συνάδελφοι, Σήμερα που έψελνα "Των Αγίων Πατέρων" του Ραιδεστινού μου ήλθε η έμπνευσις να επισκεφθώ το Όρος- είχα πριν 23 χρόνια ξαναπάει. Εν μέσω οικονομικών δυσκολιών -ΚΑΙ:( για την ενορία που εργάζομαι- λέω να πάρω μια "πανταχούσα":D και δρόμο για τις πλούσιες μονές.. Αστειεύομαι :pβεβαίως ! Εμπάσειπεριπτώσει, αν και οι Πατέρες λένε ότι "τα παντρεμένα τα χαλά το Όρος":D, λέω να αφήσω γυναίκα και παιδί στην Ουρανούπολη και να μπω για 2-3 μέρες στις διακοπές του Ιούλη.
Ήθελα να ρωτήσω την εκλεκτή παρέα του Ψαλτολογίου, υπάρχει κανένας σοβαρός ψάλτης εκεί να ακούσω; Γιατί μου φαίνεται ότι ο τελευταίος των Μοϊκανών είναι ο Δάσκαλος, ο Γιάννης Χασανίδης.
Επίσης, πέρασε κανείς σας τα τελευταία χρόνια από την Καλλιάγρα απ' την οποία έχω αλιευτικές αναμνήσεις αλλά και ψαλτικές. Ένας άριστος σε εκφωνήσεις αλλά και ύφος ήταν ο προηγούμενος ΠαπαΓρηγόρης, από την λεβεντογέννα Κρήτη. Μένει άραγε κανείς στα ψαρόσπιτα;
ΥΓ Η Αγιορειτομανία δεν έπληξε μόνο εμένα αλλά και μαχόμενους δημοσιογράφους. Το πρόσφατο ντοκυμαντέρ του Σταύρου Θοδωράκη, ένα, πιστεύω, ενδιαφέρον παράδειγμα.
 

Attachments

  • Καλιάγρα.jpg
    174.7 KB · Views: 29
  • Καλιάγρα 2.jpg
    46 KB · Views: 22

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητοί Συνάδελφοι, Σήμερα που έψελνα "Των Αγίων Πατέρων" του Ραιδεστινού μου ήλθε η έμπνευσις να επισκεφθώ το Όρος-

είχα πριν 23 χρόνια ξαναπάει.


Εν μέσω οικονομικών δυσκολιών -ΚΑΙ:( για την ενορία που εργάζομαι- λέω να πάρω μια "πανταχούσα":D και δρόμο για τις πλούσιες μονές.. Αστειεύομαι :pβεβαίως ! Εμπάσειπεριπτώσει, αν και οι Πατέρες λένε ότι "τα παντρεμένα τα χαλά το Όρος":D, λέω να αφήσω γυναίκα και παιδί στην Ουρανούπολη και να μπω για 2-3 μέρες στις διακοπές του Ιούλη.
Ήθελα να ρωτήσω την εκλεκτή παρέα του Ψαλτολογίου, υπάρχει κανένας σοβαρός ψάλτης εκεί να ακούσω; Γιατί μου φαίνεται ότι ο τελευταίος των Μοϊκανών είναι ο Δάσκαλος, ο Γιάννης Χασανίδης.
Επίσης, πέρασε κανείς σας τα τελευταία χρόνια από την Καλλιάγρα απ' την οποία έχω αλιευτικές αναμνήσεις αλλά και ψαλτικές. Ένας άριστος σε εκφωνήσεις αλλά και ύφος ήταν ο προηγούμενος ΠαπαΓρηγόρης, από την λεβεντογέννα Κρήτη. Μένει άραγε κανείς στα ψαρόσπιτα;
ΥΓ Η Αγιορειτομανία δεν έπληξε μόνο εμένα αλλά και μαχόμενους δημοσιογράφους. Το πρόσφατο ντοκυμαντέρ του Σταύρου Θοδωράκη, ένα, πιστεύω, ενδιαφέρον παράδειγμα.

Νὰ 'χεις τὸ νοῦ σου μπορεῖ καὶ ν' ἀπογοητευτεῖς. Πολλὰ μὰ πάρα πολλὰ ἔχουν «ἀλλάξει».

Ὁ θρησκευτικὸς τουρισμὸς βλέπεις μπορεῖ νὰ ἀποφέρει καλὰ κοσμικὰ ὀφέλη στὶς μονὲς, ἀλλὰ ἔχει βλάψει «ἀλλοῦ».

Ἄν θἐς τράβα Καρακάλλου ποὺ ἔχουν καλὴ παραδοσιακὴ καλογερικὴ χωρὶς φρου φρου κι ἀρώματα καὶ καλὴ ψαλτική. Διαφορετικὰ συνιστῶ Θεοληπταίους στὴν Ἁγία Ἄννα, μέτρια ψαλτικὴ ἀλλὰ βλέπεις καλογήρους ὄχι ἐπαγγελματίες ρασοφόρους.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Ήθελα να ρωτήσω την εκλεκτή παρέα του Ψαλτολογίου, υπάρχει κανένας σοβαρός ψάλτης εκεί να ακούσω; Γιατί μου φαίνεται ότι ο τελευταίος των Μοϊκανών είναι ο Δάσκαλος, ο Γιάννης Χασανίδης.

Εγώ, αδερφέ, και να ήξερα κανέναν "σοβαρό ψάλτη", δε θα σου τον έλεγα...
Άμα θες να ακούσεις, σοβαρούς και ασόβαρους, ρασοφόρους και μη, Κρητικούς και μη, ψάξε στις ηχογραφήσεις του Ψαλτολογίου. Όλο και κάτι θα βρεις...Ειδικά από Χασανίδη υπάρχει αρκετό υλικό.

Δημ. Καταραχιάς
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Νὰ 'χεις τὸ νοῦ σου μπορεῖ καὶ ν' ἀπογοητευτεῖς. Πολλὰ μὰ πάρα πολλὰ ἔχουν «ἀλλάξει».

Ὁ θρησκευτικὸς τουρισμὸς βλέπεις μπορεῖ νὰ ἀποφέρει καλὰ κοσμικὰ ὀφέλη στὶς μονὲς, ἀλλὰ ἔχει βλάψει «ἀλλοῦ».

Ἄν θἐς τράβα Καρακάλλου ποὺ ἔχουν καλὴ παραδοσιακὴ καλογερικὴ χωρὶς φρου φρου κι ἀρώματα καὶ καλὴ ψαλτική. Διαφορετικὰ συνιστῶ Θεοληπταίους στὴν Ἁγία Ἄννα, μέτρια ψαλτικὴ ἀλλὰ βλέπεις καλογήρους ὄχι ἐπαγγελματίες ρασοφόρους.


Καρακάλλου είναι φοβερά από όλες τις απόψεις.......
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Καί στή Σιμωνόπετρα ψάλλουν πολύ ὄμορφα, ἀκόμα καί καθημερινές. Μιά φορά πῆγα καί ἐνθουσιάστηκα.
Ἐπίσης, φιλοξενοῦν μέ πολλή ἀγάπη.
 

kostas psaltis

Νέο μέλος
Αγαπητέ, να πας στο Όρος ΜΟΝΟ για προσευχή...Αυτό χρειαζόμαστε όλοι!!!Καλή δύναμη...
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Λοιπόν επειδή μάλλον θες λίγη βοήθεια φίλε μου άκου...........Από μοναστηριακές χορωδίες καλά είναι 1 Βατοπαίδι 2 Σιμωνόπετρα που καλά σου είπε ο Λεωνίδας ότι
ψάλλουν κ τις καθημερινές ωραία.....3 Καρακάλλου 4 Γρηγορίου 5 Δοχειαρίου 5 Κελλί Μπουραζέρη Καρυές (ψάλταροι)..........το μόνο θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσον τις καθημερινές ψάλλουν τόσο καλά όσο τις Κυριακές κ εορτές.....Άμα τύχεις Κυριακή ή σε καμία Αγρυπνία εκεί είναι όλα τα λεφτά......

Τώρα Κελλία .....1 ο π. Αντίπας στο κελλί Αγίας Άννης Καρυών 2 ο π. Δαμασκηνός στην Νέα Σκήτη 3 ο π. Πρόδρομος κελλί Ευαγγελισμού Καρυές (κατσουλιέρηδων) 4 Θωμάδες στην Μικρή Αγία Άννα......(ο παπα Θωμάς είναι απίστευτος μουσικός κ πολύ πνευματικός άνθρωπος γενικά) 5 Δ-Α-Ν-Ι-Λ-Α-Ι-Ο-Ι στα Κατουνάκια με φιλοξένησαν μια βραδιά που θα την θυμάμαι μέχρι να πεθάνω ......

Εγώ έχω πάει παντού κ είναι όλοι τους ένας κ ένας πρώτον σαν άνθρωποι σαν χαρακτήρες κ σαν μοναχοί και έπειτα σαν μουσικοί κ ψάλτες .....

Άλλωστε τόσες ηχογραφήσεις τους υπάρχουν εδώ μέσα (έχει ηχογραφήσεις όλων ) μπες κ άκου....Όταν πας στο Άγιο όρος για χάρη της ΠΑΝΑΓΙΑΣ Κ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ .....θα σε οδηγήσουν αυτοί όπου είναι καλύτερα πρώτον για την ψυχή σου και έπειτα κ για το αφτί σου :wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Η σειρά με την οποία ανέφερα χορωδίες κ πατέρες είναι εντελώς τυχαία ....το τονίζω αυτό!!!!!!!
 

Μακεδόνας

π. Νικόλαος
Προτείνω Σιμωνόπετρα. Ψάλλουν πολύ ωραία καί υπάρχει και αρετή για πνευματικές συζητήσεις (π. Αθανάσιος, π. Τύχων, π. Γρηγόριος κ άλλοι πολλοί).
 
Top