[Ψάχνω] Πληροφορίες για έναν Πρωτοψάλτη της ΜτΧΕ

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Καλήσπερα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτίσω εαν ξέρει κανένας για εναν Πρωτοψάλτη της Μεγάλης Εκκλησίας καπου στο δεύτερο μισώ της ΙΘ᾽ αί. Το επίθετο του "Κόκκινους" ή κάτι παρόμοιο. Διετέλεσε μόνο 6 μήνες πριν το αιφνίδιο θανατό του (υποθετικώς απο δηλητήριο). Υπάρχει κανένα έγγραφο που γράφει τα ονόματα ΟΛΩΝ των Πρωτ. της ΜΧΕ;

Ευχαριστώ πολύ
 

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ, κ. Παπαδόπουλε. Τήν έχω κοιτάξει αύτην, άλλα όμως δεν μου φαίνεται να ειναι πλήρης (π.χ. δεν βλέπω τον Τριαντάφυλλο Γεωργιάδη γύρω τις 1910).
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ, κ. Παπαδόπουλε. Τήν έχω κοιτάξει αύτην, άλλα όμως δεν μου φαίνεται να ειναι πλήρης (π.χ. δεν βλέπω τον Τριαντάφυλλο Γεωργιάδη γύρω τις 1910).

Ο Τρ. Γεωργιάδης χρημάτισε "τοποτηρητής" (αναπληρωτής) της Πρωτοψαλτίας για ένα εξάμηνο (1925-6) -λόγω της αναγκαστικής "απραξίας" του Ι. Ναυπλιώτου-, όχι Άρχων Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ.

Καλήσπερα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτίσω εαν ξέρει κανένας για εναν Πρωτοψάλτη της Μεγάλης Εκκλησίας καπου στο δεύτερο μισώ της ΙΘ᾽ αί. Το επίθετο του "Κόκκινους" ή κάτι παρόμοιο. Διετέλεσε μόνο 6 μήνες πριν το αιφνίδιο θανατό του (υποθετικώς απο δηλητήριο). Υπάρχει κανένα έγγραφο που γράφει τα ονόματα ΟΛΩΝ των Πρωτ. της ΜΧΕ;*
Ευχαριστώ πολύ

Οι παρατιθέμενες πληροφορίες πόθεν πηγάζουν;
 

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Κατάλαβα. Ισώς και ο απών μας πρωτοψάλτης θα υπήρξε αναπληρωτής κάπου πεταξύ τον Κωνσταντίνο και τον Ιωάννη. Θα έπρεπα να το αναφέρω οτι πληροφορήθκα απο ενας κύριος στην ενορία μας, ο τάχα υιός του ανυψίου του εν λόγω ψάλτου. Απο κι και πέρα, 100% εικασία :eek:
 

pougounias

Νέο μέλος
Σε κανένα από τα λεξικά βυζαντινής μουσικής που διαθέτω, δεν αναφέρεται τέτοιο όνομα...
 
Top