Πλήρες μουσικό βιβλίο με τις δύο ακολουθίες του αγίου Κοσμά του Αιτωλού

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Θέλω να πω, επειδή βλέπω εδώ και εβδομάδες άλλοι ρωτούν, άλλοι ψάχνουν άλλοι συνθέτουν για τον άγιο Κοσμά τροπάρια σε βυζαντινή γραφή, πως:

Ο κ. Παναγιώτης Παππάς έχει εκδώσει ένα βιβλίο με την ακολουθία του αγίου Κοσμά του Αιτωλού το οποίο έχει το μουσικό κείμενο δίχρωμο, χωρισμένο σύμφωνα με τον τετράσημο, με έλξεις και με άλλους βοηθητικούς χαρακτήρες.

Υπάρχει πλήρες βιβλίο εδώ και χρόνια και μάλιστα όχι μόνο με μία ακολουθία, αλλά με τις ακολουθίες τόσο του μαθητή του Σαπφείρου Χριστοδουλίδη αλλά και του τελευταίου των μεγάλων υμνογράφων της εκκλησίας μας π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτη.
Ο κ. Παναγιώτης Παππάς έχει γράψει τα πάντα. Τι σύντομα, τί αργά μέλη, σε στιχηρά σε απόστιχα τι κανόνες που σπάνια βρίσκεις με μουσική γραφή στα περισσότερα βιβλία τόσο νέων όσο και παλαιών.
Το βιβλίο έχει τα πάντα. Ολα πολύ καθαρά, απλή γραφή, κλασσική χωρίς δίγοργα και τρίγοργα και άλλα τέτοια που βλέπουμε σε σύγχρονα βιβλία. Σοβαρή ψαλτική κλασσική γραφή που όποιος διαβάζει από κλασσικά βιβλία δε θα δυσκολευτεί καθόλου.

Για περισσότερα, για αυτούς που δε θέλουν να ψάχνουν για τον άγιο Κοσμά, για αυτούς που δε θέλουν να αυτοσχεδιάζουν ή σύμφωνα με τον κ. Γ. Στάθη, που μόλις διάβαζα στο συνημμένο, να μελοποιούν στη στιγμή, για αυτούς λοιπόν και όλους τους άλλους που πραγματικά ενδιαφέρονται να ψάλλουν την ακολουθία του αγίου Κοσμά του Αιτωλού, το πόνημα του κ. Παναγιώτη Παππά είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Για πληροφορίες στα χριστιανικά βιβλιοπωλεία ή στη διεύθυνση του ναού:
Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίου Κοσμά Αιτωλού Αμαρουσίου. Τηλ: 6199116
Εγώ το έχω το βιβλίο και πραγματικά όσο και να ψάξει κανείς, αυτή τη στιγμή δε θα βρει τίποτα καλύτερο.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
.....Το βιβλίο έχει τα πάντα. Ολα πολύ καθαρά, απλή γραφή, κλασσική χωρίς δίγοργα και τρίγοργα και άλλα τέτοια που βλέπουμε σε σύγχρονα βιβλία. Σοβαρή ψαλτική κλασσική γραφή που όποιος διαβάζει από κλασσικά βιβλία δε θα δυσκολευτεί καθόλου......

Πράγματι τό βιβλίο διαθέτει τά πάντα, καί μάλιστα σέ διχρωμία. ὅμως νά μοῦ ἐπιτρέψει ὁ φίλος EIRYK νά ἐπισημάνω ὅτι διαβάζεται ἄνετα κυρίως ἀπό ὅσους μαθήτευσαν στόν Σιμ. Καρᾶ καί τούς ἐπιγόνους του, διότι ἔχει πάρα πολλές ἔλξεις καί ἡ γραφή εἶναι χειρόγραφη. ὅπως εἶναι τά θεωρητικά τοῦ Καρᾶ.
προσωπικά, διαβάζω ἀπό πλῆθος κλασσικῶν βιβλίων, ἀλλά τό συγκεκριμένο μέ δυσκόλεψε ἀφάνταστα μιά φορά πού ἔψαλλα ἀπό ἐκεῖ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Πράγματι τό βιβλίο διαθέτει τά πάντα, καί μάλιστα σέ διχρωμία. ὅμως νά μοῦ ἐπιτρέψει ὁ φίλος EIRYK νά ἐπισημάνω ὅτι διαβάζεται ἄνετα κυρίως ἀπό ὅσους μαθήτευσαν στόν Σιμ. Καρᾶ καί τούς ἐπιγόνους του, διότι ἔχει πάρα πολλές ἔλξεις καί ἡ γραφή εἶναι χειρόγραφη. ὅπως εἶναι τά θεωρητικά τοῦ Καρᾶ.
προσωπικά, διαβάζω ἀπό πλῆθος κλασσικῶν βιβλίων, ἀλλά τό συγκεκριμένο μέ δυσκόλεψε ἀφάνταστα μιά φορά πού ἔψαλλα ἀπό ἐκεῖ.
ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Έλξεις, δεν κάνουν μόνο "οι επίγονοι της Σχολής του Σ. Καρά", αν ακούσετε το δάσκαλο Άρχοντα Αθ. Καραμάνη, πολλάκις ψάλλει εκτελώντας τα διαστήματα με έλξεις, που δεν σημειώνονται στην παρτιτούρα! Όπως, εδώ.

Δεν νομίζω ότι εννοεί αυτό...
μάλλον λέει ότι μόνο οι επίγονοι της σχολής Καρά μπορούν να διαβάσουν εύκολα με τόσες έλξεις σημειωμένες.....
έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ....
Ευχαριστώ! :)
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
............................................................
Υ.Γ.: προσωπικά, χωρίς παρεξήγηση, θα προτιμούσα να διαγραφούν τα 2 τελευταία μηνύματα αυτού του post (το 2ο είναι το δικό μου), ως εκτός θέματος. Αν κρίνουν οι συντονιστές ότι είναι λογικό αυτό που λέω, θα τους παρακαλούσα να τα διαγράψουν.
Αν πιστεύεις ότι είναι εκτός θέματος, διέγραψέ το μόνος σου!
Δες το πώς, στο μήνυμα με Αρ.:4
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αν πιστεύεις ότι είναι εκτός θέματος, διέγραψέ το μόνος σου!
Δες το πώς, στο μήνυμα με Αρ.:4

Αν το διαγράψω (ξέρω πως να το κάνω, δεν είμαι άσχετος), μετά πρέπει να στείλω πμ σε κάποιον συντονιστή και να αιτηθώ να σβήσει το μήνυμα του αγαπητού Μελοποιού. Το θέμα είναι να δει κάποιος συντονιστής αυτά τα μηνύματα και αν κρίνει ότι έχω δίκιο (ότι γίνεται εμπρησμός, πράγμα που ξέρω και νομίζω όλοι συμφωνούν ότι είναι λάθος, άσχετα αν κάποιοι, πχ εγώ, στο παρελθόν το έχουν κάνει επανειλημμένως) να σβήσει το "εμπρηστικό" και, επί τη ευκαιρία, όχι για άλλον λόγο, το δικό μου.
Νομίζω να έγινε αντιληπτό τί προσπαθώ να πω.
Ευχαριστώ! :)
 

kgiann25

Κωνσταντίνος Γιαννακός
Θέλω να πω, επειδή βλέπω εδώ και εβδομάδες άλλοι ρωτούν, άλλοι ψάχνουν άλλοι συνθέτουν για τον άγιο Κοσμά τροπάρια σε βυζαντινή γραφή, πως:

Ο κ. Παναγιώτης Παππάς έχει εκδώσει ένα βιβλίο με την ακολουθία του αγίου Κοσμά του Αιτωλού το οποίο έχει το μουσικό κείμενο δίχρωμο, χωρισμένο σύμφωνα με τον τετράσημο, με έλξεις και με άλλους βοηθητικούς χαρακτήρες.

Υπάρχει πλήρες βιβλίο εδώ και χρόνια και μάλιστα όχι μόνο με μία ακολουθία, αλλά με τις ακολουθίες τόσο του μαθητή του Σαπφείρου Χριστοδουλίδη αλλά και του τελευταίου των μεγάλων υμνογράφων της εκκλησίας μας π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτη.
Ο κ. Παναγιώτης Παππάς έχει γράψει τα πάντα. Τι σύντομα, τί αργά μέλη, σε στιχηρά σε απόστιχα τι κανόνες που σπάνια βρίσκεις με μουσική γραφή στα περισσότερα βιβλία τόσο νέων όσο και παλαιών.
Το βιβλίο έχει τα πάντα. Ολα πολύ καθαρά, απλή γραφή, κλασσική χωρίς δίγοργα και τρίγοργα και άλλα τέτοια που βλέπουμε σε σύγχρονα βιβλία. Σοβαρή ψαλτική κλασσική γραφή που όποιος διαβάζει από κλασσικά βιβλία δε θα δυσκολευτεί καθόλου.

Για περισσότερα, για αυτούς που δε θέλουν να ψάχνουν για τον άγιο Κοσμά, για αυτούς που δε θέλουν να αυτοσχεδιάζουν ή σύμφωνα με τον κ. Γ. Στάθη, που μόλις διάβαζα στο συνημμένο, να μελοποιούν στη στιγμή, για αυτούς λοιπόν και όλους τους άλλους που πραγματικά ενδιαφέρονται να ψάλλουν την ακολουθία του αγίου Κοσμά του Αιτωλού, το πόνημα του κ. Παναγιώτη Παππά είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Για πληροφορίες στα χριστιανικά βιβλιοπωλεία ή στη διεύθυνση του ναού:
Ιερός Ενοριακός Ναός Αγίου Κοσμά Αιτωλού Αμαρουσίου. Τηλ: 6199116
Εγώ το έχω το βιβλίο και πραγματικά όσο και να ψάξει κανείς, αυτή τη στιγμή δε θα βρει τίποτα καλύτερο.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει πλέον;;
 
Top