Περικοπές σε νεώτερα λειτουργικά κείμενα

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έτυχε να δώ τη Μεγάλη Εβδομάδα της Αποστολικής Διακονίας (επιμέλεια π. Κ. Παπαγιάννη) στις Ώρες της Μ. Παρασκευής και παρατήρησα οτι η ακολουθία ήταν διαφορετική π.χ. από το Τριώδιο. Για παράδειγμα έλειπαν τα τρισάγια στην αρχή από κάποιες ώρες, τα καθίσματα αναφέρονταν μονά και όχι διπλά όπως στο Τριώδιο και αν θυμάμαι καλά είχε και άλλες τέτοιες απλοποιήσεις της σύγχρονης πραγματικότητας. Γνωρίζει κάποιος παραπάνω; Πώς το σχολιάζετε; Εμένα με παραξένεψε γιαυτό και ρωτάω εδώ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Νομίζω δεν είναι ιδέα του π. Παπαγιάννη, αλλά έχει να κάνει με το ΤΜΕ (ή ίσως και παλιότερα)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζω δεν είναι ιδέα του π. Παπαγιάννη, αλλά έχει να κάνει με το ΤΜΕ (ή ίσως και παλιότερα)

Έχω την ίδια άποψη. Εξάλλου αν ανατρέξετε στην πολύ καλή Μ. Εβδομάδα του Άρχοντος Πρωτοψάλτης της Α.Α.Κ. κυρ-Λυκούργου Πετρίδη ο οποίος έχει παραθέσει και αναλυτική τυπική διάταξη βασισμένος στην πατριαρχική τάξη, θα δείτε ότι έχουν γίνει ανάλογες αφαιρέσεις κλπ. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι τη τυπική διάταξις του Τριωδίου όπως και του Πεντηκοσταρίου της Εκκλησίας είναι μοναστηριακή. Φυσικό είναι να έχουν υπάρξει διαφοροποιήσεις συν τω χρόνω.
 
Top