Περί ψευδεπίγραφων ηχογραφήσεων του Πρίγγου

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Πραγματικά!
Είναι συγκινητικός ο τρόπος που αποδίδει τους μέλη -και μάλιστα άρρωστος.Αλλά πιο σπουδαία ,νομίζω,είναι η αρχική του τοποθέτηση στην εισαγωγή ,όπου φαίνεται η ανθρωπιά του και η διάθεσή του να ΣΥΝεισφέρει .
Θα ήθελα να ενημερώσω τους αναγνώστες σχετικά με μια περίεργη ηχογράφηση που έχει κυκλοφορήσει τελευταία και επιγράφεται :Μουσική των Αγγέλων.Πηγαίνει απο χέρι σε χέρι και υποστηρίζει οτι είναι ζωντανή ηχογράφηση χορωδίας αγγέλων(!!!) την οποία κατέγραψε προσκυνητής τυχαία στο Αγ.Όρος,κατεβαίνωντας κατά λάθος νωρίτερα στο Καθολικό της Μονής που τον φιλοξενούσε..
Δεν είναι τίποτα άλλο από παλαιά και μισοκατεστραμένη κασέττα με τη φωνή του Πρίγγου που λέει χερουβικό,στην οποία έχουν "πειράξει"τις συχνότητες. Ἐχω την αρχική κασσέτα και γι΄αυτό υποστηρίζω αυτή τη θέση.Επίσεις,έχω ακούσει και την ψεύτικη.
Πάντως,αυτή η απάτη είναι και πάλι τιμή προς τον Πρίγγο,αφού τη φωνή του επέλεξαν για να δημιουργήσουν την "Μουσική των Αγγέλων"!
 

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Με συγχωρείτε για offtopic, αλλά εφόσον το αρχικό μήνυμα ήταν εδώ...

Στη Μαγδαληνή:

Για την "αγγελική" ηχογράφηση. Εννοήτε το απόσπασμα από ένα Χερουβικό; Αν κατάλαβα σωστά για ποια κασσέτα πρόκειται, είναι η ηχογράφηση του Δ. Σουρλαντζή, όχι του Πρίγγου. Καίτοι έχει αυτή η κασσέτα την ανακοίνωση ότι είναι ο Πρίγγος, αλλά πράγματι ψάλλει ο Δ.Σ. εκεί.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Με συγχωρείτε για offtopic, αλλά εφόσον το αρχικό μήνυμα ήταν εδώ...

Στη Μαγδαληνή:

Για την "αγγελική" ηχογράφηση. Εννοήτε το απόσπασμα από ένα Χερουβικό; Αν κατάλαβα σωστά για ποια κασσέτα πρόκειται, είναι η ηχογράφηση του Δ. Σουρλαντζή, όχι του Πρίγγου. Καίτοι έχει αυτή η κασσέτα την ανακοίνωση ότι είναι ο Πρίγγος, αλλά πράγματι ψάλλει ο Δ.Σ. εκεί.

Πραγματι .Εδω και πολλα-πολλα χρονια κυκλοφορουσε σε κασεττα τοτε , μια ηχογραφηση που ελεγαν οτι ειναι ο Πριγγος σε καποιο ''Τριαδι" σε ηλικια 35
ετων . Στην πραγματικοτητα ηταν ο Δημητριος Σουρλαντζης και αυτος σε μικρη σχετικα ηλικια . Για το λαθος αυτο , φταιει και εν ενεργεια πολυ γνωστος πρωτοψαλτης , ο οποιος ειχε κυκλοφορησει σιντι με ηχογραφησεις του Πριγγου , μεταξυ των οποιων και το εν λογω ''Τριαδι '' . Αργοτερα βεβαια
παραδεχθηκε το λαθος του .
Απισυναπτω το εν λογω ''Τριαδι'' με τον Δημητριο Σουρλαντζη . Δες τε την
βαση που εχει !!!
Και επ'ευκαιρια , οποιος φιλος θελει ας σχολιασει την ηχογραφηση αυτη .
 

Attachments

  • 3'46''=Δημμ.Σουρλαντζης=Τριαδι (Αος).mp3
    883.1 KB · Views: 127

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Ναι, αυτό το απόσπασμα ήταν η "αγγελική" ηχογράφηση που μας έφερνε ένας μοναχός απ'το Άγιον Όρος. Αυτόν ύμνο (και μερικούς άλλους από τηv αυτήν κασσέτα) περιέχει η σελίδα του Δ.Σ. στο ieropsaltis.com - http://ieropsaltis.com/psalt_Sourlantzis.htm [καίτοι υπάγεται στον πλ. του πρώτου εκεί :)].
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση! Σε αυτή την ηχογράφηση αναφέρομαι.
Όπως και να΄χει,πάντως, είναι μια πάρα πολύ καλή εκτέλεση χερουβικού.
Μαγδαληνή
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ο φίλος κ.Κων/νος Λάμπρου μου έστειλε την παρακάτω απάντηση και με παρακάλεσε να την δημοσιεύσω αντ' αυτού.

"Για την ηχογράφηση του Σουρλαντζή (την φερόμενη ως του Πρίγγου και η
οποία δεν είναι η μόνη): Όπως μου διηγήθηκε ο Στέλιος ο Φλοίκος (μαθητής
του) τα είχε ψάλει πριν από δεκαετίες σε εκκλησία (χωρίς μικρόφωνο) από
άμβωνος και από στήθους!"
</pre>
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Το εκπληκτικό δεν είναι η βάση αλλά ότι κάπου περιμένεις κανα διο λεπτά να πάρει αναπνοή. Είχα μιλήσει με τον Σουρλατζή και μου εξήγησε ότι το παν είναι τα κλασικά μαθήματα. Πάντα έψελνε κλασικά, συνήθως Φωκαέα. Αυτό φαίνεται και στο κοινωνικό που φιλοξενεί ο κ. Χούπας, είναι του Φωκαέως σε Β΄αλλά και στην λειτουργία του που έχει εκδόσει και παραθέτει χερουβικά του Φωκαέα ολίγον τροποποιημένα. Δεν βάζει τρίγοργα. Προτιμά την παραδοσιακή γραφή. Και μου είχε εξηγήσει ότι τα μαθήματα με τρίγοργα απαιτούν να τα πεις ακριβώς ενώ τα μαθήματα της απλής γραφής απαιτούν ανάλυση. Και έλεγε ότι δεν έχει πει ποτέ το ίδιο χερουβικό στη ζωή του γιατί επέλεγε τα κλασικά που κάθε φορά τα ανέλυε διαφορετικά.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αν οντως προκειται για την συγκεκριμενη ηχογράφηση,μου την ειχε βάλει να την ακούσω ενας φιλος,λεγωντας μου,αυτο:οτι ειναι μουσικη των Αγγέλων!...Ελα ομως που εγω,επειδη εχω κάποιους υμνους με τον Δ.Σουρλατζη,μου θυμιζε η εκτελεση αυτη,πολυ την φωνή του,διατηρησα επιφυλάξεις κ' του εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου.Μαλιστα αργότερα την απέκτησα κ' εγω,οποτε βεβαιωθηκα.
 

ixadin

Ηχάδιν
Αυτά είναι τα ωραία:D

Μήπως κάποιος εχει την δυνατότητα να ανεβάσει αυτή την πρωτότυπη αγγελική υμνωδία; Τον θερμοπαρακαλώ!
 
Αυτά είναι τα ωραία:D

Μήπως κάποιος εχει την δυνατότητα να ανεβάσει αυτή την πρωτότυπη αγγελική υμνωδία; Τον θερμοπαρακαλώ!


Φίλε Χρήστο Χαίρε…

Όπως αναφέρει και ο φίλος Vladimir πιο πάνω θα βρεις αρκετές ηχογραφήσεις εδώ: http://ieropsaltis.com/psalt_Sourlantzis.htm και το συγκεκριμένο Τριάδι.


Όσο για τον «Αγγελικό Ύμνο» κι εγώ την πάτησα… δηλαδή το πίστεψα.
Δυστυχώς όμως ήταν ένα κακόγουστο αστείο…


Άκουσέ το όμως......
 

Attachments

  • Triadi_PLA_Sourlantzis.mp3
    5.6 MB · Views: 71

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αυτά είναι τα ωραία:D

Μήπως κάποιος εχει την δυνατότητα να ανεβάσει αυτή την πρωτότυπη αγγελική υμνωδία; Τον θερμοπαρακαλώ!

Δες το μηνυμα υπ αρ. 3 .
 

ixadin

Ηχάδιν
Ευχαριστω κ. Βαγγέλη για την υπόδειξη.

Πάντως τι μυαλά κυκλοφορούν στον κόσμο:mad::eek::mad::eek::mad::eek::mad: Άκου αγγελική υμνωδία!

(Δηλώνω ότι μου αρέσει ο Σουρλαντζής και κάθε 3 Κυριακή λέω από τα Χερουβικά του)
 
Top