Περί των μουσικολογικών θέσεων του Γεωργίου Κ. Μιχαλάκη

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
Περι των μουσικολογικων θεσεων του Γεωργιου Κ Μιχαλακη

Υστερον προτασεως παρα διαφορων αναγνωστων, δια να μην πανε χαμενα οτι γραφω λογου #αγενους συμπεριφορας# αλλα, ωστε να ειναι και ΠΙΟ κατανοητα εις ολους, ιδιατερους οσους θεωρουν οτι η Μεθοδος Καρα #περιγραφει ορθως# την ψαλτικην μας παραδοσιν,

απεφασησα να συζητησω με τον Ευαγγελον Σολδατον δια τηλεφωνου


Η τριωρος ΕΥΓΕΝΕΣ και Χριστιανικη αλλα και ΑΔΕΛΦΙΚΗ συζητησις μας μου επετρεψε να του διευκρινησω ορισμενα ΤΕΧΝΙΚΑ στοιχεια περι της πατραιρχικης παιδαγωγησεως, ιδιαιτερως περι της καταμετρησεως χρονου αλλα και αλλων παραμετρων παραδοσιακης ψαλτικης

Επειδη φαινεται να ειναι ΓΝΩΣΤΗΣ της μεθοδου Καρα, ελπιζω οτι θα ειναι ικανος να εκφρασει ΟΡΘΟΤΕΡΑ τις σκεψεις μου με το #λεξιλογιον# του Καρα, αλλα και να αναλυσει ο ιδιος την γνωμην του υπερ η κατα μιας η της αλλης #μεθοδου# η σκεψεως


Πιστευω οτι εκαταλαβε ΑΡΚΕΤΑ πραγματα == ανεξαρτητως εαν συμφωνει η οχι ===

και οτι ειναι ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ εις γνωσιν μου εν τη νυν στιγμη να βοηθησει ωστε και αυτες οι ταπεινες προσφορες μου,

====ΠΝΙΓΜΕΝΕΣ μεν απο το ΠΑΘΟΣ της εναντιας στασις μου απεναντι της μεθοδου Καρα και των οπαδων του,

====ΧΡΗΣΙΗΜΕΣ δε δια οσους θελουν να καταλαβουν ορισμενα ΜΥΣΤΙΚΑ της προφορικης παραδοσεως οσον αφορα την ΕΚΤΕΛΕΣΙΝ

να μην πανε χαμενες

Καλυτερα λοιπον να του παραδωσω τον λογον, ελπιζοντας οτι δεν θα γινει συγχησις αναμεταξυ των ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ οπου θελει σας αναλυσει ο Ευαγγελος και το #εριθιστικον# πλεον ατομόν μου

Επισης, ομιλησα εις το παρελθον και με αλλους συναδελφους, οι οποιοι ΔΕΝ υποστιριζουν Καρα, αλλα οι οποιοι εκαταλαβαν ομοιως οτι τους εξηγησα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ δια τηλεφωνου


Ουτως ισως να θελησουν να συμμετασχουν πιο ενεργως εις το φορουμ, οι ιδιοι αλλα και αλλοιμ χωρις να χρειζεται να διαβαζουν αλλα και να #καλυπτουσιν τας κεφαλας εαθτων# λογου των διαφορων #ανταλλαγων πυρος#

Ελπιζω το νυν Thread να ειναι πιο αποτελεσματικο == εγω θα γραφω εις το αλλο εαν υπαρχη αναγκη =πχ #κυκλικες# συζητησεις #εκτος θεματος# == προσπαθοντσς παντοτε να ανταποκρινομαι εις το ΥΨΟΣ.... η και το ΒΑΘΟΣ ,,,, των διαφορων μυνηματων
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Νομίζω είναι καλύτερα να ανοίξει ξεχωριστό θέμα για το κάθε μουσικολογικό ερώτημα που θέτει ο Γεώργιος (και όποιος άλλος). Γενικόλογα θέματα περί "μουσικολογικών θέσεων" συνήθως εκτροχιάζονται και κάνουν τον συντονισμό δύσκολο. Έκανα την αρχή ανοίγοντας καινούργιο θέμα για το διάστημα ΝΗ-ΠΑ. Ανοίξτε εσείς και άλλα αντί να απαντάτε εδώ. Εκτός και έχετε κάποια καλύτερη πρόταση.
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
πληροφοριες == μετα ΜΟΧΘΟΥ και λιτων μεσων​

Νομίζω είναι καλύτερα να ανοίξει ξεχωριστό θέμα για το κάθε μουσικολογικό ερώτημα που θέτει ο Γεώργιος (και όποιος άλλος). Γενικόλογα θέματα περί "μουσικολογικών θέσεων" συνήθως εκτροχιάζονται και κάνουν τον συντονισμό δύσκολο. Έκανα την αρχή ανοίγοντας καινούργιο θέμα για το διάστημα ΝΗ-ΠΑ. Ανοίξτε εσείς και άλλα αντί να απαντάτε εδώ. Εκτός και έχετε κάποια καλύτερη πρόταση.

Εστω ως θεματα, Δημητριε, θα επροτεινα να παραμενουν ΚΛΑΔΟΙ κατωθι του παροντος πρωτοπορου μυνηματος

Αι #μουσικολογικες θέσεις# ειναι ενιαις και εχουσιν ΕΝΙΑΙΝ λογικην και αποβλεπουν εις την #σωστην# εκτελεσιν οπως ελεγε κι ο Ιακωβος, ασχετως εαν εγω την πετυχαινω η οχι


Λοιπον το ειναι Νη ΠΑ ειναι ενα τετοις θεμα προφορικης παραδοσεως

Το θεμα των διαφορν κριτηριων σωστης ψαλτκης ειναι κι αυτο θεμα προφορικης παραδοσεως κτλ

ΔΕΝ επιθυμω εις το τελος να καταληξωμεν εις καποιαν #μεθοδον# Μιχαλακη


Δυστυχως ομως, καπου εκει ισος φθασει το θεμα οταν συσσωρευθουν και οργανωθουν αυτα οπου γραφω

Οτι εχω προσφερει εδω εις το φορουμ ΔΕΝ ειναι γραμμενο σε βιβλια

Ειαν ο καρπος ΠΟΛΛΩΝ ετων μαξησεως, παρακολουθησεως, προσπαθειας μιμησεως, συζητησεων μετα σοβαρων ψαλτων και μουσικολογων κτλ

Εν ολιγοις, ειναι πληροφοριες οπου εσυναρμολογησα μετα ΜΟΧΘΟΥ και λιτων μεσων
 
Top