Περί των δύο ιδιομέλων του κατανυκτικού της Δ' Κυριακής Νηστειών

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Γνωρίζει κανείς γιατί έχουμε δύο ιδιόμελα στον κατανυκτικό της Δ' Κυριακής νηστειών; Ποιό ψάλλετε συνήθως; Στο Πατριαρχείο ποιό ψάλλουν;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η Δ΄ εβδομάδα των νηστειών είναι "επαυξημένη" με αποκορύφωμα τα πολλά προσόμοια στην προηγιασμένη προ του Μ. Κανόνος (διπλά ιδιόμελα στα απόστιχα υπάρχουν στον εσπερινό της Δευτέρας και της Τρίτης της ίδιας εβδομάδας). Πιστεύω ότι τα 2 ιδιόμελα στον εσπερινό της Κυριακής είναι ενδεικτικό αυτής της ιδιαιτερότητας της συγκεκριμένης εβδομάδας.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Χρῆστος Πανάγου;5471 said:





Ἀφοῦ δὲν ὁρίζεται νὰ παραληφθεῖ κάποιο, καὶ τὰ δύο πρέπει νὰ ψαλλοῦν. Ἄλλως τε καὶ στὸν Ὄρθρο τῆς Δ΄Κυριακῆς (ἀλλὰ καὶ σὲ ἄλλες παρόμοιες περιπτώσεις) τὸ Τυπικὸ (βλ. Δίπτυχα) ὁρίζει νὰ ψαλλοῦν καὶ οἱ δύο κανόνες: τόσο τοῦ Τριωδίου ὅσο καὶ τοῦ Ὁσίου. Βλέπουμε δηλαδὴ ὅτι τὰ μὲν τοῦ Ὁσίου δὲν ἐκτοπίζουν τὰ ἀρχαϊκῶς ψαλλόμενα τροπάρια, ἀλλὰ συνυπάρχουν καὶ συμψάλλονται. Τὸ ἴδιο ὁρίζεται καὶ γιὰ τὰ ἐν λόγω Ἰδιόμελα.



Σύμφωνα μὲ τὸ ἱσχῦον "Ἡμερολόγιον τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου Ἔτους 2008" ψάλλονται καὶ τὰ δύο.


Στὸ Τριῴδιο ἔκδ. 1586 πρὶν ἀπὸ τὸ « Ὁ τὸν ἀμπελὠνα...» δὲν ὑπάρχει τὸ «Δὶς» (http://anemi.lib.uoc.gr/).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στὸ Τριῴδιο ἔκδ. 1586 πρὶν ἀπὸ τὸ « Ὁ τὸν ἀμπελὠνα...» δὲν ὑπάρχει τὸ «Δὶς».

Πολύ σωστός Μανόλη μου γιά τό δίς πού ὑπάρχει στό Τριώδιο τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας μετά τό ἰδιόμελον Ὁ τὸν ἀμπελῶνα.
Ἀλλά ἡ ἐρώτηση ἀναφέρεται στό γιατί ὑπάρχουν δύο ἰδιόμελα σέ σχέση μέ τούς προηγούμενους Κατανυκτικούς τῶν προηγούμενων Κυριακῶν· ἤτοι τό Ἰδιόμελον. Ἦχος βαρὺς. Ὁ τὸν ἀμπελῶνα φυτεύσας, καὶ Ἕτερον Ἰδιόμελον. Ποίημα Στεφάνου. Ἦχος πλ. β'. Λησταῖς λογισμοῖς, περιπεσὼν ὁ Ἀδάμ, ἐκλάπη τὸν νοῦν.
Νομίζω, ὅμως, ὅτι αὐτό ἀπαντήθηκε ἀπό τόν κ. Χρῆστο Πανάγου.
Συμπληρωματικά νά ποῦμε, ὅπως ἔγραψε καί ὁ Παναγιώτης, ὅτι σέ ὅλους τούς ὄρθρους καί ἑσπερινούς τῆς ε΄ ἑβδομάδος ὑπάρχουν διπλά ίδιόμελα.
Ἐπίσης, τό δίς πού ὑπάρχει στό Τριώδιο τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας μετά τό ἰδιόμελον Ὁ τὸν ἀμπελῶνα, ἔχει μείνει ἀπό τυπογραφικό λάθος ἐξ αἰτίας τῆς πρακτικῆς τῶν προηγουμένων Κυριακῶν.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Χρῆστος Πανάγου;9344 said:

Ἔτσι ὅπως παραθέσατε τὸ μήνυμά μου κ. Θεοδωράκη, νόμιζα ὅτι διαφωνεῖτε σὲ κάτι μὲ τὸ παρατιθέμενον. Διαβάζοντας ὅμως τὸ δικό σας μήνυμα δὲν διαπίστωσα κάποια διαφωνία μεταξὺ αὐτῶν τῶν δύο. Νὰ ὑποθέσω ὅτι συμπληρώνετε κάτι στὸ ἀρχικό ἐρώτημα τοῦ κ. Κουμπαρούλη; Τότε γιατὶ παραθέτετε τὸ δικό μου μήνυμα καὶ ὄχι ἐκεῖνο στὸ ὁποῖο (πραγματικὰ) ἀπαντᾶτε; Δὲν ἐνοχλήθηκα, ἁπλῶς ἀναρωτιέμαι...:confused:

Σᾶς εὐχαριστῶ γιὰ τὰ καλά σας λόγια.
Εἷμαι πρωτόπειρος στοὺς ὑπολογιστὲς καὶ κάνω λάθη.
Δὲν διαφωνῶ μαζί σας, ἁπλὰ συμπληρώνω.
Χρῆστος Πανάγου;9344 said:
Ρωτῶ δῆλα δή, γιὰ ποιὸ λόγο δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι σωστὸς ὁ διπλασιασμὸς τῶν συγκεκριμένων ἰδιομέλων; Γιατὶ τὰ ἰδιόμελα τῶν ἀποστίχων τοῦ ἑσπερινοῦ εἶναι πάντοτε τρία καὶ μόνο τοῦ Σαββάτου εἶναι τέσσερα; Ἴσως τὴν ἀπάντηση νὰ τὴν ὑποψιάζομαι ἀλλὰ θὰ προτιμοῦσα νὰ τὴν ἀκούσω ἀπὸ 'σᾶς.

Γνωρίζω μόνο ὄτι μετὰ τὸ α' ἀπόστιχο τοῦ ἑσπερινοῦ τοῦ Σαββάτου προσετέθησαν ἐκ τῶν ὑστέρων τρία ἐκ τῶν (εἰκοσιτεσσάρων γιὰ τοὺς ὀκτὼ ἤχους) «κατ' ἀλφάβητον» στιχηρῶν (Ἰ.Φουντούλη Λογικὴ λατρεία σσ. 167 - 170).
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρῆστος Πανάγου;9344 said:

...ἐπιτρέψτε μου νὰ πληροφορήσω γιὰ τὴν ὕπαρξη σχετικῆς μὲ τὸ βιβλίο τοῦ Τριωδίου καὶ τὶς ἔντυπες ἐκδόσεις του, Διδακτορικῆς Διατριβῆς τοῦ π.Ἰωάννου Μεσολωρᾶ. Ἀποτελεῖ κατὰ τὴν γνώμη μου μία πολὺ σπουδαία ἐργασία, διότι δι' αὐτῆς διαπιστώνεται ἡ "περιπέτεια" τῆς ἐκδόσεως τῶν λειτουργικῶν (κυρίως) βιβλίων τῆς ἐκκλησίας μας. Ἄλλως τε τὰ παρεισφρύσαντα λάθη τῶν λειτουργικῶν μας βιβλίων ἔγιναν ἀντικείμενο κριτικῆς ἀπὸ διαφόρους, ἕνας ἐκ τῶν ὁποίων ἦταν ὁ ἐκ Χίου καταγόμενος λόγιος Λέων Ἀλλάτιος, ὁ ὁποῖος προσχωρῶντας στὸν παπισμὸ ἢ καλλίτερα στὴν "Οὐνία" ἐξέδωσε τύποις μεταξὺ ἄλλων καὶ μία ἐργασία μὲ τίτλο: "De libris et rebus ecclesiasticis Graecorum. Dissertationes et observationes variae. Parissiis 1646". Ἀναφέρεται (μεταξὺ ἄλλων) στὸ "Τριώδιο", στὸ "Πεντηκοστάριο" καὶ στὴν "Παρακλητική". Ἔχω πραγματοποιήσει σχετικὴ φροντιστηριακὴ ἐργασία καὶ εὔχομαι νὰ ἐκδοθεῖ (καὶ αὐτὴ) σύντομα. Τὰ λάθη ποὺ ὑπάρχουν ὀφείλονται κατὰ κύριο λόγο στὴν ἀπουσία ἐλέγχου ἢ καλλίτερα κριτικῆς τῶν κειμένων. Κάθε ἐκδότης τύπωνε ἀπὸ ὅποιο χειρόγραφο διέθετε, ἢ σύμφωνα μὲ τὴν ἔκφραση: "ὅτι ἔβρισκε μπροστά του". Χωρὶς κριτικὸ ἔλεγχο, ἀλλὰ μὲ μόνη "σπουδὴ" τὴν ἀποκλειστικότητα τῆς ἐκδόσεως συγκεκριμένων βιβλίων (μονοπώλειο δῆλα δὴ) γιὰ τὴν ἐξασφάλιση τοῦ κέρδους, βλ. Τωμαδάκη Ν. Β., «Ἡ ἐν Ἰταλίᾳ ἔκδοσις Ἑλληνικῶν Ἐκκλησιαστικῶν βιβλίων, (κυρίως Λειτουργικῶν) γενομένη ἐπιμελείᾳ Ἑλλήνων Ὀρθοδόξων κληρικῶν κατά τοὺς ΙΕ΄- ΙΣΤ΄ αἰῶνας». Ἐπετηρὶς Ἑταιρείας Βυζαντινῶν Σπουδῶν ΛΖ΄ (1969-1970) 1-33.
Ἀφοῦ εὐχηθοῦμε καί ἡμεῖς στόν κ. Χρῆστο Πανάγου σύντομα νά ἐκδοθεῖ ἡ φροντιστηριακή του ἐργασία καί τόν εὐχαριστήσουμε γιά τήν βιβλιογραφική πληροφόρηση, ἐπιτρέψατε καί εἰς ἐμέ νά θέσω ὑπ᾿ ὄψιν, ὅσων δέν γνωρίζουν, τό περισπούδαστον ἔργον, ἀποτέλεσμα πολυχρονίου καί κοπιώδους ἐργασίας, τοῦ αἰδεσιμιολογιωτάτου πρωτοπρεσβυτέρου ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Α. ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ, ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΙΣ ΤΟ ΤΡΙΩΔΙΟΝ, ἐκδοθέν ὑπό UNIVERSITY STUDIO PRESS, Εκδόσεις Επιστημονικών Βιβλίων και Περιοδικών, ἐν ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 2006. Οἱ ἐν Ἀθήναις θά τό εὕρουν στή Στοά Βιβλίου (πρβλ. καί Συμβολή τ.17 σ.51).

Ἀναφορικά μέ τό θέμα μας στήν σελ. 146 γράφει ὅτι στίς ἐκδόσεις τοῦ Τριῳδίου τῆς ΑΔ "πρὸ τοῦ ἰδιομέλου" (1960) "εἰς δὲ τὰς λοιπὰς ἐκδόσεις μετὰ τὸ ἰδιόμελον ὑπάρχουσα λέξις δίς δέον νά διαγραφῇ, διότι ὑπάρχουν δύο ἰδιόμελα ψαλλόμενα ἅπαξ ἕκαστον".

Σημ.: Ἡ παράθεσις ἀποσπάσματος μηνύματος τοῦ κ. Χρήστου Πανάγου, ἀφορᾶ στήν βιβλιογραφικήν ἐνημέρωσιν καί οὐχί εἰς τά περί τοῦ "δίς" γραφόμενά μου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τελικά ἀπαντήθηκε τό ἐρώτημα τοῦ κ. Κουμπαρούλη;
Γνωρίζει κανείς γιατί έχουμε δύο ιδιόμελα στον κατανυκτικό της Δ' Κυριακής νηστειών;
Νομίζω ὅτι αὐτό ἀπαντήθηκε.
Ποιό ψάλλετε συνήθως; Στο Πατριαρχείο ποιό ψάλλουν;
Αὐτό δέν μπορεῖ νά ἀπαντηθεῖ (μέ συγχωρεῖτε πάρα πολύ, χίλια συγγνώμη !!!) ἐπειδή εἶναι (κατ᾿ ἐμέ) ἀκατανόητη ἡ ἐρώτηση. Τί θέλετε νά πεῖτε κ. Κουμπαρούλη; Μπορεῖτε νά μᾶς ἐξηγήσετε, γιά νά καταλάβουμε; Ἔχετε δεῖ νά γίνεται ἐπιλογή; Στά Ἀπόστιχα π.χ. τῶν Ὄρθρων τῆς Μ. Ἑβδομάδος ἤ στά Ἰδιόμελα τῶν Αἴνων, κάνουμε ἐπιλογή; Ἄν θέλετε ἐξηγεῖστε μας γιά νά καταλάβουμε.
Συγγνώμη, ἀλλά ἔχει παρατηρηθεῖ, ὅτι κακῶς διατυπούμενες ἐρωτήσεις γίνονται ἀφορμή γιά παρεξηγήσεις, ὡς μή ὤφελε. (Δέν ἀναφέρομαι σέ σᾶς μόνον καί στό συγκεκριμένο θέμα, ἀλλά καί γιά ἄλλους σέ ἄλλα θέματα· εἶχα προαναγγείλει ὅτι θά τό θέσω αὐτό).
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
π. Μάξιμος;9431 said:
Αὐτό δέν μπορεῖ νά ἀπαντηθεῖ (μέ συγχωρεῖτε πάρα πολύ, χίλια συγγνώμη !!!) ἐπειδή εἶναι (κατ᾿ ἐμέ) ἀκατανόητη ἡ ἐρώτηση. Τί θέλετε νά πεῖτε κ. Κουμπαρούλη; Μπορεῖτε νά μᾶς ἐξηγήσετε, γιά νά καταλάβουμε; Ἔχετε δεῖ νά γίνεται ἐπιλογή; Στά Ἀπόστιχα π.χ. τῶν Ὄρθρων τῆς Μ. Ἑβδομάδος ἤ στά Ἰδιόμελα τῶν Αἴνων, κάνουμε ἐπιλογή; Ἄν θέλετε ἐξηγεῖστε μας γιά νά καταλάβουμε.

Κατ'αρχήν, ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις/πληροφορίες σε αυτό το θέμα. Συγνώμη που η ερώτησή μου ήταν ασαφής. Στα μουσικά βιβλία υπάρχουν και τα δύο ιδιόμελα μελοποιημένα αργά (η Μουσική Πανδέκτη έχει και του Πέτρου και του Ιακώβου) αλλά ποτέ δεν θυμάμαι να έχω ακούσει στην πράξη και τα δύο ιδιόμελα να ψάλλονται με αργό τρόπο. Δεν είμαι σίγουρος αν το δεύτερο λεγόταν στις ενορίες που πήγαινα τότε με σύντομο μέλος, ίσως έτσι να ήταν (πάνε χρόνια, εδώ στην Αυστραλία δυστυχώς δεν γίνονται στις ενορίες γενικά κατανυκτικοί εσπερινοί εκτός από τον πρώτο ο οποίος γίνεται μόνο στην Αρχιεπισκοπή). Ίσως να είχε γίνει και παρανόηση από τους ψάλτες τότε σχετικά και με το "Δίς" που παρατηρήσατε και για το γεγονός οτι τις άλλες Κυριακές υπάρχει ένα μόνο αργό μελοποιημένο ιδιόμελο. Γιαυτό νόμιζα οτι ίσως ήταν θέμα επιλογής και αναρωτήθηκα τί ψάλλουν στον Πατριαρχικό ναό (υποθέτοντας τότε -λανθασμένα- οτι ψάλλουν μόνο ένα). Από τις απαντήσεις σας πάντως φαίνεται καθαρά οτι ψάλλονται και τα δύο από μία φορά το καθένα. Ο άρχων δομέστικος Άγγελος Βουδούρης (που κοίταξα μόλις τώρα) δίνει και τα δύο σε αργό και σε αργοσύντομο μέλος οπότε φαίνεται και πάλι οτι στο Πατριαρχείο τα έλεγαν όλα. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Χρῆστος Πανάγου;9470 said:
Εὐχαριστῶ. Κανένα πρόβλημα.


Ἄλλως τε τὸ θέμα τῶν ἀκροστιχίδων ὑπάρχει καὶ στὰ Δοξαστικὰ τῶν Ἀποστίχων αὐτῶν τῶν ἑσπερινῶν (Σαββάτων), τῶν ὁποίων ἡ ἀκροστιχίδα σχηματίζει τὸ ὄνομα (τοῦ ποιητοῦ τους ὅπως εἰκάζεται) "Ἰωάννου".
Μήπως γνωρίζετε τὸ ὄνομα τοῦ ποιητοῦ τῶν τροπαρίων τῶν ἀποστίχων; Ἢ ποιὰ ἐποχὴ εἰσήχθησαν στὴν λατρεία; Ποιᾶς ἐποχῆς εἶναι τὸ ἀρχαιότερο Τυπικὸ ποὺ τὰ μνημονεύει;

Ἰσως εἷναι ὁ Παύλος ἐπίσκοπος Ἀμορίου (Γ. Παπαδοπούλου Συμβολαὶ εἰς τὴν ἱστορίαν τῆς παρ' ἡμῖν ἐκκλησιαστικῆς μουσικῆς σσ. 199-200, 258). Γιὰ πρώτη φορὰ τὰ συναντῶ στὸ τυπικὸ τῆς Εὐεργέτιδος, γιὰ τὸ ὁποῖο γνωρίζουμε ὅτι «ἡ μορφὴ ὑπὸ τὴν ὁποίαν ἔχομεν εἰς τὴν διαθεσὶν μας καὶ τὰ δύο τυπικὰ [κτητορικὸν καὶ λειτουργικὸν, χφ. Ἐθνικῆς Βιβλιοθήκης τῆς Ἑλλαδος 788 ιβ' αἰ. ] πρέπει νὰ ἐδόθη εἰς αὐτὰ ὑπὸ τινος τῶν ἀμέσων διαδόχων τοῦ Τιμοθέου, περὶ τὰ τέλη τοῦ ια' αἰ. ... Διὰ πρώτην φορὰν ἀπαντῶμεν τὴν χρήσιν τοῦ τυπικοῦ τούτου εἰς τὸ τυπικὸν τῆς μονῆς Προδρόμου τοῦ Φοβεροῦ, ἐν Μοναχείῳ, παρὰ τὸν Εὔξεινον Πόντον, συνταχθὲν ὀλίγον μετὰ τὸ 1112 ὑπὸ τοῦ μοναχοῦ Ἰωάννου, ὅστις υἱοθέτησε πολυαρίθμους διατάξεις τοῦ τῆς Εὐεργέτιδος, ἐνίοτε μάλιστα αὐτολεξεί» (Π. Χρήστου Ἡ Μονὴ τῆς Ὑπεραγίας Θεοτόκου τῆς Εὐεργέτιδος στὸ Άναφορὰ εἰς μνήμην Μητροπολίτου Σάρδεων Μαξίμου 1914-1986 τ. 5 σσ.265, 268).
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Κατ'αρχήν, ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις/πληροφορίες σε αυτό το θέμα. Συγνώμη που η ερώτησή μου ήταν ασαφής. Στα μουσικά βιβλία υπάρχουν και τα δύο ιδιόμελα μελοποιημένα αργά (η Μουσική Πανδέκτη έχει και του Πέτρου και του Ιακώβου) αλλά ποτέ δεν θυμάμαι να έχω ακούσει στην πράξη και τα δύο ιδιόμελα να ψάλλονται με αργό τρόπο. Δεν είμαι σίγουρος αν το δεύτερο λεγόταν στις ενορίες που πήγαινα τότε με σύντομο μέλος, ίσως έτσι να ήταν (πάνε χρόνια, εδώ στην Αυστραλία δυστυχώς δεν γίνονται στις ενορίες γενικά κατανυκτικοί εσπερινοί εκτός από τον πρώτο ο οποίος γίνεται μόνο στην Αρχιεπισκοπή). Ίσως να είχε γίνει και παρανόηση από τους ψάλτες τότε σχετικά και με το "Δίς" που παρατηρήσατε και για το γεγονός οτι τις άλλες Κυριακές υπάρχει ένα μόνο αργό μελοποιημένο ιδιόμελο. Γιαυτό νόμιζα οτι ίσως ήταν θέμα επιλογής και αναρωτήθηκα τί ψάλλουν στον Πατριαρχικό ναό (υποθέτοντας τότε -λανθασμένα- οτι ψάλλουν μόνο ένα). Από τις απαντήσεις σας πάντως φαίνεται καθαρά οτι ψάλλονται και τα δύο από μία φορά το καθένα. Ο άρχων δομέστικος Άγγελος Βουδούρης (που κοίταξα μόλις τώρα) δίνει και τα δύο σε αργό και σε αργοσύντομο μέλος οπότε φαίνεται και πάλι οτι στο Πατριαρχείο τα έλεγαν όλα. Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δημήτριε, μη μου πεις ότι δεν έχεις υποψη σου την ιστορική κασσέτα απο τον Δ κατανυκτικό εσπερινό στη Χρυσοσπηλιώτισσα οπου ψάλλουν Στανίτσας (ο τον αμπελώνα) - Ταλιαδώρος (λησταίς λογισμοίς)!!!!!!!! Ιακώβου βέβαια...
Την έχει εκδόσει κ ο Τσιούνης σε cd.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δημήτριε, μη μου πεις ότι δεν έχεις υποψη σου την ιστορική κασσέτα απο τον Δ κατανυκτικό εσπερινό στη Χρυσοσπηλιώτισσα οπου ψάλλουν Στανίτσας (ο τον αμπελώνα) - Ταλιαδώρος (λησταίς λογισμοίς)!!!!!!!! Ιακώβου βέβαια...
Την έχει εκδόσει κ ο Τσιούνης σε cd.

Ναί, το είχα αγοράσει αυτό το CD αλλά πάει καιρός που το άκουσα τελευταία φορά και δεν το θυμόμουνα. Ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα το ακούσω και πάλι τώρα που μου το θύμισες!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἰσως εἷναι ὁ Παύλος ἐπίσκοπος Ἀμορίου (Γ. Παπαδοπούλου Συμβολαὶ εἰς τὴν ἱστορίαν τῆς παρ' ἡμῖν ἐκκλησιαστικῆς μουσικῆς σσ. 199-200, 258).Γιὰ πρώτη φορὰ τὰ συναντῶ στὸ τυπικὸ τῆς Εὐεργέτιδος


τὸ ὁποῖο τὰ ἀποδίδει στὸν Ἰ. Δαμασκηνό (σ. 607).
 
Σίγουρα έχει εκδοθεί τέτοιος δίσκος; Πότε έχει κυκλοφορήσει; Εξ όσων γνωρίζω ο Τιούνης έχει εκδώσει τον λεγόμενο "Εσπερινό του Αιώνος" με τους Στανίτσα - Ταλιαδώρο στην Χρυσοσπηλίωτισσα, όχι όμως κάποιον Κατανυκτικό Εσπερινό. Εάν υπάρχει τέτοιος Κατανυκτικός Εσπερινός, θα χαιρόμαστε πολύ να τον ανέβαζε κάποιος.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ναί, εγώ παρεξήγησα. Ο "Εσπερινός του Αιώνα" δεν είναι κατανυκτικός. Τελικά δεν το έχω εγώ αυτό το CD που λέει ο Κώστας. Κώστα (Μπουσδέκη) μπορείς να διευκρινήσεις;
 
Top