Περί του τόπου της φωνής των 2 ψαλτών

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ὁ ἀγαπητὸς συνάδελφος ἄριστα ἀντιμετώπισε καὶ τὸ πρόβλημα τῶν φωνῶν καὶ τὸ «θέμα» τῶν ... γυναικῶν. Μὲ ἐξαιρετικὴ διπλωματία. Ἀντὶ νὰ ὑφίσταται ἐντάσεις «καθάρισε» ὑποδειγματικά, διατηρῶντας τὴν ἡρεμία στὸ ναὸ καὶ τὸ ἐκκλησίασμα.
Εσὺ πάλι μᾶλλον δὲν γνωρίζεις ἀπὸ μάχιμο ἀναλόγιο, εἰδικὰ στὴν ἐπαρχία, σοῦ τὸ 'χω ξαναγράψει.

Ἡ μόνη ἀντίρρηση ποὺ ἔχω εἶναι ἡ προσπάθειά του νὰ πεῖ γραμμένα λειτουργικά. Διαθέτει πολύχρονη ἐμπειρία καὶ θὰ μποροῦσε νὰ ψάλλει ἀπὸ στήθους καὶ μόνο μὲ τὸ αὐτί του. Προσωπικὰ ὅταν εἶμαι μόνος αὐτὸ κάνω κι ἔτσι ἐξασκοῦμαι καὶ στὶς θέσεις τοῦ κάθε ἤχου. Φυσικὰ ἀυτὸ προϋποθέτει μακρὰ μάχιμη ἐμπειρία καὶ ὄχι 5,6,7 χρόνια ψαλτικὴς καὶ μόνο, ποὺ ἀρκοῦν γιὰ ἀρχάριο.
Εμένα πάντως, Domesticus, δε με χάλασε καθόλου η όλη κατάσταση. Αντιθέτως μάλιστα. Και έκανα ότι ήταν δυνατόν να κυλήσει η ακολουθία χωρίς παρατράγουδα.

Οπότε, την περίπτωση αυτή, θεώρησέ τη αδυναμία!...:D
Υγ. Πάντως τα πληρωτικά ήταν αυτοσχέδια, έτσι;... ;):LOL:
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μου κάνει εντύπωση ότι ενώ υπήρχε κανονικός ψάλτης, δηλαδή εσύ, ο ιερέας δεν είπε στις κυρίες να καθίσουν στη θέση τους. Και που δεν το ζήτησες και ο ίδιος.

Όσο για τα λειτουργικά, υπήρχε η λύση να τα περιστρέψεις γύρω από τη βάση του ήχου.

Για το δεξιό ψάλτη που δε μπορεί να συνεργαστεί με κανέναν υπάρχει η λύση να τον αφήσουν λίγο καιρό μόνο του και σου λέω εγώ για πότε θα ρίξει τις βάσεις μπας και προσφερθεί κανένας να τον ξεκουράσει.
Μα, οι κυρίες στη θέση τους κάθονταν...
Και αφού ήμουν μόνος, διάλεξα τη συνεργασία. Γιατί όχι;

Που να βρεις τη βάση φίλε μου ιερέα φάλτσο; Που, αν κάπου στεκόταν, ''ξαναέφευγε'' πάλι;.. Απαντάς ανάλογα.

Σε γενικές γραμμές, μουσικά κείμενα, όταν παρεβρίσκομαι με πρακτικούς, δεν βγάζω, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Όταν είναι γύρω σου, μάλιστα, τί θα κάνεις; Θα βγάλεις τις ''μουσικάρες'' σου, τις ''βιβλιάρες'' σου να δείξεις οτι κάποιος είσαι;
ΟΧΙ! Και το χερουβικό ακόμα, αν έχω κέφι, μπορεί να πω κάποιο από μνήμης...
Το δε κοινωνικό, ανάλογα το περιβάλλον πάντα, δεν το ψάλλω, προτιμώ πάλι τη συνεργασία, δηλ. να πούμε έναν ψαλμό. ΚΑΙ όλοι θα πουν ΚΑΙ όλοι ευχαριστημένοι θα είναι. ;)
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ἄμα βγάλεις Μεγάλη Ἑβδομάδα μονάχος ἀπὸ Λάζαρο μέχρι Δευτέρα Πάσχα θὰ καταλάβεις τὶ θὰ πεῖ μάχιμος καὶ ποιὲς εἶναι προτεραιότητες ... Δὲν τὸ εὔχομαι σὲ κανένα ἀλλὰ ἄν συμβεῖ, μαθαίνεις νὰ 'σαι ταπεινὸς καὶ νὰ δέχεσαι ἀκόμα κι ἕνα φάλτσο ἤ μιὰ γυναίκα. Τότε δὲν σὲ νοιάζει ποιὸς, ἀλλὰ νὰ πάρεις ἀνάσα. Ποιὸς Πρίγγος καὶ Φαρλέκας καὶ Ραιδεστηνός. Μόνο ἡ ἀτέλειωτη ἀκολουθία ἐπὶ μιὰ Μακριὰ Ἑβδομάδα. Αὐτὴ εἶναι ἡ σκληρὴ πραγματικότητα ποὺ μπορεῖ νὰ ἀκούγεται γραφικὴ, ἀλλὰ ΔΕΝ εἶναι στὸν κόσμο τοῦ μοναδικοῦ ψάλτη. Θὲς τὸ πιστεύεις, θὲς ὄχι. Ρώτησες, σοῦ ἀπάντησα.
Είμαι σ' αυτούς τους συναδέλφους εδώ και κάποια χρόνια. Ο αριστερός μου είναι στην Αθήνα και έρχεται ελάχιστες φορές, Τώρα μάλιστα με τα περιοριστικά μέτρα, έχει να έρθει 1,5 χρόνο....
Τη Μ. Εβδομάδα με βοηθά όπως πάντα ο ιερέας, καθώς και σε όλες τις ακολουθίες του χρόνου...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Δεν είστε οι μόνοι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα κάπως έτσι τη βγάζουμε από ότι έχω καταλάβει. Σκέπτομαι να βάλουμε και μια δημοσκόπηση! Οπότε μην το τραγικοποιούμε, συμβαίνει παντού. Κάντε το Σταυρό σας αν μπορεί ο παπάς να βοηθάει. Έχω περάσει περιόδους που χρειαζόταν να λέω και τα δικά του τα ψαλσίματα (απολυτίκιο, κοντάκιο κλπ).

Δε σε μέμφομαι που συνέψαλες με τις κυρίες, ούτε αυτές μέμφομαι που ψάλλουν, εάν το έχουν αναλάβει πλήρως και είναι η θέση τους. Απλά διερωτήθηκα για το "αναγκαστικόν" της υπόθεσης. Αν σου ήταν ευχάριστο κανένα πρόβλημα. Αλλά αν το έκανες ως υποχώρηση, γιατί; και για ποιον; Θα σε παρεξηγούσαν που δεν βοήθησες στο πανηγύρι τους; Δε νομίζω..

Αυτό που είπα για τις βάσεις απαντούσε στο ότι ήταν μεταξύ άλλων και πολύ ψηλές. Τότε λοιπόν απλά δε λες λειτουργικά, απαντάς χύμα ή σχεδόν χύμα σε μια μελωδία 2 -3 φωνών γύρω από την όποια βάση... υπομονή λίγα λεπτά κρατάει μόνο!

Μουσικά εγώ βγάζω στο στιχηραρικό, το παπαδικό και το αργό ειρμολογικό μέλος. Τις μουσικάρες μου τις φέρνουν κάτι γεροντάκια που έχω για βοηθούς! Στο κοινωνικό ήμουν κάθετος από την αρχή και έτσι καθιερώθηκε. Και σιγά σιγά άρχισαν και οι διάφοροι πρακτικοί βοηθοί να ακολουθούν, να ισοκρατούν ή και να λένε κάποιο τμήμα μόνοι τους.. Οι νεότεροι ενδιαφέρονται περισσότερο να ακούσουν ένα κοινωνικό παρά να πουν ένα ψαλμό, οι παλαιότεροι που κυρίως είναι οι υποστηρικτές των ψαλμών και του "αγνή παρθένε δέσποινα", εκείνη την ώρα συνήθως κουράζονται οπότε τους βολεύει και το να την αράξουν και να κάνουν στην καλύτερη ένα ισοκράτημα. Τους βάζω προηγουμένως τυπικά και έτσι καλύπτεται και αυτή η ανάγκη.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δε σε μέμφομαι που συνέψαλες με τις κυρίες, ούτε αυτές μέμφομαι που ψάλλουν, εάν το έχουν αναλάβει πλήρως και είναι η θέση τους. Απλά διερωτήθηκα για το "αναγκαστικόν" της υπόθεσης. Αν σου ήταν ευχάριστο κανένα πρόβλημα. Αλλά αν το έκανες ως υποχώρηση, γιατί; και για ποιον; Θα σε παρεξηγούσαν που δεν βοήθησες στο πανηγύρι τους; Δε νομίζω..
Οι λόγοι είναι προσωπικοί και δε νομίζω να αφορά κανέναν.

Αυτό που είπα για τις βάσεις απαντούσε στο ότι ήταν μεταξύ άλλων και πολύ ψηλές. Τότε λοιπόν απλά δε λες λειτουργικά, απαντάς χύμα ή σχεδόν χύμα σε μια μελωδία 2 -3 φωνών γύρω από την όποια βάση... υπομονή λίγα λεπτά κρατάει μόνο!
Αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ και ούτε θα το κάνω. (θέλω να πιστεύω...)
Δηλ. εσύ στη θέση μου, αν ήσουν, από το Πληρώσωμεν μέχρι και το Σε υμνούμεν θα έλεγες χύμα Λειτουργικά στον άνω Νη' (έως και Πα#') Σοβαρά μιλάς; Θα αστειεύεσαι φυσικά!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Γιατί στον άνω Νη; Χάθηκε ο κάτω;
Eτσι, ναι, αλλά δε το θέλησα...

Τέλος πάντων... Καλό είναι να δοκιμάζουμε τις αντοχές μας. Έτσι, γινόμαστε καλύτεροι.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Προτιμώ τις δοκιμές του δομέστικου.
Δεν νομίζω να γράψαμε κάτι διαφορετικό με τον συνάδελφο.
Ηταν απόλυτα σαφής, εξηγώντας την άποψή του, στην οποία συμφωνώ, τι συμβαίνει στην επαρχία, που είναι φυσικά η πραγματικότητα.
Οφείλουμε, δηλ. να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί, όταν έχουμε πληθώρα φωνών στο αναλόγιο.
Και όπως έγραψα πιο πριν, καλό είναι να δοκιμάζουμε τις αντοχές μας στα δύσκολα και να διευθετούμε όσο το δυνατόν καλύτερα την κατάσταση προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Αν στην προκειμένη περίπτωση έπραξα σε κάποια στιγμή λανθασμένα, αυτό οφείλεται στην κρίση της στιγμής, η οποία γίνεται πολύ ευαίσθητη. Σε άλλο χρόνο, μπορεί να έπραττα διαφορετικά. Και αυτό, ούτε εγώ το ξέρω, μέχρι να έρθει μια τέτοια στιγμή....
Συγγνώμη για τη μακρηγορία...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
δεν εννοούσα την άποψή του σ' αυτό αλλά στο άλλο με τα λειτουργικά. δηλαδή να δοκιμάζεις να σκεφτείς από στήθους νέες μελωδίες αναλόγως των περιστάσεων.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
δεν εννοούσα την άποψή του σ' αυτό αλλά στο άλλο με τα λειτουργικά. δηλαδή να δοκιμάζεις να σκεφτείς από στήθους νέες μελωδίες αναλόγως των περιστάσεων.
Μα, έχει γίνει στο παρελθόν σε παρόμοια περίπτωση. Δεν είναι όλες ίδιες. Αναλόγως την κατάσταση, έτσι και πράττουμε..
 
Top