Περί του επιπέδου ψαλμωδίας του μέσου ψάλτη

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Λοιπόν τι λέτε να κάνουμε ένα δημοψήφισμα στο forum αν οι σημερινοί ιεροψάλτες είναι ικανοί να δημιούργησουν κλίμα προσευχής;

Επιτέλους, να δω και γω αν είμαι μόνος μου ή "είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι". Ωραία ιδέα!!!
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Δημήτρη συζήτηση κάνουμε μην τα παίρνεις στο κρανίο. Πάντως νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε στο εξής: ο μέσος ιεροψάλτης θέλει βελτίωση κ κανά μάθημα φωνητικής!
(ισχύει πρώτα για τη μουτσούνα μου βέβαια)

Και για τη δική μου, εννοείται. Το μάθημα φωνητικής υποθέτω ότι θα βελτιώσει και την άρθρωση, έτσι δεν είναι; Νομίζω ότι αυτό που τελικά με ενοχλεί περισσότερο σε μερικούς ψάλτες είναι η προβληματική μας άρθρωση: είναι αρκετοί αυτοί που χρησιμοποιούν κανά - δυό φωνήεντα όλα κι όλα, τα υπόλοιπα συγχωνεύονται σε έναν ενδιάμεσο ήχο, που παλεύεις να καταλάβεις ποιο φωνήεν είναι αυτό.
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Και για τη δική μου, εννοείται. Το μάθημα φωνητικής υποθέτω ότι θα βελτιώσει και την άρθρωση, έτσι δεν είναι; Νομίζω ότι αυτό που τελικά με ενοχλεί περισσότερο σε μερικούς ψάλτες είναι η προβληματική μας άρθρωση: είναι αρκετοί αυτοί που χρησιμοποιούν κανά - δυό φωνήεντα όλα κι όλα, τα υπόλοιπα συγχωνεύονται σε έναν ενδιάμεσο ήχο, που παλεύεις να καταλάβεις ποιο φωνήεν είναι αυτό.

Αρκει μονο,οποιος μας ακουει,να μη νομιζει οτι ακουει τον Παβαρωτη ή τον Καρρερα ή ακομα χειροτερα,να μην ανοιγουμε το στομα μας πολυ και γελαει μαζι μας.:wink:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αυτό που είπα πριν ισχύει και για τη φωνητική... Επαναπαυόμαστε νωρίς και το ρίχνουμε στις φωνητικές και στα λοιπά...

Η φωνητική είναι για αργότερα και άν...
Δε μας φταίει η εκφορά...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐπίσης χρειάζεται ὁ μέσος ψάλτης νὰ ξέρει καὶ πέντε πράγματα γιὰ τὸ τί διαβάζει στ᾿ ἀρχαία, ἔτσι;
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ο Γεράσιμος Μικραγιαννανίτης χαρακτήριζε τον Άγιο Γεώργιο τον εν Ιωαννίνοις, ως "Αη Γιωργάκη" για να τον διακρίνει από τον ομώνυμο Μεγαλομάρτυρα. Φαντάζομαι ότι τώρα που το μάθατε, ένα μικρό εγκεφαλικό επεισόδιο θα το πάθατε.....
Κανενα εγκεφαλικο...καθε αλλο! Για μενα που μεγαλωσα σε χωριο μου φαινεται απολυτως φυσιολογικο καθως τετοια ειδους προσφωνηση δηλωνει οικειοτητα και αγαπη. Ενω το φιρμα κ. Καταραχια θα μπορουσατε να το αποφυγετε.....
Μίλησα γω για "Αγιορείτικο ύφος" αδερφέ;;;
Οταν αναφερεστε στο τροπο που ψαλλουν στο Αγιον Ορος και γενικοτερα στα μοναστηρια αν μη τι αλλο αναφερεστε στο λεγομενο μοναστηριακο υφος χρησιμοποιωντας ως παραδειγμα τον π.Καρτσωνα. Και εγω σας απαντω πως ελαχιστη εως καμμια σχεση ειχε με αυτο το υφος. Επομενως κατι εχετε παρεξηγησει, προφανως...:wink:
Με "φωτογραφίζετε";;;;;; Άτομο που δεν έχει ιδέα από Β. Μουσική εγώ θα χακτήριζα έναν Μογγόλο τσομπάνο ή έναν Νορβηγό δασολόγο, άιντε και έναν ΝεοΖηλανδό ορειβάτη.
κ. Δημητρη σας παρακαλω. Φυσικα και δεν σας φωτογραφιζω αλλα ουτε και σας χαρακτηριζω οπως και κανεναν αλλον εδω μεσα. Μη βαζετε λογια στο στομα μου. Απλως θεωρω πως αυτα που μας λετε, οπως μας τα λετε αντανακλουν ιδεες οι οποιες εισηχθησαν απο ατομα που ελαχιστα γνωριζουν απο Β.Μουσικη και δεν αναφερομαι μονο στην αναγνωση των Νη-Πα-Βου-Γα-Δι... Αλλα και σε αυτο που λεμε μουσικο αισθητηριο.:cool:
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Έλα, όμως, που 9 στους 10 ψάλτες τη φωνή τη βγάζουμε από τη μύτη... Τι χάλι είναι κι αυτό βρε παιδί μου! Θα πρέπει ο ψάλτης να ψέλνει με μανταλάκι στη μύτη (χωρίς καμία δόση υπερβολής) για να χαλιναγωγήσει τη φωνή του και να την οδηγήσει στο στόμα του.
Χωρίς να έχω διαβάσει τη συζήτηση, θα ήθελα να σχολιάσω το εξής που είδα στην αρχή (δεν ξέρω αν έχει σχολιαστεί ήδη): Σίγουρα το ένρινο ψάλσιμο δεν είναι το φυσικό, αλλά ούτε και είναι φυσικό να... βάλεις μανταλάκι στη μύτη! Δεν μπορώ να πω ότι κατέχω πολλά από φωνητική, αλλά από αυτά τα λίγα που ξέρω, όταν μιλάς και όταν ψέλνεις πρέπει τα πάντα να είναι ανοιχτά, τόσο το διάφραγμα όσο και η μύτη, ώστε ν' ανέβει ο αέρας προς τα πάνω και να γίνει αβίαστα η "μάσκα", που λέμε, να κατευθυνθεί δηλ. ο αέρας στον ουρανίσκο και μετά στο κούτελο. Κι όλα φυσικά ξεκινάνε από τη σωστή αναπνοή, η οποία νομίζω ότι δεν γίνεται με τελείως κλειστή τη μύτη. Όσο αφύσικο είναι να ψέλνεις από τη μύτη, άλλο τόσο αφύσικο είναι να την κλείνεις! Σίγουρα βγαίνει από το στόμα η φωνή, αν όμως κλείσεις τη μύτη υπάρχει κίνδυνος να πιέσεις το λάρυγγα και το ηχόχρωμα σε κάθε περίπτωση δεν είναι το φυσικό σου αλλά βεβιασμένο να βγει σώνει και καλά από το στόμα. Έχει τύχει να βάλω σε ειδήμονα της φωνητικής ψάλτες που θεωρούσα κάπως ένρινους (όχι στυλ Ιάκωβο βέβαια, νεώτερους...) και άλλους που θεωρούσα ότι έβγαζαν τη φωνή από το στόμα κι αυτός μου έβγαλε σωστότερους τους πρώτους από τους δεύτερους!

Παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος πιο ειδήμων περί τα φωνητικά εάν έγραψα κάτι λάθος.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Eχω προσεξει και κατι αλλο παιδια.οτι οσο μεγαλωνεις ηλικιακα και αποκτωντας περισσοτερη εμπειρια,η φωνη,το διαφραγμα,κλπ. δουλευουν πιο ''σωστα'' ή φυσιολογικα-αβιαστα,αν θελετε.
Δηλ.,τουλαχιστο μεχρι τα 25 εισαι,αρκετα ''σφιχτος'' και οχι πολυ χαλαρος και λογοι θα ειναι διαφοροι,οπως π.χ. ελλειψη εμπειριας.
Μετα τα 25,αφου συντελεσουν και τα πιο πανω χαρακτηριστικα,εισαι πιο ανετος,αναπνεεις καλυτερα ποιοτικος και ποσοτικος και διαμορφωνεις σιγα σιγα,το δικο σου υφος.
Να ισχυει αυτο,μερικως ή να ειναι η ιδεα μου;
Εγω παντως βλεπω διαφορες στον εαυτο μου,και πριν ακομα 1 χρονο.
Τυχαιο;...Δεν νομιζω!!...:cool::D
Αν και βεβαια,με εχουν βοηθησει καποια μαθηματα υποκριτικης,οσον αφορα τις αναπνοες.
Ξερετε τι ειναι,να εισαι με το προσωπο στον τοιχο,απλα να μιλας και να σε ακουει, τι λες ο αλλος, που βρισκεται στην αλλη μερια,μιας μεγαλης αιθουσας;...:wink:
Με τετοιυς τροπους επιτυγχανεται το εξης:
Μικροτερο ανοιγμα του στοματος,κατα τη διαρκεια της αποδοσης!:wink::)
Δεν χρειαζεται να τονιζουμε ισχυρα τα συμφωνα των λεξεων,ωστε να καταλαβει ο αλλος,τι λεμε.Για την ψαλτικη,ειναι πολυ ασχημο αυτο.
Νομιζω οτι και ο κος Μπουσδεκης,αυτο εννοει.(μην.44):)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Eχω προσεξει και κατι αλλο παιδια.οτι οσο μεγαλωνεις ηλικιακα και αποκτωντας περισσοτερη εμπειρια,η φωνη,το διαφραγμα,κλπ. δουλευουν πιο ''σωστα'' ή φυσιολογικα-αβιαστα,αν θελετε.
Δηλ.,τουλαχιστο μεχρι τα 25 εισαι,αρκετα ''σφιχτος'' και οχι πολυ χαλαρος και λογοι θα ειναι διαφοροι,οπως π.χ. ελλειψη εμπειριας.
Μετα τα 25,αφου συντελεσουν και τα πιο πανω χαρακτηριστικα,εισαι πιο ανετος,αναπνεεις καλυτερα ποιοτικος και ποσοτικος και διαμορφωνεις σιγα σιγα,το δικο σου υφος.
Να ισχυει αυτο,μερικως ή να ειναι η ιδεα μου;
Κι εγώ πιστεύω ότι ισχύει: με τον καιρό ανακαλύπτεις θες δε θες κάποιες φόρμουλες. Όμως για το ποιες από αυτές είναι σωστές και ποιες όχι, καλύτερα να απευθυνθεί κανείς σε δάσκαλο φωνητικής, που το έχει σπουδάσει το θέμα. Άλλωστε, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι μπορεί κάποιος σε 20-30 χρόνια να βρει τη σωστή τοποθέτηση της φωνής του (απίθανο το βλέπω προσωπικά να βρει σωστά ΤΑ ΠΑΝΤΑ), γιατί να περιμένει τόσο και να μην πάει από την αρχή σε κάποιον που ξέρει κι έτσι να δουλέψει σωστά εκ νεότητος, ώστε και οικονομία δυνάμεων να κάνει και τη φωνή του να μάθει να συντηρεί;
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Άλλωστε, ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι μπορεί κάποιος σε 20-30 χρόνια να βρει τη σωστή τοποθέτηση της φωνής του (απίθανο το βλέπω προσωπικά να βρει σωστά ΤΑ ΠΑΝΤΑ), γιατί να περιμένει τόσο και να μην πάει από την αρχή σε κάποιον που ξέρει κι έτσι να δουλέψει σωστά εκ νεότητος, ώστε και οικονομία δυνάμεων να κάνει και τη φωνή του να μάθει να συντηρεί;

γιατί εάν πάει νωρίς ειναι πολύ πιθανό να επηρεαστεί ως προς το ύφος
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
γιατί εάν πάει νωρίς ειναι πολύ πιθανό να επηρεαστεί ως προς το ύφος

Γι'αυτο και το ανεφερα πριν.
Ισως λοιπον,υπαρχει ο κινδυνος να επιρεαστει καποιος απο το υφος της φωνητικης,γι'αυτο και εγω προσωπικα, δεν πολυσυμφωνω με αυτη την τακτικη.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αφού λοιπόν (σύμφωνα με τα λεγόμενα) το επίπεδο του μέσου ψάλτη χρειάζεται βελτίωση
και αφού τα μαθήματα φωνητικής κοστίζουν 200 ευρώ το μήνα

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ:

ΟΙ ΝΑΟΙ -εν είδει επενδύσεως- ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ ΤΟΥΣ!!!
Μπορούν μάλιστα προς τούτο να περιαγάγουν και δίσκο για να καταθέτουν τον οβολόν τους οι ενορίτες και κυρίως οι εντόνως ενοχλούμενοι από τον-τους ψάλτη-ες...

ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΙΣ...

Σε 10-20 χρόνια θα έχουμε επίπεδο αξιοζήλευτο...
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Αφού λοιπόν (σύμφωνα με τα λεγόμενα) το επίπεδο του μέσου ψάλτη χρειάζεται βελτίωση
και αφού τα μαθήματα φωνητικής κοστίζουν 200 ευρώ το μήνα
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ:
ΟΙ ΝΑΟΙ -εν είδει επενδύσεως- ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ ΤΟΥΣ.

ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΙΣ.
.

Και μετα ξυπναμε.....:p:p:D:D
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
εγω πάντως, δεν εννοούσα από φωνητικής απόψεως
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αφού λοιπόν (σύμφωνα με τα λεγόμενα) το επίπεδο του μέσου ψάλτη χρειάζεται βελτίωση
και αφού τα μαθήματα φωνητικής κοστίζουν 200 ευρώ το μήνα

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ:

ΟΙ ΝΑΟΙ -εν είδει επενδύσεως- ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ ΤΟΥΣ.
Μπορούν μάλιστα προς τούτο να περιαγάγουν και δίσκο για να καταθέτουν τον οβολόν τους οι ενορίτες και κυρίως οι εντόνως ενοχλούμενοι από τον-τους ψάλτη-ες.

ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΡΕΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΙΣ.

Σε 10-20 χρόνια θα έχουμε επίπεδο αξιοζήλευτο.

Να πληρωνουν τα μαθηματα φωνητικης στους ψαλτες τους;...
-Εδω καποιοι ιερεις ''στραβωνουν'' για 50 ευρω αυξηση(κατοπιν αιτησεως του ιεροψαλτη και βγαινουν αμεσως τα μαχαιρια) και θα τους πληρωσουν και τα μαθηματα;...:wink:
-Ασε,που λογω κρισης,οι πιστοι σκεφτονται να παρουν και 2ο κερι, ή το 50λεπτο, και θα πληρωνουν του ψαλτη τους τα οποια μαθηματα;...:wink:
-Ο δισκος,στη δικη μας τουλαχιστον Μητροπολη,εχει σχεδον καταργηθει,με εξαιρεσεις τις μεγαλες εορτες ή για λογους πολυ σοβαρους.
Και φυσικα συμφωνω,το θεωρω ζητιανεια και να με συμπαθατε κιολας συναδελφοι....:(
Προσωπικη μου εκτιμηση ολες αυτες οι σκεψεις,ετσι;
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Greekψαλτης;90854 said:
Και μετα ξυπναμε.....:p:p:D:D

Χα χα!!!

Από τις πέντε και μισή για φωνητικές ασκήσεις!

Όποιος κάνει τέτοιες προτάσεις σαν του John Steff
ή υπαινίσσεται ότι το ιεροψαλτικό επίπεδο δεν είναι υψηλόν (σαν το IQ μας αγαπητοί Greekψάλτα και IliasNectarios...),
ή αγνοεί ο πτωχός ότι οι ναοί με δυσκολία τα βγάζουν πέρα οικονομικώς...
 
Last edited:
Top