Περί του ασματικού της δοξολογίας των εορτών του Τιμίου Σταυρού

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στις εορτές του Σταυρού συνειθίζεται να ψάλλεται (αργή) δοξολογία σε ήχο Τέταρτο Άγια (συνήθως του Πέτρου). Για το αργό ασματικό της περιφοράς όμως επιλέγεται κάποια κατάλληλη σύνθεση. Ποιά ψάλλετε εσείς; Εγώ ώς τώρα έψελνα από το μουσικό πανδέκτη της Ζωής του Ραιδεστηνού ή του Ιακώβου (ο δεξιός έξελνε από του Καραμάνη νομίζω κάποιο ασματικό). Ποιά άλλα υπάρχουν/ψάλλετε εσείς; Ποιό είναι το πιό συνειθισμένο; Στο Πατριαρχείο ποιό ψάλλουν (έχω ηχογραφήσεις αλλά πρέπει να τις βρώ);
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Στις εορτές του Σταυρού συνειθίζεται να ψάλλεται (αργή) δοξολογία σε ήχο Τέταρτο Άγια (συνήθως του Πέτρου). Για το αργό ασματικό της περιφοράς όμως επιλέγεται κάποια κατάλληλη σύνθεση. Ποιά ψάλλετε εσείς; Εγώ ώς τώρα έψελνα από το μουσικό πανδέκτη της Ζωής του Ραιδεστηνού ή του Ιακώβου (ο δεξιός έξελνε από του Καραμάνη νομίζω κάποιο ασματικό). Ποιά άλλα υπάρχουν/ψάλλετε εσείς; Ποιό είναι το πιό συνειθισμένο; Στο Πατριαρχείο ποιό ψάλλουν (έχω ηχογραφήσεις αλλά πρέπει να τις βρώ);

Συνηθως ψάλλεται η δοξολογια του Πετρου και το ασματικο του Ραιδεστηνου.
Ομως, υπάρχει και μια (αργο-)συντομη δοξολογια τουΦαρλέκα σε αγια (οσο αυτο ειναι δυνατον να συμβει, εννοω συντομος αγια) που μπορω να τη βρω, αν δεν υπάρχει αρκετος χρονος...
Ο Καραμανης απ΄οτι ξερω δεν εχει καποια δικια του απλως ειναι αναλυμενη (κατα τη γνωστη συνηθεια του σε ολα τα κλασσικα μαθηματα)
Του Ιακωβου το ασματικο ( αλλά και η δοξολογια) δε νομιζω οτι συνηθιζεται.

Ε.Μεντζάς
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το Τριώδιο του Φαρλέκα έχει επανεκδοθεί από τις εκδόσεις Κουλτούρα
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το ασματικό του Πέτρου Μπερεκέτη είναι πολύ καλό νομίζω.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στις εορτές του Σταυρού συνειθίζεται να ψάλλεται (αργή) δοξολογία σε ήχο Τέταρτο Άγια (συνήθως του Πέτρου). Για το αργό ασματικό της περιφοράς όμως επιλέγεται κάποια κατάλληλη σύνθεση. Ποιά ψάλλετε εσείς; Εγώ ώς τώρα έψελνα από το μουσικό πανδέκτη της Ζωής του Ραιδεστηνού ή του Ιακώβου (ο δεξιός έξελνε από του Καραμάνη νομίζω κάποιο ασματικό). Ποιά άλλα υπάρχουν/ψάλλετε εσείς; Ποιό είναι το πιό συνειθισμένο; Στο Πατριαρχείο ποιό ψάλλουν (έχω ηχογραφήσεις αλλά πρέπει να τις βρώ);

14 Σεπτεμβρίου ψάλλω:
του Δ' ήχου του Πέτρου Λαμπαδαρίου (Άγια) και το Ασματικόν του Σταυρού από την Πανδέκτη του Ιωάννου

Κυριακή Σταυροπροσκυνήσεως:
Τού ήχου της εβδομάδος- Μανουήλ σύντομη- και ασματικόν εκ του Μπερεκέτη.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Στις εορτές του Σταυρού συνειθίζεται να ψάλλεται (αργή) δοξολογία σε ήχο Τέταρτο Άγια (συνήθως του Πέτρου). Για το αργό ασματικό της περιφοράς όμως επιλέγεται κάποια κατάλληλη σύνθεση. Ποιά ψάλλετε εσείς; Εγώ ώς τώρα έψελνα από το μουσικό πανδέκτη της Ζωής του Ραιδεστηνού ή του Ιακώβου (ο δεξιός έξελνε από του Καραμάνη νομίζω κάποιο ασματικό). Ποιά άλλα υπάρχουν/ψάλλετε εσείς; Ποιό είναι το πιό συνειθισμένο; Στο Πατριαρχείο ποιό ψάλλουν (έχω ηχογραφήσεις αλλά πρέπει να τις βρώ);

Υπάρχει και του Γεωργίου του Κρητός
Το βράδυ θα το ανεβάσω σε κείμενο και σε εκτέλεση από τον Βασίλη Νόνη, που μεταδόθηκε από εκπομπές του κ. Λυκούργου Αγγελόπουλου. Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει και του Γεωργίου του Κρητός
Το βράδυ θα το ανεβάσω σε κείμενο και σε εκτέλεση από τον Βασίλη Νόνη, που μεταδόθηκε από εκπομπές του κ. Λυκούργου Αγγελόπουλου. Βασίλης Κιαμηλίδης
Ασματικό του Σταυρού του Γεωργϊου Κρητός από το Ταμείο Ανθολογίας του Φωκαέως.
Το ανεβάζω σε κείμενο και μουσική, σε εκτέλεση από τον Βασίλη Νόνη, που το άκουσα από εκπομπή του Λυκούργου Αγγελόπουλου, ενώ άκουσα το ίδιο και από τον Αγιοπολίτη και από την ίδια εκπομπή
Βασίλης Κιαμηλϊδης Βέροια
 

Attachments

  • 01 Ασματικόν Γ. Κρητός με Βασ. Νόνη.mp3
    7 MB · Views: 283
  • Ασματικό του Σταυρού.doc
    232 KB · Views: 417

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο συναυλιες της Βυζαντινης Χορωδιας του Δημου Ηρακλειου , επισυναπτω δυο ''Ασματικα'' Του Σταυρου σε ηχο Δο (Αγια) .
1ον : Γεωργιου Ραιδεστινου (προλογιζει ο Μανωλης Σουργιαδακης) .
2ον : Πετρου Μπερεκετη ( >> ο Δημητρης Γιακουμακης) .
Χοραρχης Μανωλης Σουργιαδακης .
 

Attachments

  • 5'15''=Ασματικον Γ. Ραιδεστινου_new.mp3
    1.7 MB · Views: 237
  • 6'08''= Ασματικον Π. Μπερεκετη_new.mp3
    1.4 MB · Views: 147

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευάγγελε ευχαριστούμε. Το μουσικό κείμενο που θα το βρούμε???
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια,

Βασιλη και μεις ευχαριστουμε . Οσο για τα μουσικα κειμενα ............. αν ηξερα που τα εχω (αν τα εχω ) θα τα ανεβαζα . Παντως υπαρχουν σε πολλα βιβλια . Καποιος απο τους νεωτερους ας βοηθησει σχετικα .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ενώ άκουσα το ίδιο και από τον Αγιοπολίτη και από την ίδια εκπομπή
Αδελφέ και κοντοπατριώτη(όχι δεν σε γλύφω:eek:)μπορείς να ανεβάσεις αυτό το αρχείο?:)...με ενδιαφέρει...:)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Καποιος απο τους νεωτερους ας βοηθησει σχετικα .
Του Γ.Ραϊδεστινού υπάρχει στο βιβλίο "πανδέκτη" της οργάνωσης "Ζωή"...το του Π.Μπερεκέτη υπάρχει στο βιβλίο του π.Ιεροθέου "Μουσική Αθωνική ανθοδέσμη" στον τόμο του Όρθρου...
Υ.Γ.ξέρουν και κάτι οι "νεώτεροι":eek:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Του Γ.Ραϊδεστινού υπάρχει στο βιβλίο "πανδέκτη" της οργάνωσης "Ζωή"...το του Π.Μπερεκέτη υπάρχει στο βιβλίο του π.Ιεροθέου "Μουσική Αθωνική ανθοδέσμη" στον τόμο του Όρθρου...
Υ.Γ.ξέρουν και κάτι οι "νεώτεροι":eek:

Αγαπητέ Χριστάκη σε ευχαριστώ πολύ , τα βρήκα.
Εσείς οι νεώτεροι ξέρετε πολλά περισσότερα από ότι νομίζουμε, και εμείς οι μεγαλύτεροι σας καμαρώνουμε, διότι νοιώθουμε ότι εσείς οι νεώτεροι αποτελείτε κατά κάποιον τρόπον την συνέχειά μας.
 

charisromanos

Νέο μέλος
Το ασματικό του Μπερεκέτη, το μουσικό κείμενο, έψαξα όλο το forum αλλά δεν κατάφερα να το βρώ. Το έχει κάποιος πρόχειρο να το ανεβάσει; Ευχαριστώ.
 

OPTINA1969

Μέλος
Ολοκληρώνοντας την ανάρτηση ακολουθεί το Ασματικόν του Σταυρού σε ήχο άγια συντμηθέν παρά Γ.Ραιδεστηνού...
ΝεκτάριοςΚ.Αδάμ
 

Attachments

  • ΑΣΜΑΤΙΚΟΝ ΣΤΑΥΡΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΡΑΙΔΕΣΤΗΝΟΥ.pdf
    126.5 KB · Views: 188

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί φίλοι χαίρετε εν Κυρίω!

Επισυνάπτω στην αγάπη σας το Ασματικό του Σταυρού - ήχος Άγια - συντμηθέν παρά Γεωργίου Ραιδεστηνού (+ 1889).

Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Χαίρετε!

Βιογραφικά στοιχεία Γεωργίου Ραιδεστηνού:http://music.analogion.net/Diafora/Raidesthnos_o_B.htm

Επισυνάπτω και το μουσικό κείμενο του Ασματικού χωρισμένο με

συνεπτυγμένο χρόνο,έλξεις,ισοκρατήματα!

Α.Α
 

Attachments

  • ΑΣΜΑΤΙΚΟΝ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ Γ.ΡΑΙΔΕΣΤΗΝΟΥ (+1889).pdf
    2.3 MB · Views: 142

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ἐάν ἐνδιαφέρεται κανείς, ἐκτός τῆς ἀνωτέρω ὡραίας καλιτεχνικής ἐκτελέσεως
καί διά τήν αὐτόματον ἤλεκτρονικήν μετροφωνικήν παραλλαγήν, ἔχει ἀναρτηθῆ είς: https://bzquality.wordpress.com/examples/
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Τα προηγούμενα 3 μηνύματα αντιγράφηκαν από αλλού προς συμπλήρωση του θέματος και κάποια μηνύματα από εδώ μεταφέρθηκαν στο θέμα: Σύντομες Δοξολογίες σε ήχο Δ΄ Άγια. Επίσης το ηχητικό του "Αγιοπολίτη" αντιγράφηκε εδώ.
 
Top