[Ερώτηση] Περί του ήχου του απολυτικίου των Αγ. Κωνσταντίνου και Ελένης

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Εγώ κοίταξα στον σύλλογο Μουσικοφίλων Κων/πόλεως που υπάρχει εκεί η ακολουθία και το απολυτίκιο το έχει σε δ' ήχο βέβαια σε άλλες πηγές υπάρχει και σε πλ.δ τρίφωνο ορθότερο κατά την γνώμη μου είναι να το πούμε όπως έχει διασωθεί στην παράδοση.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ορθότερο κατά την γνώμη μου είναι να το πούμε όπως έχει διασωθεί στην παράδοση.

Ποια απ' όλες;;; Γιατί το θέμα είναι φίλε μου ότι [όπως φαίνεται κι απ' τα στοιχεία που προηγήθηκαν] δεν υπάρχει μόνο μία παράδοση, αλλά τουλάχιστον τρεις με αυτή του πλαγίου Δ' να έχει τις περισσότερες αναφορές [όπως φαίνεται κι εδώ]
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Εγώ πάντως το έμαθα σε α΄ (όπως φαίνεται κι απ' το μήνυμα #17 του παρόντος θέματος, που ήταν και το πρώτο μου μήνυμα στο Ψαλτολόγιο) κι αύριο σε α΄ θα το πω, στη λειτουργία, τουλάχιστον.

Και ότι πράγματι ο παππούς μου το ήξερε σε α΄ και έτσι το έλεγε επιβεβαιώθηκε και χτες που όταν άρχισα να το σιγομουρμουρίζω σε πλ.δ΄, μετά τις πρώτες συλλαβές που λόγω της τρίφωνης ανάβασης είναι ίδιες, η μητέρα μου που άκουγε το συνέχισε σε α΄.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Παιδια,ψαξτε ποια ''παραδοση'' ειναι η ποιο ''παλια'',κοιταζοντας πρωτα απ'ολα τα μηναια χρονολογικα,οπως φαινεται ακαι απο το μηνυμα 10!!....:wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐμένα μὲ ἀρέσει σὲ πλ. α΄ ἐναρμόνιο γιὰ τὸν ἑσπερινό.

Στὸν ὄρθρο μᾶλλον σὲ ... γ΄ καὶ στὴ λειτουργία σὲ μεγαλοπρεπέστατο ... αγια ἔτσι γιὰ νὰ 'χουμε ποικιλία ...

Τοῦ χρόνου θὰ δοκιμάσω σὲ βαρὺ ἀπὸ ΓΑ καὶ ἴσως καὶ σὲ πλ. β΄ ἀναλόγως μὲ τὰ κέφια. :rolleyes:
 
Ποια απ' όλες;;; Γιατί το θέμα είναι φίλε μου ότι [όπως φαίνεται κι απ' τα στοιχεία που προηγήθηκαν] δεν υπάρχει μόνο μία παράδοση, αλλά τουλάχιστον τρεις με αυτή του πλαγίου Δ' να έχει τις περισσότερες αναφορές [όπως φαίνεται κι εδώ]

Παράδοση είναι για τον καθ΄ένα ότι του έχει "παραδοθεί".. Αν κάποιος το ακούει απο μικρός σε Α' Ήχο σε Α' θα το λέει.. Αντίστοιχα και στις άλλες δυο περιπτώσεις..
Εγώ που δεν έχω "παράδοση" στο συγκεκριμένο απολυτίκιο καθώς ούτε Άγιο Κωνσταντίνο γιόρταζα ούτε σε κάποια εκκλησία που πανηγυρίζει ήμουν μου κάθονται και τα τρία μια χαρά.. ίσως λιγότερο το σε πλ.Δ' εκ του Γα..
Χθές πάντως που έκανα πανηγυρικό εσπερινό σε ένα εορτάζων εκκλησάκι και έψαλα με έναν φίλο μου που τον λένε Κώστα το είπε σε Δ' Ήχο (με φθορά Β' εννοείται).

Χρόνια πολλά!!
 
Παράδοση δεν είναι μόνο τί έχει παραδοθεί αλλά και τί θα παραδώσουμε εμείς!
Θεωρώ ως πιο σωστή την εκτέλεσή του σε τέταρτο χρωματικό, όπως δηλαδή το κατέγραψε ο Μανουήλ στο Ιδιομελάριον και το εκτελούσαν όλοι οι πατριαρχικοί ψάλτες μέχρι τις μέρες μας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κατὰ τὴ γνώμη μου τὸ Μηναῖο προηγεῖται.

Σεβαστὲς οἱ «παραδόσεις» τοῦ καθενὸς, ποὺ ἐπειδὴ τὸ ἀκουσε ἀπὸ κάποιον καὶ τὸ συνήθισε, προσπαθεῖ νὰ τὸ καθιερώσει κιόλας, ἀλλὰ τὰ γραπτὰ μένουν.

πλ. δ΄ γράφει, πλ. δ΄ψάλλω. Δὲν χρειάζομαι μουσικὸ κείμενο νὰ ψάλλω ἀπολυτίκιο.
 
Όταν θέλουμε 20 άτομα να αποδώσουν με μία φωνή το ψαλλόμενο θα χρειαστούμε μουσικό κείμενο έστω και για ένα "Αμήν".
Κατά τα άλλα σεβαστές όλες οι γνώμες. Ούτως ή άλλως είμεθα δημοκράτες βεβαίως βεβαίως...:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όταν θέλουμε 20 άτομα να αποδώσουν με μία φωνή το ψαλλόμενο θα χρειαστούμε μουσικό κείμενο έστω και για ένα "Αμήν".
Κατά τα άλλα σεβαστές όλες οι γνώμες. Ούτως ή άλλως είμεθα δημοκράτες βεβαίως βεβαίως...:D

Νικόλα, συμφωνῶ.
Μιλᾶμε κατὰ βάσιν ὄμως γιὰ μάχιμη ψαλτικὴ τοῦ ἀναλογίου καὶ ὄχι γιὰ ψαλτικὴ τοῦ ... σαλονιοῦ :wink:
 
Μιλώντας έτσι, όχι μόνο για το απολυτίκιο, αλλά ούτε και για το χερουβικό ακόμα δε χρειαζόμαστε μουσικό κείμενο:wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μιλώντας έτσι, όχι μόνο για το απολυτίκιο, αλλά ούτε και για το χερουβικό ακόμα δε χρειαζόμαστε μουσικό κείμενο:wink:

Ἄμα λάχει ... :p

Τόσα χρόνια στὸ κλαρί, τὶ κάνουμε, τζιτζίκια πεταλώνουμε;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το μηναίο εποχής Νηλέως Καμαράδου στον Άγιο Κωνσταντίνο Σταυροδρομίου στην Πόλη ... επιδιορθωθέν (παρά αγνώστου χειρός) :eek:
 

Attachments

  • Apolytikion-AgKonstantinou-MinaioAgKonstantinou-Stavrodromiou.jpg
    208.4 KB · Views: 71
E

emakris

Guest
Το μηναίο εποχής Νηλέως Καμαράδου στον Άγιο Κωνσταντίνο Σταυροδρομίου στην Πόλη ... επιδιορθωθέν (παρά αγνώστου χειρός) :eek:

Καλό!!! Τρελλαίνομαι για τέτοια τεκμήρια...
 
Top