Περί του ήχου του Ν´ ψαλμού στις Κυριακές του Τριωδίου

tb---

τσοπάνης
,,,
Οἱ χοροὶ ψάλλουν ἀντιφωνικῶς κατὰ στίχον
τὸν ν´ ψαλμόν, προτάσσοντες (ἐν Κυριακῇ)
τὴν προφώνησιν Ἐλεῆμον.
Ἦχος πλ. δ´.

και όχι σε β΄ ήχο ;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλό είναι εφόσον κατά των τοιούτων ουκ έστι νόμος, να μην αναγράφεται ήχος αφού ούτε το τυπικό ούτε τα λειτουργικά βιβλία προβλέπουν κάτι συγκεκριμένο (απ' όσο ξέρω τουλάχιστον), ώστε να αποφεύγονται οι όποιες συγχύσεις. Από την άλλη, είναι μία προσωπική εργασία με προσωπική άποψη. Ο συντάκτης έχει κάθε δικαίωμα να την εκφέρει με την όποια αιτιολογία, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε με αυτήν, εφόσον δεν προκύπτει από κάποιον επίσημο φορέα.

Π. Νεκτάριε ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο.
 
Κατά την ταπεινή μου άποψη το σωστότερο είναι να επιλέξουμε πλ΄του δ. Αλλά ας διδαχθούμε από την τεχνική του πατριαρχικού χορού και την μαεστρία του άρχοντος πρωτοψάλτου. Αφού επέλεξε β΄ήχο, ίσως για χάριν συντομίας, και πήρε ως βάση τον φυσικό Δι κατόπιν στα τροπάρια ονόμασε τον Δι ώς Γα και έπεσε μία τριφωνία κάτω στον Νη #. Ετσι το διάστημα παρέμεινε σύμφωνο και έδεσε όμορφα με τον προηγηθέντα β΄ήχο. Προσέξτε το, έτσι τουλάχιστον το ερμηνεύω εγώ.
 
Αλλά ας διδαχθούμε από την τεχνική του πατριαρχικού χορού και την μαεστρία του άρχοντος πρωτοψάλτου. Αφού επέλεξε β΄ήχο, ίσως για χάριν συντομίας, και πήρε ως βάση τον φυσικό Δι κατόπιν στα τροπάρια ονόμασε τον Δι ώς Γα και έπεσε μία τριφωνία κάτω στον Νη #. Ετσι το διάστημα παρέμεινε σύμφωνο και έδεσε όμορφα με τον προηγηθέντα β΄ήχο. Προσέξτε το, έτσι τουλάχιστον το ερμηνεύω εγώ.

Απλά μία ανάβασις της βάσης προς τα επάνω κατά μία φωνή (transporto).
Το ίδιο κάνει και στους αίνους (54.30'')
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το ταπεινό δικό μου κριτήριο λέει β ήχο, λόγω Πατριαρχείου και χρησιμοποιούμε την διφωνία, χωρίς αλλαγή τονικού ύψους, για να περάσουμε στον πλ δ. Είναι το ευκολότερο νομίζω. Στο "τα πλήθη" μπορούμε να κάνουμε το γα του β ήχου=δι πλ β (διπλοπαραλλαγή δηλαδή) και ούτε διαστήματα αλλάζουμε ούτε και ακούγεται κάτι λάθος = φάλτσο σε σχέση με πριν.

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ναί, εἶδα ὅτι ὁ π. Νεκτάριος —καί πολύ καλά ἔκανε, κάτι πού σκεπτόμουν νά κάνω— διαχώρισε τή συζήτηση ἀπό τό θέμα του (τῆς Κυριακάτικης φυλλάδας).
Τό θέμα ἔχει συζητηθεῖ πάλι ἐδῶ, ὡς γενικότερο, ἀλλά καί μέ ἀναφορά στήν περίοδο τοῦ Τριῳδίου καί γνωρίζουμε ποιά εἶναι ἡ παράδοση τοῦ Πατριαρχικοῦ Ναοῦ καί πολλῶν πού τήν ἀκολουθοῦν πιστά (πρβλ.).
Παρά ταῦτα καί σέ ἄλλο θέμα (πού γίνεται παραπομπή ἀπό ἐκεῖ) ἔχουν διατυπωθεῖ βάσιμες ἀπόψεις γιά τήν ἐπιλογή τοῦ πλ. δ΄ γιά τήν περίοδο τοῦ Τριῳδίου, πού εἶναι κι αὐτό παράδοση (πρβλ.).

Σημ.: Τά θέματα αὐτά ἀπό τό τυπικό καί ἀλλοῦ μέ ἀνακατεύθυνση καταλήγουν στά περί ψαλτικῆς παραδόσεως.


 
Top