Περί του ήχου του "Αιωνία η μνήμη"

Κ. Σόμαλη, Χριστός Ανέστη! Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα μας (από το τροπαριο της Κασσιανής πήγαμε σε άλλα μέλη), θα σταθώ σε κάτι που είπατε για το "Αιωνία η μνήμη" και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες, αν έχετε, καθ' ότι ο κ. Εμμανουηλίδης, Α. Λ. τ. Μ.τ.Χ.Ε. μου είπε ότι το συγκεκριμένο μέλος το ψάλλουν στο Πατριαρχείο σε πλ. Α΄ εναρμόνιο. Όταν ήρθε πέρσι στην Κύπρο νομίζω ότι μας το έψαλε στον συγκεκριμένο ήχο. Το ίδιο, νομίζω, και ο κ. Νεραντζής. Επίσης, νομίζω ότι έχω ακούσει τον Στανίτσα ΄την μοναδική φορά που έψαλε αυτό το μέλος να το ψέλνει σε πλ. Α΄εναρμόνιο. Αν βρω χρόνο και ψάξω, μπορεί να στείλω απομαγνητοφωνημένα τα πιο κάτω κομμάτια.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Κ. Σόμαλη, Χριστός Ανέστη! Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα μας (από το τροπαριο της Κασσιανής πήγαμε σε άλλα μέλη), θα σταθώ σε κάτι που είπατε για το "Αιωνία η μνήμη" και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες, αν έχετε, καθ' ότι ο κ. Εμμανουηλίδης, Α. Λ. τ. Μ.τ.Χ.Ε. μου είπε ότι το συγκεκριμένο μέλος το ψάλλουν στο Πατριαρχείο σε πλ. Α΄ εναρμόνιο. Όταν ήρθε πέρσι στην Κύπρο νομίζω ότι μας το έψαλε στον συγκεκριμένο ήχο. Το ίδιο, νομίζω, και ο κ. Νεραντζής. Επίσης, νομίζω ότι έχω ακούσει τον Στανίτσα ΄την μοναδική φορά που έψαλε αυτό το μέλος να το ψέλνει σε πλ. Α΄εναρμόνιο. Αν βρω χρόνο και ψάξω, μπορεί να στείλω απομαγνητοφωνημένα τα πιο κάτω κομμάτια.
Συμφωνώ μαζί σου, το θέμα όμως είναι να μάθουμε πότε ξεκίνησε αυτή η πρακτική. Νομίζω ο π. Νεκτάριος Πάρης έχει κάνει σχετική έρευνα την οποία έχει μάλιστα δημοσιεύσει κιόλας συγκρίνοντας τις μελωδίες των διαφόρων ομοδόξων εκκλησιών.
Τα Βουλγαρικά και Ρουμανικά ψαλτικά βιβλία των τελών του 19ου αι. χαρακτηρίζουν το "αιωνία η μνήμη" σε πλ. α΄ ως "ρωσική" ή "δυτική" μελωδία αντίστοιχα. Όσο για το Κοντάκιον διατηρούν τον πλ. δ΄ εκ του Γα ως παραδοσιακή μελωδία και χαρακτηρίζουν τον πλ. α΄ ως "ρωσική" ή "δυτική" μελωδία αντίστοιχα. (Τα ρουμανικά βιβλία έχουν και δίφωνα ή τρίφωνα κομμάτια με ψαλτική σημειογραφία:rolleyes:)Παρεμπιπτόντως και στις δύο ομόδοξες εκκλησίες η ακολουθία του μνημοσύνου είναι αν και συντομευμένη πληρέστερη της εν χρήσει στην Ελλάδα.
 
Top