Περί του «Τη υπερμάχω» Γ. Ραιδεστηνού (ομοιότητες - διαφορές με άλλους συνθέτες)

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από εδώ.

Αγαπητοί φίλοι,
ο αγαπητός Πρωτοψάλτης Νεκτάριος Αδάμ, αποδίδει με την δέουσα κατάνυξη και ιεροπρέπεια το κοντάκιον "Τη Υπερμάχω Στρατηγώ...", σε μέλος Γεωργίου Ραιδεστινού και ήχο πλάγιο του δ'.

http://psalmodimata.blogspot.com/2012/03/blog-post_22.html

Με εκτίμηση,

Νομίζω ότι το μέλος είναι Πέτρου του Μπερεκέτη, επεξεργασμένο από τον Γ. Ραιδεστινό. Μάλιστα σε πολλές εκδόσεις αναγράφεται ως Πέτρου Βυζαντίου (υπονοώντας τον φυγά) αλλά προφανώς πρόκειται περί συγχύσεως.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι το μέλος είναι Πέτρου του Μπερεκέτη, επεξεργασμένο από τον Γ. Ραιδεστινό. ...

Από που προκύπτει αυτό; Σε όποιο βιβλίο έχω δει το κείμενο αυτό, φέρεται υπό το όνομα του Γ.Ραιδεστηνού. Όσο δε για το το αντίστοιχο αργοσύντομο του Πέτρου Βυζαντίου (είτε του "φυγά" είτε του Μπερεκέτη) είναι αρκετά διαφορετικό.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από που προκύπτει αυτό; Σε όποιο βιβλίο έχω δει το κείμενο αυτό, φέρεται υπό το όνομα του Γ.Ραιδεστηνού.
Δες τα ΑΠΑΝΤΑ Μπερεκέτη αν τα έχεις...
Όσο δε για το το αντίστοιχο αργοσύντομο του Πέτρου Βυζαντίου (είτε του "φυγά" είτε του Μπερεκέτη) είναι αρκετά διαφορετικό.
Είπα... επεξεργασμένο. Όχι ίδιο...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δες τα ΑΠΑΝΤΑ Μπερεκέτη αν τα έχεις...

Είπα... επεξεργασμένο. Όχι ίδιο...

Αν το έχεις πρόχειρο, ανέβασέ το. Τελικά ποιο είναι επεξεργασία του "συντόμου" του Π.Μπερεκέτη; Το φερόμενο ως του Γ.Ραιδεστηνού ή το φερόμενο ως Πέτρου Βυζαντίου (του "φυγά");
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αν το έχεις πρόχειρο, ανέβασέ το.
Τελικά ποιο είναι επεξεργασία του "συντόμου" του Π.Μπερεκέτη; Το φερόμενο ως του Γ.Ραιδεστηνού ή το φερόμενο ως Πέτρου Βυζαντίου (του "φυγά");

Του Πέτρου Μπερεκέτη το οποίο γνωρίζεις ότι χαρακτηρίζεται ως "σύντομον" δεν βλέπω να είναι διαφορετικό από το φερόμενο ως Πέτρου του φυγά στην Μουσική Πανδέκτη του Ιωάννη. Κι ο Πέτρος ο Μπερεκέτης αρκετές φορές ονομάζεται και Βυζάντιος. Οπότε μιλάμε προφανώς για σύνθεση του Μπερεκέτη. Νομίζω πως του Γεωργίου Ραιδεστηνού βασίζεται εν πολλοίς σε αυτή την σύνθεση, της οποίας αποτελεί επεξεργασία.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Του Πέτρου Μπερεκέτη το οποίο γνωρίζεις ότι χαρακτηρίζεται ως "σύντομον" δεν βλέπω να είναι διαφορετικό από το φερόμενο ως Πέτρου του φυγά στην Μουσική Πανδέκτη του Ιωάννη. Κι ο Πέτρος ο Μπερεκέτης αρκετές φορές ονομάζεται και Βυζάντιος. Οπότε μιλάμε προφανώς για σύνθεση του Μπερεκέτη. Νομίζω πως του Γεωργίου Ραιδεστινού βασίζεται εν πολλοίς σε αυτή την σύνθεση, της οποίας αποτελεί επεξεργασία.

Ενδιαφέρον! Πού και πότε πρωτοδημοσεύεται η σύνθεση του Γ. Ραιδεστηνού;

Δ.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ενδιαφέρον! Πού και πότε πρωτοδημοσεύεται η σύνθεση του Γ. Ραιδεστηνού;
Δ.

Πότε πρωτοδημοσιεύεται δεν ξέρω.
Ο Πρωγάκης πάντως την έχει στην Μουσική Συλλογή του.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τελικά το "Τη υπερμάχω" επ' ονόματι Πέτρου Βυζαντίου, είναι όντως του Μπερεκέτη. Όσο για του Γ. Ραιδεστηνού μοιάζει σε αρκετά σημεία με του Π.Μπερεκέτη, διαφέρει όμως σε άλλα, είναι δε συντομότερο. Δεν μπορώ να πω ότι είναι διασκευή.
 
Top