Περί συνετῆς χρήσης τοῦ μηχανήματος ισοκράτη

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Χριστὸς ἀνέστη,

σὲ αὐτὸ τὸ μήνυμα θέλω νὰ μοιραστῶ μερικὲς σκέψεις μου, ποὺ ἀφοροῦν τὴν χρήση τοῦ ἰσοκράτη στὴν ἐκκλησία.

Γενικῶς ἡ ἄποψή μου περικλείεται στὰ μηνύματα μου σὲ ἕνα σχετικὸ θέμα:

Μακάρι νὰ μὴν χρησιμοποιούνταν ἰσοκράτες στὴν ἐκκλησία.

Ἐὰν ὅμως κάποιος πάρει εὐλογία ἀπὸ τὸν ἱερέα τῆς ἐκκλησίας του καὶ τὸν πνευματικό του, καὶ τὸν χρησιμοποιεῖ μὲ καλὸ ἤχο, τοπικά, μὲ χαμηλὴ ἔνταση, καὶ ἐν γένει διακριτικὰ καὶ μὲ σύνεση, δὲν ἔχω λόγο νὰ μιλήσω.

Ἐδὼ θέλω νὰ μιλήσω γιὰ τὴν χρήση του καθεαυτή, τὸ ὁποῖο εἶναι ἕνα γεγονός στὶς ἐκκλησίες μας, καὶ νομίζω τὰ παρακάτω ἐφόσον τηροῦνται, μποροῦν νὰ μετριάσουν σὲ μεγάλο βαθμὸ τὴν δυσανασχέτηση τοῦ κόσμου καὶ ὄχι μόνο.
  1. Ἐὰν εἴχαμε ἀνθρώπινους ἰσοκράτες, θὰ τοὺς βάζαμε νὰ ἰσοκρατήσουν γιὰ νὰ μᾶς «βάλουν» στὸν ἤχο; Φυσικά, ὄχι. Ἄρα τὸν ἤχο τὸν βρίσκουμε μόνοι μας (μὲ παραγωγὴ ἑνὸς φθόγγου τὸ πολύ), ὄχι παίζοντας ὀλόκληρη μελωδία στὸν ἰσοκράτη, καὶ σὲ τέρμα ἔνταση.
  2. Ἐὰν θέλεις νὰ ἀκούσεις δοκιμαστικὰ τὸν ἰσοκράτη, χαμήλωσε τὴν ἔντασή του, ὥστε νὰ τὸν ἀκοῦς μόνο ἐσύ.
  3. Ἐὰν εἴχαμε ἀνθρώπινους ἰσοκράτες, θὰ τοὺς βάζαμε μὲ τέρμα φωνὴ νὰ ἰσοκρατήσουν δοκιμαστικά; Φυσικά, ὄχι... Ἄρα προσοχή.
  4. Ἐὰν εἴχαμε ἀνθρώπινους ἰσοκράτες, θὰ τοὺς βάζαμε νὰ ἰσοκρατοῦν μὲ ἔνταση ὥστε ἡ φωνή μας νὰ μὴν ἀκούγεται καθαρά; Φυσικά, ὄχι... Ἄρα προσοχή.
  5. Ἐὰν εἴχαμε ἀνθρώπινους ἰσοκράτες, θὰ τοὺς βάζαμε νὰ ἰσοκρατήσουν τὸν ἱερέα; Φυσικά, ὄχι. Ἄρα ὅταν ψάλλει ὁ ἱερέας, κλείνει ὁ ἰσοκράτης.
  6. Ἐὰν εἴχαμε ἀνθρώπινους ἰσοκράτες, θὰ δοκιμάζαμε τὸ ἴσον τους, ἐνὼ ψάλλει ὁ ἱερέας; Φυσικά, ὄχι... Ἄρα προσοχή.
  7. Ἐὰν εἴχαμε ἀνθρώπινους ἰσοκράτες, θὰ τοὺς βάζαμε νὰ ἰσοκρατοῦν, ἐνὼ ἐμεῖς δὲν ἔχουμε ἀρχίσει κὰν νὰ ψάλλουμε; Φυσικά, ὄχι... Ἄρα προσοχή.
  8. Βάλε κάποιον νὰ σὲ ἠχογραφήσει σὲ θέση κοντὰ στὸ ἀναλόγιον (στὰ 3-4 μέτρα), καὶ ἄκουσέ το μετά. Σοῦ ἀρέσει σὰν ἄκουσμα; (ἔτσι θὰ καταλάβεις τί ἔνταση νὰ χρησιμοποιεῖς στὸν ἰσοκράτη ἐφόσον τὸν χρησιμοποιεῖς).
  9. Μὴ συνδέετε τὸν ἰσοκράτη στὴν κονσόλα τῆς ἐκκλησίας, δὲν τὸν «σηκώνουν» τὰ ἠχεῖα τῆς ἐκκλησίας, καὶ προκαλεῖται ἀνιαρὸς ἤχος.
  10. Μὴ βάζετε τὸν ἢχο τοῦ ἰσοκράτη δίπλα στὸ μικρόφωνο.
  11. Ἂς προσέξουμε μήπως ὁ ἰσοκράτης γίνει αἰτία νὰ σκανδαλίσουμε τὰ μικρὰ τοῦ Χριστοῦ μας.
Χριστὸς ἀνέστη
Παναγιώτης
 
Last edited:

χερουβιμ

Active member
ναι συνετα ο ισοκρατης συμφωνο.ομως ειναι ορισμενοι ηχοι π.χ. οι εναρμονιοι που οι εναλλαγες στους φθογγους π.χ νη πα γα στα μελη απο τον ισοκρατη ειναι αναγκαιο κακο διοτι ετσι ακουγεται ομορφα.δεν μπορεις να το εχεις συνεχως στον γα.δεν ακουγεται ευχαριστα.
 
Top