Περί συνδικαλισμού

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
.................................................
Κύριε Βαγγέλη, φωτιές άναψες, αλλά μόνο "σκαστούρια" ακούω.

Γιωργο δεν καταλαβα την εκφραση ''σκαστουρια'' . Τι εννοεις ακριβως ;
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Βρε Στέφανε, αυτά που αναφέρεις έχουν να κάνουν τίποτε με "συνδικαλιστικά"; Έχουν να κάνουν τίποτε με τον ψαλτικό κόσμο ως "κλάδο"; Πόσο απέχει αυτό που γράφεις από το "Δος μου και μένα μπάρμπα";

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Αν δεν έχουν σχέση με τα συνδικαλιστικά οι παρεμβάσεις του μητροπολίτη σε θέματα μισθού και αυξήσεων, τότε τι έχει σχέση;



Και που ξέρεις αν οι "μεγάλοι" δεν τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι; Κύριε Ελέησον!

Δε μένω στο Περιστέρι για να παρακολουθώ την κατάσταση, αλλά από ότι μου λέει ο προϊστάμενός μου, οι "μεγάλοι" είναι κυριολεκτικά μεγάλοι πια. Ο Βλάχος στη μητρόπολη φημολογείται (μεταξύ των ιερέων) ότι θα παραιτηθεί σύντομα και ο Βασιλείου στον Ταξιάρχη λένε ότι δεν κρατάει πια όπως παλιά.

Οι "μεγάλοι" με την έννοια που το λες εσύ, έχουν φύγει για αλλού, π.χ. ο Βασιλόπουλος από τον Αγ. Αντώνιο, ο Φραγκάκης από τον Αγ. Ιερόθεο (και αυτό δεν το λέω εγώ, είναι σχόλιο ιερέα από τον Αγ. Αντώνιο που βλέπει την κατάσταση και τα συζητάει με τον προϊστάμενό μου). Βλέπεις επομένως ότι οι παρεμβάσεις του δεσπότη έχουν ήδη φέρει πλήγμα; Ευτυχώς που το σώζουν κάποιοι ιερείς που βλέπουν μακριά...

ΥΓ. Ανέφερα όλα τα "μεγάλα" ονόματα που γνωρίζω και ζητώ συγνώμη αν υπάρχει κάποιος που δεν τον γνωρίζω. Ανέφερα πάντως όλες τις μεγάλες εκκλησίες του Περιστερίου (μητρόπολη, Ταξιάρχη, Αγ. Αντώνιο, Αγ. Ιερόθεο).
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Αγαπητοι μου συναδελφοι εκει στο Περιστέρι
Δεν ξέρω την κατάσταση κ συγνώμη αν παρεμβαίνω.Πολύ διαπλοκή ρε παιδιά.Εχεται σκεφτεί να συνεννοηθείτε κ να παρετηθείτε όλοι μαζί (Ακραίο μια σκέψη κάνω).Ή να μαζευτεί μια αντιπροσωπία κ να πάτε φόρα παρτίδα στο Δεσπότη κ να του εξηγηθείτε (ή κανεισ περεμβάσεισ ή αντε για να βρεις άλλα θύματα...)Στην ομοσπονδία έχετε κάνει κρούση.Γιατί πιστύω ότι ο Πέτροσ ο Μπλάνασ (Προεδροσ Ομοσπονδίας) δεν τα ξέρει αυτά.Όχι ότι θα γίνει κάτι αλλά κάτι να κάνετε.
Άλλεσ μητροπόλης δεν θέλουν ψάλτες?Να πάτε κάπου αλλού.Εγώ ξέρω έναν λαρισαίο που ψάλλει κάπου στον Κορυδαλλό αν δε κάνω λάθος κ τα παίρνει καλά.
Κρίμα πάντως.Αλλά κ χωρίς να το θέλετε κ να το ξέρετε κάνετε ζημιά κ σε άλλους.Γιατί με τόσο χαμηλού μισθούς γίνεστε παράδειγμα προσ μίμηση για το συνάφι των ιερέων κ παράδειγμα προσ αποφυγίν για εμάς.Άντε να πάει κανένασ κ να ζητήσει 400 ευρο.Θα πάθουν καρδια.
Απλά κάποιεσ σκέψεισ κάνω να βοηθήσω μην παρεξηγηθείτε.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τι να πω ρε παιδιά μετά απ' όσα διάβασα, πραγματικά υπάρχει εκμετάλλευση στο θέμα της αμοιβής και φαίνεται ότι πολλοί μητροπολίτες όχι μόνο δεν βοηθούν την κατάσταση, αλλά την περιπλέκουν ακόμα περισσότερο με την αρνητική στάση που επιδεικνύουν απέναντι στους ψάλτες. Έχω ακούσει ότι πολύ άσχημα πράγματα έχουν γίνει και στη Μητρόπολη Μεσογαίας. Είμαι κατά της απεργίας, αλλά σίγουρα κάτι χτυπητό πρέπει να γίνει... Όμως θα πρέπει και να ξεκαθαρίσουμε και την "εσωτερική" σαβούρα, για να μη μας λένε ότι "ο τάδε ζητάει λεφτά αλλά από μουσική δεν ξέρει τίποτα". Τι πρέπει να γίνει πρώτο και τι δεύτερο δεν ξέρω, το γεγονός πάντως είναι ότι σήμερα η εκμετάλλευση πάει σύνεφο. Παρόλ' αυτά, το "ψαλώ τω Θεώ μου έως υπάρχω" δεν αλλάζει...
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Ελεοσ.
Το ακουσαμε κ αυτό.Ειδα στην τηλεοραση σκηνέσ από μια κηδεία (μακριά από εμάσ)Κ ήταν ρε συνάδελφοι καμιά δεκαριά άτομα κ έψαλλαν (έτσι έλεγαν) πολυφωνικά. (ευρωπαικό στυλ).Μόνο που δεν έσπασα την τηλεόραση.Αλήθεια πωσ κρίνετε αυτό το νέο ρεύμα που έκαναν οι ευρωπαιστές τουσ ναούς όπερεσ.Κ εμείς οι ιεροψάλτεσ τι στο καλό κάν ουμε.Άντε να πάμε κ εμείς στα ωδεία τους κ να λέμε σε ήχο πρώτο την 5 συμφωνία του Μπετόβεν.
Δυστυχώς κ εδώ στη Λάρισα έχουμ κανα δυο τέτοιεσ χωροδίες.Ψάλλουν σε γάμους κυρίως αλλά κ σε Λειτουργία. Κ οι υπάρχον ψάλτες αποχορούν
Αντε να δούμε που θα πάμε...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ελεοσ.

Αντε να δούμε που θα πάμε...

E, στην Ελλάδα τουλάχιστον δε θα πρέπει να ανησυχούμε για αυτό έτσι δεν είναι? Η "Ευρωπαϊκού στυλ" ψαλτική δεν έχει έδαφος εδώ. Μόνο μεγάλοι σε ηλικία ψάλτες μπορεί να βρεθούν που αρέσκονται σε αυτή (του Σακκελαρίδη), σε κανένα νεότερο δεν αρέσει η πολυφωνία.

Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια. Σε ενορία που έχω υπ΄όψιν έχει καθιερωθεί χορωδία γυναικών που ψέλνουν απο τη δοξολογία στο τέλος του όρθρου κ μετά. Μονοφωνικά μεν αλλά αυστηρά Σακκελαρίδη, άνευ ισοκρατήματος, όλες μαζί μέλος.

Γενικά δε πιστεύω η μουσική μας θα αλωθεί απο το Ευρωπαϊκό στυλ. Μόνοι μας θα φάμε τα μούτρα μας άμα είναι, τρώγοντας αλλήλους.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Θυμήθηκα κ κάτι άλλο :)

Υπάρχει πάντως ακόμα μέσα μας (βαθιά υποθέτω) ένα κόμπλεξ με τη μουσική μας. Σε κηδεία πολύ σημαντικού πολιτικού προσώπου πριν 2-3 χρόνια (δε θυμάμαι ποιός ήταν) η εξόδιος ακολουθία ψάλθηκε αποκλειστικά Ευρωπαϊκά. Θέλω να πω έχουμε κόμπλεξ κατα βάθος και στα πολύ επίσημα λέμε: Ας βάλουμε Ευρωπαϊκή, λες κ είναι το καλό μας...σερβίτσιο που το χρησιμοποιούμε στις επίσημες περιστάσεις.

Δόξα τω Θεώ υπάρχουν κ οι ξένοι που εκτιμούν τα δικά μας. Συγνώμη που ξέφυγα απο το θέμα.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σε κηδεία πολύ σημαντικού πολιτικού προσώπου πριν 2-3 χρόνια (δε θυμάμαι ποιός ήταν) η εξόδιος ακολουθία ψάλθηκε αποκλειστικά Ευρωπαϊκά.
Στου Ράλλη ήταν...το θυμάμαι είχα φρίξει...τα επτανησιακά φάνταζαν "βυζαντινά"
μπροστά τους...:eek:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Οι περισσότερες (αν όχι όλες) χορωδίες των κοιμητηρίων (στις οποίες την εποχή των ισχνών αγελάδων εθήτευσα κατά συρροήν και κατ' εξακολούθησιν :d) ψάλλουν ευρωπαϊκά. Πολλές φορές τα μέλη των χορωδιών αυτών είναι από την δημοτική χορωδία ή κάποια άλλη χορωδία άμοιρη ψαλτικής παιδείας. Ωστόσο σε κάποιες συμμετέχουν και ψάλτες οι οποίοι υπό "φυσιολογικές" συνθήκες δεν θα έψαλλαν πολυφωνικά-το δέλεαρ όμως των χρημάτων για μια ολιγόλεπτη τελετή είναι δυστυχώς μεγάλος πειρασμός (υπόψη ότι σε "κεντρικά" κοιμητήρια που τελούνται πολλές φορές πάνω από 10 κηδείες την ημέρα η εξόδιος ακολουθία διαρκεί περί τα 10 λεπτά και το μνημόσυνο περί τα 5!). Συνεπώς τα χρήματα που θα έβγαζε κάποιος ψάλλοντας σε μια αγρυπνία ή πανήγυρη, τα βγάζει με το παραπάνω σε ένα πρωινό Κυριακής.
Στα περισσότερα κοιμητήρια ο ναός (και το προσωπικό του) ανήκουν στην ευθύνη του τοπικού δήμου και η τοπική μητρόπολη παρεμβαίνει ελάχιστα. Στην ευρύτερη περιοχή των Αθηνών έχω υπόψη μου μόνο μια μητρόπολη η οποία "απέκλεισε" τις ευρωπαϊκές χορωδίες από τα μυστήρια και τις λοιπές τελετές.
Πολλά πράγματα έχουν να κάνουν και με τη γενικότερη "παιδεία" μας. Πιστεύω ότι σε μια επαρχιακή πόλη όσα γράφω παραπάνω για τη βιομηχανοποίηση των μυστηρίων (υπάρχουν και ναοί με 10-15 μυστήρια κάθε ΣΚ) και λοιπών τελετών ακούγονται εξωπραγματικά, η κατάσταση όμως στα αστικά κέντρα είναι αυτή που έγραψα πιο πάνω (και χειρότερη). Τώρα πια που (δόξα τω Θεώ) "τακτοποιήθηκα" επαγγελματικώς μπορώ να επικρίνω τέτοιες καταστάσεις, αν όμως ακόμη περίμενα από αυτά θα σιωπούσα...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
το δέλεαρ όμως των χρημάτων για μια ολιγόλεπτη τελετή είναι δυστυχώς μεγάλος πειρασμός

Παναγιώτη, αυτό το έχεις πει και σε παλιότερη συζήτησή μας. Όπως καταλαβαίνεις, μας δημιουργείται η περιέργεια πόσα δίνουν αυτές οι χορωδίες στους χορωδούς...

(και βέβαια και: Πόσα χρεώνουν στον "πελάτη"...)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Θα αναφερθώ στην κατάσταση επί δραχμής.
Η χορωδία έπαιρνε για 4 άτομα 25000 δρχ (έκαστος 5000, ο μάνατζερ-μαέστρος 10000 εάν έψαλλε, εν τη απουσία του έπαιρνε 5000). Με αυτά τα χρήματα κάναμε συνοδεία από νεκροθάλαμο στο ναό ψάλλοντας ένα άγιος ο Θεός απλό, ψάλλαμε στο ναό και συνοδεύαμε στην ταφή ψάλλοντας "Μετά πνευμάτων" προς εξοικονόμηση χρόνου. Στα μνημόσυνα ψάλλαμε μετά και επί τάφου στο τρισάγιο.
Η χορωδία πληρωνόταν από το γραφείο τελετών. Σε ελάχιστες περιπτώσεις που το μνημόσυνο το διοργάνωνε η οικογένεια απευθείας πλήρωνε η οικογένεια. Η ίδια τιμή ίσχυε και για γάμους.
Τα κομμάτια που λέγαμε ήταν πολύ απλά και σύντομα-συνεπώς μηδέν άγχος και προετοιμασία.
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ Παναγιώτη μπράβο σου που λες τα πράγματα με το όνομά τους.
 
Last edited:

cpolitop

Νέο μέλος
Παπάς: "Χτες έκανα λειτουργία με την κυρα-Ζαφείρω. Ήταν μια χαρά, τελειώσαμε και γρήγορα! Νομίζεις ότι ο ψάλτης που έχουμε τα λέει καλύτερα;
Οι παπάδες δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικά και οι ίδιοι καταρτισμένοι ιεροψάλτες, με σπουδές στην Βυζαντινή μουσική; Αφού χρησιμοποιούν την φωνή τους και αυτοί; Τι είναι σωστό να απαγγέλουν ξεκάρφωτα σέ όποια βάση τους βολεύει;
Και γιατί βιάζονται αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ. Από την μία μας λένε να μην κάνουμε τον σταυρό μας σαν να παίζουμε μπουζούκι και από την άλλη κοιτάνε το ρολόι σε κάθε Ιερή ακολουθία. Σας έχει συμβεί ποτέ πάνω που πάνε όλα ρολόι και υπάρχει μια κατάνυξη στον Ναό να πετάγεται ο παπάς απο το ΙΕΡΟ και να σου κάνει νόημα, να συντομεύεις;
Τι να πεις μετά; Πάει η προσευχή!
Ο κόσμος νομίζετε δεν καταλαβαίνει; Ξέρετε πόσους φίλους μου έχω ακούσει να λένε ότι βαριέμαι τι να πάω να κάνω στην εκκλησία να ιδώ τους παπάδες να παίζουν θέατρο;
Η μουσική είναι όπως το λιβάνι όπως οι αγιογραφίες στου λευκούς τοίχους οπως τα άμφια του ΙΕΡΕΑ όπως τα γλυπτά στα τέμπλα.
Το ξέρετε ότι υπάρχουν χριστιανοί που δεν ξέρουν ότι υπάρχει βυζαντινή μουσική και νομίζουν ότι και ο ψάλτης μουρμουρίζει τους ύμνους όπως του έρθει. Πάρα πολλές φορές είδα ανθρώπους να κοιτάνε περίεργα όταν έιδαν στο αναλόγιο ανοιχτό ένα βιβλίο βυζαντινής μουσικής, και πολλές φορές ρωτούσαν τι είναι αυτά τα σύμβολα , αραβικά;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να γίνουν τα πράγμτα καλύτερα. Μπορεί να δούμε μια μέρα στην θέση του ψάλτη έναν DJ, να τα έχει σε Mp3 και να τα παίζει ανάλογα με τα γούστα του παπά αν θέλει γρήγορα γρήγορα η αργά.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Αγαπητέ/ή cpolitop και όλοι, με γενικούς χαρακτηρισμούς είναι εύκολο να εκτροχιασθεί αυτή η συζήτηση και κάθε συζήτηση. Δεν είναι όλοι οι παπάδες ίδιοι, όπως δεν είναι όλοι οι ψάλτες ίδιοι. Ας προσέξουμε! Τα περί "βιασύνης" είναι εκτός θέματος εδώ, ανοίξτε ξεχωριστό θέμα εάν θέλετε. Ευχαριστώ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Χρόνια πολλά σε όλους τους συναδέλφους μου και μη!!!! Χαίρομαι πώς υπάρχει αυτό το φόρουμ για να συζητάμε τέτοιου είδους προβλήματα ζωτικής σημασίας για το μέλλον του ιεροψαλτικού κόσμου. Δυστυχώς συνφορουμίτες μου δεν βλέπω φως στο τούνελ γιατί κανένας από την Εκκλησία πιο παλιά αλλά και τώρα δεν έχει ασχοληθεί με το θέμα αυτό σοβαρά. Οι κατά τόπους σύλλογοι των ιεροψαλτών, μέλος του συλλόγου της μητρόπολής μου ανήκω κι εγώ, κάνουν ότι μπορούν, αλλά έχουν μείνει μόνοι τους. Αυτό που στην τελική με φοβίζει είναι το γεγονός πως τα ψαλτήρια θα αδειάζουν συνεχώς από νέο κόσμο, γιατί πολύ απλά δεν θα υπάρχει κίνητρο για τον νέο άνθρωπο να αναλάβει μια θέση ψάλτη. Και να κάνω και μια πρόβλεψη δυσοίονη: Μη σας φανεί παράξενο το γεγονός πως μετά από κάποιοα χρόνια θα ακούμε τα ψάλσματα από μαγνητόφωνα, ακόμα και σε κεντρικούς ναούς. Επομένως το πρόβλημα το έχει η Εκκλησία της Ελλάδος, που τόσα χρόνια ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ για το μέλλον του ιεροψαλτικού κόσμου και αδιαφορεί ακόμα.
 
Top