[Ανακοίνωση] Περί πνευματικών δικαιωμάτων της ΕΒΕ

Αγαπητοί φίλοι, σήμερα με ενημέρωσε υπεύθυνος της ΕΒΕ, για το ζήτημα της ανάρτησης των χειρογράφων στο φόρουμ μας.
Επειδή λοιπόν τίθεται θέμα παραβίασης των πνευματικών δικαιωμάτων, μου υπέδειξε την αφαίρεση των συνημμένων.
Αφαίρεσα λοιπόν τα αρχεία, καθώς σε περίπτωση νομικών προβλημάτων δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω με τίποτα (δέκα αδέρφια πίσω και εγκυμονούσα σύζυγο στο νοσοκομείο με επιπλοκές).
Συγγνώμη προς όλους
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητοί φίλοι, σήμερα με ενημέρωσε υπεύθυνος της ΕΒΕ, για το ζήτημα της ανάρτησης των χειρογράφων στο φόρουμ μας.
Επειδή λοιπόν τίθεται θέμα παραβίασης των πνευματικών δικαιωμάτων, μου υπέδειξε την αφαίρεση των συνημμένων.
Αφαίρεσα λοιπόν τα αρχεία, καθώς σε περίπτωση νομικών προβλημάτων δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω με τίποτα (δέκα αδέρφια πίσω και εγκυμονούσα σύζυγο στο νοσοκομείο με επιπλοκές).
Συγγνώμη προς όλους

Αχ, αυτά τα ευλογημένα τα δικαιώματα! Σας πως έχουνε σκοπό οι υπεύθυνοι του ΕΒΕ να τα εκδόσουνε επισίμως; Δεν μας παρατάνε κι' αυτοί, λέω εγώ; :p

Νίκο, πως τα βρήκες αυτά τα χειρόγραφα; Είναι διαθέσιμα από κάποια ιστοσελίδα, είτε της ΕΒΕ είτε αλλού; Δηλαδή, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής· αντί να ανεβούν τα ίδια τα αρχεία στο φόρουν, υπάρχει περίπτωσει να δοθή κάποιο λίνκ για να πάη ο καθ' ένας να τα "κοιτάξει";

Απόστολος
 
Eγγραφή στην ΕΒΕ, αίτηση χορήγησης και αν την εγκρίνουν σου στέλνουν το αρχείο σε rar.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια ιδιότητα έχει η ΕΒΕ πνευματικά δικαιώματα. Αυτή τα έγραψε;;;:confused: Δικά της είναι; Προς όφελος όλων δεν θα πρέπει να διατίθενται;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κι αὐτὰ ποὺ προλάβαμε καὶ δόξα τῷ Θεῷ.

Πολλὲς πολλὲς εὐχαριστίες στὸν Νικόλαο, γιὰ τὸν κόπο, τὴν διάθεση, τὴν διανομὴ καὶ τὸ ρίσκο.

Νὰ ᾿σαι πάντα καλά.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι αὐτὰ ποὺ προλάβαμε καὶ δόξα τῷ Θεῷ.

Πολλὲς πολλὲς εὐχαριστίες στὸν Νικόλαο, γιὰ τὸν κόπο, τὴν διάθεση, τὴν διανομὴ καὶ τὸ ρίσκο.

Νὰ ᾿σαι πάντα καλά.

Συμφωνώ απόλυτα.
Ας πάει και το παλιάμπελο...
Η οικογένειά σου να είναι καλά.

Όσο για τη σύζυγο, ο άγιος Ελευθέριος είναι προστάτης των εγκύων (όπως όλοι οι άγιοι βέβαια, για να ακριβολογώ, σε ό,τι τους επικαλούμαστε).
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Όσο για τη σύζυγο, ο άγιος Ελευθέριος είναι προστάτης των εγκύων (όπως όλοι οι άγιοι βέβαια, για να ακριβολογώ, σε ό,τι τους επικαλούμαστε).
Όλα καλά να πάνε αδερφέ με την εγκυμοσύνη σας. Ο Άγιος Ελευθέριος βοηθός σας. Αυτό μετράει. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

Για την ΕΒΕ πάντως με απλή εγγραφή και αίτηση δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Δεν έχω ακούσει να έχουν "κόψει" κάποιον από το να πάρει χειρόγραφο.

Υ.Γ.
Εδώ που τα λέμε, όσο κι αν με βόλευε εμένα, ήταν λιγάκι προκλητικό (κατά την γνώμη μου) ν' ανεβαίνουν έτσι... Άλλωστε όποιος ενδιαφέρετε πραγματικά, είναι πολύ εύκολο να τ' αποκτήσει και μάλιστα δωρεάν.:wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἡ πρώτη ἀνάρτηση τοῦ Νικόλαου συνέπεσε μέ τήν ἔλευση τοῦ Διαχειριστῆ στήν Ἑλλάδα τό καλοκαίρι. Ὁ Δημήτρης εἶχε ἀναστατωθεῖ καί στήν συνάντηση πού εἴχαμε στήν Ἀκρόπολη τόν ρώτησε κι ἐκεῖνος τόν διαβεβαίωσε πώς δέν ὑπάρχει πρόβλημα· ἔτσι ἡσύχασε ὁ Δημήτρης.
Μέχρι πρόσφατα κάποια μέλη μέ ρωτοῦσαν τί γίνεται μέ αὐτές τίς ἀναρτήσεις καί ᾿γώ τούς ἔλεγα ὅτι δέν ὑπάρχει πρόβλημα.
Μέχρις ἐδῶ καλά λοιπόν.

Καλή λευτεριά Νικόλαε!
Ἐσύ κᾶνε τό καλό καί δέν παθαίνεις τίποτε. Σέ καλό θά σοῦ βγεῖ.
Ἀλλά ὑπακοή «στό Σύνταγμα καί τούς Νόμους»...


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο αγαπητός Νίκος έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια η οποία δυστυχώς σκόνταψε. Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τί μας πιάνει.... Το πολύ καλό έργο της ψηφιοποίησης των χφφ η ΕΒΕ δεν το εμπορεύεται, άρα ποιό το ώφελος να μην αναρτά τους κώδικες που έχει ψηφιοποιήσει στη σελίδα της, κι από κει ο καθένας να έχει πρόσβαση; Κοιτάξτε πχ τί γίνεται στη Γερμανία...: και μια μία η σελίδα, και συνολικά το pdf με τις συνακόλουθες νομικές δεσμεύσεις...

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ο αγαπητός Νίκος έκανε μια πολύ ωραία προσπάθεια η οποία δυστυχώς σκόνταψε. Ώρες ώρες δεν καταλαβαίνω τί μας πιάνει.... Το πολύ καλό έργο της ψηφιοποίησης των χφφ η ΕΒΕ δεν το εμπορεύεται, άρα ποιό το ώφελος να μην αναρτά τους κώδικες που έχει ψηφιοποιήσει στη σελίδα της, κι από κει ο καθένας να έχει πρόσβαση; Κοιτάξτε πχ τί γίνεται στη Γερμανία...: και μια μία η σελίδα, και συνολικά το pdf με τις συνακόλουθες νομικές δεσμεύσεις...

Δ.
Πάντως ὅπως μᾶς εἶχε πεῖ τότε (πού ἀναφέρω) ὁ Νικόλαος, εἶχε δηλώσει στήν ΕΒΕ τό λόγο (πού ζητεῖται) γιά τόν ὁποῖον τά θέλει, καί εἶχε γράψει γιά νά τά ἐκδώσει. Δέν εἶχε ἀντίρρηση ἡ ΕΒΕ, ἐκεῖνος δέ θεώρησε ὅτι ἔκδοση εἶναι καί ἡ ἀνάρτηση στό φόρουμ. Δηλαδή πῶς ἐννοεῖται ἡ ἔκδοση; Νά ἔχεις καί κέρδη;
Αὐτά τά γράφω (ἴσως καί δέν ἔπρεπε) γιά περισσότερο φωτισμό τοῦ θέματος καί γιά νά προλάβω διάφορες ἑρμηνεῖες. Ὁ ἴδιος ξέρει καί δέν ἐπιμένουμε γιά περισσότερα.

ΕΒΕ


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πάντως ὅπως μᾶς εἶχε πεῖ τότε (πού ἀναφέρω) ὁ Νικόλαος, εἶχε δηλώσει στήν ΕΒΕ τό λόγο (πού ζητεῖται) γιά τόν ὁποῖον τά θέλει, καί εἶχε γράψει γιά νά τά ἐκδώσει. Δέν εἶχε ἀντίρρηση ἡ ΕΒΕ, ἐκεῖνος δέ θεώρησε ὅτι ἔκδοση εἶναι καί ἡ ἀνάρτηση στό φόρουμ. Δηλαδή πῶς ἐννοεῖται ἡ ἔκδοση; Νά ἔχεις καί κέρδη;
Αὐτά τά γράφω (ἴσως καί δέν ἔπρεπε) γιά περισσότερο φωτισμό τοῦ θέματος καί γιά νά προλάβω διάφορες ἑρμηνεῖες. Ὁ ἴδιος ξέρει καί δέν ἐπιμένουμε γιά περισσότερα.

ΕΒΕ



Είναι αξιοθαύμαστο ότι δόθηκε άδεια για έκδοση και τώρα η εξέλιξη είναι διαφορετική...

δ
 
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι πρόκειται περί παρεξηγήσεως. Δεν ξέρω ποιος φταίει. Εγώ τα ζήτησα για έκδοση και δέχθηκαν. Προφανώς, επειδή με τις εκδόσεις θα τους έστελνα και αντίτυπα, δέχθηκαν. Το ότι τα ανέβασα, εκτός από ότι δεν κατάλαβα ότι θίγονται τα δικαιώματα, που ουσιαστικά δεν θίγονται (εκτός αν υπάρχει απόγονος του Χρυσάφη που τα διεκδικεί...), θεωρήθηκε εκ μέρους της ΕΒΕ ως πρόκληση για τον κόπο τους (το ότι δηλαδή τα σκανάραν και τα ανέβασαν).
Επιφυλλάσομαι να πω περισσότερα μέχρι να δω τί μου έχουν γράψει σε μια επιστολή που θα μου στείλουν.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Κάποτε κλήθηκα να κάνω μια εμπειρογνωμοσύνη-μελέτη για το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης, όπου μελέτησα την τεχνολογική πλευρά (π.χ. δημιουργία αρχείων PDF που μπορούν να τυπωθούν μόνο μια φορά, κλπ.) της προστασίας των πνευματικών δικαιωμάτων σε αντίστοιχους οργανισμούς στο εξωτερικό (κυρίως Γαλλία και Καναδά).

Επιβεβαιώνω ότι η ψηφιοποίηση υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία. Ακόμα και αν το χειρόγραφο δεν υπόκειται σε δικαιώματα, το ψηφιοποιημένο αρχείο υπόκειται. Δηλαδή η διεκδίκηση δεν αφορά στο περιεχόμενο, αλλά στο μέσο.
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Απο εδω:
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=18546&postcount=5

Μεταγραφές Χουρμουζίου Γεωργίου Χαρτοφύλακος
Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος​


1. Κρατηματάριον, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 710)
2. Κρατηματάριον, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 711)
3. Ανθολογία της Παπαδικής, τόμος Α΄ Εσπερινός (ΕΒΕ-ΜΠΤ 703)
4. Ανθολογία της Παπαδικής, τόμος Β΄ Όρθρος (ΕΒΕ-ΜΠΤ 704)
5. Ανθολογία της Παπαδικής, τόμος Γ΄ Λειτουργία (ΕΒΕ-ΜΠΤ 704 κ΄ 705)
6. Μαθηματάριο της Παπαδικής, τόμος Α΄ Θεοτοκία (ο Δ΄ τόμος της Ανθολογίας της Παπαδικής δηλαδή) (ΕΒΕ-ΜΠΤ 706)
7. Μαθηματάριο της Παπαδικής, τόμος Β΄ Μαθήματα του ενιαυτού (ο Ε΄ τόμος της Ανθολογίας της Παπαδικής δηλαδή) (ΕΒΕ-ΜΠΤ 722)
8. Αναστασιματάριον Χρυσάφου του νέου (ΕΒΕ-ΜΠΤ 758)
9. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 747)
10. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 748)
11. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 749)
12. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 750)
13. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 761)
14. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 762)
15. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 763)
16. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 764)
17. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Ε΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 765)
18. Άπαντα Πέτρου Μπερεκέτη (ΕΒΕ-ΜΠΤ 712)
19. Αναστασιματάριον του Παλαιού Στιχηραρίου (ΕΒΕ-ΜΠΤ 702)
20. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 707)
21. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 708)
22. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 709)
23. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 715)
24. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 727)
25. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 728)
26. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 729)
27. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 730)
28. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Ε΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 731)
29. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος ΣΤ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 732)
30. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Ζ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 733)
31. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Η΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 734)
32. Οικηματάριον, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 713)
33. Οικηματάριον. Τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 714)

Ετσι να μην ξεχναμε!
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Επιβεβαιώνω ότι η ψηφιοποίηση υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία. Ακόμα και αν το χειρόγραφο δεν υπόκειται σε δικαιώματα, το ψηφιοποιημένο αρχείο υπόκειται.
Στὴν Ἀμερικὴ πέρασαν ἕνα νόμο τὸ 1999 ποὺ λέει ὅτι ἂν κάποιος κάνῃ ψηφιοποιημένα ἀρχεῖα ἀπὸ παλιὰ ἔργα ποὺ δὲν ὑπόκεινται σὲ δικαιώματα, ἐκεῖνος δὲν ἔχει καθόλου δικαιώματα στὰ ψηφιοποιημένα ἀρχεῖα του (ἀκόμα κι᾽ ἂν κοπίασε πολὺ νὰ τὰ κάνῃ), ἐκτὸς ἂν ἔχῃ προσθέσει κάτι σημαντικὸ στὸ παλιὸ ἔργο. Ἐννοεῖται, βέβαια, ὅτι αὐτὸς ὁ νόμος ποὺ πέρασαν ἔχει ἐφαρμογὴ μόνο στὴν Ἀμερική. Ὑπάρχει ἄρθρο στὰ ἀγγλικὰ γιὰ αὐτὸ τὸ θέμα ἐδῶ: http://en.wikipedia.org/wiki/Bridgeman_Art_Library_v._Corel_Corp
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μετά την «άκομψη» έξωθεν επέμβαση και την επακόλουθη απόσυρση των συνημμένων, σαν να ψυχράθηκε ο ζήλος για την ανεύρεση των κεκρυμμένων θησαυρών της ΕΒΕ. Επειδή όμως, όπως ήδη αναφέρθηκε, και όπως κι εγώ διεπίστωσα, δεν υπάρχει δυσκολία στην υποβολή αιτήματος προς την ΕΒΕ και την κατόπιν σχετικής έγκρισης παραλαβή οποιουδήποτε χειρογράφου μας ενδιαφέρει, θα παρακαλούσα κάθε ενδιαφερόμενο να ψάξει και να αναρτήσει τις απαραίτητες πληροφορίες στο οικείο θέμα : Χειρόγραφα Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (ΕΒΕ) έτσι ώστε να πληροφορούνται όλοι για την ύπαρξη διαφόρων βιβλίων/χειρογράφων, τα οποία προς το παρόν αγνοούμε, και όποιος θέλει να κάνει την σχετική αίτηση προς την ΕΒΕ και να παραλαμβάνει ιδιωτικά τα αντίγραφα.
Κάνω την αρχή, δημοσιεύοντας στο θέμα που προανέφερα μερικά χειρόγραφα που υπέπεσαν στην αντίληψή μου.
 
Last edited:
Top