[Ερώτηση] Περί μουσικού βιβλίου Πολυελέων και Εκλογών

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Ποιο-κατα την γνωμη σας-ειναι το πιο πληρες βιβλιο που καλυπτει πολυελεους και εκλογες; Και λεγοντας 'πληρες' εννοω τοσο σε ποσοτητα (διαφορετικοι μελοποιημενοι ψαλμοι, εκλογες για πολυποικιλες περιστασεις) οσο και σε ποιοτητα (κλασικα μαθηματα, νεωτερα μαθηματα, ποικιλια σε ηχους και μελοποιησεις των ιδιων ψαλμων κτλ).
Ευχαριστω!

Υγ. Επισης, που μπορει να βρει κανεις ενα τετοιο βιβλιο; (Μετα το παθημα μου με την Μουσικη Πανδεκτη, το ερωτημα στο Υ.Γ. ειναι πλεον ζωτικης σημασιας :D )
 
Ποιο-κατα την γνωμη σας-ειναι το πιο πληρες βιβλιο που καλυπτει πολυελεους και εκλογες; Και λεγοντας 'πληρες' εννοω τοσο σε ποσοτητα (διαφορετικοι μελοποιημενοι ψαλμοι, εκλογες για πολυποικιλες περιστασεις) οσο και σε ποιοτητα (κλασικα μαθηματα, νεωτερα μαθηματα, ποικιλια σε ηχους και μελοποιησεις των ιδιων ψαλμων κτλ).
Ευχαριστω!

Υγ. Επισης, που μπορει να βρει κανεις ενα τετοιο βιβλιο; (Μετα το παθημα μου με την Μουσικη Πανδεκτη, το ερωτημα στο Υ.Γ. ειναι πλεον ζωτικης σημασιας :D )

Εγώ χρησιμοποιώ συνήθως τον Αγγελικό χορό τόμος Γ - πολυέλεοι
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Σύντομες εκλογές στο εκλογαριο του ΠαπαΧρόνη, αργΟυς Πολυελαιους στην Πανδεκτη ή στα ταμεια Ανθολογιας.

Ψαλτήριον Τερπόν της Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρα του Αγ. Ορους
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στη σειρά "Αθωνική μουσική ανθοδέσμη" (ή κάπως έτσι), του ιερομ. Ιεροθέου, υπάρχουν τουλάχιστον τρεις τόμοι με πολυελέους και τέσσερις με εκλογές σε διαφόρους αγίους και εορτές.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει και ο συμπληρωματικός τόμος του Όρθρου στη σειρά της ανθολογίας του Φωκαέως από τον Ρηγόπουλο, που περιέχει πολυελέους και κάποιες εκλογές.
 
Top