Περί (μη) δημοσίευσης παλαιού υλικού της Ψαλτικής

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από άλλο άσχετο θέμα

ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ που να γράψω τα κάτωθι και τα έγραψα εδώ.

Από την Ανέμη:

Προς τους δια πατριαρχικής εγκυκλίου οψέποτε κληθησομένους υπό την προεδρίαν, ει δυνατόν, της Α.Θ.Π. του Οικουμενικού Πατριάρχου προς λύσιν του ζητήματος της μουσικής της Ορθοδόξου Ανατολικής Ελληνικής Εκκλησίας. [Εν Κωνσταντινουπόλει]: [χ.ε.], [1881].

http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/7/0/f/metadata-439-0000003.tkl

Download document (Size: 2323703 bytes, 44 pages)

Φαίνεται σημαντικό κείμενο (δεν το έχω διαβάσει ακόμα αναλυτικά) που γράφτηκε γύρω στις αρχές της εργασίας της Πατριαρχικής Επιτροπής και ρίχνει φώς στους προβληματισμούς της εποχής, κάποιοι από αυτούς επίκαιροι και σήμερα.

Το πρώτο εκδοθέν ειρμολόγιον (1825) από τη βιβλιοθήκη Ανέμη.

http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/d/d/6/metadata-145-0000053.tkl

Δίνει πλέον και τη δυνατότητα να κατεβάσει κανείς όλόκληρο το αρχείο (όχι σελίδα σελίδα). Δείτε στο κάτω μέρος εκεί που λέει

Download document (Size: 11757442 bytes, 525 pages)

Το παρόν Τριώδιον του 16ου αιώνος

Τριώδιον / Το παρόν βιβλίον τετύποται ενετίησιν[sic], παρά των κληρονόμων, Χριστοφόρου του τζανέτου[sic]. Αναλώμασι μεν τοις αυτού, επιμελεία δε και επιδιορθώσει Γεωργίου ιερέως του Βλαστού

βρίσκεται εδώ:

http://anemi.lib.uoc.gr//metadata/a/c/7/attached-metadata-07-0000001/115513.pdf

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην ΑΝΕΜΗ που ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ με διάφορους (δήθεν) Μουσικολόγους, (δήθεν) μελετητές χειρογράφων, (δήθεν) Καθηγητές Πανεπιστημίου, και άλλα πολλά,

ΔΙΑΘΕΤΕΙ ψηφιακό υλικό ΔΩΡΕΑΝ στο διαδίκτυο προς ΚΟΙΝΟΝ ΟΦΕΛΟΣ.

ΕΝΩ, διαπρεπείς κατά τα άλλα Μουσικολόγοι διαθέτουν στον Σκληρό δίσκο τους ΑΠΕΙΡΟ ψηφιακό υλικό προς ΙΔΙΟΝ ή το πολύ προς το του ΠΕΡΙΓΥΡΟΥ τους όφελος, το ΠΟΛΥ δε να εκδοθεί κάτι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.

Κύριοι (δήθεν) καθηγητές, ο Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης, ο Ξένος και Αγάθων Κορώνης, ο Ιωάννης ο Κλαδάς, οι Χρυσάφηδες, ο Μπαλάσιος, ο Γερμανός και ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ Η΄ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ Ο Λ Ο Ι δωρεάν.


Για να καταλάβουν μερικοί το ποιόν ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ "είναι στο πρόγραμμα να εκδοθούν" απαντώ ότι η Ανέμη τα εξέδωσε ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, ούτε τα καθαρόγραψε ούτε τίποτα και τα ΕΒΓΑΛΕ ΔΩΡΕΑΝ.

Βγάλτε και εσείς ΔΩΡΕΑΝ τα πρωτότυπα που έχετε και μετά εκδόστε ότι θέλετε.

...σας εμποδίζει κανένας;

Η τεχνολογία πλέον υπάρχει (ψηφιακές μηχανές, υπολογιστές, Ίντερνετ), ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Αυτά :)

Υ.Γ. Λαμπρές εξαιρέσεις ορισμένοι (ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ) καθηγητές που διαθέτουν ΔΩΡΕΑΝ πλούσιο υλικό τους.

ΟΝΟΜΑΤΑ δεν λέω ούτε από την μια ούτε από την άλλη μεριά για ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

Υ.Γ 2 Και ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ότι "αυτό είναι προσωπική δουλειά μου, πρέπει να το εκδόσω" γιατί ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΚΟΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΛΕΙΔΑΜΠΑΡΩΣΕΙ.

Τουλάχιστον οι μεταγραφές του ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΥ έπρεπε να έχουν βγει, ΔΕΝ ΤΙΣ ΓΡΑΨΑΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!

ΑΝΤΕ, μη τις βγάλει κανείς φιλότιμος σε κανένα Mediafire και ψάχνεστε...
 
Last edited by a moderator:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
ΑΝΤΕ, μη τις βγάλει κανείς φιλότιμος σε κανένα Mediafire και ψάχνεστε...
Έπιασες το νόημα: κάτι rapidshare, mediafire καθώς και οι απανταχού πλέον torrent trackers πρέπει να δώσουν ένα μάθημα σε όσους εκμεταλλεύονται προς ίδιον όφελος θησαυρούς της μουσικής μας που ΔΕΝ τους ανήκουν!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τουλάχιστον οι μεταγραφές του ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΥ έπρεπε να έχουν βγει, ΔΕΝ ΤΙΣ ΓΡΑΨΑΤΕ ΕΣΕΙΣ!!!

Απότι γνωρίζω, οι μεταγραφές φυλάσσονται στην Εθνική Βιβλιοθήκη και όχι σε κάποιο πανεπιστήμιο.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Απότι γνωρίζω, οι μεταγραφές φυλάσσονται στην Εθνική Βιβλιοθήκη και όχι σε κάποιο πανεπιστήμιο.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ.

Από ότι όμως γνωρίζω και εγώ:

1ον Η φωτογράφηση (ο μόνος για την ώρα τρόπος να τα πάρεις από εκεί) κοστίζει 2 ευρώ η λήψη! (δηλαδή ένας τόμος 400 σελίδων βγαίνει 400 ευρώ!!! αν βάλεις 2 σελίδες σε κάθε λήψη)

2ον Τα πρωτότυπα βρίσκονται στην Εθνική Βιβλιοθήκη. ΟΙ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ όμως των πρωτοτύπων βρίσκονται... μπορώ να σου πω διεύθυνση, όροφο, και ράφι βιβλιοθήκης αν θέλεις!

3ον Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την βιβλιοθήκη μου είπαν ότι ΚΑΠΟΤΕ αυτά ΘΑ ψηφιοποιηθούν. Και ρωτάω: ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ;;; Το αρχείο του Ψάχου ψηφιοποιείται (βλέπε ΠΕΡΓΑΜΟΣ) αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ για όλους.

ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ αναφέρομαι και κυρίως στην 2η παρατήρηση που φανερώνει την δήθεν προσφορά ορισμένων. Βεβαίως βεβαίως την ΔΙΚΗ ΜΑΣ μελέτη θα την εκδόσουμε, ΔΙΚΗ ΜΑΣ είναι εξάλλου. Τα άλλα ΟΜΩΣ μη τυχόν και τα βρουν ΑΛΛΟΙ και μας ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ή ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ, ΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ να το παίζουμε και έξυπνοι.

Αν λοιπόν νομίζουν ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ότι θα μείνουν στο ράφι τους ΑΠΑΤΩΝΤΑΙ ΟΙΚΤΡΩΣ,

καθώς αγνοούν ΑΛΛΑ ράφια, ΑΛΛΩΝ βιβλιοθηκών που επίσης υπάρχουν.

Το διαδύκτιο προσφέρει ΠΟΛΛΑ σήμερα...

ΔΕΝ αρκεί ένας-δυο φιλότιμοι να καθαρογράφουν τις μεταγραφές και να τις ανεβάζουν στο Αναλόγιον.
ΟΠΟΤΕ, περνάμε στην άλλη λύση: ανέβασμα των πρωτοτύπων ως έχουν και ο καθένας διαλέγει ΤΙ του αρέσει και το καθαρογράφει.

Θα βρεθεί κάποιος φιλότιμος πιστεύω...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Παραθέτω εδώ αλλά και στο οικείο θέμα την λίστα των μεταγραφών του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος των κωδίκων που φυλάσσονται στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος (ΕΒΕ).


Μεταγραφές Χουρμουζίου Γεωργίου Χαρτοφύλακος
Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος<O:p</O:p


1. Κρατηματάριον, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 710)
2. Κρατηματάριον, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 711)
3. Ανθολογία της Παπαδικής, τόμος Α΄ Εσπερινός (ΕΒΕ-ΜΠΤ 703)
4. Ανθολογία της Παπαδικής, τόμος Β΄ Όρθρος (ΕΒΕ-ΜΠΤ 704)
5. Ανθολογία της Παπαδικής, τόμος Γ΄ Λειτουργία (ΕΒΕ-ΜΠΤ 704 κ΄ 705)
6. Μαθηματάριο της Παπαδικής, τόμος Α΄ Θεοτοκία (ο Δ΄ τόμος της Ανθολογίας της Παπαδικής δηλαδή) (ΕΒΕ-ΜΠΤ 706)
7. Μαθηματάριο της Παπαδικής, τόμος Β΄ Μαθήματα του ενιαυτού (ο Ε΄ τόμος της Ανθολογίας της Παπαδικής δηλαδή) (ΕΒΕ-ΜΠΤ 722)
8. Αναστασιματάριον Χρυσάφου του νέου (ΕΒΕ-ΜΠΤ 758)
9. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 747)
10. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 748)
11. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 749)
12. Στιχηράριον Γερμανού νέων Πατρών, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 750)
13. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 761)
14. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 762)
15. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 763)
16. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 764)
17. Στιχηράριο Χρυσάφη του νέου, τόμος Ε΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 765)
18. Άπαντα Πέτρου Μπερεκέτη (ΕΒΕ-ΜΠΤ 712)
19. Αναστασιματάριον του Παλαιού Στιχηραρίου (ΕΒΕ-ΜΠΤ 702)
20. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 707)
21. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 708)
22. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 709)
23. Παλαιό Στιχηράριο, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 715)
24. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 727)
25. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 728)
26. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Γ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 729)
27. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Δ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 730)
28. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Ε΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 731)
29. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος ΣΤ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 732)
30. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Ζ΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 733)
31. Μαθηματάριο του Στιχηραρίου, τόμος Η΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 734)
32. Οικηματάριον, τόμος Α΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 713)
33. Οικηματάριον. Τόμος Β΄ (ΕΒΕ-ΜΠΤ 714)
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
ΑΝΤΕ, μη τις βγάλει κανείς φιλότιμος σε κανένα Mediafire και ψάχνεστε...
Θα βρεθεί κάποιος φιλότιμος πιστεύω...

Θου Κύριε..........
:cool::cool::cool:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
ΕΥΤΥΧΩΣ φιλοτιμήθηκε ο κ.Καρακατσάνης και εξέδωσε ΟΛΟ το κρατηματάριο (710, 711) και σε λίγο καιρό θα έχει εκδόσει και ΟΛΑ τα άπαντα του Μπερεκέτη (+ 2 τόμοι, Γ΄και Δ΄ στους ήδη υπάρχοντες Α΄και Β΄).

ΕΒΑΛΕ ΓΥΑΛΙΑ στους ΔΗΘΕΝ ερευνητές των μεταγραφών του Χουρμουζίου που κοροϊδεύοντας την κοινωνία (στην κυριολεξία) διέδωσαν και μερικά ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ μέλη από τα ΧΙΛΙΑΔΕΣ που υπάρχουν και "βγήκαν από την υποχρέωση".

Δεν πειράζει, η ιστορία (δυστυχώς γι'αυτούς) τους ονόμασε ΑΝΑΞΙΟΥΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΣ όλων των απλοϊκών ανθρώπων προηγούμενων αιώνων που...

...αντέγραφαν με το χέρι τους και διέδιδαν τα μαθήματα ενώ εσείς δήθεν ερευνητές μερικά κουμπιά θα πατήσετε και θα βγουν στο διαδίκτυο. Ευτυχώς που δε ζουν αυτοί να σας δουν γιατί θα σας... (θα 'λεγα τώρα...)

Υ.Γ. Δεν διαφημίζω τον κ.Καρακατσάνη, ούτε που τον ξέρω τον άνθρωπο, ΝΑ'ΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ.

Αυτά :)

Υ.Γ 2 ΔΕΝ θα πω περισσότερα για το θέμα αυτό, θα αποτελούν πλεονασμό από εδώ και στο εξής, όλοι καταλάβατε τι ήθελα να πω. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ευθύμη, καταλάβαμε...
Ας κάνει ο καθένας αυτό που του υπαγορεύει η συνείδηση κ η ψυχή του, με βάση το υλικό που έχει, κ από κει κ πέρα όλοι θα βγάλουμε τα συμπεράσματά μας...
ΥΓ: μην πεις περισσότερα...θυμήσου το ρητό του κ. Κωνσταντινου για το καλό...
 
Last edited:

nicmar1983

Νικόλαος Ονουφρίου
Εγώ που έχω του κου Καρατσάνη τα βιβλία και τα θεωρητικά γίνεται να τα κάνω ένα σκανάρισμα και να σας τα ανεβάσω???:D:D:D
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Εγώ που έχω του κου Καρατσάνη τα βιβλία και τα θεωρητικά γίνεται να τα κάνω ένα σκανάρισμα και να σας τα ανεβάσω???:D:D:D[/QUOTE

Φίλε κάνε ότι μπορείς .-
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Εγώ που έχω του κου Καρατσάνη τα βιβλία και τα θεωρητικά γίνεται να τα κάνω ένα σκανάρισμα και να σας τα ανεβάσω???:D:D:D

Αν τον ρωτήσεις προσωπικά και σε αφήσει, γίνεται.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Συμφωνώ πως τα βιβλία με νέα στοιχειοθεσία καλό είναι να μην ανέβουν, γιατί έτσι κακό κάνουμε και όχι καλό στη διάδοση του μουσικού μας πλούτου, αφού έτσι σαμποτάρουμε τις προσπάθειες έκδοσης του ανέκδοτου υλικού. Με τις φωτογραφικές, όμως, εκδόσεις των θεωρητικών δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
 
Top