Περί δικτυακών μαθημάτων βυζαντινής μουσικής (Α. Νικολουτσόπουλου)

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
αφού (ακόμη) δε μιλά κάποιος…
ποιος να ασχοληθεί, για ποιον λόγο και τι να πει;
μέχρι στιγμής έχει μόνο 266 εμφανίσεις το θέμα (απ'τις 23/12). Ας βάζει ο κ.Νικολουτσόπουλος ό,τι μάθημα θέλει. Εσείς κι εγώ είδαμε μια φορά το θέμα (είμαστε στους 266 δηλαδή), ακούσαμε να δούμε τι παίζει (εσείς ίσως όχι, γιατί μπορεί να τον ξέρατε και από παλιότερα, αλλά εγώ ναι) και αυτό ήταν όλο. Γνώμη μου είναι πως το ίδιο θα πράξει και το 99% των υπολοίπων. Δεν έχει νόημα να κρίνουμε κάτι τέτοιο. Ούτως ή άλλως, τέτοιου είδους διαδικτυακά μαθήματα δεν έχουν επιτυχία. Όπως δεν μαθαίνεις να μιλάς μια ξένη γλώσσα μόνο ακούγοντας ταινίες, έτσι δεν μαθαίνεις να ψάλλεις ακούγοντας μόνο τα μαθήματα, χωρίς να σου εξηγήσει κάποιος τα πάντα γύρω απ'αυτό. Ο ίδιος παιδεύεται ηχογραφώντας, φτιάχνοντας βίντεο και ανεβάζοντάς τα και στον σωλήνα. Αν δεν έχει ανταπόκριση, θα σταματήσει, γιατί θα είναι χάσιμο χρόνου, ενώ θα μπορούσε πχ να ασχοληθεί με το να γίνει ο ίδιος καλύτερος.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Σωστή ή λάθος, δεν ξέρω...
Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Ευχαριστώ! :)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Σκοπός αυτών των μαθημάτων είναι η δωρεάν εκμάθηση όλων αυτών που επιθυμούν να συνεχίσουν την πατρώα μουσική μας παράδοση.
Όπως και στο να βοηθήσουμε όλους εσάς οι οποίοι είστε μακριά από κάποιο κεντρικό σημείο και δεν έχετε την δυνατότητα να μαθητεύσετε κοντά σε δάσκαλο η σε κάποιο ωδείο λόγο απόστασης μακρινής από την Αθήνα η λόγο οικονομικής στενότητας.

Η γνώμη του καθενός είναι μια προσωπική άποψη γιατί ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα διαφορετικά δεκτή από έμενα !!!! γιατί απλά το θέμα δεν είναι το σχόλιο…………….
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Στο διαδίκτυο μπαίνει πολύ κόσμος και ενδιαφέρονται πολλοί γι αυτά τα μαθήματα θέληση να υπάρχει!!! δεν τα ανεβάζουμε για αυτούς που τα ξέρουν!!!! Για αυτούς που δεν ξέρουν τίποτα…………… τουλάχιστον θα μάθουν κάποια θεωρία και θα καταλάβουν αυτά που ψάλλουν εμπειρικά
Δεν με ενδιαφέρουν τα κλικ στις σελίδες ως προς ενημέρωση το έβαλα !!!! τα μαθήματα αυτά τα κάνουμε από το 2000.
Και ούτε με ενδιαφέρουν τα κακά σχόλια!!! ΙΣΑ ΙΣΑ θα πρέπει να βοηθούμε και όχι να βγάζουμε το μάτι του άλλου!!!
Πάμε πολύ καλά σαν ομάδα δουλεύουμε και το Skype ζωντανά και έχουμε αρκετούς μαθητές από παντού!!!! Τα μαθήματα τα παραδίδουν και άλλοι σεβαστοί συνάδελφοι!!!!!!!

Σας ευχαριστώ καλές γιορτές καλή χρόνια σε όλους!!!! :)
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Γνώμη μου είναι πως το επίπεδο της μουσικής που διδάσκετε δεν είναι το επιθυμητό και δεν είναι το αρμόζον ειδικά για τους αρχαρίους.
Επίσης, από προσωπική εμπειρία, πιστεύω πως ούτε θεωρία μαθαίνει κανείς μόνος του ούτε μπορεί να καταλάβει τι ψάλλει, αν ακούει μόνο μαθήματα όπως αυτά που ανεβάσατε, χωρίς να του εξηγεί κάποιος. Το skype είναι άλλη ιστόρία απ'την διδασκαλία μέσω σωλήνα και έχει επιτυχία.
Μακάρι να είστε πάντα υγιείς και να έχετε δουλειά, εσείς και οι συνάδελφοί σας!!
Καλή χρονιά!
Ευχαριστώ! :)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
δεν τα ανεβάζουμε για αυτούς που τα ξέρουν!!!! Για αυτούς που δεν ξέρουν τίποτα…………… τουλάχιστον θα μάθουν κάποια θεωρία και θα καταλάβουν αυτά που ψάλλουν εμπειρικά
Συμφωνώ και εγώ συνάδελφε ότι θα πρέπει να υπάρχει στο διαδίκτυο μια φόρμουλα να μαθαίνει κανείς τόσο ΔΩΡΕΑΝ όσο και ΣΩΣΤΑ βυζαντινή μουσική. Ήθελα κι εγώ να κάνω κάτι πάνω σ' αυτό, βασικά στο θεωρητικό τομέα. Ίσως στο μέλλον, όταν θα είμαι έτοιμος. Συγχαρητήρια λοιπόν για την προσπάθειά σου και το ζήλο σου!
Και ούτε με ενδιαφέρουν τα κακά σχόλια!!! ΙΣΑ ΙΣΑ θα πρέπει να βοηθούμε και όχι να βγάζουμε το μάτι του άλλου!!!
Πάμε πολύ καλά σαν ομάδα δουλεύουμε και το Skype ζωντανά και έχουμε αρκετούς μαθητές από παντού!!!! Τα μαθήματα τα παραδίδουν και άλλοι σεβαστοί συνάδελφοι!!!!!!!
Κοίτα, για να σου δώσω να καταλάβεις την ομολογουμένως άκομψη παρατήρηση που σου έγινε, πάρτο αλλιώς: πες ότι ήθελες εσύ να μάθεις ένα παραδοσιακό όργανο και έμπαινες στην ιστοσελίδα κάποιου και έλεγε "καθηγητής μουσικής" κλπ. Και το ακουστικό αποτέλεσμα που έβγαινε ήταν κάτι αντίστοιχο με αυτό που παρουσιάζεις εσύ, δηλ. με πολλές εκτελεστικές και διαστηματικές ατέλειες (δε νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσουμε περαιτέρω). Πες μου ειλικρινά: θεωρείς ότι ένα τέτοιο αποτέλεσμα δίνει στον κόσμο την εικόνα της μουσικής μας που θα θέλαμε; Είναι κρίμα να κάνεις τέτοια ωραία προσπάθεια και η εικόνα που βγαίνει να μην είναι αντάξια αυτής, λόγω της κακής εκτέλεσης. Νομίζω ότι αν ανέθετες στους άλλους "σεβαστούς συναδέλφους", όπως γράφεις, την εκτέλεση των μαθημάτων και αναλάμβανες εσύ το τεχνικό μέρος (το οποίο χειρίζεσαι πολύ καλά!), τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Εν τέλει, καλό είναι στις περιπτώσεις αυτές ο καθένας να αναλαμβάνει το κομμάτι που γνωρίζει καλά. Ο καλλίφωνος ψάλτης, τα ψαλτικά. Ο έμπειρος στους υπολογιστές και το διαδίκτυο, τα τεχνικά. Έτσι βγαίνει σωστό αποτέλεσμα. Δεν μπορεί να είμαστε τέλειοι σε όλα. Μια συμβουλή με πολύ αγάπη σε ένα συνάδελφο που πονάει τη μουσική μας και το δείχνει συνεχώς και ποικιλοτρόπως!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Συμφωνώ και εγώ συνάδελφε ότι θα πρέπει να υπάρχει στο διαδίκτυο μια φόρμουλα να μαθαίνει κανείς τόσο ΔΩΡΕΑΝ όσο και ΣΩΣΤΑ βυζαντινή μουσική. Ήθελα κι εγώ να κάνω κάτι πάνω σ' αυτό, βασικά στο θεωρητικό τομέα. Ίσως στο μέλλον, όταν θα είμαι έτοιμος. Συγχαρητήρια λοιπόν για την προσπάθειά σου και το ζήλο σου!
Κοίτα, για να σου δώσω να καταλάβεις την ομολογουμένως άκομψη παρατήρηση που σου έγινε, πάρτο αλλιώς: πες ότι ήθελες εσύ να μάθεις ένα παραδοσιακό όργανο και έμπαινες στην ιστοσελίδα κάποιου και έλεγε "καθηγητής μουσικής" κλπ. Και το ακουστικό αποτέλεσμα που έβγαινε ήταν κάτι αντίστοιχο με αυτό που παρουσιάζεις εσύ, δηλ. με πολλές εκτελεστικές και διαστηματικές ατέλειες (δε νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσουμε περαιτέρω). Πες μου ειλικρινά: θεωρείς ότι ένα τέτοιο αποτέλεσμα δίνει στον κόσμο την εικόνα της μουσικής μας που θα θέλαμε; Είναι κρίμα να κάνεις τέτοια ωραία προσπάθεια και η εικόνα που βγαίνει να μην είναι αντάξια αυτής, λόγω της κακής εκτέλεσης. Νομίζω ότι αν ανέθετες στους άλλους "σεβαστούς συναδέλφους", όπως γράφεις, την εκτέλεση των μαθημάτων και αναλάμβανες εσύ το τεχνικό μέρος (το οποίο χειρίζεσαι πολύ καλά!), τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Εν τέλει, καλό είναι στις περιπτώσεις αυτές ο καθένας να αναλαμβάνει το κομμάτι που γνωρίζει καλά. Ο καλλίφωνος ψάλτης, τα ψαλτικά. Ο έμπειρος στους υπολογιστές και το διαδίκτυο, τα τεχνικά. Έτσι βγαίνει σωστό αποτέλεσμα. Δεν μπορεί να είμαστε τέλειοι σε όλα. Μια συμβουλή με πολύ αγάπη σε ένα συνάδελφο που πονάει τη μουσική μας και το δείχνει συνεχώς και ποικιλοτρόπως!

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια !!!! και για τις σύμβουλες σας τις οποίες τις παίρνω σοβαρά και τις έχω στο μυαλό μου……….
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που γράφετε όπως είπατε κάνεις δεν είναι τέλειος και εγώ προσπαθώ για το καλύτερο!!!!
Εδώ ανέβασα ένα παράδειγμα βεβαίως δουλεύουν και άλλοι μαζί μου ο κάθε ένας σε ένα συγκεκριμένο τομέα που είναι ποιο καλός δεν αντιλέγω!!!
Αυτή την στιγμή έχουμε τα τεχνικά μέσα και είμαστε έτοιμοι για το καλύτερο!!!! Και επίσης δεν κάνω εγώ όλα τα μαθήματα
Εγώ είμαι στο τεχνικό μέρος όπως είπατε και εάν χρειαστεί κάνω και τις ασκήσεις στην αρχή και άλλα πράγματα στο σύντομο!!!
Πραγματικά έχουμε βοηθήσει πολύ κόσμο ο οποίος έχει σαν μέσω μόνο το ιντερνέτ!!!! Και πολλούς τους πήγαμε σε ωδεία η σχόλες γραφτήκαν και έχουν πάρει και πτυχία!!!! Φυσικά όσοι έχουν ζήλο και θέληση διότι μερικοί τα παρατούν……………….
Σας εύχομαι καλή πρωτοχρονιά σε εσάς και στην οικογένεια σας και σε όλους εδώ του φίλους
Δεν νομίζω ότι διαστρεβλώνω τελείως την μουσική μας όλοι έχουμε ατέλειες που σιγά σιγά διορθώνονται και στη πορεία βλέπουμε και εμείς τα λάθη μας η το τρόπο διδασκαλίας και τα διορθώνουμε………………………
Και υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα διδασκαλίας αυτά που ανέβασα ήταν απλώς μια ενημέρωση για αυτούς που ενδιαφέρονται και μας έχουν δήξει το ενδιαφέρον τους και είναι αρκετοί!!!!!
Τώρα για τα άκομψα σχόλια τι να πω αφού έτσι έχουν μάθει να απαντούν!!!!!:)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
[Σημ. συντονιστή (ΔΚ)] Χωρίστηκε από το θέμα Δικτυακά μαθήματα βυζαντινής μουσικής (Α. Νικολουτσόπουλος) ώστε να μείνουν μόνο οι ανακοινώσεις εκεί.

ΤΥΦΛΟΣ ΔΕ ΤΥΦΛΟΝ ΕΑΝ ΟΔΗΓΗ, ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ ΕΙΣ ΒΟΘΥΝΟΝ ΠΕΣΟΥΝΤΑΙ….

αφού (ακόμη) δε μιλά κάποιος…

Καλή χρονιά,

Δ.

Βλέπουμε αρκετά αγαπητέ!!!! και δεν νομίζω ότι θα πέσω σε βαθύτερο λάκκο όπως εσείς γράφετε……….. καλή χρονιά να έχετε!!!!:)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κοίτα, για να σου δώσω να καταλάβεις την ομολογουμένως άκομψη παρατήρηση που σου έγινε...
άκομψη; από πού κι ως πού;
πού να ξέρατε και τι σκεφτόμουνα με το μυαλό μου, αλλά θα ήταν λάθος να γράψω...(δε νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσουμε περαιτέρω)
πάλι καλά να λέτε που τα παθήματα μου γίνονται μαθήματα...
η αρετή της αυτοσυγκράτησης είναι θεόσταλτη τελικά...
τέλος πάντων, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...
Ευχαριστώ! :)
Καλή χρονιά! :)
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εγώ είμαι στο τεχνικό μέρος όπως είπατε και εάν χρειαστεί κάνω και τις ασκήσεις στην αρχή και άλλα πράγματα στο σύντομο!!!
Αν είναι έτσι και οι ασκήσεις που αναρτήθηκαν αποτελούν απλώς ενημέρωση ή εξαίρεση και λύση ανάγκης και όχι τον κανόνα, ΟΚ. Καλό θα είναι όμως να αναρτάται και ο κανόνας, δηλ. ασκήσεις από καλές φωνές και εκτελεσμένες χωρίς ψεγάδια.
Πραγματικά έχουμε βοηθήσει πολύ κόσμο ο οποίος έχει σαν μέσω μόνο το ιντερνέτ!!!! Και πολλούς τους πήγαμε σε ωδεία η σχόλες γραφτήκαν και έχουν πάρει και πτυχία!!!!
Μπράβο, πολύ σημαντικό αυτό! Κι εγώ πιστεύω ότι η διδασκαλία της μουσικής μας θα πρέπει να είναι ελεύθερα προσβάσιμη, τόσο στον τομέα της θεωρίας όσο και στην πράξη και να μπορεί ο καθένας να μαθαίνει ελεύθερα τα βασικά από το διαδίκτυο, χωρίς οικονομικό κόστος. Η προσπάθειά σου αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και εύχομαι καλή συνέχεια!
Δεν νομίζω ότι διαστρεβλώνω τελείως την μουσική μας όλοι έχουμε ατέλειες που σιγά σιγά διορθώνονται και στη πορεία βλέπουμε και εμείς τα λάθη μας η το τρόπο διδασκαλίας και τα διορθώνουμε………………………
Δεν μίλησα για διαστρέβλωση, όπως συμβαίνει στην περίπτωση της γνωστής σχολής (αλλά και σε άλλες περιπτώσεις συναδέλφων που "σολάρουν"...) αλλά για κακή εκτέλεση και αποτέλεσμα κατώτερο αυτού που θα μπορούσε να δώσει ένας έμπειρος ψάλτης με καλή φωνή. Φυσικά είναι προτιμότερη η εκτέλεση αυτή από εκτελέσεις καραϊκές ή αμανετζίδικες. Το σωστό όμως θα ήταν να παρουσιαστούν αυτά με τρόπο πιο εύηχο και ακριβή. Για μένα έτσι πρέπει να είναι ό,τι βγάζουμε προς τα έξω. Δεν μπορεί να είναι τεχνικά άψογο, με βίντεο, βάθος στη φωνή κλπ. και η ψαλτική απόδοση να είναι κατώτερη των περιστάσεων. Μπράβο σου όμως που το αναγνωρίζεις, έτσι βελτιωνόμαστε. Γιατί υπάρχουν άλλοι χειρότεροι, που όχι μόνο δεν το αναγνωρίζουν, αλλά και αναγορεύουν εαυτούς ως τηρητές της παράδοσης!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
άκομψη; από πού κι ως πού;
πού να ξέρατε και τι σκεφτόμουνα με το μυαλό μου, αλλά θα ήταν λάθος να γράψω...(δε νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσουμε περαιτέρω)
πάλι καλά να λέτε που τα παθήματα μου γίνονται μαθήματα...
η αρετή της αυτοσυγκράτησης είναι θεόσταλτη τελικά...
τέλος πάντων, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...
Ευχαριστώ! :)
Καλή χρονιά! :)
Ρε φίλε μου, στην ουσία συμφωνώ μαζί σου ότι το αποτέλεσμα "δε λέει". Όπως όμως είναι θεόσταλτη η αρετή της αυτοσυγκράτησης, έτσι είναι θεόσταλτη και η αρετή της διάκρισης. Ο συνάδελφος στον οποίο απευθύνθηκε ο φίλος Δημήτρης Σκρέκας δεν είναι χθεσινός στο Ψαλτολόγιο ούτε τυχαίος. Έχει αναρτήσει τόσα πολλά πράγματα εδώ μέσα και τόσα χρήσιμα, που θα έπρεπε να τον σεβόμαστε όλοι. Κι εγώ έχω διαφωνήσει μαζί του επανειλημμένως. Όταν όμως θα θελήσω να του "την πω", θα σεβαστώ την προσφορά του και θα είμαι πιο διακριτικός. Γιατί το να λες με τη μία σε κάποιον που έχει προσφέρει στο Ψαλτολόγιο "τυφλός τυφλόν οδηγεί", είναι αντικειμενικά άκομψο (τουλάχιστον). Σε άλλες περιπτώσεις κι εγώ δε χαμπαριάζω και τα λέω χύμα και τσουβαλάτα, αφού το ξέρεις...
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αν είναι έτσι και οι ασκήσεις που αναρτήθηκαν αποτελούν απλώς ενημέρωση ή εξαίρεση και λύση ανάγκης και όχι τον κανόνα, ΟΚ. Καλό θα είναι όμως να αναρτάται και ο κανόνας, δηλ. ασκήσεις από καλές φωνές και εκτελεσμένες χωρίς ψεγάδια.
Μπράβο, πολύ σημαντικό αυτό! Κι εγώ πιστεύω ότι η διδασκαλία της μουσικής μας θα πρέπει να είναι ελεύθερα προσβάσιμη, τόσο στον τομέα της θεωρίας όσο και στην πράξη και να μπορεί ο καθένας να μαθαίνει ελεύθερα τα βασικά από το διαδίκτυο, χωρίς οικονομικό κόστος. Η προσπάθειά σου αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και εύχομαι καλή συνέχεια!
Δεν μίλησα για διαστρέβλωση, όπως συμβαίνει στην περίπτωση της γνωστής σχολής (αλλά και σε άλλες περιπτώσεις συναδέλφων που "σολάρουν"...) αλλά για κακή εκτέλεση και αποτέλεσμα κατώτερο αυτού που θα μπορούσε να δώσει ένας έμπειρος ψάλτης με καλή φωνή. Φυσικά είναι προτιμότερη η εκτέλεση αυτή από εκτελέσεις καραϊκές ή αμανετζίδικες. Το σωστό όμως θα ήταν να παρουσιαστούν αυτά με τρόπο πιο εύηχο και ακριβή. Για μένα έτσι πρέπει να είναι ό,τι βγάζουμε προς τα έξω. Δεν μπορεί να είναι τεχνικά άψογο, με βίντεο, βάθος στη φωνή κλπ. και η ψαλτική απόδοση να είναι κατώτερη των περιστάσεων. Μπράβο σου όμως που το αναγνωρίζεις, έτσι βελτιωνόμαστε. Γιατί υπάρχουν άλλοι χειρότεροι, που όχι μόνο δεν το αναγνωρίζουν, αλλά και αναγορεύουν εαυτούς ως τηρητές της παράδοσης!



Πιστεύω κύριε Νίκο ότι θα το παλέψω και με τους άλλους συναδέλφους να βγαίνει κάτι σωστό και να μην έχει ψεγάδια!!!!! Και να βοηθήσουμε όπου μπορούμε κάποιους ανθρώπους.
Οι συμβουλές σας για μένα είναι πολύ χρήσιμες και ωφέλιμες……………..
Και σας ευχαριστώ για τον τρόπο με τον οποίο τα διατυπώνετε!!!!
 

LEF

Νέο μέλος
Αγαπητέ "ψάλτη" Νικολουτσόπουλε,
αν και δείχνεις ευγενική ψυχή, εδώ δεν κάνουμε ηθική κριτική στον καθένα, ούτε ασχολούμαστε με το πόσο καλό παιδί ειναι ο καθένας. Δεν λέω βέβαια ότι αυτό δεν είναι ένα σημαντικό συμπλήρωμα. Όμως εδώ ασχολούμαστε με την ψαλτική, τόσο με την εκτέλεση όσο και με την θεωρία. Αυτό που κάνεις εσύ με βάση τα βίντεό σου είναι μια παταγώδης αποτυχία. Όχι για δάσκαλος δεν κάνεις, αλλά και ως μαθητής έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Δεν σου χει πει κανείς ότι φαλτσάρεις; Ένας καλός χριστιανός δεν βρέθηκε; Λες ψάλλω όπου υπάρχει ανάγκη κλπ. Προφανώς ψάλλεις εκεί που υπάρχει ανάγκη και μάλιστα μεγάλη ανάγκη. Δεν είσαι αγόρι μου για να διδάξεις και το καλό που θα κάνεις είναι να αποσύρεις τα βίντο από το youtube διοτι όλο και κάποιοι ράδιο-αρβύλα και άλλα καλόπαιδα θα βρούν ευκαιρία να διασύρουν συλλήβδην την βυζαντινή μουσική. Αντε αγόρι μου να χαρείς. Κάνε την προσπάθειά σου να μάθεις και να ασχολείσαι, ευάρεστον γαρ, αλλά μην μας παριστάνεις τον σαλό με την κακομοίρα την βυζαντινή μουσική μας.
Μετ'ευχών για το νέο έτος
Ο εν ιεροψάλταις ελαχιστότατος
Λ.Α.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητέ "ψάλτη" Νικολουτσόπουλε,
αν και δείχνεις ευγενική ψυχή, εδώ δεν κάνουμε ηθική κριτική στον καθένα, ούτε ασχολούμαστε με το πόσο καλό παιδί ειναι ο καθένας. Δεν λέω βέβαια ότι αυτό δεν είναι ένα σημαντικό συμπλήρωμα. Όμως εδώ ασχολούμαστε με την ψαλτική, τόσο με την εκτέλεση όσο και με την θεωρία. Αυτό που κάνεις εσύ με βάση τα βίντεό σου είναι μια παταγώδης αποτυχία. Όχι για δάσκαλος δεν κάνεις, αλλά και ως μαθητής έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Δεν σου χει πει κανείς ότι φαλτσάρεις; Ένας καλός χριστιανός δεν βρέθηκε; Λες ψάλλω όπου υπάρχει ανάγκη κλπ. Προφανώς ψάλλεις εκεί που υπάρχει ανάγκη και μάλιστα μεγάλη ανάγκη. Δεν είσαι αγόρι μου για να διδάξεις και το καλό που θα κάνεις είναι να αποσύρεις τα βίντο από το youtube διοτι όλο και κάποιοι ράδιο-αρβύλα και άλλα καλόπαιδα θα βρούν ευκαιρία να διασύρουν συλλήβδην την βυζαντινή μουσική. Αντε αγόρι μου να χαρείς. Κάνε την προσπάθειά σου να μάθεις και να ασχολείσαι, ευάρεστον γαρ, αλλά μην μας παριστάνεις τον σαλό με την κακομοίρα την βυζαντινή μουσική μας.
Μετ'ευχών για το νέο έτος
Ο εν ιεροψάλταις ελαχιστότατος
Λ.Α.


Είναι και αυτό μια ενδιαφέρουσα άποψη άγνωστε!!!
Ο καλός χριστιανός βρέθηκε!!!!!..........
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πιστεύω κύριε Νίκο ότι θα το παλέψω και με τους άλλους συναδέλφους να βγαίνει κάτι σωστό και να μην έχει ψεγάδια!!!!! Και να βοηθήσουμε όπου μπορούμε κάποιους ανθρώπους.
Οι συμβουλές σας για μένα είναι πολύ χρήσιμες και ωφέλιμες……………..
Και σας ευχαριστώ για τον τρόπο με τον οποίο τα διατυπώνετε!!!!
Αφού μου... δίνεις το θάρρος, θα αναφερθώ και πιο συγκεκριμένα:

Στο βίντεο με την παραλλαγή στον λέγετο (κύριε εκέκραξα και κατευθυνθήτω) πρόσεξε καταρχήν το ΒΟΥ. Θέλει πιο κάτω. Όχι κατ' ανάγκη πολύ πιο κάτω , δεν είναι ουδέτερος τόνος (9/12), όπως κάποιοι τον παρουσιάζουν, αλλά ελάσσων τόνος (10/12), όπως τον ονομάζει τόσο ο Χρύσανθος όσο και η Επιτροπή, αλλά και ο Καράς. Άλλωστε και από τους μεγάλους ψάλτες άλλοι το χαμηλώνουν πολύ (π.χ. Ιάκωβος), άλλοι λιγότερο (π.χ. Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος), άλλοι ακόμα λιγότερο (π.χ. Δανιήλ και Δαμασκηνός από τους Δανιηλαίους). Όχι όμως τόσο κολλητά με το ΓΑ. Επίσης, καμιά φορά σου ξεφεύγουν κάποιες τονικότητες (π.χ. "εν τω κεκραγέναι με ΠΡΟΣ σε", ο ΓΑ είναι φυσικός και όχι με δίεση).

Στο βίντεο με την παραλλαγή στον πλ. Α΄:
-Στο απήχημα α-νε-α-νες (κατ' εμέ περιττό, τέλος πάντων), το αρχικό "α" ακούγεται ισχνά, δεν είναι καθαρό ΝΗ.
-Στο δεύτερο "Κύριε εκέκραξα" (από το άνω ΝΗ) γίνεται λίγο χαμός... Καταρχήν το ΖΩ πήγες στην αρχή να το κάνεις φυσικό, μετά με ύφεση, βγήκε κάτι ενδιάμεσο... (π.χ. στο "ειΣΑκουσόν μου" είναι πιο καθαρός ο ΖΩ ύφεση). Μετά, τα διαστήματα του "εκέκραξα" παλαντζάρουν λίγο, γιατί δεν έχει πιαστεί σωστά τονικά ο άνω ΠΑ. Νομίζω ότι αν έπιανες καλά το φθόγγο αυτόν, η φράση θα έβγαινε σωστότερα.
-Το δεύτερο "εισάκουσόν μου" δεν είναι κατανεμημένο σωστά χρονικά. Το "σα", παρότι σωστό τονικά, το κρατάς πιο πολύ απ' ότι πρέπει και τα άλλα τα γοργά τα κάνεις ελαφρώς παρεστιγμένα, με αποτέλεσμα να μην είναι ομαλό το άκουσμα. Το "σον" επίσης, αν και απλός χρόνος, κρατιέται πιο πολύ απ' ότι πρέπει, ενώ το δίγοργο στο "μου" ακούγεται κι αυτό παρεστιγμένο και μη ομαλό.
- Στο τελικό "εισάκουσόν μου" στην τελευταία γραμμή, το "σα" δεν είναι καθόλου σωστό τονικά και δυστυχώς το τονίζεις και ακούγεται χαρακτηριστικά το λάθος.

Και μερικές γενικές παρατηρήσεις:
α) Να προσέξεις καταρχήν να πιάνεις πρώτα σωστά τους φθόγγους και αφού γίνει αυτό, μετά να προσπαθήσεις για τα γυρίσματα, που καλώς είναι ακόμα συγκρατημένα, αλλά ακόμα κι έτσι, μερικές φορές η εκτέλεσή τους αποβαίνει εις βάρος της σωστής τονικότητας.
β) Πρόσεξε επίσης το θέμα του χρόνου: πολλοί φθόγγοι κρατούνται παραπάνω απ' ότι πρέπει, κάποια γοργά παρεστιγμένα, ενώ δεν πρέπει, με αποτέλεσμα να μην είναι ισορροπημένο το άκουσμα στις φράσεις αυτές.
γ) Πρόσεξε την ακρίβεια όταν πιάνεις έναν υψηλό φθόγγο. Κάποιες φορές ένα λάθος αποβαίνει εις βάρος ολόκληρης της φράσης, γιατί παρασύρονται και τα υπόλοιπα διαστήματα.
δ) Τέλος, η άρθρωσή σου, αν και καθαρή, θα ήταν πολύ καλύτερα αν την έκανες πιο ισορροπημένη. Όλα δηλ. τα φωνήεντα να γίνουν κάπως πιο στρογγυλά και ομογενοποιημένα (όχι όμως με προσπάθεια μίμησης της φωνής κάποιου άλλου, όπως ακούμε επανειλημμένως, αλλά με τη δική σου φωνή!). Αφού το καταφέρεις αυτό, αν ακούσεις πιο προσεκτικά κάποιους ψάλτες και προσπαθήσεις να "γλυκάνεις" κάπως τη μεταφορά από φωνήεν σε φωνήεν (και πάλι με τη δική σου φωνή, προσωπικά προτιμώ σαν ακούσματα το Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο και το Δανιήλ Δανιηλίδη στο θέμα αυτό, υπάρχουν πολλοί βέβαια), θα ήταν ευχής έργον!

Πάντως το θετικό είναι ότι ο ρυθμός είναι πολύ σωστός για μαθήματα και οι φθόγγοι ξεχωρίζουν ο ένας από τον άλλον και ο μαθητής παρακολουθεί το μάθημα πραγματικά πολύ άνετα! Αν διορθώσεις και κάποιες φωνητικές και χρονικές ατέλειες, θα βγει σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια!
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Κύριε Νίκο με επαινέσατε και εσείς μια φορά και κοιτάξτε τι έγινε:D:D:D

Αρχικό μήνυμα απο LEF
Αγαπητέ "ψάλτη" Νικολουτσόπουλε,
αν και δείχνεις ευγενική ψυχή, εδώ δεν κάνουμε ηθική κριτική στον καθένα, ούτε ασχολούμαστε με το πόσο καλό παιδί ειναι ο καθένας. Δεν λέω βέβαια ότι αυτό δεν είναι ένα σημαντικό συμπλήρωμα. Όμως εδώ ασχολούμαστε με την ψαλτική, τόσο με την εκτέλεση όσο και με την θεωρία. Αυτό που κάνεις εσύ με βάση τα βίντεό σου είναι μια παταγώδης αποτυχία. Όχι για δάσκαλος δεν κάνεις, αλλά και ως μαθητής έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου. Δεν σου χει πει κανείς ότι φαλτσάρεις; Ένας καλός χριστιανός δεν βρέθηκε; Λες ψάλλω όπου υπάρχει ανάγκη κλπ. Προφανώς ψάλλεις εκεί που υπάρχει ανάγκη και μάλιστα μεγάλη ανάγκη. Δεν είσαι αγόρι μου για να διδάξεις και το καλό που θα κάνεις είναι να αποσύρεις τα βίντο από το youtube διοτι όλο και κάποιοι ράδιο-αρβύλα και άλλα καλόπαιδα θα βρούν ευκαιρία να διασύρουν συλλήβδην την βυζαντινή μουσική. Αντε αγόρι μου να χαρείς. Κάνε την προσπάθειά σου να μάθεις και να ασχολείσαι, ευάρεστον γαρ, αλλά μην μας παριστάνεις τον σαλό με την κακομοίρα την βυζαντινή μουσική μας.
Μετ'ευχών για το νέο έτος
Ο εν ιεροψάλταις ελαχιστότατος
Λ.Α.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ρε φίλε μου, στην ουσία συμφωνώ μαζί σου ότι το αποτέλεσμα "δε λέει". Όπως όμως είναι θεόσταλτη η αρετή της αυτοσυγκράτησης, έτσι είναι θεόσταλτη και η αρετή της διάκρισης. Ο συνάδελφος στον οποίο απευθύνθηκε ο φίλος Δημήτρης Σκρέκας δεν είναι χθεσινός στο Ψαλτολόγιο ούτε τυχαίος. Έχει αναρτήσει τόσα πολλά πράγματα εδώ μέσα και τόσα χρήσιμα, που θα έπρεπε να τον σεβόμαστε όλοι. Κι εγώ έχω διαφωνήσει μαζί του επανειλημμένως. Όταν όμως θα θελήσω να του "την πω", θα σεβαστώ την προσφορά του και θα είμαι πιο διακριτικός. Γιατί το να λες με τη μία σε κάποιον που έχει προσφέρει στο Ψαλτολόγιο "τυφλός τυφλόν οδηγεί", είναι αντικειμενικά άκομψο (τουλάχιστον). Σε άλλες περιπτώσεις κι εγώ δε χαμπαριάζω και τα λέω χύμα και τσουβαλάτα, αφού το ξέρεις...
Οκ.
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση! :)
 

kartokostis

Νέο μέλος
:mad:Επιτελους και κατι καλο σ'αυτον το τοπο !
Ψαλτες δεν ειναι μονο στις Μητροπολεις αλλα και οπου υπαρχη καμπανα και δεν ειναι δυνατον να γνωριζουν ολοι Β.Μ.πολλοι απο αυτους ειναι της πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης και αν !!
Αλλα εχουν και αυτοι το δικεωμα να μαθουν/διορθοθουν ,αν ετσι θελεται,και να μαθουν καλιτερα.
Δεν εχουν ομος το χρονο η το χρημα για να το κανουν.Σε καμια περπτωση ομος δεν περισευουν μιας και ειναι πολυ λιγοι και πολλες φορες χωρις ωφελος,αν οχι ολες.Δεν θελουν πτυχια και βουλες μονο να μαθουν .Μπραβο σας και Καλη Χρονια !!
Ως μελος του Φορουμ Ευχομε σε ολους Καλλη Χρονια !
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Να παραμείνουμε παρακαλώ στα σχόλια και στην κριτική επί του θέματος (όπως έγραψε και ο Διαχειριστής) και να απομακρυνθούμε από εντάσεις και χαρακτηρισμούς σε προσωπικό επίπεδο. Να έχουμε μια ευλογημένη χρονιά και καρποφόρο για το Ψαλτολόγιο, το οποίο στην έδρα του (Σύδνεϋ Αυστραλίας) έχει ήδη εισέλθει στο νέο χρόνο από τις 15:00 ώρα Ελλάδος (και τώρα είναι 7:00 της 1ης Ιανουαρίου).
 
Top