Περί διαφοράς νοοτροπίας ψαλτών παλαιά και σήμερα

Κύριε Διαχειριστά θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα . Τι είναι αυτό που όταν είμασταν μικροί μιλούσαμε με μεγάλο ζήλο για τους τότε ψαλτάδες που ακούγαμε και τώρα ο ένας απαξιώνει τον άλλον ;Δηλαδή όταν κάποιος συμαθητής είχε Π.Χ . Χρύσανθο , Πρίγγο , Κυριαζή , Ταλιαδώρο κ.α. κάναμε σαν τρελοί να τους ακούσουμε και να τους κάνουμε αντίγραφα ( κασέτες ) και τώρα στις διάφορες συζητήσεις μας όταν βρισκόμαστε μουσικοί ο ένας απαξιώνει τον άλλον , θα ήθελα να τεθεί πρός συζήτηση εάν γίνεται για να δω απόψεις διάφορες . Δεν θα ήθελα να εναποθέσω τις δικές μου απόψεις νομίζω θα ήταν πιοό χρήσιμο να ακούσω πρώτα και μετά να δώσω και εγώ την δική μου εξήγηση . Ευχαριστώ έκ των προτέρων .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητε Γιαννη
Απαντω στο μηνυμα σου με τα παρακατω :
1ον : Ισως γιατι εν τω μεταξυ (νομιζουμε οτι) γιναμε ''βασιλικωτεροι του βασιλεως'' δηλαδη πιο δασκαλοι απο του δασκαλους , ποιο ψαλτες απο τους ψαλταραδες που αναφερεις .
2ον : Ισως γιατι αποκτησαμε πτυχιοδιπλωματα (θαλεγα να τα βρασω αλλα ..)
που αυτοι οι ''φουκαραδες'' δεν ειχαν .
3ον : Ισως γιατι νεωτερες διδασκαλιες (καλες ή κακες) μας εμαθαν πραγματα που αυτοι δεν ηξεραν .
4ον : Ισως γιατι εμεις και ειδικα οι νεωτεροι (οχι βεβαια ολοι) , αρκουμεθα στην εν τη αιθουση διδασκαλια , ενω αυτοι ηταν κοροϊδα και ετρεχαν ορθρου βαθεως στα αναλογια για να ακουσουν τους τοτε δασκαλους . Να ακουσουν , να ακουσουν .
5ον : Ισως γιατι εμεις και ενω δεν εχουμε βγει καλα-καλα απο το αυγο , γιναμε δασκαλοι και εχουμε (ή θελουμε να εχουμε) και μαθητες .
6ον : Ισως γιατι το να βρεις τοτε καποια ηχογραφηση ηταν ειδος εν ανεπαρκεια ενω σημερα εχει γεμισει ο κοσμος ηχογραφησεις (κασετες , σιντι , Ιντερνετ) σε τετοιο βαθμο , που εχουμε μπουχτισει και πολλες φορες τις προσπερναμε αδιαφορα ή εστω απλα τις ακουμε αλλα δεν τις μελεταμε .

Ας σταματησω (προς το παρων) εδω .
__________________
 
Top