Περί βιβλιοδεσίας βιβλίων που χρησιμοποιούμε στην ψαλτική

tb---

τσοπάνης
Ασφαλώς άλλο το κόστος να δέσεις από μόνος σου ένα βιβλίο σε ένα μαγαζί, και άλλο το κόστος όταν αυτή η διαδικασία έχει γίνει πχ για 1000 ή και παραπάνω αντίτυπα του ίδιου βιβλίου.
Η τιμή λιανικής είναι ασφαλώς πολύ μεγαλύτερη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...και δε το παίρνω καινούργιο το βιβλίο τότε;

Εξαρτάται από το βιβλίο και το δέσιμό του. Για τα πιο πολλά βιβλία, που το δέσιμό τους χαλάει από τη συχνή χρήση μέσα σε 4-5 χρόνια, με ένα καλό, έστω και πανόδετο (των 20-30 €) θα κρατήσει τουλάχιστον τα διπλάσια, ενώ ένα δερματόδετο των 50 €, κρατάει πιο πολύ από τον άνθρωπο. Παράδειγμα τα διάφορα παλαίτυπα βιβλία που μπορεί να δει και να αγοράσει κανείς σε παλαιοβιβλιοπωλεία ή το διαδίκτυο, που κουβαλάνε πάνω τους εκατονταετίες.
 
Last edited:

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Ως παλιός βιβλιοδέτης, δεν χάνω την ευκαιρία να επισημάνω κάποιες λεπτομέρειες από την πράξη (Δέσιμο και χρήση των δεμένων βιβλίων).
1. Ένα ραμμένο βιβλίο τις πιο πολλές φορές δεν χρειάζεται ράψιμο, άρα φροντίζουμε μόνο για το εξώφυλλο.
2. Η αντοχή του εξωφύλλου (δύο καπάκια από χαρτόνι και μία ράχη από λεπτότερο χαρτόνι συνδεδεμένα με δέρμα, ύφασμα ή αλλο υλικό) εξαρτάται από την αντοχή του υλικού σύνδεσης. Για παράδειγμα, η δερματίνη που χρησιμοποιείται στα βιβλία του εμπορίου δεν έχει καθόλου την ίδια αντοχή με το δέρμα, έστω κι αν οπτικά τα υλικά μοιάζουν. Τα περισσότερα βιβλία του εμπορίου φθείρονται πάνω, ανάμεσα στο μπροστινό "καπάκι" και τη ράχη, διότι ακριβώς το υλικό δεν αντέχει στις συνήθεις δυνάμεις που ασκούνται στην απλή και γενική, ακόμα και προσεκτική χρήση. Υπάρχουν υφάσματα που έχουν πολύ μεγάλη αντοχή και δεν κοστίζουν τόσο όσο τα δέρματα (που έχουν θεωρητικά τη μέγιστη αντοχή).
3. Μια άλλη βασική λεπτομέρεια είναι ότι τα βιβλία που "δημιουργούμε" μόνοι μας από φωτοαντίφραφα από άλλα βιβλία ή από ηλεκτρ. αρχεία, αν θέλουμε να έχουν τη μέγιστη αντοχή, θα πρέπει να τα τυπώσουμε σε τετρασέλιδα που θα συγκροτούν δεκαεξασέλιδα, ώστε να ραφτούν με την κλασική παραδοσιακή τεχνική. Προσωπικά χρησιμοποιώ μέγεθος χαρτιού Α3 ώστε να τυπωθούν μπροστά δύο σελίδες μεγέθους Α4 και πίσω άλλες δύο. Το ποιές ακριβώς θέλει λίγη σκέψη, ανάλογα με το συνολικό αριθμό του βιβλίου μας. 'Ετσι θα ραφτούν και οι ραφές θα είναι ακριβώς στο κέντρο του πλάτους του φύλλου, που σημαίνει ότι το βιβλίο θα μπορεί να ανοίξει εντελώς και να σταθεί ανοικτό στο αναλόγιο εύκολα. Αντίθετα, αν τα φύλλα μας είναι μονά, αρα αδίπλωτα, π.χ. Α4 μονόφυλλα, τότε όσο καλό κι αν είναι το ράψιμο, σίγουρα κάποια στιγμή θα ξεκολλήσουν φύλλα αν λίγο ζορίσουμε το βιβλίο να ανοίξει καλά ώστε να στέκεται μόνο του πάνω στο αναλόγιο.
4. Καλό είναι να αποφύγουμε το λευκό χρώμα χαρτιού στις εκτυπώσεις μας και να επιλέξουμε ένα υποκίτρινο ή μπεζ χρώμα. Έτσι δεν θα μας τυφλώνει τόσο, καθώς το φως που διαθέτουμε θα ανακλάται στο χαρτί και θα έρχεται στα μάτια μας. Βέβαια δεν έχουμε όλοι την ίδια ευαισθησία στο φως , αλλά αν δεν προσέχουμε τέτοιου είδους λεπτομέρειες μπορεί σύντομα να αποκτήσουμε προβλήματα.
5. Τέλος, μεγάλη σημασία στη διάρκεια ζωής του βιβλίου έχει η προσοχή στη χρήση. Πώς το βγάζουμε από τη βιβλιοθήκη, πώς το ανοίγουμε, πώς το ξεφυλλίζουμε, πώς το ακουμπάμε στο αναλόγιο, πώς το τοποθετούμε πίσω στη βιβλιοθήκη (ή ντουλάπι). Δυστυχώς η άνοδος του βιοτικού επιπέδου (άρα και αύξηση του αριθμού των διατειθεμένων βιβλίων) μαζί με την έλλειψη παιδείας δημιούργησε πολλές " παρενέργειες" μία εκ των οποίων είναι και η απαξίωση του βιβλίου γενικώς. Δεν θα επεκταθώ πάνω σ' αυτό, μόνο θα σας πω, φυλάγω με δέος ως κειμήλια επιστημονικά βιβλία, ακόμα και τετράδια καλλιγραφημένα από τον μακαριστό πατέρα μου Μάριο, πολ. μηχανικό αλλά και του πατέρα του Μάριου Βλάσιο επίσης πολ. μηχανικό.
 

tb---

τσοπάνης
Μήπως να γινόταν ξεχωριστό θέμα για την βιβλιοδεσία; Υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετό κόσμο!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.]Το θέμα άλλαξε τίτλο και μεταφέρθηκε σε σχετική ενότητα.
 

ixadin

Ηχάδιν
Να σας πω ότι και εγώ έχω βιβλιοδετήσει δυο βιβλία από εκτύπωση Α4 (όχι έτοιμο 2φυλλο)*.

Εν συντομία η μέθοδος που εγώ ακολούθησα είναι η εξής:

Ανά 10 φύλλα (ή όσα κρίνετε εσείς σκόπιμο) έκανα 3 ζεύγη τρυπών με ένα σουβλί σε καθορισμένα σημεία του φύλλου και με μια κλωστή διπλάσια του ύψους του βιβλίου τα έραψα πάλι κάνοντας ένα χιαστί ανά ζεύγος τρυπών. Έτσι ετοίμασα το πρώτο τετράδιο.

Αφού ετοιμάσετε τα τετράδια όλα, τότε με μια άλλη κλωστή δένετε μεταξύ τους τα χιαστί των τετραδίων. Περνάμε μια στρώση ατλακόλ την ράχη ώστε να αποκτήσουν και άλλη αντοχή

Ετοιμάζουμε το κάλυμμα. Εγώ χρησιμοποίησα ύφασμα γιατί δεν μπόρεσα να βρώ δέρμα. Ετοιμάζουμε το υλικό μας έτσι ώστε να έχει αρκετό αυτί που θα αγκαλιάζει αρκετά στo γύρισμα. Μετράμε το πάχος του βιβλίου και ετοιμάζουμε ένα χαρτόνι (εύκαμπτο) που θα συνδέει τα δύο καλύμματα του βιβλίου. Το κολλάμε ως γέφυρα

Μετά από χοντρό χαρτόνι, κόβετε 2 φύλλα, φροντίζοντας να είναι από τις 3 πλευρές (εξωτερική, πάνω κάτω) μεγαλύτερο κατά 0,5 cm (ή όσο νομίζετε). Με ατλακόλ ή κόλλα βιβλιοδεσίας, περνάμε ένα ελαφρύ στρώμα. Κολλάμε το κάλυμμα και τεζάρουμε καλά.

Έχουμε φροντίσει ώστε το πρώτο φύλλο του πρώτου τετραδίου και το τελευταίου φύλλο του τελευταίου τετραδίου να είναι από λίγο πιο σκληρό χαρτί σε σχέση με τα άλλα. Έτσι λοιπόν κολλάμε στο κάλυμμα αυτά για να κρατιέται.

Τέλος, με την μέθοδο της μαρμαρογραφίας, καλύπτετε τα εσωτερικά των καλυμμάτων. Αυτό είναι όλα τα λεφτά, γιατί θυμίζει πολύ ... βιβλίο. Ψάξτε στο ίντερνετ και θα δείτε ότι είναι τέχνη. Υπάρχει και βιβλίο αλλά είναι λίγο απαρχαιωμένο ώς προς τα υλικά. Χονδρικά τώρα θα βρείτε σε υδαρή μορφή τα χρώματα και υπάρχει και ένα άλλο στερεωτικό υγρό. Ούτε σκόνες ούτε λαδομπογίες. Προτείνω να αποταθείτε σε γνωστό σας που είναι πιο καλλιτεχνική φύση (σε σχέση με τους ψάλτες:rolleyes:) για να βγεί καλό.

Το μόνο που έκανα είναι να παρακολουθήσω 3-4 βίντεο στο ίντερνετ και οι φίλοι μου που τους τα χάρισα ενθουσιάστηκαν.

Καλή επιτυχία.... :)

* το έτοιμο 2φυλλο είναι πιο μανίκι διότι θέλει άλλο ράψιμο το οποίο σε όλα τα βιντεάκι είναι αυτονόητο)
 

Psaltis5700

Μέλος
Είναι ενδιαφέρον θέμα. Σας παρακαλώ, θέλω να μάθω. Όποιος μπορεί να μοιραστεί τις γνώσεις του
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Είναι ενδιαφέρον θέμα. Σας παρακαλώ, θέλω να μάθω. Όποιος μπορεί να μοιραστεί τις γνώσεις του

Καλύτερα να ρωτήσεις άμεσα ένα επαγγελματία-βιβλιοδέτη, αν θες να κάνεις καλή δουλειά, αλλιώς η εύκολη λύση είναι η κλασσική με σπιράλ.

Δες εδώ.
 

ixadin

Ηχάδιν
Κάτι άλλο, πιο εύκολο: στον acrobat reader πατάς να σου τυπώσει με Booklet, τυπώνεις σε χαρτί α3 τις πρώτες 100 σελίδες (μπρος - πίσω). Αυτό θα σου κάνει ένα τετράδιο των 25 φύλλων. Επαναλαμβάνεις τις υπόλοιπες σελίδες του βιβλίου ανά 100 σελίδες. Πας σε φωτοτυπάδικο και τους λες να σου βάλλουν 2 καρφίτσες σε κάθε τετράδιο. Μετά ακολουθείς τις οδηγίες για την κόλληση της ράχης.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ως παλιός βιβλιοδέτης, δεν χάνω την ευκαιρία να επισημάνω κάποιες λεπτομέρειες από την πράξη (Δέσιμο και χρήση των δεμένων βιβλίων).
1. Ένα ραμμένο βιβλίο τις πιο πολλές φορές δεν χρειάζεται ράψιμο, άρα φροντίζουμε μόνο για το εξώφυλλο.
2. Η αντοχή του εξωφύλλου (δύο καπάκια από χαρτόνι και μία ράχη από λεπτότερο χαρτόνι συνδεδεμένα με δέρμα, ύφασμα ή αλλο υλικό) εξαρτάται από την αντοχή του υλικού σύνδεσης. Για παράδειγμα, η δερματίνη που χρησιμοποιείται στα βιβλία του εμπορίου δεν έχει καθόλου την ίδια αντοχή με το δέρμα, έστω κι αν οπτικά τα υλικά μοιάζουν. Τα περισσότερα βιβλία του εμπορίου φθείρονται πάνω, ανάμεσα στο μπροστινό "καπάκι" και τη ράχη, διότι ακριβώς το υλικό δεν αντέχει στις συνήθεις δυνάμεις που ασκούνται στην απλή και γενική, ακόμα και προσεκτική χρήση. Υπάρχουν υφάσματα που έχουν πολύ μεγάλη αντοχή και δεν κοστίζουν τόσο όσο τα δέρματα (που έχουν θεωρητικά τη μέγιστη αντοχή).
3. Μια άλλη βασική λεπτομέρεια είναι ότι τα βιβλία που "δημιουργούμε" μόνοι μας από φωτοαντίφραφα από άλλα βιβλία ή από ηλεκτρ. αρχεία, αν θέλουμε να έχουν τη μέγιστη αντοχή, θα πρέπει να τα τυπώσουμε σε τετρασέλιδα που θα συγκροτούν δεκαεξασέλιδα, ώστε να ραφτούν με την κλασική παραδοσιακή τεχνική. .

Ἡ βιβλιοδεσία εἶναι ἕνα ὡραῖο χόμπυ. Ἐμένα μέ αἰχμαλώτισε ἀπό τά τέλη τοῦ '50, ἀρχικῶς παρακολουθῶντας τούς τότε βιβλιοδέτας τοῦ Πειραιῶς.
Εἰς τήν συνέχειαν ἐρώτησα καί ἐδιάβασα διάφορα σχετικά βιβλία ἑλληνικά καί Ἀγγλικά. Ἔδεσα ἀρκετά βιβλία κατά τάς προηγουμένας δεκαετίας, συνεχῶς μαθαίνων ἀπό τά λάθη μου καί βελτιώνων τήν μέθοδον.
Δέν θέλω νά ἐπαινέσω τόν ἑαυτόν μου, ἁπλῶς θέλω με μερικά παραδείγματα νά μεταδώσω τόν ἐνθουσιασμόν μου διά τήν βιβλιοδεσίαν καί εἰς τούς νεωτέρους.
Τό 1983 ἔδεσα μαζί διάφορα φυλλάδια Ὄρθρου/Λειτουργίας συνολικῶς 400 σελίδων σχήματος Α4 μέ κάλυμμα ἐξωφύλλου πλαστικόν μέ ὕφασμα τό ὁποῖον ἐχρησιμοποεῖτο ὡς ἐπένδυσις καθισμάτων αὐτοκινήτου. Τό "βιβλίον" τοῦτο χρησιμοποιῶ ἙΚΑΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗΝ & ΕΟΡΤΗΝ ἐπί 30 ἔτη (!) συνεχῶς. Τό βιβλίον ἔχει πέσει πολλάκις, ἔχει βραχῇ, ἔχει ὑποφέρει γενικῶς. Ὅμως κρατᾶ! Τό πλαστκόν ἐξώφυλλον μέ ὕφασμα εἶναι ὡς καινουργές! Τά μόνα προβλήματα εἶναι 2-3 σημεῖα πού ἀνοίγονται συνεχῶς (π.χ. ὁ Ν ψαλμός) ὅπου μία σελίς ἐσχίσθη καί τήν ἐπεσκεύασα. Τό δεύτερον πρόβλημα εἶναι ἡ φθηνή κόλλα πού ἐχρησιμοποίησα τό 1983 καί ἡ ὁποία ἐθρυμματίσθη εἰς ὡρισμένα σημεῖα καί τά ἐπεσκεύασα.
Ἐπιτρέψατέ μου νά ἀνακεφαλαιώσω μερικά σημαντικά συμπεράσματα τῆς ὅλης ἐμπειρίας:

1) Νά χρησιμοποιῆται εἰδική κόλλα "Βιβλιοδεσίας" π.χ. Ἀτλακόλ νομίζω ἀριθ. 41 (εὑρίσκομαι εἰς ἐξωτερικόν καί δέν ἐχω τόν ἀριθμόν πρόχειρον)
2) Σαφῶς νά χρησιμοποιῆται ὡς κάλυμμα λεπτόν δέρμα ἤ πλαστικόν περιέχον ὕφασμα, ἤ ἔστω καί ὕφασμα μόνον.
3) Ἑάν δέν θέλετε νά βάλετε ἀκριβόν/γερόν κάλυμμα ἐξ ὁλοκλήρου, βάλετε τουλάχιστον εἰς τάς τέσσαρας γωνίας.
4) Σαφῶς ραπτά φυλλάδια πχ 16-32 σελίδων καί οὐχί κολλητά ἤ καρφωτά χῦμα φύλλα.
5) Χρησιμοποιῆστε γερήν λευκήν κλωστήν διά τό ράψιμο τῶν φυλλαδίων ἐπί τῶν σπάγγων ἤ καλύτερον ὑφασματίνων λωρίδων.
6) Οἱ σπάγγοι ἤ λωρίδες τῆς ράχης νά ἀπέχουν μεταξύ των ἕως 5-6 ἑκατοστά, ΚΑΙ νά κολλοῦνται ἐναλλάξ ἐξωτερικῶς ΚΑΙ ἐσωτερικῶς τῶν ἐξωφύλλων. Ἀκόμη ἱσχυρώτερον εἶναι νά χρησιμοποιῦνται διπλᾶ ἑσωτερικά (πλήρη ἤ μερικά) ἐξώφυλλα, κολλημένα εἰς τό ἐξωτερικόν ἐξώφυλλον καί καλύπτοντα τήν στερέωσιν τῶν σπάγγων ἤ λωρίδων τῆς ράχης. Ἔτσι ἐξασφαλίζεται πλήρως ἡ ἀντοχή τῶν ἐξωφύλλων εἰς τραβήγματα διαφόρων κατευθύνσεων.
7) Τό λεπτόν ὕφασμα καλύμματος ἤ λωρίδων νά ἀντέχει εἰς σχίσιμον. Πειραματισθῆτε μέ ὅτι ὑποψήφια ὑφάσματα διαθέτετε καί ἐπιλέξατε τό ἱσχυρώτερον.
8) Ὄχι βιασύνη. Πρέπει σιγά-σιγά νά ράψετε κάθε φυλλάδιον στούς σπάγγους ἤ λωρίδες τῆς ράχης. Βάλετε ἕνα ὡραῖον ὕμνον νά ἀκοῦτε καί κάνετε σωστή γερή βιβλιοδεσία νά τήν ἔχετε ἐπί δεκαετίας!
Πρό μηνῶν ἐπεσκέφθην ναόν τοῦ Πειραιῶς ὅπου ἔψαλα πρό ἐτῶν. Οἱ παλαιοί φίλοι καί συνάδελφοι μοῦ ἔδειξαν τό πολυ-βασανισμένο βιβλιαράκι τοῦ Ἀναγνώστου πού εἶχα ἐπισκευάσει τότε καί πού ἐζοῦσε καί ἐβασίλευε ἀκόμη. Μοῦ ἔδειξαν τήν σημείωσίν μου ἐντός τοῦ ἐξωφύλλου "Βιβλιοδεσία...1995".
Δυστυχῶς Τά βιβλία μαζικῆς παραγωγῆς δέν ἔχουν "βιβλιοδετικήν" ἀντοχήν.
Ὁλοκαίνουργο βιβλίον ἐάν σᾶς πέση ἀπό ὕψους 1.50 μ, δύναται νά διαλυθῆ.
Ἡ σωστή βιβλιοδεσία θέλει χρόνον καί ὑπομονήν καί προφανῶς θά ἐκτελεσθῆ ἐπιλεκτικῶς διά βιβλία τά ὁποῖα θέλωμε νά διατηρηθοῦν ἐπί πολλά ἔτη....
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Ἡ βιβλιοδεσία...
Αγαπητέ συνάδελφε, διάβασα τις οδηγίες σου μετά προσοχής μεγάλης και μου ήρεσαν.Σου εξομολογούμαι, όμως, ότι η ευφροσύνη μου δια την γλώσσαν γραφής καθώς και την ορθογραφία αυτής ήτο πολύ μεγαλυτέρα και δια τον επιπρόσθετον λόγον ότι μου εδόθη η ευκαιρία να σχολιάσω αναλόγως.
Υπόθέτω ότι θα πρέπη να είμεθα της ιδίας γενεάς...
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε, διάβασα τις οδηγίες σου μετά προσοχής μεγάλης και μου ήρεσαν.Σου εξομολογούμαι, όμως, ότι η ευφροσύνη μου δια την γλώσσαν γραφής καθώς και την ορθογραφία αυτής ήτο πολύ μεγαλυτέρα και δια τον επιπρόσθετον λόγον ότι μου εδόθη η ευκαιρία να σχολιάσω αναλόγως.
Υπόθέτω ότι θα πρέπη να είμεθα της ιδίας γενεάς...

Εὐχαριστῶ πολύ.
Ἡ ἡλικία μου ἀναφέρεται εἰς τά στοιχεῖα μου, διατί νά τήν κρατήσω μυστική;
Νομίζω εἶναι σωστό νά τό γνωρίζῃ ὁ ἄλλος πού ποῦ γράφει.
Πολλάκις σκέπτομαι τί δουλειά ἔχω ὡς γέρος, φευγᾶτος, ἀνάμεσα στά νέα παιδιά....Μέχρις στιγμῆς φαίνεται ὅτι μέ ἀνέχονται.
Πάντως διά τήν βιβλιοδεσίαν ἐθεώρησα ὅτι ἔπρεπε νά καταθέσω τήν ἐμπειρίαν μου. Βεβαίως ἔκανα προηγουμένως πολλά λάθη πρίν καταφέρω νά δἐσω ἕνα βιβλίο ἐκ τοῦ μηδενός καί νά ἀντέχῃ ταλαιπωρίαν 30 ἐτῶν.
Αὐτά.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Υπάρχει και η πολύ καλή λύση του μεταλλικού σπιράλ που βολεύει στο αναλόγιο γαιτί μενει ανοικτό (ενώ τα δεμένα βιβλία κλείνουν).
Τιμή 2,5 ευρώ ΜΟΝΟ με πλαστικοποίηση του εξώφυλλου και του πισώφυλλου.
Σε όλη την Σόλωνος μόνο έναν βρήκα που κάνει τέτοια και είναι στην οδό Μαυρομιχάλη 16.
Το αποτέλεσμα είναι παρα πολύ καλό και το βιβλίο που έδεσα είχε 676 σελίδες (το Αναστασιματάριο του κ.Κιαμηλίδη.)

2,5 Ευρω για οτι και αν πατε για μεταλλικο σπιραλ??
 

tb---

τσοπάνης
2,5-3 ευρώ έχει το μεταλλικό σπυράλ.
Εχω κάνει βιβλίο 700 σελίδων Α4 και δεν καταλαβαίνει τίποτα.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
1) Νά χρησιμοποιῆται εἰδική κόλλα "Βιβλιοδεσίας" π.χ. Ἀτλακόλ νομίζω ἀριθ. 41 (εὑρίσκομαι εἰς ἐξωτερικόν καί δέν ἐχω τόν ἀριθμόν πρόχειρον)....
Ὑπάρχει εἰς τό ἐμπόριον ἡ ΑΤΛΑΚΟΛΛ 4Χ, ΧΑΡΤΟΥ/ΒΙΒΙΛΟΔΕΣΙΑΣ
π.χ. παραγγελία εἰς
http://www.kalogiannis.gr/show.php?PRD_Code=20111218121081340938729877392YdX12186V5M7j3O26lQj

ὡς ἐπίσης καί ἡ DURO-STICK 104 ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑΣ
π.χ. http://www.melihourtis.gr/index.php...n/durostick-no-104-kolla-bibliodesias-details

Ἔχουν τήν ἀπαραίτητον ἐλαστικότητα διά βιβλιοδεσίαν.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τό δερματόδετο σημαίνει μεράκι.

Ἔχω 4 βιβλία δερματόδετα ἀπ τό Ἅγιον Ὅρος 25 χρόνους τώρα καί ἡ μόνη άλλοίωση εἶναι ὅτι κιτρίνισαν τά φύλλα.
Εἶχα δερματοδέσει βιβλία στήν Σόλωνος πρίν 20 χρόνια τά ὁποία καί διελύθησαν καί τά ἔστειλα πάλι γιά δερματοδεσία.
Πρίν τήν οικ. κρίση.
 
Top