Περί ανωνυμίας

Συμφωνείτε με την πρόταση του διαχειριστή;

  • Συμφωνώ

    Votes: 44 53.0%
  • Διαφωνώ

    Votes: 29 34.9%
  • Δε με νοιάζει, κάνε ότι θέλεις

    Votes: 10 12.0%

  • Total voters
    83
  • Poll closed .

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μέντες ή βουτύρου; :D
Βουτύρου.
Αλλά την Σαρακοστή και στις νηστείες μέντας.
Καμιά φορά έδινα και με ούζο, αλλά μου τελείωσαν με τον Μιχαλάκη...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν είναι μόνο αυτό Βαγγέλη, εκτός και είναι οπότε σε λάθος μαγαζί μπήκαμε .(τουλάχιστον εγώ)

Εγώ εκτός από απλό φόρουμ θεωρούσα (αν είμαι λάθος διορθώστε με) ότι είναι και ένα μέρος όπου γίνονται επιστημονικού τύπου και ειδικού ενδιαφέροντος ανακοινώσεις και μίνι-τοποθετήσεις. Από ανθρώπους με ειδικές γνώσεις στα αντικείμενα που συζητάμε.

Από την μια λέμε να γράφουμε τεκμηριωμένα και επιστημονικά και από την άλλη δεν παρέχουμε τις προϋποθέσεις για να γίνει αυτό. Δεν μπορείς να βάλεις στο ίδιο "καλάθι" τον επιστήμονα που κάθετε και παραθέτει πηγές, στοιχεία, βιβλιογραφία και γενικά αναλώνεται να γράψει ένα σωστό μήνυμα με τον ανώνυμο όχλο. Εκ των ουκ ανευ!

Ο ένας γράφοντας επωνύμως και δημοσίως ρισκάρει π.χ. μια πιθανή παρεκτροπή δική του σε κάποιον που πιθανόν να πάρει στην πλάκα το μήνυμά του, και έτσι να εκτεθεί δημοσίως ενώ ο άλλος στην σιγουριά της ανωνυμίας δεν ρισκάρει τίποτα. Ρισκάρει ακόμα το ενδεχόμενο να έχει κάποιο λάθος στις απόψεις του που ενδεχομένως να διαπιστώσει αργότερα, το οποίο όμως θα "χρεωθεί" στον επώνυμο ενώ στον ανώνυμο δεν θα τον "ακουμπήσει". Ρισκάρει να χαρακτηριστεί μουσικά (Καραϊκός-Πατριαρχικός-Υπέρμαχος και Υπέρτατος... κτλ) με το όνομά του, με ότι αυτό συνεπάγεται, (π.χ προκατάληψη "Άντε μωρέ! Αυτός είναι Αγγελοπουλικός...") ενώ ο ανώνυμος δεν ρισκάρει τίποτα. Κι άλλα πολλά τέτοια. Δεν παίζουμε με ίσους όρους έτσι...

Και δέχομαι ότι ανώνυμα μέλη έχουν βοηθήσει πολλές φορές τις συζητήσεις (θυμάμαι έτσι πρόχειρα τον Deacon, τον/την psl) αλλά διαφωνώ με την λογική "ας προσφέρει και δεν μας πειράζει κι αν είναι ανώνυμος". Καλό και αυτό (γενικώς και φιλοσοφικώς) αλλά έχει τις αδυναμίες του. Εγώ όταν νευριάσω με κάποιον και του τα "χώσω" (που 'σαι Γιώργη;), παίρνω την ευθύνη να αμαυρώσω την εικόνα του Β.Ζάχαρη που έχω διαμορφώσει με την παρουσία μου στο φόρουμ, αμαυρώνοντάς την μάλιστα και εκτός φόρουμ, ενώ ένας ανώνυμος τι ρισκάρει; Το πολύ-πολύ να μην του δίνουν σημασία εντός του φόρουμ...

Λοιπόν δεν είναι το ίδιο στην δική μου οπτική και εγώ προτιμώ να μιλάω με τον "Βασίλη Ζάχαρη" παρά με τον "ΖORO from KAVALA" κι ας είναι ο ένας και ο αυτός και γράφουν εξ ίσου σοβαρά.

Αυτά.

Βασίλης Ζάχαρης
Υ.Γ.
...παλιόπαιδα!
Πάλι με βάλατε να πιάσω το πληκτρολόγιο...

Μαζι Σου .
Και βεβαια ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ το ''παιγνιδι'' δεν παιζεται επι ισοις οροις . Καποτε θα πρεπει να γινει αυτο αντιληπτο απο ΟΛΟΥΣ .
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας είναι όντως άνισοι οι όροι όταν ομιλούμε για διαξιφισμούς.... Μην ξεχνάτε ότι εδώ είναι internet και όσο να το θέλουμε ή όχι ισχύει πολλές φορές το γνωστό ρητό "Arguing On The Internet Is Like Running In The Special Olympics: Even If You Win, You're Still Retarded." Είμαι υπεύθυνος για αυτά που λέω και αν σφάλω δεν θεωρώ υποτμητικό να παραδεχτώ το λάθος μου ή να "χαρακτηριστώ" για αυτό και είμαι επώνυμος. Άπλα apriori δεν είμαι ούτε θα είμαι ποτέ "αγγελοπουλικός" ή "καραϊκός" ή "πατριαρχικός" όσο κι αν έχω χαρακτηριστεί κατά καιρούς από κάποιοιους με τον άλφα ή τον βήτα. Είμαι και θα είμαι σολδατικός γιατί αυτό τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει πολλές φορές και έχει βελτιωθεί και έτσι θα προσπαθήσω με την βοήθεια του θεού να είναι. Τα άλλα έχουν μείνει στάσιμα και συνεχίζουν να συγκρούονται ανελέητα και βλέπω να συνεχίσουν να συγκρούονται για πολύ...Δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου δάσκαλο, μαθαίνω συνέχεια και προσπαθώ να κάνω reset όσες φορές γίνεται στο μυαλό μου και να είμαι πάντα ο άπιστος Θωμάς. Προσπαθώ να μην διαξιφίζομαι με αγνώστους αλλά δεν παύει να με εδιαφέρει η γνώμη τους και τα βρισίδια τους. Αν λοιπόν την συζήτηση την έβλεπα σαν διαξιφισμό τότε θα με πείραζε η ανωνυμία αλλά δεν την βλέπω έτσι :cool:
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!!!!!

Ατυχέστατο το ....."ρητό" για τους "Special Olympics" και λυπάμαι πολύ για όσους το ενστερνίζονται. Είναι πολύ λάθος και κρίμα γιατί κρίνουν τα πάντα με το ύψος του αποτελέσματος και όχι με όλα εκείνα που προϋποθέτουν το οποιοδήποτε αποτέλεσμα.
Φαίνεται κάποιοι δεν "παρακολούθησαν", δεν "είδαν" και δεν "άκουσαν" το "τρέξιμο" αυτών των αθλητών.
Συγκρίνουν τα πάντα με τα "ρεκόρ" και τα επακόλουθά τους. Μου θυμίζουν λίγο τα αφεντικά που μετρούν μόνο το αποτέλεσμα και λογαριάζουν τα πάντα με "εξαρτήματα μηχανής και ανταλλακτικά" που λέει και το τραγούδι. Δεν διέκριναν καμμιά αξία και ανθρωπιά στην όλη διαδικασία. Τουλάχιστον μια "καθαρότητα", μια "μη σκοπιμότητα", ένα "ευ αγωνίζεσθαι", μια "καθαρή προσπάθεια", μια "θέληση", μια "δύναμη υπέρβασης", μια "νέα αφετηρία", ένα "ειλικρινές χειροκρότημα", μια "επιβράβευση" και όχι ανταμοιβή, ...........
Τα πολλά reset χάλασαν το σκληρό δίσκο!!!! Φαίνεται ότι μαζί με τις γνώσεις του ...κιλού (για τέτοιες πρόκειται αφού σβήνονται για ψύλλου πήδημα) σβήνονται οι Αξίες και η Ανθρωπιά.

Να βράσω και τα μουσικά και τις εξυπνάδες και τις κοκορομαχίες και τα πλακώματα.

Λυπάμαι πολύ και εκ βάθους καρδίας.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας είναι όντως άνισοι οι όροι όταν ομιλούμε για διαξιφισμούς.... Μην ξεχνάτε ότι εδώ είναι internet και όσο να το θέλουμε ή όχι ισχύει πολλές φορές το γνωστό ρητό "Arguing On The Internet Is Like Running In The Special Olympics: Even If You Win, You're Still Retarded." Είμαι υπεύθυνος για αυτά που λέω και αν σφάλω δεν θεωρώ υποτμητικό να παραδεχτώ το λάθος μου ή να "χαρακτηριστώ" για αυτό και είμαι επώνυμος. Άπλα apriori δεν είμαι ούτε θα είμαι ποτέ "αγγελοπουλικός" ή "καραϊκός" ή "πατριαρχικός" όσο κι αν έχω χαρακτηριστεί κατά καιρούς από κάποιοιους με τον άλφα ή τον βήτα. Είμαι και θα είμαι σολδατικός γιατί αυτό τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει πολλές φορές και έχει βελτιωθεί και έτσι θα προσπαθήσω με την βοήθεια του θεού να είναι. Τα άλλα έχουν μείνει στάσιμα και συνεχίζουν να συγκρούονται ανελέητα και βλέπω να συνεχίσουν να συγκρούονται για πολύ...Δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου δάσκαλο, μαθαίνω συνέχεια και προσπαθώ να κάνω reset όσες φορές γίνεται στο μυαλό μου και να είμαι πάντα ο άπιστος Θωμάς. Προσπαθώ να μην διαξιφίζομαι με αγνώστους αλλά δεν παύει να με εδιαφέρει η γνώμη τους και τα βρισίδια τους. Αν λοιπόν την συζήτηση την έβλεπα σαν διαξιφισμό τότε θα με πείραζε η ανωνυμία αλλά δεν την βλέπω έτσι :cool:
Προφανώς δεν κατάλαβες τι θέλω να πω Βαγγέλη ή κι αν κατάλαβες έχεις δικό σου σκεπτικό με το οποίο διαφωνώ και οριζοντίως και καθέτως.-
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε Βασιλη
Δεν συμφωνω οτι η επιθυμια επωνυμιας , ειναι ενδειξη ανασφαλειας . Τουλαχιστον για μενα δεν ισχυει αυτο . Εγω το λεω ''ευγενεια και δεοντολογια'' . Και εξηγουμε : Νομιζω οτι οποιοι και αν ειναι οι κανωνες του παιγνιδιου (εξ'αλλου παρα πολλοι στο παρων φορουμ προτιμουν την επωνυμια)
οταν πχ κριτικαρεις καποιον , θετικα ή αρνητικα , αυτος ο καποιος πρεπει για λογους ευγενειας και δεοντολογιας , να γνωριζει ποιος τον κριτικαρει . Η αποψη μου αυτη , ισως βεβαια να ωφειλετε οτι ειμαι της ''παλιας σχολης'' λογω
ηλικιας (εχω τα υπερδιπλασια απο εσενα χρονια) .
Επ' ευκαιρεια να σε ενημερωσω (αν δεν το γνωριζεις) , οτι καποια ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΑ παλαια μελη του φορουμ , εχουν ''φυγει'' (καλως ή κακως) στην ουσια απο αυτο (με την ενοια οτι εχουν γινει τελειως ανενεργα) , ακριβως διοτι επιθυμουσαν να συνομιλουν με επωνυμους και οχι με ανωνυμους . Και αυτο ειναι κατι που προσωπικα με εχει στεναχωρησει πολυ . Αλλα βλεπεις ''οι
κανωνες του παιγνιδιου'' (οπως γραφεις) ειναι αυτοι που ειναι . Μακαρι να μην ''φυγουν'' και αλλα μελη .



Γιατι η επωνυμια περιοριζει την ''ελευθερη κριση'' ; Αν ειμαστε επωνυμοι γραφουμε αλλα απο το αν ειμαστε ανωνυμοι ; Γιατι ; Δεν ειμαστε υπευθυνα ατομα ; Δεν εχουμε το θαρρος της γνωμης μας αν ειμαστε επωνυμοι αλλα το εχουμε οταν ειμαστε ανωνυμοι ; Εχουμε να κρυψωμε παραγματα και γι' αυτο
επιθυμουμαι την ''προστασια'' της ανωνυμιας ;
Παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον ΟΛΑ τα μηνυματα σου στο φορουμ , γιατι
μου αρεσει το ''στυλ'' σου . Ομως με αυτο που εγραψες , ''με λιγότερο ενδιαφέρον αφού η ελευθερη κρίση περιορίζεται πια'' , νομιζω οτι αν καποιος το αναλυσει σε βαθος , διαπιστωνει οτι συνηγορεις υπερ της επωνυμιας , εστω
και χωρις να το θελεις .

Ευχαριστω για την ''αντοχη'' σου να διαβασεις το παρων μηνυμα .
Και πουσαι . Αν τυχον απαντησεις , παρακαλω η απαντηση σου να μην εμπιπτει στις περι σεβασμου διαταξεις . Γραψε ελευθερα οτι αισθανεσαι .
Τελειωνωντας (επιτελους) , σε ευχαριστω για την γνωστοποιηση των στοιχειων σου .

...Και μη μου πείτε τι σας ενδιαφέρει.... γιατι θα σας υπενθυμίσω τα αλληλουάρια σε Βοeing 747 πάνω από την Οδησσό....

Προφανώς και δεν έχεται ανασφάλεια!!!!! ......και λυπούμαι που έφυγαν... γιαυτό και έδωσα τα στοιχεία μου στη πρώτη υποψία ότι συνομιλητές του διαμετρήματος του κ. Ανατολικιώτη... έδειξαν έστω και λίγο ότι ενοχλούνται .... από σεβασμό και μόνο στη προσφορά του!!!

Δεν έγραψα "ελέυθερο λόγο" αλλά "κρίση"... Γράφουμε τα ίδια είτε επώνυμοι είτε ανώνυμοι και σε αυτό μοιάζει να συμφωνούμε όλοι!!!! Το θεμα είναι ότι αυτά που λέμε δεν κρίνονται το ίδιο όταν είμαι "επώνυμος"..... Μην εμμένετε στο επώνυμος..... το επωνυμος σημαίνει οτι πλέον ξέρουμε κάποια στοιχεία για τον άλλο και έτσι θέλοντας και μη όταν κρίνουμε την άποψη του επηρεαζόμαστε και από τις πληροφορίες γιαυτόν... και έτσι δεν κρίνουμε μόνο αυτά που λέει αλλά αυτά που λεέι συν τα περί αυτού.... μα δεν είναι όμως το ίδιο... εμένα προσωπικός με αφήνει αδιάφορο κάθε τι εκτός από την άποψη του.... και εξηγούμε: Τι με νοιάζει αν οι γνώσεις τυπικού κάποιου προέρχονται από προσωπική μελέτη ή από δύο μεταδιδακτορικά;;; Άμα ομως ήξερα ότι είχε καλές σπούδες θα επηρεαζόμουνε και λιγάκι.....


ποπο πολλά έγραψα και τιποτα δεν είπα.....

Υ.Γ:Το σεβασμό μου στο πρόσωπο σας δεν τον κερδίζουν τα χρόνια σας... αλλά αυτά που λέτε και κυρίως αυτά που κάνετε, δηλαδή η μεγάλη προσφορά σας στο forum..... και ξέρετε τον σεβασμό απαξ και το κερδίσεις μετά πορεύεσαι με αυτόν.....κλπ κλπ..
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας είναι όντως άνισοι οι όροι όταν ομιλούμε για διαξιφισμούς.... Μην ξεχνάτε ότι εδώ είναι internet και όσο να το θέλουμε ή όχι ισχύει πολλές φορές το γνωστό ρητό "Arguing On The Internet Is Like Running In The Special Olympics: Even If You Win, You're Still Retarded." Είμαι υπεύθυνος για αυτά που λέω και αν σφάλω δεν θεωρώ υποτμητικό να παραδεχτώ το λάθος μου ή να "χαρακτηριστώ" για αυτό και είμαι επώνυμος. Άπλα apriori δεν είμαι ούτε θα είμαι ποτέ "αγγελοπουλικός" ή "καραϊκός" ή "πατριαρχικός" όσο κι αν έχω χαρακτηριστεί κατά καιρούς από κάποιοιους με τον άλφα ή τον βήτα. Είμαι και θα είμαι σολδατικός γιατί αυτό τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει πολλές φορές και έχει βελτιωθεί και έτσι θα προσπαθήσω με την βοήθεια του θεού να είναι. Τα άλλα έχουν μείνει στάσιμα και συνεχίζουν να συγκρούονται ανελέητα και βλέπω να συνεχίσουν να συγκρούονται για πολύ...Δεν θεώρησα ποτέ τον εαυτό μου δάσκαλο, μαθαίνω συνέχεια και προσπαθώ να κάνω reset όσες φορές γίνεται στο μυαλό μου και να είμαι πάντα ο άπιστος Θωμάς. Προσπαθώ να μην διαξιφίζομαι με αγνώστους αλλά δεν παύει να με εδιαφέρει η γνώμη τους και τα βρισίδια τους. Αν λοιπόν την συζήτηση την έβλεπα σαν διαξιφισμό τότε θα με πείραζε η ανωνυμία αλλά δεν την βλέπω έτσι :cool:

Ευάγγελε
Αυτά έχουν τα διφορούμενα ρητά.... κάποιος (τυχαίος κάποιος...όχου!) παίρνει τη κάτω φόρα και άντε να τον σταματήσεις....

Μα προφανώς και θα είσαι retarded... το προφανές τώρα θα αμφισβητήσουμε;;;;;..... το γεγονός ότι η αξία του retarded και αυτού που επέτυχε είναι μεγαλύτερη από αυτήν του αρτιμελή (η δε ξέρω και γω.... όπως θέλετε πείτε τον) είναι διαφορετικό ζήτημα και είναι επίσης προφανής (η αξία)... αλλά μη συγχέουμε το ένα με το άλλο!!!

Η τελευταία πρόταση είναι όλα τα λεφτά.... Ακριβώς, δεν είναι θέμα διαξιφισμού αλλά αναζήτηση της αλήθειας και στην αναζήτηση αυτή είμαστε συνοδοιπόροι... καταδικασμένοι στο ίδιο στρατόπεδο....
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Δεν είναι μόνο αυτό Βαγγέλη, εκτός και είναι οπότε σε λάθος μαγαζί μπήκαμε .(τουλάχιστον εγώ)

Εγώ εκτός από απλό φόρουμ θεωρούσα (αν είμαι λάθος διορθώστε με) ότι είναι και ένα μέρος όπου γίνονται επιστημονικού τύπου και ειδικού ενδιαφέροντος ανακοινώσεις και μίνι-τοποθετήσεις. Από ανθρώπους με ειδικές γνώσεις στα αντικείμενα που συζητάμε.

Από την μια λέμε να γράφουμε τεκμηριωμένα και επιστημονικά και από την άλλη δεν παρέχουμε τις προϋποθέσεις για να γίνει αυτό. Δεν μπορείς να βάλεις στο ίδιο "καλάθι" τον επιστήμονα που κάθετε και παραθέτει πηγές, στοιχεία, βιβλιογραφία και γενικά αναλώνεται να γράψει ένα σωστό μήνυμα με τον ανώνυμο όχλο. Εκ των ουκ ανευ!

Ο ένας γράφοντας επωνύμως και δημοσίως ρισκάρει π.χ. μια πιθανή παρεκτροπή δική του σε κάποιον που πιθανόν να πάρει στην πλάκα το μήνυμά του, και έτσι να εκτεθεί δημοσίως ενώ ο άλλος στην σιγουριά της ανωνυμίας δεν ρισκάρει τίποτα. Ρισκάρει ακόμα το ενδεχόμενο να έχει κάποιο λάθος στις απόψεις του που ενδεχομένως να διαπιστώσει αργότερα, το οποίο όμως θα "χρεωθεί" στον επώνυμο ενώ στον ανώνυμο δεν θα τον "ακουμπήσει". Ρισκάρει να χαρακτηριστεί μουσικά (Καραϊκός-Πατριαρχικός-Υπέρμαχος και Υπέρτατος... κτλ) με το όνομά του, με ότι αυτό συνεπάγεται, (π.χ προκατάληψη "Άντε μωρέ! Αυτός είναι Αγγελοπουλικός...") ενώ ο ανώνυμος δεν ρισκάρει τίποτα. Κι άλλα πολλά τέτοια. Δεν παίζουμε με ίσους όρους έτσι...

Και δέχομαι ότι ανώνυμα μέλη έχουν βοηθήσει πολλές φορές τις συζητήσεις (θυμάμαι έτσι πρόχειρα τον Deacon, τον/την psl) αλλά διαφωνώ με την λογική "ας προσφέρει και δεν μας πειράζει κι αν είναι ανώνυμος". Καλό και αυτό (γενικώς και φιλοσοφικώς) αλλά έχει τις αδυναμίες του. Εγώ όταν νευριάσω με κάποιον και του τα "χώσω" (που 'σαι Γιώργη;), παίρνω την ευθύνη να αμαυρώσω την εικόνα του Β.Ζάχαρη που έχω διαμορφώσει με την παρουσία μου στο φόρουμ, αμαυρώνοντάς την μάλιστα και εκτός φόρουμ, ενώ ένας ανώνυμος τι ρισκάρει; Το πολύ-πολύ να μην του δίνουν σημασία εντός του φόρουμ...

Λοιπόν δεν είναι το ίδιο στην δική μου οπτική και εγώ προτιμώ να μιλάω με τον "Βασίλη Ζάχαρη" παρά με τον "ΖORO from KAVALA" κι ας είναι ο ένας και ο αυτός και γράφουν εξ ίσου σοβαρά.

Αυτά.

Βασίλης Ζάχαρης
Υ.Γ.
...παλιόπαιδα!
Πάλι με βάλατε να πιάσω το πληκτρολόγιο...


Εδω πρέπει να είμαι προσεκτικός διότι όλοι προσπαθούν να σας φέρουν πίσω στο forum, ε μην τα χαλάσω εγώ τώρα......χμμμμ...

Αγαπητέ συνονόματε και αξιοτιμοι ευχαριστούντες (ένας και ένας είστε... οι αφρόκρεμα του forum έχει ευχαριστήσει.... για καλό το λέω, μη παρεξηθώ)

Είναι όντως το forum επιστημόνικο; όπου γράφουν επιστήμονες περί επιστήμης;;; Ενημερώστε με να βγώ εγώ να μπειτε εσείς.... Είναι η ψαλτική επιστήμη ή η ψαλτική τέχνη;;;;

άλλο θέμα: έστω ότι είναι η ψαλτική επιστήμη:

Τι έχει να φοβηθεί ο επιστήμονας από εμένα τον αστείο (αλλιώς ήθελα να το πώ αλλά φοβήθηκα τη λογοκρισία....) που θα τον διασύρω;;;;;!!! Να διασύρω τι;;;;Αυτό που δεν φτάνω!!! Μα αλοίμονο αν η επιστήμη φοβαται εμένα;;;; Αυτοοαναιρέιται άμα τη εκδηλωση του φόβου της....

Είναι απλό: δεν μπορώ να τη διασύρω όσο και να προσπαθώ!!!

τριτο θέμα: και έστω ότι είναι τέχνη μετά επιστήμης (για να χωράμε ολοι....), τουλάχιστον όσον αφορά στη τέχνη (ομοίως και στην επιστημη βλ. Hawkin και το τρόπο που μιλάει σε ανοιχτές διαλέξεις) αλλά δεν το ισχυρίζομαι χαριν οικονομίας))υπάρχει μόνο και μόνο για να υπηρετει το λαό, τον ανώνυμο όχλο!!! Η οπέρα από ελιτίστικη έκφραση ανώτερης κουλτούρας έγινε λαική και ανώνυμη..... επείδη βρέθηκαν άνθρωποι σαν τον Domingo, to Cura, ton Villazon που την έφεραν κοντά σε μένα τον ανώνυμο, κατεβαίνοντας χαμηλά και παίρνοντας με απο το χεράκι!!

Οι λασπωμένοι επιστήμονες και μαίστορες δεν έχουν να φοβούνται τίποτα παρά μονο μην τυχόν κάποια στιγμή μείνουν καθαροί.... απλά δεν θα χουν λόγω να "υπάρχουν"....
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Τι είναι ρε παιδιά τα αλληλουάρια σε Βοeing 747 πάνω από την Οδησσό....;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τι είναι ρε παιδιά τα αλληλουάρια σε Βοeing 747 πάνω από την Οδησσό....;

Γρηγορίου τουπίκλην Στάθη, αλληλουϊάριον σε ήχο πλ. του α΄, αν δεν κάνω λάθος- τύποις εκδοθέν υπό της Α.Δ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ!!!!!

Ατυχέστατο το ....."ρητό" για τους "Special Olympics" και λυπάμαι πολύ για όσους το ενστερνίζονται. Είναι πολύ λάθος και κρίμα γιατί κρίνουν τα πάντα με το ύψος του αποτελέσματος και όχι με όλα εκείνα που προϋποθέτουν το οποιοδήποτε αποτέλεσμα.
Φαίνεται κάποιοι δεν "παρακολούθησαν", δεν "είδαν" και δεν "άκουσαν" το "τρέξιμο" αυτών των αθλητών.
Συγκρίνουν τα πάντα με τα "ρεκόρ" και τα επακόλουθά τους. Μου θυμίζουν λίγο τα αφεντικά που μετρούν μόνο το αποτέλεσμα και λογαριάζουν τα πάντα με "εξαρτήματα μηχανής και ανταλλακτικά" που λέει και το τραγούδι. Δεν διέκριναν καμμιά αξία και ανθρωπιά στην όλη διαδικασία. Τουλάχιστον μια "καθαρότητα", μια "μη σκοπιμότητα", ένα "ευ αγωνίζεσθαι", μια "καθαρή προσπάθεια", μια "θέληση", μια "δύναμη υπέρβασης", μια "νέα αφετηρία", ένα "ειλικρινές χειροκρότημα", μια "επιβράβευση" και όχι ανταμοιβή, ...........
Τα πολλά reset χάλασαν το σκληρό δίσκο!!!! Φαίνεται ότι μαζί με τις γνώσεις του ...κιλού (για τέτοιες πρόκειται αφού σβήνονται για ψύλλου πήδημα) σβήνονται οι Αξίες και η Ανθρωπιά.

Να βράσω και τα μουσικά και τις εξυπνάδες και τις κοκορομαχίες και τα πλακώματα.

Λυπάμαι πολύ και εκ βάθους καρδίας.

Πάλι δεν με κατάλαβες Γιώργο... Δεν θέλω να θίξω τους ανθρώπους με τις ειδικές ικανώτητες αλλά όλους εμάς που ενώ έχουμε ικανότητες τις χρησιμοποιούμε αντιμαχόμενοι τους μύλους του δον κιχώτη. Με ανθρώπους ειδικών ικανωτήτων συναναστρέφομαι και είναι σε πολλά σημεία καλύτεροι από εμας τους φαινομενικά αρτιμελείς. Εχω τρέξει και μαραθώνιο μαζί τους και τους σέβομαι και έχω πρότυπο το ψυχικό τους σθένος.
Ο Βασίλης (όχι ο Ζάχαρης) κατάλαβε το νόημα των λόγων μου και χαίρομαι για αυτό :wink:
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Πάλι δεν με κατάλαβες Γιώργο...

Ίσως να μην είμαι στα της κατανοήσεως του βαληνεκούς του Βασίλη αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να είμαστε πιο απλοί μερικές φορές.
Συγνώμη για την παρανόηση.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Νομίζω πως πρέπει να παραδεχτούμε ότι το θέμα ενδείκνυται για κάθε είδους τοποθετήσεις και οι οποίες πρέπει να είναι σεβαστές (όχι όμως και εξανάγκης αποδεκτές). Είναι "εύκολο" να προσπεραστεί από τον καθένα μας το της "ανωνυμίας" όταν ενοχλεί. Ας μην ξεχνάμε ότι μπορεί κάποιες φορές να κρύβει μέσα της και ερωτήσεις που δεν θα τις έκανε κάποιος επειδή είναι αυτός που είναι (για πολλούς και ποικίλους λόγους).
Ο απαντών θα πρέπει να "επιλέγει" (και το έχει το δικαίωμα) εκεί που θέλει να απαντήσει. Το πρόβλημα είναι και υπάρχει όταν "κυοφορούνται συμμαχίες" μεταξύ των μελών και οι "απαξιωτικού τύπου" ερωτησαπαντήσεις που τίθενται κατά καιρούς ή οι επεξηγήσεις κάποιων από μας για κάποιους άλλους, έχουν ως αποτέλεσμα "μικροεντάσεις" και απομάκρυνση από το συζητούμενο θέμα.
Εγώ πιστεύω ότι η "επωνυμία" ή η "ανωνυμία" ξεπερνιούνται με δύο τρόπους:

α) με τη δυνατότητα επιλογής που έχει ο ερωτηθείς να γράψει ή να μη γράψει και
β) με το να τοποθετείται σε ένα θέμα, όταν επιθυμεί, γράφοντας ΜΟΝΟ πατώντας το "Post Reply" χωρίς να είναι υποχρεωμένος να μπει στη διαδικασία του "διαλόγου".

Ο συντονιστής θα είναι υποχρεωμένος να εφιστά την προσοχή ή και "να κόβει" κάποιον που "απαιτεί" απάντηση σε τέτοια τοποθέτηση γράφοντας και ξαναγράφοντας, με ότι εξυπακούεται αυτό από πλευράς "σχολίων".

Εγώ το έκανα και νομίζω ότι είχε επιτυχία. Αναφέρομαι στο "διάλογο" που είχα με τον Deacon στο θέμα περί του "Τον τάφον σου Σωτήρ". Όταν νόμισα ότι πήγε να χαλάσει η συζήτηση για τους χι ψι λόγους, επειδή με ενδιέφεραν οι τοποθετήσεις του Deacon, έγραφα για αυτά πάνω στα οποία ετοποθετείτο χωρίς να αναφέρομαι απευθείας σαυτόν. Με αυτόν τον τρόπο γραψίματος ο καθένας μας κατέθεσαι αυτά που είχε (μπορεί και να επανέλθουμε με άλλα στοιχεία) και στο τέλος κάναμε και απευθείας διάλογο.

Πιστεύω ότι το κυριότερο πρόβλημα είναι πολλές φορές (τουλάχιστον στα μουσικά ζητήματα γραπτής και προφορικής παράδοσης) οι γνώσεις που "διαθέτει" ο καθένας για να αντιμετωπίσει ένα θέμα.
Όταν το θέμα αυτό εξετάζεται στηριζόμενο μόνο στην αίσθηση της "ωραιότητας" της ακουστικής ή της "ελαφρότητας" (στην όχι σε βάθος εξέταση) της γραφής (που είναι και οι δυο "ποικίλες") αρχίζουν τα προβλήματα. Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν επιβάλλουμε την αποψή μας αλλά την καταθέτουμε (εξαντλώντας ο καθείς τα επιχειρήματά του).

Αναφέρθηκε ο Βασίλης ο Ζάχαρης σε ένα από τα τελευταία μηνύματά στα περί παράθεσης πηγών, στοιχείων και βιβλιογραφίας. Σε πολλά θέματα έγιναν αυτές οι καταθέσεις. Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τα δεδομένα που παραθέτονται αλλά με τη δυνατότητα επεξεργασίας των δεδομένων. Κάποια δεδομένα "μπλοκάρουν" πολλές φορές έναν τρόπο σκέψης για ένα θέμα το οποίο είναι από πολλούς παραδεκτό και δεδομένο. Εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Τότε το ζήτημα αντιμετωπίζεται ως σύγκρουση "δύο διαφορετικών κόσμων" και ο λιγότερο διαβασμένος (λόγω μη θέλησης ή επιλογής ή εύκολης πρόσβασης στις πηγές με την οποία ενδεχομένως να είχε τη δυνατότητα προβληματισμού "αφ'εαυτού" και όχι επειδή του το λέει κάποιος) αμύνεται για "τα ιερά και τα όσια" που κινδυνεύουν να "χαθούν", να "αλλοιωθούν" και η επιστράτευση ὀλων των "όπλων" πιστεύει ότι είναι "καθήκον" του. Όταν φτάνουμε σε κάποιες συζητήσεις στο σημείο αυτό, τότε το πρόβλημα πιστεύω ότι γίνεται μεγαλύτερο με την ανωνυμία.

Ευχαριστώ.


Υ.Γ. Είναι αργά και ξεχάστηκα. Συγνώμη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
το γνωστό ρητό "Arguing On The Internet Is Like Running In The Special Olympics: Even If You Win, You're Still Retarded."

αλλά δεν την βλέπω έτσι :cool:

Αγαπητε Ευαγγελε (και προς ΟΛΑ τα μελη)
Παρακαλω οταν γραφετε κατι σε ξενη γλωσσα , γραφετε και την ελληνικη μεταφραση , για να καταλαβαινουμε τι λετε και καποιοι που καλως ή κακως
δεν ειμαστε γλωσσομαθεις . Ευχαριστω.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εδω πρέπει να είμαι προσεκτικός διότι όλοι προσπαθούν να σας φέρουν πίσω στο forum, ε μην τα χαλάσω εγώ τώρα......χμμμμ...
Δεν πρόκειται να χαλάσεις τίποτα.
...Είναι η ψαλτική επιστήμη ή η ψαλτική τέχνη;;;;...άλλο θέμα: έστω ότι είναι η ψαλτική επιστήμη...τριτο θέμα: και έστω ότι είναι τέχνη μετά επιστήμης (για να χωράμε ολοι....)
Το ότι η ψαλτική είναι και τέχνη και επιστήμη υπάρχει κάποιος που το αμφισβητεί; Και ποτέ δεν θα μπω στην συζήτηση της ποσόστωσης, "είναι 42,5% επιστήμη και τα ρέστα τέχνη...". Είναι τέχνη και επιστήμη (με αυτήν ακριβώς την σειρά όμως).

Όσο για το τι είναι το φόρουμ, εγώ δεν είπα μπείτε εσείς να φύγουμε εμείς... Είπα κατα λέξιν: " Εγώ εκτός από απλό φόρουμ θεωρούσα (αν είμαι λάθος διορθώστε με) ότι είναι και ένα μέρος όπου γίνονται επιστημονικού τύπου και ειδικού ενδιαφέροντος ανακοινώσεις και μίνι-τοποθετήσεις. Από ανθρώπους με ειδικές γνώσεις στα αντικείμενα που συζητάμε."

ΚΑΙ επιστημονικό είπα. Δεν είπα ότι δεν είναι και απλό φόρουμ. Ίσα-ίσα που αυτό ακριβώς είναι κατα βάσιν.

Εγώ εξήγησα ακριβώς ποια είναι η δική μου οπτική και πόσα παραπάνω ρισκάρει ένας επώνυμος από έναν ανώνυμο. Ακόμα και ο μη έχων ειδικό βάρος.

Τώρα για ελιτισμό ή κάτι ανάλογο νομίζω δεν μου αξίζει ο χαρακτηρισμός, απλά κοίτα παλαιότερα μηνύματά μου και κοίτα αν ποτέ απαξίωσα να συζητήσω με κάποιον. Ακόμα και ανώνυμο. Ακόμα κι όταν το επίπεδο ήταν υπό του μηδενός. Και μετά μου λες για τον ελιτισμό, ναι;

Στα βασικά όμως που ρώτησα και τοποθετήθηκα δεν απάντησες ουσιαστικά.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τα δεδομένα που παραθέτονται αλλά με τη δυνατότητα επεξεργασίας των δεδομένων. Κάποια δεδομένα "μπλοκάρουν" πολλές φορές έναν τρόπο σκέψης για ένα θέμα το οποίο είναι από πολλούς παραδεκτό και δεδομένο. Εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Τότε το ζήτημα αντιμετωπίζεται ως σύγκρουση "δύο διαφορετικών κόσμων" και ο λιγότερο διαβασμένος (λόγω μη θέλησης ή επιλογής ή εύκολης πρόσβασης στις πηγές με την οποία ενδεχομένως να είχε τη δυνατότητα προβληματισμού "αφ'εαυτού" και όχι επειδή του το λέει κάποιος) αμύνεται για "τα ιερά και τα όσια" που κινδυνεύουν να "χαθούν", να "αλλοιωθούν" και η επιστράτευση ὀλων των "όπλων" πιστεύει ότι είναι "καθήκον" του. Όταν φτάνουμε σε κάποιες συζητήσεις στο σημείο αυτό, τότε το πρόβλημα πιστεύω ότι γίνεται μεγαλύτερο με την ανωνυμία.
Εγώ δεν συμφωνώ με την τακτική της ανωνυμίας είτε έτσι είτε...γιουβέτσι Γιώργο. Γιατί να μην είναι εξ αρχής κάποιος επώνυμος και να τελειώνει η ιστορία;

Αλλά αυτό που γράφεις παραπάνω είναι το επόμενο επίπεδο, όπου είναι και το σημαντικό βέβαια. Εδώ πλέον η ανωνυμία είναι απλή παρανυχίδα...

Και η ανωνυμία λύνεται με μια δικτατορικού τύπου υποχρεωτική αναγραφή των στοιχείων μας που μπορεί να επιβάλει ο Mr.Moderator. Αυτό πως να το λύσεις;;;;:rolleyes:
 
Top