Περί ανωνυμίας

Συμφωνείτε με την πρόταση του διαχειριστή;

  • Συμφωνώ

    Votes: 44 53.0%
  • Διαφωνώ

    Votes: 29 34.9%
  • Δε με νοιάζει, κάνε ότι θέλεις

    Votes: 10 12.0%

  • Total voters
    83
  • Poll closed .

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εγώ αντίθετα, αν και γράφω το όνομά μου, είμαι fan της ανωνυμίας: στο internet είμαστε, προς Θεού, internet χωρίς ανωνυμία δεν νοείται. Η υποχρέωση επώνυμης έκφρασης απόψεων θα στερήσει από το φόρουμ αυτό πολλά χρήσιμα πράγματα. Παρόλ΄αυτά, έχω γράψει κι εγώ αναλυτικά στο παρελθόν ότι αναγνωρίζω την ιδιαιτερότητα του forum αυτού, αφού η ψαλτοπαρέα είναι πολύ πιο συγκεκριμένη από άλλες και στο χώρο μας καλό θα ήταν η επώνυμη έκφραση απόψεων, ιδιαίτερα σε διαλόγους θεωρητικών και άλλων θεμάτων. Συμφωνώ 100% με την πρόταση του Δημήτρη, την οποία και ψήφισα, να είναι δηλ. η επωνυμία απλή σύσταση.

Το θέμα των περιορισμένων δικαιωμάτων των ανωνύμων μελών είναι διαφορετικό. Ένα "μειονέκτημα" που θα μπορούσαν να έχουν οι ανώνυμοι θα ήταν όχι φυσικά να μη γράφουν ή να μην ανεβάζουν αρχεία ή να μην κατεβάζουν (αν και ισχύει αυτό σε πολλά forums, δεν μου αρέσει), αλλά π.χ. σε περίπτωση παρεκτροπής τους να διώχνονται ευκολότερα από τον επώνυμο (σαν να τους λέμε δηλαδή: "είσαι και ανώνυμος και βρίζεις κι από πάνω; ουστ από 'δω!" :D)
 

elikoub

Νέο μέλος
Πρέπει όμως να υπάρχουν καθ' οδόν δικλείδες ασφαλείας για τυχόν ανάρμοστο προς το ηθος του φόρουμ περιεχόμενο.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
+1 υπέρ της επωνυμίας.

Πράγματι στο ίντερνετ συνηθίζεται η ανωνυμία σε φόρουμ στα οποία το μόνο κοινό που συνδέει τα μέλη είναι π.χ. το ίδιο αυτοκίνητο. Ποτέ δεν ξέρεις τι άνθρωπος είναι ο άλλος και φυλάγεσαι.

Θεωρώ όμως ότι στα φόρουμ κλειστών ομάδων είναι καλό να υπάρχει επωνυμία για να δημιουργούνται φιλικές σχέσεις. Θα είναι κρίμα να βρεθώ στο ίδιο ψαλτήρι με κάποιους από σας και να μην το καταλάβω. Θεωρώ ότι αυτά που μας συνδέουν (εκκλησία, ψαλτήρι) είναι πολύ πιο σημαντικά από αυτά που μας χωρίζουν (διαστήματα, έλξεις).

Συχνά στα φόρουμ οργανώνονται συναντήσεις και εξορμήσεις. Σε αντιστοιχία μπορούμε να οργανώσουμε και εμείς να ψάλλουμε όλοι μαζί μια λειτουργία. Για όσους είναι στο εξωτερικό, υπάρχει και το virtual reality :) .


ΥΓ. Αν κάποιος γνωρίζει τι ώρα αρχίζει η λειτουργία στο μητροπολιτικό ναό της Νέας Υόρκης ας μου στείλει πριβέ μήνυμα. Του Ευαγγελισμού έχει λειτουργία;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
souldatos said:
Θεωρώ ότι αυτά που μας συνδέουν (εκκλησία, ψαλτήρι) είναι πολύ πιο σημαντικά από αυτά που μας χωρίζουν (διαστήματα, έλξεις).
Αν και διαφωνώ με την άποψή σου για υποχρεωτική επωνυμία, σου δίνω +1 γι'αυτό που είπες!
Οι φιλικές σχέσεις πάντως δημιουργούνται εκ των πραγμάτων σε όλους όσους γράφουν το όνομά τους (που, όπως βλέπεις, είναι και οι περισσότεροι), επομένως δεν νομίζω ότι θα πρέπει να επιβάλουμε περαιτέρω υποχρέωση αναγραφής, αφού βλέπουμε ότι καλά βαδίζει το πράγμα έτσι όπως είναι, χώρια δε που στον άλλον δεν μπορείς να του πεις να δημιουργήσει φιλική σχέση θέλει δε θέλει...
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Κι εγω ειμαι υπερ της επωνυμιας, και εχει δικιο ο Στεφανος (Σουλδατος) που λεει οτι μπορει να βρεθουμε στο ιδιο ψαλτηρι και να μην ξερουμε ποιος ειναι ποιος. Οντως αυτά που μας χωρίζουν ειναι πολυ λιγοτερα απ΄αυτα που μας ενωνουν.

Ομως, υπάρχει τρόπος να ξερουμε αν τα στοιχεια που δινονται ειναι πραγματικα;

Σταθης Μεντζάς
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ομως, υπάρχει τρόπος να ξερουμε αν τα στοιχεια που δινονται ειναι πραγματικα;
Δεν υπάρχει τρόπος Στάθη, αλλά είναι προτιμότερο (κατα την γνώμη μου) να έχεις μια υποχρεωτική επωνυμία σε αυτούς που ποστάρουν και να επιλέγει κάποιος συνειδητά πλέον να δηλώνει ψευδή στοιχεία με σκοπό να παραπλανήσει, παρά απλά να υπάρχει μια ανωνυμία η οποία απλά σκεπάζει σαν μάσκα το πρόσωπό μας κάνοντάς μας κάτι άλλο ίσως από αυτό που είμαστε;

Όμως οι απόκριες τελείωσαν και ήρθε η Σαρακοστή. Άλλωστε στην ορθοδοξία πάντα απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, το πρόσωπο του ανθρώπου και η σχέση πρόσωπο με πρόσωπο ήταν καθοριστική. Άλλωστε και έτσι ακριβώς θα κριθούμε. Πρόσωπο με πρόσωπο.


Υ.Γ.
...εγώ δεν θα σε είχα γνωρίσει ποτέ αν δεν είχαμε δηλώσει και οι δυο το όνομά μας, κι ας καθόμασταν δίπλα-δίπλα στην Πάτρα...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ομως, υπάρχει τρόπος να ξερουμε αν τα στοιχεια που δινονται ειναι πραγματικα;

Θεωρώ ότι είμαστε αρκετά ώριμοι για να δίνουμε αληθινά στοιχεία όταν μας ζητείται και δε νομίζω ότι είναι αναγκαίο να γίνουμε πολύ καχύποπτοι. Θα αλλάξω γνώμη αν δω κάποιον να έχει όνομα Φιρφιρής ή Αγγελόπουλος!

Πάντως, υπάρχουν φόρουμ κλειστών κοινοτήτων στο ίντερνετ όπου για να γίνεις μέλος στέλνεις φωτοτυπία της ταυτότητάς σου ή κάτι τέτοιο. Π.χ. έχω ακούσει για κάποιο φόρουμ για όπλα όπου για λόγους ασφαλείας τα μέλη στέλνουν φωτοτυπία της άδειας οπλοφορίας τους.

Άλλη ευκολότερη τακτική που χρησιμοποιείται είναι να γράφονται νέα μέλη μόνο εφόσον τους σταλεί πρόσκληση από υπάρχον μέλος, το οποίο πιστοποιεί ότι είναι αληθινά τα στοιχεία.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Θεωρώ ότι είμαστε αρκετά ώριμοι για να δίνουμε αληθινά στοιχεία όταν μας ζητείται και δε νομίζω ότι είναι αναγκαίο να γίνουμε πολύ καχύποπτοι. Θα αλλάξω γνώμη αν δω κάποιον να έχει όνομα Φιρφιρής ή Αγγελόπουλος!

Πάντως, υπάρχουν φόρουμ κλειστών κοινοτήτων στο ίντερνετ όπου για να γίνεις μέλος στέλνεις φωτοτυπία της ταυτότητάς σου ή κάτι τέτοιο. Π.χ. έχω ακούσει για κάποιο φόρουμ για όπλα όπου για λόγους ασφαλείας τα μέλη στέλνουν φωτοτυπία της άδειας οπλοφορίας τους..


Ρε Σουλδάτε εδώ Σολδάτος με θυμάσαι; τι θα γίνει θα πάμε για κανα ούζο με τον Κοτσιάκη τον Άρη; :)
Πάντως διαφωνώ κάθετα Στέφανε, 'ΕΛΕΟΣ, σε λιγάκι θα μας πείς να έχουμε και barcode ή finger scanner... για να είμαστε σίγουροι... Με τα συμφραζόμενα σας βλέπω μια συγκατάβαση στον ηλεκτρονικό έλεγχο..., ά ρε Χριστόδουλε τσάμπα οι αγώνες για τις ταυτότητες ...:D
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Ρε Σουλδάτε εδώ Σολδάτος με θυμάσαι; τι θα γίνει θα πάμε για κανα ούζο με τον Κοτσιάκη τον Άρη; :)
Πάντως διαφωνώ κάθετα Στέφανε, 'ΕΛΕΟΣ, σε λιγάκι θα μας πείς να έχουμε και barcode ή finger scanner... για να είμαστε σίγουροι... Με τα συμφραζόμενα σας βλέπω μια συγκατάβαση στον ηλεκτρονικό έλεγχο..., ά ρε Χριστόδουλε τσάμπα οι αγώνες για τις ταυτότητες ...:D

Και βέβαια σε θυμάμαι συνονόματε (και εγώ Σολδάτος θα λεγόμουν, όπως και τα δεύτερα ξαδέλφια μου, αν δεν έπινε πολύ ο ληξιάρχης στο χωριό του πατέρα μου!!! Όλο το χωριό έχει ανακατεμένα επώνυμα. Θα μου πεις: "Αυτό είναι απ' τα Άγραφα"! Ακριβώς! Από το χωριό Άγραφα Ευρυτανίας κατάγομαι :) ).

Βαγγέλη, δε μίλησα για ηλεκτρονικό έλεγχο. Αν δεν είχα βάλει το όνομά μου πως θα με γνώριζες; Για αυτό θέλω τα ονόματα, για να γνωριζόμαστε! Δε θα σε ελέγξει κανείς αν πεις τη γνώμη σου επώνυμα...
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Βαγγέλη, δε μίλησα για ηλεκτρονικό έλεγχο. Αν δεν είχα βάλει το όνομά μου πως θα με γνώριζες; Για αυτό θέλω τα ονόματα, για να γνωριζόμαστε! Δε θα σε ελέγξει κανείς αν πεις τη γνώμη σου επώνυμα...

Λοιπόν Σολδάτε :) κι εγώ είμαι υπέρ της επωνυμίας για αυτό και γράφω επώνυμα με τη θέλησή μου, είμαι όμως κατά της επιβεβλημένης επωνυμίας ;)
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ένα λεπτό γιατί εγώ μπερδεύτηκα...ψήφισα συμφωνώ διότι νόμιζα πως το "συμφωνώ" εννοεί υπέρ της επωνυμίας..μόλις κατάλαβα ότι συμβαίνει το αντίθετο...πιστεύω το ίδιο θα έγινε και με άλλα άτομα...τώρα τι γίνεται?...νομίζω πως δεν ήταν ξεκάθαρη η αναγραφή...Δημήτρη μπορεί μήπως να ξαναγίνει η ψηφοφορία από την αρχή θέτοντας ΞΕΚΑΘΑΡΑ "συμφωνώ υπέρ της επωνυμίας" η "συμφωνώ υπέρ της ανωνυμίας"?....
Υ.Γ.για εξετάστε τι ψηφίσατε μήπως την "πάτησε" και άλλος?
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δημήτρη μπορεί μήπως να ξαναγίνει η ψηφοφορία από την αρχή θέτοντας ΞΕΚΑΘΑΡΑ "συμφωνώ υπέρ της επωνυμίας" η "συμφωνώ υπέρ της ανωνυμίας"?...

Συγνώμη Χρήστο, δεν χρειάζεται να την ξαναρχίσω, απλά θα λάβω υπόψην το λάθος στην τελική καταμέτρηση των "ψήφων". Εάν κάποιος άλλος έκανε λάθος ας μου στείλει προσωπικό ή δημόσιο μήνυμα και θα το λάβω επίσης υπόψην μου στην καταμέτρηση. Υπενθυμίζω οτι η ψηφοφορία δεν είναι υπέρ ή κατά της επωνυμίας, είναι σχετικά με την επιβολή της επωνυμίας ώς υποχρεωτική (τουλάχιστον σε αυτούς που γράφουν) και συγκεκριμένα πάνω στην πρόταση που έστειλα στο πρώτο μήνυμα.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πάντως δεν είναι τόσο ξεκάθαρο...θα μπορούσε να διατυπωθεί πιο απλά...
 

ovlepon

π. Αθανάσιος Γεωργιάδης
Θεωρώ πως σε μια Δημοκρατική συζήτηση είναι απαραίτητη η επωνυμία. Διαφορετικά ο καθένας μπορέι να λέει ό,τι θέλει κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία του. Αλλωστε δεν θα μπορούσα να κάνω σοβαρή συζήτηση με κάποιον που δεν θέλει να μιλήσει επώνυμα. Βέβαια δεν μπορούμε φασιστικά να επιβάλλουμε τη θελησή μας αλλά μετά και την ψηφοφορία μπορούμε να συμφωνήσουμε στους όρους της συζήτησής μας και μόνο σ' αυτήν

Γεωργιάδης Θανάσης
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καλησπέρα σας!

Ας φυτρώσω και εγώ εκεί που δεν με έσπειραν... Προσωπικά πιστεύω πως η επωνυμία είναι καλό πράγμα. Δεν είμαστε δα και καταζητούμενοι (νομίζω). Συμφωνώ πως όταν συζητούνται σημαντικά θέματα καλό είναι να γνωρίζουμε ποιος είναι αυτός που τα θέτει και τα υποστηρίζει στη συνέχεια.

Από την άλλη μεριά η επωνυμία δεν μπορεί να είναι ούτε εξασφαλισμένη ούτε υποχρεωτική... Δηλαδή αν κάποιος υιοθετούσε το όνομά μου και έκανε τα χίλια μύρια όσα εδώ μέσα, θα μπορούσαμε να ξέρουμε αν ήμουν εγώ στην πραγματικότητα ή όχι; Όχι, τουλάχιστον όχι χωρίς εισαγγελική παρέμβαση...

Η επωνυμία εν τέλει δεν προσφέρει τίποτε άλλο από μια οικειότητα και μια πιο ζεστή ατμόσφαιρα. Όχι ότι είμαι εναντίον της, ίσα ίσα!

Γνώμη μου εν κατακλείδι είναι πως αφού δεν μπορούμε να επιβάλουμε ή πολύ περισσότερο να διασφαλίσουμε κάτι, ας αφήσουμε τα πράγματα ως έχουν. Αυτό και θα ψηφίσω, καθαρά για πρακτικούς και ρεαλιστικούς λόγους και όχι επειδή είμαι εναντίον της επωνυμίας, υποχρεωτικής ή προαιρετικής.

Περαιτέρω δε, είναι ευθύνη των υπευθύνων του forum αλλά και ημών των επωνύμων περισσότερο έναντι των ανωνύμων να κρατήσουμε υψηλό επίπεδο επικοινωνίας και διαλόγου, πρωτίστως συμπεριφερόμενοι κοσμίως δίνοντας το καλό παράδειγμα, και εν συνεχεία απομονώντας ή αγνοώντας τους συμπεριφερόμενους ανάρμοστα, είτε είναι ανώνυμοι, είτε και επώνυμοι ακόμα!
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Δὲν θέλω νὰ σχολιάσω τὴν δημοσκόπησι ποὺ ἔγινε ἐδῶ, ἀλλὰ δὲν ἤξερα ποῦ ἀλλοῦ νὰ τοποθετήσω τὰ κάτωθι.
Παρατηρῶντας τὶς ἐγγραφὲς τῶν νεωτέρων μελῶν ἀπὸ τότε ποὺ καὶ ἐγὼ ἐνεγράφην (7/5/2008) παρατηρῶ ὅτι ἐγγράφονται ὅλο καὶ περισσότερα νέα μέλη ἀνωνύμως. ἐξ αὐτῶν μάλιστα ἀρκετοὶ εἶναι κληρικοί. ὁμολογῶ ὅτι τὸ γεγονὸς τῆς αὐξήσεως τῶν ἀνωνύμων μελῶν κάπως μὲ προβληματίζει. διευκρινίζω ὅτι σέβομαι τὶς ἀποφάσεις καὶ ἀπόψεις τοῦ διαχειριστοῦ καὶ συντάσσομαι μαζί του καὶ δὲν ἔχω σκοπὸ μὲ αὐτὲς τὶς γραμμὲς νὰ ὑποκινήσω ζήτημα ἀλλαγῆς τοῦ ἰσχύοντος μέχρι τώρα καθεστῶτος, τῆς παρεχομένης δηλαδὴ ἐλευθερίας νὰ ἐπιλέξῃ κανεὶς ἂν θὰ συμμετάσχῃ ἀνωνύμως ἢ μὲ τὸ πραγματικό του ὄνομα καὶ λοιπὰ στοιχεῖα. ἀπὸ τὴν ἄλλη ὅμως ἔχουν παρατηρηθῆ περιπτώσεις ὅπου κάποιοι κρυπτόμενοι ὄπισθεν τῆς ἀνωνυμίας των δὲν περιορίζονται στὴν ἁπλῆ παρακολούθησι τῶν συζητήσεων καὶ τὴν ἀντιγραφὴ ἀρχείων, ἀλλὰ ἐνίοτε ἐκτρέπονται καὶ συμπεριφέρονται ὡς κριταὶ τῶν πάντων καὶ χωρὶς σεβασμὸ στὴν συντριπτικὴ πλειονοψηφία τῶν μελῶν τοῦ Ψαλτολογίου. δηλώνω ἀπεριφράστως ὅτι αὐτὸ τὸ φαινόμενο δὲν τὸ θεωρῶ σωστὸ καὶ δὲν μοῦ ἀρέσει. παρατηρῶ ἐπίσης καὶ τὸ ἀντίθετο, ἀλλὰ σπανιώτερα αὐτό καὶ σαφῶς ὄχι τόσο ἐνοχλητικό· κάποιοι ὄπισθεν τῆς ἀνωνυμίας των αἰσθάνονται ἀρκετὰ ἄνετα καὶ «χαλαρὰ» καὶ μιλοῦν μὲ ἀρκετὴν ἐλευθερίαν, μὲ ἀστεϊσμοὺς καὶ πολλὴν οἰκειότητα πρὸς πάντας, ἢ θέλουν νὰ «ὑποδύωνται» τὸν «ζογκλὲρ» καὶ γελωτοποιὸν τοῦ Ψαλτολογίου, ἐξ ἀγαθῆς πάντως προθέσεως κινούμενοι· ἀλλ᾿ ἐνίοτε καὶ αὐτοὶ ὑπερβαίνουν τὰ ἐσκαμμένα καὶ θὰ πρέπει νὰ ἔχουν κάποιο μέτρον.
Καὶ ἐπειδὴ δὲν μοῦ ἀρέσει νὰ κάθωμαι μὲ σταυρωμένα χέρια, ἐγὼ μόνο νὰ παρατηρῶ καὶ νὰ διαμαρτύρωμαι καὶ νὰ περιμένω ἀπὸ τοὺς ἄλλους «νὰ βγάλουν τὸ φίδι ἀπὸ τὴν τρῦπα», σκέφτηκα πῶς μπορῶ νὰ βοηθήσω νὰ περιοριστοῦν τέτοια φαινόμενα αὐθαιρεσίας ἐκ μέρους ὀλίγων ἀνωνύμων μελῶν. καὶ μοιράζομαι μαζί σας τὴν σκέψι μου. γιὰ κάθε ἀνώνυμο μέλος ποὺ διαπιστώνω ὅτι παρεκτρέπεται κατὰ πῶς περιέγραψα ἀνωτέρω, ἐκμεταλλευόμενος τὴν ἀνωνυμία του, ἂν γνωρίζω τὴν πραγματική του ταυτότητα, νὰ τὴν γνωστοποιῶ ἐδῶ δημοσίως πρὸς πάντας, ὥστε νὰ γνωρίζωμε ἁπαξάπαντες μὲ ποιόν ἔχομε νὰ κάμωμε, λαϊκὸν ἢ κληρικόν. μάλιστα θὰ ἔλεγα καὶ οἱ ὑπόλοιποι νὰ πράττουν τὸ ἴδιο.
Θὰ ἤθελα λοιπὸν πάνω σ᾿ αὐτὴν τὴν πρότασί μου νὰ μάθω τὴν γνώμη καὶ τῶν λοιπῶν μελῶν, καὶ μάλιστα τῶν διαχειριστῶν καὶ συντονιστῶν.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δὲν θέλω νὰ σχολιάσω τὴν δημοσκόπησι ποὺ ἔγινε ἐδῶ, ἀλλὰ δὲν ἤξερα ποῦ ἀλλοῦ νὰ τοποθετήσω τὰ κάτωθι. ...........................................
γιὰ κάθε ἀνώνυμο μέλος ποὺ διαπιστώνω ὅτι παρεκτρέπεται κατὰ πῶς περιέγραψα ἀνωτέρω, ἐκμεταλλευόμενος τὴν ἀνωνυμία του, ἂν γνωρίζω τὴν πραγματική του ταυτότητα, νὰ τὴν γνωστοποιῶ ἐδῶ δημοσίως πρὸς πάντας, ὥστε νὰ γνωρίζωμε ἁπαξάπαντες μὲ ποιόν ἔχομε νὰ κάμωμε, λαϊκὸν ἢ κληρικόν. μάλιστα θὰ ἔλεγα καὶ οἱ ὑπόλοιποι νὰ πράττουν τὸ ἴδιο.
Θὰ ἤθελα λοιπὸν πάνω σ᾿ αὐτὴν τὴν πρότασί μου νὰ μάθω τὴν γνώμη καὶ τῶν λοιπῶν μελῶν, καὶ μάλιστα τῶν διαχειριστῶν καὶ συντονιστῶν.
Διονύσιος ᾿Ανατολικιώτης

Αγαπητε Διονυσιε
Στο παρων θεμα η αποψη μου αναφερεται στο μηνυμα υπ' αρ. 6 . Αν δεν επιτρεπεται σε ανωνυμους να γραφουν μηνυματα , δεν θα χρειαζεται και να τους αποκαλυπτουμε .
Ισως μπορουμε σε συνενοηση με τον κυριο διαχειριστη , οσοι δεν θελουμε να μας απαντουν ανωνυμα στα οποια μηνυματα μας , ο κ. διαχειριστης να διαγραφει τα οποια μηνυματα μας αποστελλονται ανωνυμα . Ουτε να προλαβαινουμε να τα δουμε . Δεν ξερω αν εκαμα σωστη διατυπωση ή αν γινεται αυτο . Πιο απλα : Δημητρη δεν θελω να μου στελνουν μηνυματα ανωνυμως . Μπορεις να το ελεγξεις αυτο ; Ας το δηλωσουν και οποιο αλλοι
επιθυμουν το ιδιο .
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα και εγώ να τοποθετηθώ επαυτού:

Προτιμώ την ανωνυμία! Και αυτό το δηλώνω ξεκάθαρα! και ο λόγος είναι γιατι δίνοντας το όνομα μου και τα στοιχεία μου δεν αλλάζει ούτε αυτό που είμαι ούτε αυτό που λέω. Αισθάνομαι στενάχωρα όταν θέλω να ξέρω με ποιο μιλάω! Δεν μου προσφέρει καμία ασφάλεια! Το θετικό με το Ιντερνετ είναι οτι κρίνομαστε γιαυτα που λέμε και όταν είμαστε ανώνυμοι κρινόμαστε μόνο και μόνο γιαυτά!!! Ούτε για το δάσκαλο μας ούτε για τις σπουδές μας ούτε για τη καριέρα μας... αλλά μάλλον για το απόσταγμα όλων αυτών και αυτό για μένα έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία!!!

Χωρίς κανένα προσωπικό υπαινιγμό η ανάγκη να ξέρω το συνομιλητή μου είναι δυστυχώς ένδειξη ανασφάλειας!!! Προτιμώ να ξέρω τους άλλους γιαυτά που λένε και όχι για το επιθετο τους και όλα τα συμπαραμαρτούντα!!!

Σε ένα παιχνίδι αν αποφάσεις να παίξεις πρέπει να σεβαστεις τους κανόνες, και ακόμα περισότερο πρέπει να σέβεσαι τους συμπαίχτες σου. Ο κ. Ανατολικιώτης παραπάνω λεέι σαφώς ότι κάποιοι παίχτες δεν τον σέβονται...

Το παιχνίδι είναι ακόμα ζωντάνο αλλά σίγουρα με λιγότερο ενδιαφέρον αφού η ελευθερη κρίση περιορίζεται πια:

Βασίλειος Μαρουλάς του Δημητρίου
Γεννηθεις στην Αθήνα εν έτη 1979 τάχα και εκ Πάτμου....
Διπλωματούχος Βυζαντίνης Μουσίκης και ΕΜΠ
Τελειόφοιτος Μονωδίας
Πρωτοψάλτης Ιερόυ Ναού Αγ Ιωάννη και Αγ Αντωνίου Islington, London, UK


.......και η υποχρέωση δική μου!
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
...Προτιμώ την ανωνυμία! Και αυτό το δηλώνω ξεκάθαρα!...
Ο κ. Ανατολικιώτης παραπάνω λεέι σαφώς ότι κάποιοι παίχτες δεν τον σέβονται...

Το παιχνίδι είναι ακόμα ζωντάνο αλλά σίγουρα με λιγότερο ενδιαφέρον αφού η ελευθερη κρίση περιορίζεται πια:

Νομίζω ὅτι παρανοήθηκε τὸ προηγούμενο μήνυμά μου. δὲν ἔθεσα θέμα περὶ ἀνωνυμίας. θεωρῶ τὸ θέμα λῆξαν βάσει τῶν ἐπιλογῶν καὶ ἀποφάσεων τοῦ Δημητρίου Κουμπαρούλη.
᾿Αγαπητὲ Βασίλειε, ἐγὼ δὲν θέλω ἐδῶ νὰ διαφωνήσω σ᾿ αὐτὸ ποὺ λές, ὅτι ἡ ἀνωνυμία σὲ κάποιες περιπτώσεις σοῦ δίνει περισσότερη ἐλευθερία. μήπως ὅμως μερικὲς φορὲς αὐτὴ ἡ περισσότερη ἐλευθερία ξεφεύγει πρὸς τὴν ἀσυδοσία; δὲν εἶχα σκοπὸ νὰ σὲ ἐξαναγκάσω νὰ γνωστοποιήσῃς τὰ στοιχεῖά σου, ἐφόσον δὲν τὸ ἤθελες. λυποῦμαι εἰλικρινά, ἂν τὸ ἐξέλαβες ἔτσι. οὔτε ἄλλωστε ἀναφερόμουν προσωπικὰ σὲ σένα, οὔτε ἤθελα νὰ περιορίσω τὴν ἐλευθερία σου. οὔτε εἶπα ὅτι κάποιοι δὲν μὲ σέβονται· κάτι τέτοιο δὲν τὸ εἶπα στὸ προηγούμενο μήνυμά μου οὔτε μὲ σαφήνεια οὔτε ἀσαφῶς οὔτε μὲ ὑπονοούμενα οὔτε τὸ ἐννόησα καθόλου. δὲν μίλησα γιὰ τὸν ἑαυτό μου. γιὰ ὅ,τι μὲ ἀφορᾷ ἀπαντῶ πάντοτε ἐπὶ τόπου. γιατί δὲν μποροῦμε νὰ δεχθοῦμε ὅτι κάποιοι συνάνθρωποί μας πέρα ἀπὸ τὸν ἑαυτό τους προσπαθοῦν νὰ σκεφτοῦν καὶ γιὰ τὸν ἄλλο, γιὰ τὸν συνάδελφο-μέλος, γιὰ τὸ σύνολον τοῦ Ψαλτολογίου;
Μίλησα γιὰ τὶς ἐλάχιστες ἐκεῖνες περιπτώσεις ποὺ κάποιοι ἀνώνυμοι μὲ τὴν συμπεριφορά τους δείχνουν ὅτι δὲν σέβονται συνολικῶς τὰ μέλη τοῦ ψαλτολογίου, τὰ ὅποια μέλη, μὲ ὀνόματα ἢ ἀνώνυμα. καὶ τὸ ἔγραψα αὐτὸ ἐννοῶντας ὅτι, ἂν μέχρι τώρα εἴχαμε λίγα τέτοια κρούσματα, καθὼς αὐξάνεται (καὶ νομίζω μὲ ταχὺ ῥυθμὸ) ὁ ἀριθμὸς τῶν ἀνωνύμων μελῶν, μήπως αὐξηθοῦν καὶ τέτοιες συμπεριφορές, ὁπότε καλὸ εἶναι νὰ λάβουμε τὰ μέτρα μας; εἶναι τόσο δύσκολο ἄραγε νὰ γίνῃ ἀντιληπτὸ τὸ τί ἔγραψα καὶ σὲ τί ἀναφέρθηκα; καὶ τὸ ἔγραψα ἀπὸ ἐνδιαφέρον γιὰ τὸ Ψαλτολόγιο, γιὰ νὰ περιφρουρήσωμε τὴν ποιότητά του καὶ ὄχι γιὰ νὰ ἐξαναγκάσωμε τοὺς ἄλλους σὲ κάτι ποὺ δὲν θέλουν. δικαίωμά του εἶναι ὅποιος θέλει νὰ παραμένῃ ἀνώνυμος στὸ Ψαλτολόγιον. εἶναι ὅμως καὶ δικαίωμα ἡμῶν τῶν μὴ ἀνωνύμων νὰ ζητήσωμε ἀπὸ κάποιους ἀνωνύμους νὰ μὴν κάνουν κατάχρησι αὐτῆς τῆς ἰδιότητός των.
Στὸ προηγούμενο μήνυμά μου ἤδη εἶπα μία σκέψι μου. τὴν ἐπαναλαμβάνω γιὰ νὰ ἐπαναφέρω τὴν συζήτησι στὴν ἀρχική μου πρότασι. γιὰ κάθε ἀνώνυμο μέλος ποὺ διαπιστώνω ὅτι παρεκτρέπεται κατὰ πῶς περιέγραψα ἀνωτέρω, ἐκμεταλλευόμενος τὴν ἀνωνυμία του, ἂν γνωρίζω τὴν πραγματική του ταυτότητα, νὰ τὴν γνωστοποιῶ ἐδῶ δημοσίως πρὸς πάντας, ὥστε νὰ γνωρίζωμε ἁπαξάπαντες μὲ ποιόν ἔχομε νὰ κάμωμε, λαϊκὸν ἢ κληρικόν. μάλιστα θὰ ἔλεγα καὶ οἱ ὑπόλοιποι νὰ πράττουν τὸ ἴδιο.
Θὰ ἤθελα λοιπὸν πάνω σ᾿ αὐτὴν τὴν πρότασί μου νὰ μάθω τὴν γνώμη καὶ τῶν λοιπῶν μελῶν, καὶ μάλιστα τῶν διαχειριστῶν καὶ συντονιστῶν.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...Ισως μπορουμε σε συνενοηση με τον κυριο διαχειριστη , οσοι δεν θελουμε να μας απαντουν ανωνυμα στα οποια μηνυματα μας , ο κ. διαχειριστης να διαγραφει τα οποια μηνυματα μας αποστελλονται ανωνυμα . Ουτε να προλαβαινουμε να τα δουμε . Δεν ξερω αν εκαμα σωστη διατυπωση ή αν γινεται αυτο . Πιο απλα : Δημητρη δεν θελω να μου στελνουν μηνυματα ανωνυμως . Μπορεις να το ελεγξεις αυτο ; Ας το δηλωσουν και οποιο αλλοι
επιθυμουν το ιδιο .

κ. Βαγγέλη, αυτό που μπορείς να κάνεις σε αυτή την περίπτωση είναι να θέσεις ανώνυμα μέλη στη λίστα μελών που αγνοείς όπως είχα αναφέρει παλαιότερα. Έτσι, ποτέ δεν θα βλέπεις μηνύματά τους και δεν θα μπορούν να σου στείλουν ούτε ΠΜ απόσο γνωρίζω. Βεβαίως το μειονέκτημα είναι οτι αν "εμφανιστούν" κατόπιν, εσύ δεν θα το ξέρεις. Επίσης όταν ένα άλλο μέλος κάνει παράθεση των μηνυμάτων τους εσύ βλέπεις την παράθεση αλλά όχι το αρχικό μήνυμα.
 
Top