[Ερώτηση] Πεντηκοστάριο Χρυσάνθου Θεοδοσόπουλου 1972

ixadin

Ηχάδιν
Έχω σκαναρισμένο το Πεντηκοστάριο του Χρυσάνθου. Επειδή μου λείπουν οι πρώτες σελίδες για να δώ εάν υπάρχουν θέματα copyright, μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα του βιβλίου;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μην τάξεις σε άγιο και σε παιδί...

Υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα ασφαλώς, τα οποία έχει η κληρονόμος, σύζυγος του μακαριστού Άρχοντα, Χρυσάνθου, κ. Μαρία, για όλα τα βιβλία του (και τις ηχογραφήσεις που εξέδωσε ή εκδίδει).

Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι θα το έχουμε το βιβλίο σε έντυπη μορφή, αγορασμένο. Και όσοι δεν το διαθέτουν, οφείλουν να στηρίξουν την προσπάθεια. Φυσικά όμως και η ψηφιακή του μορφή θα ήταν ευπρόσδεκτη. Χρειάζεται όμως προσοχή.

Δ.

Υγ Στη σύγχρονη εποχή υποστηρίζουμε το pdf και κάθε τι ανάλογο, αλλά παραμένουμε και υποστηρικτές έμπρακτοι των εκδοτικών προσπαθειών. Πιο απλά: συνεχίζουμε απτόητοι να αγοράζουμε αυθεντικές, έντυπες εκδόσεις. Μόνο έτσι θα συνεχίσουν να υπάρχουν, και να κυκλοφορούν.
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Η ανατυπωση του 1983 που εχω εγω ,δεν πρεπει να εχει προβλημα δικαιωματων . Με καθε επιφυλαξη παντα .
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Οπως ειπε ο Δημητρης παραπανω, ειναι καλυτερο καποιος να αγορασει το βιβλιο, ωστε να στηριξει και την χηρα του Αρχοντος που εχει τα δικαιωματα των βιβλιων.

Δεν ειναι μονο ανθρωπινο, αλλα και τιμιο.

Καλα ειναι να ανεβαζουμε κλασσικα και αρχαια κειμενα σε pdf, αλλα ενω και εφοσον υπαρχουν συγγενεις που εκμεταλλευονται δικαιωματα, τοτε θα πρεπει να τους σεβαστουμε, και αυτους αλλα και την μνημη του αρχοντα.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Η ανατυπωση του 1983 που εχω εγω ,δεν πρεπει να εχει προβλημα δικαιωματων . Με καθε επιφυλαξη παντα .
Όχι έχει δικαιώματα.

Στα όσα είπε παραπάνω ο κ.Σκρέκας με κάλυψε απόλυτα.
 

ixadin

Ηχάδιν
ΟΚ ευχαριστώ για τις υποδείξεις. Αν κρίνουν οι Διαχειριστές ίσως να αποσυρθεί το θέμα;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν μας δηλώσεις ότι θα χρησιμοποιήσεις το βιβλίο για εκπαιδευτικό σκοπό ή για να πεις τη γνώμη σου για κάτι, ο νόμος σε καλύπτει και μπορεί κάποιος να σου στείλει απόσπασμα από το βιβλίο (όχι όλο φυσικά).
 

xristos_metal

Νέο μέλος
Υγ Στη σύγχρονη εποχή υποστηρίζουμε το pdf και κάθε τι ανάλογο, αλλά παραμένουμε και υποστηρικτές έμπρακτοι των εκδοτικών προσπαθειών. Πιο απλά: συνεχίζουμε απτόητοι να αγοράζουμε αυθεντικές, έντυπες εκδόσεις. Μόνο έτσι θα συνεχίσουν να υπάρχουν, και να κυκλοφορούν.

Εγω ειμαι της αποψης οτι για να συνεχισουν να υπαρχουν και να κυκλοφορουν ολα αυτα τα βιβλια θα πρπ πρωτα να πεσουν οι εξωφρενικες τους τιμες!Λιγα ειναι τα βιβλια που εχω στη συλλογη μου που θα εδινα τοσα λεφτα για να τα παρω.Ισως μονο η μουσικη κυψελλη του Καραμανη και το κλασσικο Αναστασηματαριο να αξιζουν πραγματικα τοσα λεφτα.Ευτυχως εγω ολα αυτα τα βιβλια τα βρηκα απο τοτε που γεννηθηκα,αυθεντικα και χιλιοδιαβασμενα!
 
Top