Πεντηκοστάρια Τριωδίου σε σύντομο μέλος υπο Ν.Γιάννου.

P

ptz

Guest
-Υπάρχουν μερικές Εκκλησιές,στις οποίες το πρωί της Κυριακής π.χ στο Εωθινό,υπάρχουν 4-5 γιαγιάδες ως εκκλησίασμα.Αλλες πάλι είναι σχεδόν γεμάτες.Εκ των ανωτέρω στην πρώτη περίπτωση και διαβαστά να πείς τον Ν' και τα πεντηκοστάρια πάλι σε προλαβαίνει ο Ιερέας,ενώ στην δεύτερη σαν χερουβικό πάλι δεν έχει τελειώσει ο ασπασμός.
-Επειδή ανήκω στην α' περίπτωση,ζήτησα πέρυσι την ίδια περίοδο,από τον φίλο και πάλαι ποτέ συνοδοιπόρο εν ψαλτηρίω Νίκο να μελοποιήσει σε σύντομο [ειρμολογικό το λένε-λάθος- μερικοί] τα πεντηκοστάρια.
-Επειδή το αμελούσε του επεσήμανα τις εκ της τρόϊκας υποχρεώσεις του δλδ παραγωγικότητα κλπ άνευ αμοιβής βέβαια και συνεμορφώθει.
-Δια τον κόπο του όμως στην πείνα που επέρχεται θα καταταχθεί και στα συσίτια της Λακεδαίμονος μαζί μας.
-Τον ευχαριστούμε.Ιδού το αποτέλεσμα.Π.Τζ
 

Attachments

  • Πεντ-ρια Τριωδίου σύντομα-Ν.ΓΙΑΝΝΟΥ.pdf
    293.8 KB · Views: 251

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Τα μέλη που μας παραθέσατε πάντως θα τα ζήλευε και ο Πέτρος!! Φοβερά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
-Υπάρχουν μερικές Εκκλησιές,στις οποίες το πρωί της Κυριακής π.χ στο Εωθινό,υπάρχουν 4-5 γιαγιάδες ως εκκλησίασμα.Αλλες πάλι είναι σχεδόν γεμάτες.Εκ των ανωτέρω στην πρώτη περίπτωση και διαβαστά να πείς τον Ν' και τα πεντηκοστάρια πάλι σε προλαβαίνει ο Ιερέας,ενώ στην δεύτερη σαν χερουβικό πάλι δεν έχει τελειώσει ο ασπασμός.
-Επειδή ανήκω στην α' περίπτωση,ζήτησα πέρυσι την ίδια περίοδο,από τον φίλο και πάλαι ποτέ συνοδοιπόρο εν ψαλτηρίω Νίκο να μελοποιήσει σε σύντομο [ειρμολογικό το λένε-λάθος- μερικοί] τα πεντηκοστάρια.
-Επειδή το αμελούσε του επεσήμανα τις εκ της τρόϊκας υποχρεώσεις του δλδ παραγωγικότητα κλπ άνευ αμοιβής βέβαια και συνεμορφώθει.
-Δια τον κόπο του όμως στην πείνα που επέρχεται θα καταταχθεί και στα συσίτια της Λακεδαίμονος μαζί μας.
-Τον ευχαριστούμε.Ιδού το αποτέλεσμα.Π.Τζ

Ἐπὶ τέλους πάλι κοντά μας. Καιρὸς ἦταν κ. Τζανάκο. Ἡ ἀπουσία σας ἦταν αἰσθητή.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γεια σας, κ. Τζανάκο! Ευχαριστούμε για τα κείμενα. Προσωπικά εγώ δεν συμφωνώ μ' αυτές τις μελοποιήσεις, αν και κάτι τέτοια θεωρούνται "για τα πανηγύρια". Όντως θα ήταν μια ωραία άσκηση για τον κ. Γιάννου.

Εγώ προσωπικά (και μου έχει τύχει αυτό) θα έψαιλνα τα κλασσικά κείμενα σε πιο σύντομο ρυθμό εάν βιαζόμασταν. Αλλά εάν ο Όρθρος σου είναι ρυθμισμένος να κρατήσει, ας πούμε, 90 λεπτά, τότε τι το όφελος να συντομευτούν τα Πεντηκοστάρια; Πρόκειται για να αρχίσει η Θ. Λειτουργία πιο νωρίτερα; Ή μήπως να δώσει πιο πολύ περιθώριο προς το τέλος του Όρθρου να ψαλλή καμιά αργή Δοξολογία;

Τέλος, εφ' όσον ο σκοπός ήταν να μελοποιηθούν σε ειρμολογικό μέλος, νομίζω ότι τα τροπάρια Της μετανοίας και Της σωτηρίας θα έπρεπε να ήταν Ήχ. πλ. δ' εκ του ΓΑ (τρίφωνος), όπως το Απολυτίκιο και Καθίσματα του πλ. δ' ήχου, ο Παρακλητικός κανόνας, κλπ.

Έτσι, μερικές σκέψεις μου.

Απόστολος
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τα μέλη που μας παραθέσατε πάντως θα τα ζήλευε και ο Πέτρος!!
Ναι! Ο ... αδερφούλης μου:D, που δεν έμαθε μουσική!:(
Όσο για τρίφωνο πλ. του Δ', δεν είναι απολυτίκια ούτε καθίσματα, φίλε Απόστολε.
Εν πάση περιπτώσει γράφτηκαν για τον φίλο Παναγιώτη ύστερα από ... παραγγελιά του μετά σχετικής πρόσφατης υπενθυμίσεως. Σαφώς και δεν είναι κάτι το εξαιρετικό και δεν είχα πρόθεση να τα δημοσιοποιήσω, αλλά και δεν θα ... κάνω ντά τον φίλο μου, που τα ... έβγαλε στη φόρα!:D
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τέλος, εφ' όσον ο σκοπός ήταν να μελοποιηθούν σε ειρμολογικό μέλος, νομίζω ότι τα τροπάρια Της μετανοίας και Της σωτηρίας θα έπρεπε να ήταν Ήχ. πλ. δ' εκ του ΓΑ (τρίφωνος), όπως το Απολυτίκιο και Καθίσματα του πλ. δ' ήχου, ο Παρακλητικός κανόνας, κλπ.

Έτσι, μερικές σκέψεις μου.

Απόστολος

Τα προηγούμενα δε μ αφορούν....
οσον αφορά τον πλ Δ τρίφωνο που αναφέρεις, έχω να πω ότι στο β μέρος του αναστασιματαρίου, στον πλ Δ΄ τα τροπαρια των αίνων δε μετατρέπονται σε τρίφωνο, αλλά παραμένουν στον κύριο ήχο σε συντομο μέλος.
για την ιστορία, απλά....
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Με αυτήν την λογική και το "Ελέησόν με" θα μπορούσε να γραφεί και σε πλ. Β' εκ του Πα (υπάρχουν ειρμολογικά μέλη και με βάση τον φθόγγο Πα).
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Με αυτήν την λογική και το "Ελέησόν με" θα μπορούσε να γραφεί και σε πλ. Β' εκ του Πα (υπάρχουν ειρμολογικά μέλη και με βάση τον φθόγγο Πα).

του Β ήχου.......
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πέρα από το ηχολογικό, στο λειτουργικό του θέματος, ο πεντηκοστός ψαλμός και τα όποια τροπάρια που ακολουθούν έχουν τη θέση επικαλυπτήριων ύμνων; Θα έπρεπε να επιρρεάζεται η ταχύτητά τους βάση του πλήθους των πιστών; Στα υπόλοιπα πεντηκοστάρια εκτός Τριωδίου, υπάρχουν και αργές και σύντομες συνθέσεις, κάτι που παραδόξως δεν παρατηρείται εδώ (χωρίς να αποτελεί αυτό φυσικά στοιχείο τυπικής διατάξεως)...
 

ixadin

Ηχάδιν
στο λειτουργικό του θέματος, ο πεντηκοστός ψαλμός και τα όποια τροπάρια που ακολουθούν έχουν τη θέση επικαλυπτήριων ύμνων; Θα έπρεπε να επιρρεάζεται η ταχύτητά τους βάση του πλήθους των πιστών;

Όχι, διότι ο πεντηκοστός είναι ένα αντίφωνο του όρθρου (ο ασματικός όρθρος είχε 15 αντίφωνα, αν θυμάμαι καλά) και τα πεντηκοστάρια είναι περισσές "εορτολογικής" κατεύθυνσης. Δεν υπάρχει λειτουργικός λόγος να είναι "αργοσύντομα" ή "σύντομα". Ενδεικτική χρήση μπορεί να δει κανείς στην (ασματική) Παννυχίδα του Γρ. Στάθη με εφύμνιο σε κάθε στίχο και περισσή.
 
Top