Πατριαρχικοί Χοροί (Φλοίκος - Παϊκόπουλος) στη Θρονική Εορτή του 2014 (Επίσκεψη Πάπα Φραγκίσκου)

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Η εισαγωγή του χερουβικού πού έψαλλαν ποιανού μελοποιού είναι; Το χερουβικό πρέπει να ήταν του Φωκαέα.....

Μίξη Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου και Θεοδώρου Φωκαέως. Όλα από τον Πρωγάκη.
 
Να τα βλέπουν στην Ελλάδα...όπως, παρ όλου όπου υπάρχει ψάλτης σε πανηγυρίζοντα ναό,καταργείτε ο πρωτοψάλτης του ναού και ανεβαίνει ο φίλος του Δεσπότη όπου θα πάει να Λειτουργήσει με το έτσι θέλω;
υποννοείτε τη μητρόπολη Πειραιώς;;;;:eek: καλημέρα σας!!!!!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Μίξη Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου και Θεοδώρου Φωκαέως. Όλα από τον Πρωγάκη.

Όχι, ήσαν άπαντα Θ. Φωκαέως σε πλ. δ: Προεισαγωγή από το αργό Χερβ του και εν συνεχεία ακέραιο το Χερβ του της εβδομάδος. Μόνο που είπαν δύο "παρακλητικές", αργή και σύντομη, ως μη ώφειλε, γιατί μετά το αργό "Οι", το μέλος μεταβαίνει κατά κανόνα στο "Οι τα". Αλλά θα μου πείτε, ψιλά γράμματα για αρίστως μετροφωνούντας...
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Μια υποσυζήτηση μεταφέρθηκε σε νέο θέμα: Σκέψεις για μελλοντικούς διακόνους των αναλογίων του Πατριαρχικού Ναού. Παρακαλώ σ᾿ αυτό το θέμα που μεταφέρθηκε στις ηχογραφήσεις, και αφορά στην απόδοση των συγκεκριμένων χορών για τη φετινή θρονική εορτή, τα μηνύματα να περιορισθούν σ΄ αυτά, υπενθυμίζοντας για τελευταία φορά προηγούμενο συντονιστικό μήνυμα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ειχα τη τυχη να ημουν μεσα στο Ναο στον εσπερινο-δοξολογια και στη Θ.Λειτουργια. ...
Ο χορος του Παικοπουλου απεδωσε ενα πολυ ωραιο κοινωνικο. το οποιο δεν εχει δημοσιευθει ακομα! μου ειπαν συντομα θα το δουμε σε νεο βιβλιο που θα εκδοσει ο Παικοπουλος. ...

"Δημοσιεύθηκε" εδώ. Αξίζει να απομονώσει κάποιος την απόδοση του Κοινωνικού και να την αναρτήσει σε αρχείο ήχου.
 
Top