Πατριαρχικοί Χοροί (Φλοίκος - Παϊκόπουλος) στη Θρονική Εορτή του 2014 (Επίσκεψη Πάπα Φραγκίσκου)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτοί είναι οι μόνιμοι;
Ο Λ. Αστέρης και Ι. Χαριατίδης;
Οι κύριοι Αστέρης και Χαριατίδης είναι αντιστοίχως ο Άρχων Πρωτοψάλτης και ο Άρχων Λαμπαδάριος. Ο κ. Φλοίκος είναι ο Α' Δομέστιχος ο οποίος τοποτηρεί τη θέση του Πρωτοψάλτου όταν αυτός απουσιάζει, ενώ ο κ. Παϊκόπουλος εκλήθη προ καιρού για να ψάλλει λόγω των προβλημάτων υγείας των αρχόντων.

Δεν ξέρω αν βρίσκετε ενδιαφέρον ψαλτικό, εγώ πάντως δε βρίσκω κανένα ιδιαίτερο. Παρά το δεμένο δεξιό χορό, ακούω απότομα κοψίματα με μεγάλες παύσεις, ώστε να διακόπτεται άσχημα η ροή του μέλους, και άτακτες βοές στο «Η Παρθένος σήμερον» στα σημεία «χόρευε» και «δόξασον». Αν είναι αυτό το μέλλον των πατριαρχικών χορών, καήκαμε...

Ο δε αριστερός χορός έχει προφανώς χαμηλότερα το μικρόφωνο και δεν ακούγεται εξίσου καθαρά και δυνατά. Εντούτοις, διακρίνεται ο κ. Παϊκόπουλος για το Πολίτικο ηχόχρωμά του και τις πατριαρχικές αναλύσεις του!
 
Είναι λογικό, αφού πλέον στην Πόλη η μείωση του Ελληνικού πληθυσμού δεν αρκεί για 1000 καλλίφωνους, εκ των οποίων οι 100 θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον, οι δέκα θα διακριθούν και οι 4 θα αποτελέσουν τους Πατριαρχικούς χορούς. Μόνος του παλεύει ο Άρχων Δομέστικος.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium

http://www.youtube.com/watch?v=nTNoIYxwMqo

http://webtv.nerit.gr/katigories/po...o-fanari-me-tin-parousia-tou-papa-fragkiskou/

Ἄκουσα χερουβικὸ, λειτουργικά καὶ ἄξιον ἐστιν.

Ἐξαιρετικὸς ὁ δεξιὸς χορός, ἀρκετὰ δεμένος μὲ καλὸ χρόνο, ἡ δὲ ἐπιλογὴ τῶν μελῶν ἄριστη, ἁπλὰ λειτουργικὰ καὶ ἄξιον ἐστιν. Μὲ τόσο σημαντικὸ προσκεκλημένο ἦταν ὅ,τι ἔπρεπε.

Ὠραῖο καὶ τὸ ἀργὸ Ἀγαπήσω σε τοῦ ἰακώβου.

Διαφωνῶ καθέτως μὲ ἀπορριπτικὲς φράσεις τύπου «καήκαμε» καὶ ἄλλα παρόμοια, ποὺ δὲν καταλαβαίνω ἀπὸ ποῦ πηγάζουν.

Χρειάζεται χρόνος γιὰ νὰ δέσουν καλά τὰ πράγματα.

Ἔμεινα εὐχαριστημένος ἀπὸ τὸν χορὸ τοῦ κ. Φλοίκου, τουλάχιστον σὲ ὅ,τι ἄκουσα καὶ τοῦ εὔχομαι τὰ καλύτερα.

ΥΓ. Ὁ ἀριστερὸς χορὸς δὲν μὲ ἰκανοποίησε τὸ ἴδιο.
ΥΓ 2. Ἡ ροὴ πάντως τῆς Θ. Λειτουργίας στὸν Πατριαρχικὸ ναὸ εἶναι ὑποδειγματικὴ μὲ τὶς λιτὲς-σύντομες ἐκφωνήσεις καὶ τὶς ἀνάλογες ἀπαντήσεις τοῦ χοροῦ. Οἱ ἑλλαδικὲς μητροπόλεις μακάρι νὰ άκολουθοῦσαν τὸ παράδειγμα τοῦ Πατριαρχείου.
 
Last edited by a moderator:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σήμερα μου άρεσε ο δεξιός χορός ο οποίος ήταν συγκροτημένος και κατά το πλείστον διατήρησε το ύφος και το ήθος της ψαλμωδίας στον πατριαρχικό ναό.Έχω πολλές επιφυλάξεις για τον αριστερό χορό ως προς τα παραπάνω αλλά ας μην επεκταθώ μια που μάλλον περιστασιακά έψαλλε......Καλή δύναμη λοιπόν στον τοποτηρητή και του εύχομαι να μην ξεχάσει ποτέ ποιοι πέρασαν από αυτό το ψαλτήρι και τι μαθήματα έψαλλαν.Αυτό και μόνο είναι αρκετό.Πάντα γεια
 

agionoros_94

Μέλος


Ἐξαιρετικὸς ὁ δεξιὸς χορός, ἀρκετὰ δεμένος μὲ καλὸ χρόνο, ἡ δὲ ἐπιλογὴ τῶν μελῶν ἄριστη, ἁπλὰ λειτουργικὰ καὶ ἄξιον ἐστιν. Μὲ τόσο σημαντικὸ προσκεκλημένο ἦταν ὅ,τι ἔπρεπε.

Ὠραῖο καὶ τὸ ἀργὸ Ἀγαπήσω σε τοῦ ἰακώβου.

Διαφωνῶ καθέτως μὲ ἀπορριπτικὲς φράσεις τύπου «καήκαμε» καὶ ἄλλα παρόμοια, ποὺ δὲν καταλαβαίνω ἀπὸ ποῦ πηγάζουν.

Χρειάζεται χρόνος γιὰ νὰ δέσουν καλά τὰ πράγματα.

Ἔμεινα εὐχαριστημένος ἀπὸ τὸν χορὸ τοῦ κ. Φλοίκου, τουλάχιστον σὲ ὅ,τι ἄκουσα καὶ τοῦ εὔχομαι τὰ καλύτερα.

ΥΓ. Ὁ ἀριστερὸς χορὸς δὲν μὲ ἰκανοποίησε τὸ ἴδιο.
ΥΓ 2. Ἡ ροὴ πάντως τῆς Θ. Λειτουργίας στὸν Πατριαρχικὸ ναὸ εἶναι ὑποδειγματικὴ μὲ τὶς λιτὲς-σύντομες ἐκφωνήσεις καὶ τὶς ἀνάλογες ἀπαντήσεις τοῦ χοροῦ. Οἱ ἑλλαδικὲς μητροπόλεις μακάρι νὰ άκολουθοῦσαν τὸ παράδειγμα τοῦ Πατριαρχείου.

Συμφωνώ απολύτως με τον domesticus!

Καλύτερα να είμαστε επιφυλακτικοί με τα σχόλιά μας.
Οι χοροί είναι ακόμη αδιαμόρφωτοι.
Σχεδόν χηρεύουν όλες οι θέσεις.

Πάντως για μια τέτοια ακολουθία, παγκοσμίου σχεδόν ενδιαφέροντος και εμβέλειας ο Άρχοντας Φλοίκος και ο χορός του, έψαλλαν πολύ καλά και νομίζω πως πήρε πολλούς πόντους για την ανάληψη της θέσης του Άρχοντος Πρωτοψάλτου.

Πιστεύω πως το επόμενο 2μηνο, μέσα στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και το άγιο δωδεκαήμερο, θα ξεκαθαρίσουν τα πάντα.

Είναι δύσκολο κύριοι το Πατριαρχικό Αναλόγιο... Έχει τρομερή ένταση...!!!

Σε ότι αφορά το αριστερό αναλόγιο, δεν μπορώ να κάνω κάποιο σχόλιο, διότι ο κ. Παϊκόπουλος εκλήθη να ψάλλει λόγω ανάγκης.
Δεν είναι υποψήφιος εξάλλου για κάποια θέση εκεί.
Απλά νομίζω πως αυτές οι δύο θέσεις (του Πρωτοψάλτου και του Λαμπαδαρίου) απαιτούν - εκτός απο άριστες γνώσεις - ισχυρές φωνές λόγω της έλλειψης μικροφώνων.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ἄκουσα χερουβικὸ, λειτουργικά καὶ ἄξιον ἐστιν.

Ἐξαιρετικὸς ὁ δεξιὸς χορός, ἀρκετὰ δεμένος μὲ καλὸ χρόνο, ἡ δὲ ἐπιλογὴ τῶν μελῶν ἄριστη, ἁπλὰ λειτουργικὰ καὶ ἄξιον ἐστιν. Μὲ τόσο σημαντικὸ προσκεκλημένο ἦταν ὅ,τι ἔπρεπε.

Ὠραῖο καὶ τὸ ἀργὸ Ἀγαπήσω σε τοῦ ἰακώβου.

Διαφωνῶ καθέτως μὲ ἀπορριπτικὲς φράσεις τύπου «καήκαμε» καὶ ἄλλα παρόμοια, ποὺ δὲν καταλαβαίνω ἀπὸ ποῦ πηγάζουν.

Χρειάζεται χρόνος γιὰ νὰ δέσουν καλά τὰ πράγματα.

Ἔμεινα εὐχαριστημένος ἀπὸ τὸν χορὸ τοῦ κ. Φλοίκου, τουλάχιστον σὲ ὅ,τι ἄκουσα καὶ τοῦ εὔχομαι τὰ καλύτερα.

ΥΓ. Ὁ ἀριστερὸς χορὸς δὲν μὲ ἰκανοποίησε τὸ ἴδιο.
ΥΓ 2. Ἡ ροὴ πάντως τῆς Θ. Λειτουργίας στὸν Πατριαρχικὸ ναὸ εἶναι ὑποδειγματικὴ μὲ τὶς λιτὲς-σύντομες ἐκφωνήσεις καὶ τὶς ἀνάλογες ἀπαντήσεις τοῦ χοροῦ. Οἱ ἑλλαδικὲς μητροπόλεις μακάρι νὰ άκολουθοῦσαν τὸ παράδειγμα τοῦ Πατριαρχείου.

απ τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω...
αξιοπρεπέστατη κ δεμένη εμφάνιση του δεξιου χορού, από όσα άκουσα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στο μήνυμα του domesticus προστέθηκαν οι διευθύνσεις των βίντεο αναμετάδοσης:


Το θέμα μεταφέρθηκε με μόνιμες ανακατευθύνσεις στις Ηχογραφήσεις των Πατριαρχικών και στις υποενότητες των κ.κ. Φλοίκου και Παϊκοπούλου.
 

PANROUST

Μέλος
Παρ όλου όπου άκουσα πολύ λίγο και συγκεκριμένα μετά από τις εκφωνήσεις των διαφόρων εκεί μέσα, ο δεξιός χορός μου άρεσε πάρα πολύ.
Δεξιά του κ. Φλοίκου καθόταν ο πρώην πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αναλήψεως Νέου Κόσμου Αθηνών και παλαιό μέλος της χορωδίας του κ.Βασιλικού και το αναφέρω αυτό γιατί έχει μία εμπειρία πάνω στην χορωδία... Έχω την εντύπωση ότι πρώτη φορά άκουσα μία δεμένη χορωδία στο δεξιό αναλόγιο του Πατριαρχείου. Ίσως να παράκουσα από αυτό το λίγο...
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Συγχαρητήρια στον Άρχοντα Μουσικοδιδάσκαλο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας
και τ. Β΄ Δομέστικο του Πατριαρχικού Ναού, κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλο, και στο Οικου-
μενικό Πατριαρχείο για την τιμητική πρόσκληση που του απηύθυνε!
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Παρ όλου όπου άκουσα πολύ λίγο και συγκεκριμένα μετά από τις εκφωνήσεις των διαφόρων εκεί μέσα, ο δεξιός χορός μου άρεσε πάρα πολύ.
Δεξιά του κ. Φλοίκου καθόταν ο πρώην πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αναλήψεως Νέου Κόσμου Αθηνών και παλαιό μέλος της χορωδίας του κ.Βασιλικού και το αναφέρω αυτό γιατί έχει μία εμπειρία πάνω στην χορωδία... Έχω την εντύπωση ότι πρώτη φορά άκουσα μία δεμένη χορωδία στο δεξιό αναλόγιο του Πατριαρχείου. Ίσως να παράκουσα από αυτό το λίγο...

Όλοι ήσαν πολύ καλοί .Μπράβο τους
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Μπράβο, όλοι τους απέδωσαν πολύ καλά!
Και εις ανώτερα στον κ. Φλοίκο, άξιος!
 

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Παρ όλου όπου άκουσα πολύ λίγο και συγκεκριμένα μετά από τις εκφωνήσεις των διαφόρων εκεί μέσα, ο δεξιός χορός μου άρεσε πάρα πολύ.
Δεξιά του κ. Φλοίκου καθόταν ο πρώην πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αναλήψεως Νέου Κόσμου Αθηνών και παλαιό μέλος της χορωδίας του κ.Βασιλικού και το αναφέρω αυτό γιατί έχει μία εμπειρία πάνω στην χορωδία... Έχω την εντύπωση ότι πρώτη φορά άκουσα μία δεμένη χορωδία στο δεξιό αναλόγιο του Πατριαρχείου. Ίσως να παράκουσα από αυτό το λίγο...
Ο Γιωργος ο Μπακοπουλος;
 
Top