Πατριαρχική μουσική Κιβωτός (Θεία Λειτουργία)

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο βιβλίο αυτό είναι κάποια σημεία που πιστεύω αξίζει να συζητηθούν. Έχω παρατηρήσει ότι στη σειρά με τα σύντομα Χερουβικά του Θ. Στανίτσα ο τρίτος ήχος παρουσιάζεται ως κανονικός τρίτος και όχι όπως ξέρουμε και από τη θεωρία και από τις κλασικές εκδόσεις, δηλαδή ο Γα με φθορά του Νη ως πλάγιος του Δ΄. Ο εκδότης χρησιμοποιεί αρκτική μαρτυρία του τρίτου ήχου, όπου το Γα δεν παραλλαγίζεται ως Νη. Αυτό αλλάζει στο "Και τη ζωοποιώ" όπου το Γα γίνεται Νη, για να ακουστεί ο Ζώ ως Γα. Στην επιστροφή "Τον τρισάγιον ύμνον" ο εκδότης μπερδεύει φθορές και μαρτυρίες και ενώ φαίνεται να ξεκινάει ο πλ. του Δ΄ εκ του Γα, οι μαρτυρίες παραμένουν του τρίτου ήχου. Έτσι ολοκληρώνεται η σύνθεση.

Στο αντίστοιχο Χερουβικό ύμνο του Β. Νικολαΐδη τοποθετεί αρκτική μαρτυρία του τρίτου ήχου, όπου όμως το Γα μετατρέπει σε Νη από το απήχημα του ύμνου.

Στην εκτέλεση του Χερουβικού του ίδιου ήχου από τη σύνθεση του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου (από τον Θ. Στανίτσα) χρησιμοποιεί την αρκτική μαρτυρία του Γα ως Νη του πλ. του Δ΄ όπως προβλέπεται.

Μήπως υπάρχουν οι ως άνω συνθέσεις από χειρόγραφα των δύο πρωτοψαλτών (Στανίτσα και Νικολαΐδη) ώστε να δούμε εάν πρόκειται για ανακρίβεια ή τυπογραφικό λάθος του εκδότη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Ανεβάζω το χειρόγραφο και το της πατρ. μουσ. κιβ. του Στανίτσα (σε γ΄ ήχο) για σύγκριση...
 

Attachments

  • χειρόγραφο.pdf
    729.3 KB · Views: 288
  • πατριαρχικής μουσικής κιβωτού.pdf
    8.5 MB · Views: 686

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Επιπλέον του Νικολαίδη και του Γρηγορίου υπό Στανίτσα από τη πατρ.μουσ.κιβ.

Τα χειρόγραφά εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

Attachments

  • Νικολαίδη πατρ.μουσ.κιβ..pdf
    8.1 MB · Views: 297
  • γρηγορίου υπό στανίτσα.pdf
    8.1 MB · Views: 210
Καλησπέρα. Μήπως υπάρχει η Πατριαρχικη Μουσικη Κιβωτος θεια λειτουργια σε pdf(η και με πληρωμή αν την εχει καποιος να μου την έστελνε). Ειδάλλως αν υπάρχει σε κανένα βιβλιοπωλείο διοτι δν την βρίσκω.
Ευχαριστώ 🙂
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Καλησπέρα. Μήπως υπάρχει η Πατριαρχικη Μουσικη Κιβωτος θεια λειτουργια σε pdf(η και με πληρωμή αν την εχει καποιος να μου την έστελνε). Ειδάλλως αν υπάρχει σε κανένα βιβλιοπωλείο διοτι δν την βρίσκω.
Ευχαριστώ 🙂
Καλησπερα,θα το παραγγειλετε απο τον ιδιο ,τον π.Ιεροθεο 6972655010
 
Top