[Ψάχνω] Πατριαρχική Μουσική Κιβωτός (π. Ιεροθέου)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ"?ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠ ΤΟΝ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟ ΙΕΡΟΘΕΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ Κ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Κ. ΠΡΙΓΓΟΥ,Ι. ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ,ΘΡ. ΣΤΑΝΙΤΣΑ ΚΑΙ Β. ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ.ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ,ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΤΟ FORUM.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ"?ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠ ΤΟΝ ΙΕΡΟΜΟΝΑΧΟ ΙΕΡΟΘΕΟ ΤΗΣ ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΦΙΛΟΘΕΟΥ ΑΓΙΟΥ ΟΡΟΥΣ Κ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Κ. ΠΡΙΓΓΟΥ,Ι. ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ,ΘΡ. ΣΤΑΝΙΤΣΑ ΚΑΙ Β. ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ.ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ,ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ,ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΣΤΟ FORUM.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Απ΄ οτι εχω διαβασει εδω στο forum εχει αποσυρθει λογω πνευματικων δικαιωμάτων. Οπότε και δεν πιστευω οτι ειναι δυνατον να ανεβει οτιδηποτε...
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ"?

Καλησπέρα,

έχω το συγκεκριμένο βιβλίο...όντως περιέχει μαθήματα τα οποία αναφέρατε και κάποτε σε μια συζήτηση που είχα με τον δάσκαλο Παϊκόπουλο μου είχε πει ότι είναι το μόνο έγκυρο βιβλίο που περιέχει μαθήματα των Στανίτσα,Πρίγγου κλπ.
Φυσικά τότε που έγινε η συγκεκριμένη συζήτηση (περίπου 4 χρόνια πριν) δεν είχε εκδοθεί ακόμη η δική του ''Θεία Λειτουργία'' η οποία περιέχει αυτούσιες συνθέσεις των παραπάνω δασκάλων.

Όσον αφορά το ανέβασμα, ο ελεύθερος χρόνος που διαθέτω είναι ελάχιστος για μια τέτοια διαδικασία. :cool:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αρκετά μαθήματα από την εν λόγω Θ. λειτουργία υπάρχουν σε αυτή την συλλογή.
Εδώ υπάρχουν και κάποιες σελίδες που λείπουν.
 

nkm13

Μέλος
Γνωριζεται που θα βρω τ βιβλιο ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟ ???
 
Last edited:

nkm13

Μέλος
δεν ειναι μονο τ πριγγου εχει στανιτσα νικολαιδη κ πριγγο ειναι εκδοσεις ιερας μονης φιλοθεου γνωριζετε που θα τ βρω ?
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
δεν ειναι μονο τ πριγγου εχει στανιτσα νικολαιδη κ πριγγο ειναι εκδοσεις ιερας μονης φιλοθεου γνωριζετε που θα τ βρω ?

Στο Βιβλιοπωλείο ''Άγιον Όρος'', στην Άθήνα.

Τηλ: 210 - 52.43.275
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Μήπως ξέρει κανείς που θα μπώρεσα να παραγγείλω το βιβλίο ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ

Αν ξέρετε δώστε μου τις πληροφορίες.

Ευχαριστώ
 

Στράτος

Μέλος
1) Για το θέμα της ψηφιοποίησης μήπως υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων;

2) Η σειρά απαρτίζεται από 3 βιβλία (ως τώρα) : Θ. Λειτουργία, Εσπερινός, α΄τόμος Όρθρου.

Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον π. Ιερόθεο στο 6972655010...
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Κυκλοφορούν και οι δυο πρώτοι τόμοι ( Θ. Λειτουργία& Εσπερινός);
 
1) Για το θέμα της ψηφιοποίησης μήπως υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων;

2) Η σειρά απαρτίζεται από 3 βιβλία (ως τώρα) : Θ. Λειτουργία, Εσπερινός, α΄τόμος Όρθρου.

Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον π. Ιερόθεο στο 6972655010...

Αυτό που γνωριζω είναι πως η τόμος της Λειτουργίας (σίγουρα και εξακριβωμένα) και ο τόμος του Εσπερινού (με επιφύλαξη) έχουν αποσυρθεί απ'το εμπόριο.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Επειδή και εγώ έχω ακούσει για τη μη επανέκδοση αυτής της σειράς (ήδη κάποιοι τόμοι εξαντλήθηκαν όπως και αναφέρθηκε) πιστεύω θα ήταν λογικό να γινόταν ένα τηλεφώνημα στη Ι.Μ.Φιλοθέου ή στον π.Ιερόθεο για να μάθουμε νέα..
Αν τυχόν δεν επανακυκλοφορήσει τότε (αν και πολυσέλιδα βιβλία) θα ήταν σημαντικό να ψηφιοποιηθεί και να ανέβει, νομίζω πως πολύ θα το επιθυμούσαν μιας και είναι αξιόλογη σειρά.
 
Θα το ψηφιοποιήσω για αρχή για μένα ούτως η άλλως γιατί θέλω να το διατηρήσω και επειδή το χρησιμοποιώ τακτικά έχει φθάρει αρκετά. Μέτα θα δώ τι γίνεται με τα δικαιώματα και θα σας πω. Έχω την εντύπωση πάντως οτι κυκλοφορεί η αθωνική ανθοδέσμη κι οχι η κιβωτός του π. Ιερόθεου

Υ.Γ. στην κατοχή μου έχω την Θ. Λειτουργία
 
Top