Πατριαρχική Θεία Λειτουργία (Αμερική)

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο μέσος αναγνώστης δεν δύναται να αντιληφθεί τη χρησιμότητα της έντασης και της επιθετικότητας εκατέρωθεν, δια της ταλάντευσης μάλιστα της κουβέντας από το ένα θέμα στο άλλο... Λίγη νηφαλιότητα... Μ.Τεσσαρακοστή γαρ...

Αν ενοχλεί ο τίτλος, ας αλλάξει... Αν κρίθηκε αλλού το θέμα, ας μεταφερθούν εκεί οι απόψεις... Απλά τα πράγματα...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Επιτρεψτε μου να πω πως σε αντιθεση με τον π. Μαξιμο ο οποιος λυπαται επειδη κ καλα εθιξε τον Ο. Πατριαρχη κ τους λοιπους ο Αστεριος, εγω λυπαμαι πιο πολυ γιαυτα που ακουγονται για την Αρχιεπισκοπη Αμερικης!!!!!! Δεν θα αναφερθω με λεπτομεριες για να μην ταραξω σκεψεις μεσουσης της σαρρακοστης!! Απλως θελω να τονισω πως υπαρχουν αλλα πολυ πιο τραγικα πραγματα για τα οποια θα επρεπε να λυπομαστε εμεις οι Ορθοδοξοι...!!!
Κ επιτελους, οπως εχω ξαναπει, ας ξεριζωσουμε αυτη την αρρωστημενη νοοτροπια που λεει μη μιλατε για ρασοφορο γιατι ειναι κ καλα αμαρτια!! Μηπως κ οι Ορθοδοξοι Αρχιερεις κ ιερεις διεκδικουν το αλαθητο του πάπα κ δεν το'χουμε παρει χαμπαρι...????
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Greekψαλτης;67432 said:
Κ επιτελους, οπως εχω ξαναπει, ας ξεριζωσουμε αυτη την αρρωστημενη νοοτροπια που λεει μη μιλατε για ρασοφορο γιατι ειναι κ καλα αμαρτια!! Μηπως κ οι Ορθοδοξοι Αρχιερεις κ ιερεις διεκδικουν το αλαθητο του πάπα κ δεν το'χουμε παρει χαμπαρι...????
Το φόρουμ αυτό δεν είναι για τέτοια όμως, αγαπητέ φίλε. Κι άλλες φορές στο παρελθόν έχει επισημανθεί αυτό και ίσως ως νεότερος δεν το γνωρίζετε.

ΥΓ Όσο για την αρρωστημένη νοοτροπία, είναι λίγο βαριά έκφραση.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Το φόρουμ αυτό δεν είναι για τέτοια όμως, αγαπητέ φίλε. Κι άλλες φορές στο παρελθόν έχει επισημανθεί αυτό και ίσως ως νεότερος δεν το γνωρίζετε.

ΥΓ Όσο για την αρρωστημένη νοοτροπία, είναι λίγο βαριά έκφραση.

Ειναι σχετικο της απαντησης του πατρος Μαξιμου. Κ' οσον αφορα αυτο που ειπα, ναι ειναι βαρυ...ομως δεν κανω τιποτε αλλο απο το να περιγραφω μια πραγματικοτητα οπως τουλαχιστον εγω την εχω ζησει!! Κ' η οποια εχει βλαψει τον εκκλησιαστικο μας βιο...κ αυτο πιστεψε με φιλε δεν ειναι μονο δικη μου διαπιστωση!! Εκτος αν στο φορουμ αυτο -επειδη ειμαι καινουριος κ ισως εχω παρεξηγησει καποια πραγματα- δεν ειναι ευπροσδεκτονα λεγονται αληθειες.....!!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί,

παρακαλώ για ψυχραιμία και τήρηση των κανόνων του φόρουμ.

Για θέματα σχετιζόμενα με την εν ΗΠΑ χρησιμοποιουμένη εκκλησιαστική μουσική από την εκεί Ελληνορθόδοξη Αρχιεπισκοπή οι ενδιαφερόμενοι ας απευθυνθούν στους εκεί υπευθύνους.

Ευχαριστώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί,

παρακαλώ για ψυχραιμία και τήρηση των κανόνων του φόρουμ.

Για θέματα σχετιζόμενα με την εν ΗΠΑ χρησιμοποιουμένη εκκλησιαστική μουσική από την εκεί Ελληνορθόδοξη Αρχιεπισκοπή οι ενδιαφερόμενοι ας απευθυνθούν στους εκεί υπευθύνους.

Ευχαριστώ.

Ασφαλώς
Να υπενθυμίσω όμως ότι και το Πιτσβούργιον ανήκει στη δικαιοδοσία της Μητέρας Εκκλησίας. Βλέπω δε ότι ψύχραιμα προσεγγίζει το θέμα, Παναγιώτη, σε αντίθεση με άλλους χορικούς και χωρικούς...

Δ.
 

cnoutsos

Νέο μέλος
Το προβλημα ειναι οτι στην Αμερικη δεν υπαρχει παιδεια Ορθοδοξη. Δυστυχως η καθημερινοτητα ειναι πολυ σκληρη. Αποψη μου ειναι οτι Αρχιεπισκοπος Αμερικης ειναι πολυ δραστηριος,οικονομια η Αρχιεπισκοπη εχει πολυ πλουτο, θα πρεπει να φερει ομιλιτας Αγιορητες ή και Θεολογους και να γινουν συνεδρια στα οποια να μαθουμε για την Ορθοδοξια μας. Αρχει να μη φερει βεβαια ανθρωπους οικουμενιστες αλλα Ορθοδοξους, οπως τον Δεσποτη Λεμεσου, τον π. Ανδρεα Κονανο, τον Δεσπορη Μεσογαιας, τον π.Μεταλλινο, Ζηση, και πολλους Αγιορητες.

Επισης γιατι δεν στελεχωνει τις ενορειες σε ολη την Αμερικη με Αγιορητες ιερομοναχους; Δοξα το Θεω εχει πολλους νεους στο Αγιο Ορος που γνωριζουν την αγλλικη καλυτερα απο πολλους ελληνοαμερικανους
 
Top