"Πατριαρχικά Μουσικά Αρχεία - Ζωντανές Ηχογραφήσεις στον Πατριαρχικό Ναό και σε άλλους Ναούς της Κωνσταντινούπολης (1956-1966)".

Spyros Sakellariou

Νέο μέλος
Από το βιβλιοπωλείο Πολιτεία στην Αθήνα μόνο 44€ και δωρεάν μεταφορικά επειδή είναι πάνω από 30€.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μια ευχάριστη έκπληξη υπάρχει σε δισέλιδο της σημερινής εφημερίδας «Τα Νέα Σαββατοκύριακο», 4-5.7.2020 με την παρουσίαση από τον Δ. Δουλγερίδη κυρίως της σειράς, των λοιπών εκδόσεων, αλλά και της νεότερης «ΤΟΠΟΙ ΚΑΙ ΨΑΛΤΕΣ». Ευχαριστίες και ευχές προς όλους τους συντελεστές αυτών των μνημειωδών εκδόσεων του ρέκτη Μ. Χατζηγιακουμή.

δ.

ΥΓ Επαναλαμβάνω το αυτονόητο: «Η ψαλτική κοινότητα οφείλει να προμηθευτεί το έργο αυτό, προκειμένου να έχει πληρέστερη εικόνα για το ύφος της ΜΧΕ και σύνολης της Βασιλεύουσας. Η ευγνωμοσύνη για άλλη μια φορά στον δάσκαλο Μ. Χατζηγιακουμή είναι αυτονόητη, όπως και οι ευχές για υγείαν κατ' 'αμφω, ώστε να μας δώσει κι άλλα τέτοια έργα, με τη μοναδική καλαισθησία του. Εξ άλλου με αυτή την έκδοση εγκαινιάζεται η Σειρά "Αρχείον" Εκκλησιαστικής Μουσικής».
 

Attachments

  • IMG_1410.JPG
    IMG_1410.JPG
    392.2 KB · Views: 38
  • IMG_1409.JPG
    IMG_1409.JPG
    430.1 KB · Views: 38
  • IMG_1411.JPG
    IMG_1411.JPG
    404.5 KB · Views: 36
  • Δ. Δουλγερίδης, Τα Νέα Σαββατοκύριακο, 4-5.7.20 παρουσίαση αρχείων Χατζηγιακουμή.pdf
    1.2 MB · Views: 44
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Παιδιά, έχω μόνον δυο λέξεις για αυτή την συλλογή του Μ. Χατζηγιακουμή: «σκέτη γλύκα».
Τίποτα παραπάνω δεν λέω. Εσείς που είστε ΣΟΒΑΡΟΙ ψάλτες και θέλετε να μάθετε και να ακούσετε σωστά πράγματα, να ΤΡΕΞΤΕ να την προμηθευτείτε πριν εξαντληθεί. Τα 55€ είναι όντως ίσα-ίσα να καλύψει τα έξοδά του ο κ. Χατζηγιακουμής. Έπρεπε τα 15 CD μαζί με το βιβλίο (μην ξεχνάμε και το βιβλίο που εξηγεί τα πάντα) να τα πουλούσε ΤΡΕΙΣ φορές παραπάνω.
 

npantelopoulos

Νέο μέλος
Χαίρετε,
Μόλις απέκτησα την συλλογή - θησαυρός. Χαιρετίζω το έργο με δέος. Εάν μπορείτε, έχω μονάχα μια ερώτηση. Στο πρώτο CD αναγράφεται ότι συμψάλλει με τον Θρ. Στανίτσα τα του Μεγάλου Εσπερινού της Κοιμήσεως με έναν, ονόματι «Τσολακίδη». Έχετε περισσότερες ιστορικές πληροφορίες για το πρόσωπο αυτό;

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Μόντρεαλ. Γνώρισα, μικρός, εποχές 1982-84, τον Στηλιανό Τσολακίδη, πρωτοκανονάρχη του Οικουμενικού Πατριαρχείου, επί Ιακώβου Ναυπλιώτη, μαθητής αυτού, και του Γεωργίου Βινάκη, πρωτοψάλτη του Ι. Ναού Αγ Ιωάννου των Χίων. Ήμουν 16 ετών τότε και αυτόπτης μάρτυς κα ακροατής του κ. Στηλιανού Τσολακίδη. Η φωνή και το ύφος όμως δεν σχετίζεται με τον αναφερόμενον στον 2ο Δίσκο «Τσολακίδη». Υπήρχε άλλος;

https://www.ieropsaltis.com/psalt_Tsolakidis.htm
 
Last edited:

alex7305

Well-known member
Χαίρετε,
Μόλις απέκτησα την συλλογή - θησαυρός. Χαιρετίζω το έργο με δέος. Εάν μπορείτε, έχω μονάχα μια ερώτηση. Στο πρώτο CD αναγράφεται ότι συμψάλλει με τον Θρ. Στανίτσα τα του Μεγάλου Εσπερινού της Κοιμήσεως με έναν, ονόματι «Τσολακίδη». Έχετε περισσότερες ιστορικές πληροφορίες για το πρόσωπο αυτό;

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Μόντρεαλ. Γνώρισα, μικρός, εποχές 1982-84, έναν Στηλιανό Τσολακίδη, πρωτοκανονάρχη του Οικουμενικού Πατριαρχείου, επί Ιακώβου Ναυπλιώτη, μαθητής αυτού, και του Γεωργίου Βινάκη, πρωτοψάλτη του Ι. Ναού Αγ Ιωάννου των Χίων. Ήμουν 16 ετών τότε και αυτόπτης μάρτυς κα ακροατής του κ. Στηλιανού Τσολακίδη. Η φωνή και το ύφος όμως δεν σχετίζεται με τον αναφερόμενον στον 2ο Δίσκο «Τσολακίδη». Υπήρχε άλλος;

https://www.ieropsaltis.com/psalt_Tsolakidis.htm
Ορισμένες πληροφορίες εδώ:
 
Top