[Ερώτηση] Πατριαρχείο Χριστούγεννα 2011 - από ποια μουσικά βιβλία ψάλλουν;

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Είχα την ευκαιρία προχθές να παρακολουθήσω μέρος του Όρθρου και Θ. Λειτουργίας από το Πατριαρχείο Κων/πόλεως. Έχω ενθουσιαστεί από το απλό και απέριττο ύφος του ψάλλειν. Πάντα είχα την απορία από που ψάλλουν. Για παράδειγμα η Δοξολογία μου φάνηκε ότι ήταν η σύντομη του Καββαδά σε ήχο Β'. Δεν είμαι όμως σίγουρος για τα υπόλοιπα μέλη (π.χ. Καταβασίες, αίνοι, Δοξαστικό Αίνων κτλ). Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει πάνω σ' αυτό το θέμα; Ευχαριστώ.
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Είχα την ευκαιρία προχθές να παρακολουθήσω μέρος του Όρθρου και Θ. Λειτουργίας από το Πατριαρχείο Κων/πόλεως. Έχω ενθουσιαστεί από το απλό και απέριττο ύφος του ψάλλειν. Πάντα είχα την απορία από που ψάλλουν. Για παράδειγμα η Δοξολογία μου φάνηκε ότι ήταν η σύντομη του Καββαδά σε ήχο Β'. Δεν είμαι όμως σίγουρος για τα υπόλοιπα μέλη (π.χ. Καταβασίες, αίνοι, Δοξαστικό Αίνων κτλ). Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει πάνω σ' αυτό το θέμα; Ευχαριστώ.

Λιγο πριν τις γιορτες των Χριστουγέννων η Σχολή Βυζαντινης Μουσικης της Ι.Μ Θεσσαλονίκης είχε την ιδιαίτερη τίμη να υποδεχθεί τον Αρχοντα Πρωτοψάλτη της ΜτΧ Εκκλησίας κ.Λεωνίδα Αστέρη.Στην όμιλια του Αρχοντος είπωθηκαν πάρα πολλα ουσιωδη πραγματα γύρω απο την παραδοση έπειτα απο σχετικες έρωτησεις τους ''νεωτερισμους''κτλ.

Μεταξυ των πολλων είπωθηκε ότι:

Aναστασιματαριο χρησιμοποιουν του Πετρου Λαμπαδαριου Εκδοσης Βουκουρεστιου (ούτε καν του Ιωαννου Πρωτοψαλτου) (16min 48sec)

Ειρμολογιο Πετρου(Μεταφραση Χουρμουζιου) Εκδοση Βουκουρεστιου 1820

Θεια Λειτουργια :Λειτουργικα στο Κλιτον παραδοση απο τον Δομέστιχο του Ιακωβου Ναυπλιωτου επι 30ετια Αναστασιο Μιχαηλιδη (20min 48sec) και ένα Αξιον Εστιν το ''Συνηθισμένο'' του Γρηγοριου.Εμεις πάντα αυτα ψάλουμε...

Οι ιερεις όμως πίεζαν τον Ιακωβο να ''αλλαξει'' λιγο το ''ρεπερτοριο'' του
και έτσι άρχιε να ψαλλει σιγα σιγα τα λειτουργικα που υπάρχουν στην συλλογη του Πρωγακη....(πλα πλδ) και έτσι άρχισαν έως τις μέρες μας να ψάλλουν μαθηματα αποκλειστικα πρωτοψαλτων λαμπαδαριων και καθηγητων της Ιερας Θεολογικης σχολης Χαλκης (Χατζηαθανασιου,Πριγγου).

Εν κατακλειδι ΠΑΝΤΑ κλασσικα Μαθηματα,και κατα το πλείστον έκ στηθους.

Υ.Γ. Εχω ηχογραφήσει την έν λογω ομιλια του Αρχοντος,δεν την ανεβασα ομως ακομα γιατι συννενοήθηκα με το αγαπητο μέλος του ψαλτολογιου κ.Οδυσσεα Εσκιτζη να ''ανεβασει'' την δικη του η οποια πραγματοποιηθηκε με ''καλυτερο μηχανακι'':)

Θα ανέβει πάντως το συντομότερο.Να την ακουσετε όλοι!!!Αξιζει!!!:)

Φιλικα
Αναστασιος:)
 

tb---

τσοπάνης
Αναφέρεστε προφανώς από πού μελετούν τα της ψαλτικής, Γιατί από όσο ξέρω επί του αναλογίου, δεν χρησιμοποιούν μουσικά κείμενα.
Παρόμοιες απόψεις αναφέρει και έταιρος Άρχων Πρωτοψάλτης στον ακόλουθο σύνδεσμο.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=39937&postcount=2
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Αναφέρεστε προφανώς από πού μελετούν τα της ψαλτικής, Γιατί από όσο ξέρω επί του αναλογίου, δεν χρησιμοποιούν μουσικά κείμενα.
Παρόμοιες απόψεις αναφέρει και έταιρος Άρχων Πρωτοψάλτης στον ακόλουθο σύνδεσμο.
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=39937&postcount=2

Εν κατακλειδι ΠΑΝΤΑ κλασσικα Μαθηματα,και κατα το πλείστον έκ στηθους.


φυσικα...μελετουν κλασσικα μουσικα κειμενα,ή μουσικα κείμενα Πρωτοψαλτων,λαμπαδαριων η καθηγητων της ΙΘΣχ Χαλκης στην Θεία Λειτουργια.

Πάντα εκ στηθους...Εκ στηθους φυσικα δεν σημαίνει ότι ανοιγουμε το στομα μας και ότι μας έρθει το λέμε χύμα...:D,γιατι κάποιος κύριος αύτην την εντυπωση είχε...ότι το να ψάλεις εκ στηθους είναι ότι σου ρθει στο λαρύγγι...:D και χρησιμοποιουσε και παραδειγμα μεγάλων Ιεροψαλτων ότι και αυτοι το ίδιο κάνουν,επειδη δεν έβγαζαν μουσικα βιβλια....!!!...:D:D:D

Εκ στηθους σημαίνει για (τα νεωτερα μέλη),οτι μαθαίνουμε απ έξω τα παντα ολοκληρες μουσικες γραμμες,δοξαστικα,δοξολογιες ..τα παντα...:)

Καπου στο ψαλτολογιο έχει ανεβει σχετική εγκύκλιος του Πατριαρχείου
ότι: οι Ιεροψάλτες οφειλουν να γνωριζουν τα μουσικα κείμενα απ εξω ,για να αποφεύγεται η άσκοπη φυλλομετρηση των βιβλιων...που αποσπουν την προσοχη των πιστων.
Εαν δεν είναι δυνατη η απομνημόνευση,τότε τίποτα να μην ψάλεται δίχως μουσικο βιβλιο.


Σαφως στο Φαναρι τα ξέρουν όλα απ εξω, κοινως τα ψάλουν εκ στήθους.....:)

Φιλικα
Αναστασιος:)
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Επομενως επι του αναλογιου Δεν γινεται χρηση μουσικων Βιβλιων.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μπορεί κάποιος από τους Συντονιστές να βάλει τα links στα βιβλία που αναφέρει ο Αναστάσιος πιο πάνω, δηλ. αυτά που αναφέρει ο Λ. Αστέρης ως εκείνα που χρησιμοποιούν. Υπάρχουν αναρτημένα στο Ψαλτολόγιον; Ευχαριστώ.
 

Νεοκλης

New member
Λιγο πριν τις γιορτες των Χριστουγέννων η Σχολή Βυζαντινης Μουσικης της Ι.Μ Θεσσαλονίκης είχε την ιδιαίτερη τίμη να υποδεχθεί τον Αρχοντα Πρωτοψάλτη της ΜτΧ Εκκλησίας κ.Λεωνίδα Αστέρη.Στην όμιλια του Αρχοντος είπωθηκαν πάρα πολλα ουσιωδη πραγματα γύρω απο την παραδοση έπειτα απο σχετικες έρωτησεις τους ''νεωτερισμους''κτλ.

Μεταξυ των πολλων είπωθηκε ότι:

Aναστασιματαριο χρησιμοποιουν του Πετρου Λαμπαδαριου Εκδοσης Βουκουρεστιου (ούτε καν του Ιωαννου Πρωτοψαλτου) (16min 48sec)

Ειρμολογιο Πετρου(Μεταφραση Χουρμουζιου) Εκδοση Βουκουρεστιου 1820

Θεια Λειτουργια :Λειτουργικα στο Κλιτον παραδοση απο τον Δομέστιχο του Ιακωβου Ναυπλιωτου επι 30ετια Αναστασιο Μιχαηλιδη (20min 48sec) και ένα Αξιον Εστιν το ''Συνηθισμένο'' του Γρηγοριου.Εμεις πάντα αυτα ψάλουμε...

Οι ιερεις όμως πίεζαν τον Ιακωβο να ''αλλαξει'' λιγο το ''ρεπερτοριο'' του
και έτσι άρχιε να ψαλλει σιγα σιγα τα λειτουργικα που υπάρχουν στην συλλογη του Πρωγακη....(πλα πλδ) και έτσι άρχισαν έως τις μέρες μας να ψάλλουν μαθηματα αποκλειστικα πρωτοψαλτων λαμπαδαριων και καθηγητων της Ιερας Θεολογικης σχολης Χαλκης (Χατζηαθανασιου,Πριγγου).

Εν κατακλειδι ΠΑΝΤΑ κλασσικα Μαθηματα,και κατα το πλείστον έκ στηθους.

Υ.Γ. Εχω ηχογραφήσει την έν λογω ομιλια του Αρχοντος,δεν την ανεβασα ομως ακομα γιατι συννενοήθηκα με το αγαπητο μέλος του ψαλτολογιου κ.Οδυσσεα Εσκιτζη να ''ανεβασει'' την δικη του η οποια πραγματοποιηθηκε με ''καλυτερο μηχανακι'':)

Θα ανέβει πάντως το συντομότερο.Να την ακουσετε όλοι!!!Αξιζει!!!:)

Φιλικα
Αναστασιος:)


Που μπορούμε να βρούμε τα βιβλία αυτά?
 

Υάκινθος B

Well-known member
Νομίζω πως σήμερα πλέον ελάχιστα ψάλλονται από στήθους ,ακόμα και στο πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως .Βέβαια αν ψάλλεις τα ίδια επί χρόνια - αυτό πρότεινε και ο Στανίτσας- κάποια στιγμή τα αποστηθίζεις. Ωστόσο το πατριαρχικόν ύφος, τουλάχιστον προ των σημερινών πατριαρχικών ιεροψαλτών, παραμένει απαράμιλλο.
 

Υάκινθος B

Well-known member
Φοβερά βιβλία αυτό είναι η ψαλτική ! υπάρχουν σε σύγχρονη επανέκδοση ; αν όχι κρίμα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βοηθήστε τους νέους να μάθουν την βυζαντινή. Δεν γεννήθηκαν πυρηνικοί επιστήμονες όλοι σε αυτόν τον κόσμο....

https://analogion.com/forum/index.php?threads/Συγκεντρωτικός-πίνακας-παλαίτυπων-μουσικών-βιβλίων.25663/

Βοηθός και σκεπαστής γίνεσαι με πολλούς τρόπους. Συνήθως προτιμάς αυτόν που θεωρείς καλύτερο-αρκεί να μη σφάλεις...
 

Νεοκλης

New member
Βοηθήστε τους νέους να μάθουν την βυζαντινή. Δεν γεννήθηκαν πυρηνικοί επιστήμονες όλοι σε αυτόν τον κόσμο....

https://analogion.com/forum/index.php?threads/Συγκεντρωτικός-πίνακας-παλαίτυπων-μουσικών-βιβλίων.25663/
υπερευχαριστω για τον συνδεσμο!!! Το χρειαζομουν πραγματικα!
 
Top