[Ψάχνω] Πατριαρχείο Θεοφάνεια 2010

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Είχε αναμετάδοση η ΕΡΤ-3 από το Φανάρι. Έγραψε κανείς; (εγώ πάλι το ξέχασα) Είδα όμως από το τέλος του Χερουβικού και μετά, όταν γύρισα από τον ναό μου.

Μου έκανε καλή εντύπωση που ο Β' Δομέστιχος πήγε και βοήθησε (τι βοήθησε-ουσιαστικά μόνος του το είπε...) στο κοινωνικό τον άρχοντα Λαμπαδάριο ο οποίος χρειάζεται πλέον τέτοιες βοήθειες. Βέβαια δεν το πολυ-πέτυχαν το κοινωνικό (του Πέτρου σε βαρύ είπαν), αλλά εντάξει, ποιος δεν το έχει πάθει; Και δεν είναι και το πιο εύκολο από τα κοινωνικά του Πέτρου αυτό.

Ο άρχων Πρωτοψάλτης βαστιέται πολύ καλά φωνητικά, αν και δεν είναι πλέον πιτσιρίκι. Πολύ καλή τεχνική και μεγάλη άνεση στην φωνή. Παράδειγμα προς μίμηση.

Αν έγραψε κανείς, ας ανεβάσει.

Χρόνια πολλά.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μην ξεχνάμε, όμως, ότι ο κ. Χαριατίδης είναι περίπου 85 ετών.
Ασφαλώς! Δεν το είπα υποτιμητικά. Άλλωστε είναι η ζωντανή ιστορία των πατριαρχικών ψαλτηρίων αυτή την στιγμή ο άρχων Λαμπαδάριος.

Αυτό που έπρεπε να γίνει και με τον μακαρίτη Αναστάση Μιχαηλίδη (Σόμπατζη) και που είχε προτείνει τότε ο Καράς στον Οικ.Πατριάρχη, γίνεται σήμερα. Και είναι καλό και σωστό κατα την γνώμη μου.

Απλά πλέον χρειάζεται βοήθεια ποιοτική και όχι απλά "μπούγιο".

Ευχαριστώ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Τελικα ηχογραφηση υπαρχει ? Αυτο ειναι το ζητουμενο ! Μετα απο καποια βαναυσα ακουσματα χρειαζομαστε Αστεροθεραπεια !

Υ.Γ. Φιλε Παναγιωτη Σαπουντζη ουτως η αλλως εσυ εχεις τα πνευματικα δικαιωματα του ορου !:):):) Εγω απλως τον δανειστηκα .:D:D:D
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ασφαλώς! Δεν το είπα υποτιμητικά. Άλλωστε είναι η ζωντανή ιστορία των πατριαρχικών ψαλτηρίων αυτή την στιγμή ο άρχων Λαμπαδάριος.
Αυτό που έπρεπε να γίνει και με τον μακαρίτη Αναστάση Μιχαηλίδη (Σόμπατζη) και που είχε προτείνει τότε ο Καράς στον Οικ.Πατριάρχη, γίνεται σήμερα. Και είναι καλό και σωστό κατα την γνώμη μου. ...

Ακριβέστερα : αυτό που ποτέ δε γινόταν, γίνεται σήμερα (εξ ανάγκης και μόνο, θέλω να πιστεύω..) !
Εάν λάβουμε υπόψιν πως ο αείμνηστος Πρίγγος προέκρινε τότε για Λαμπαδάριο τον Ν.Δανιηλίδη λόγω του φωνητικού του χαρίσματος (πέρα από την γνωστή προσήλωσή του στο πατριαρχικό ύφος) έναντι του μουσικώτατου πλην υστερούντος φωνητικά Β.Νικολαίδου, στενού του συνεργάτη και θιασώτη, τότε αντιλαμβανόμαστε πως ο τέως Δομέστικος (νυν Άρχων Λαμπαδάριος) του αποκλεισθέντος τότε Δομεστίκου του Πρίγγου (Β.Νικολαίδης, τέως Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ) δεν θα πλησίαζε ποτέ τα πατριαρχικά αναλόγια...:eek:
 
Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Τελικα ηχογραφηση υπαρχει ? Αυτο ειναι το ζητουμενο ! Μετα απο καποια βαναυσα ακουσματα χρειαζομαστε Αστεροθεραπεια !

Υ.Γ. Φιλε Παναγιωτη Σαπουντζη ουτως η αλλως εσυ εχεις τα πνευματικα δικαιωματα του ορου !:):):) Εγω απλως τον δανειστηκα .:D:D:D

Μπα... Ο όρος ‘Ιακωβοθεραπεία' του Γ. Μιχαλάκη είναι :D.

Την ακολουθία πάντως δεν πρόλαβα να την γράψω. Εάν κάποιος την έχει καλό θα είναι να την ανεβάσει.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ακριβέστερα : αυτό που ποτέ δε γινόταν, γίνεται σήμερα (εξ ανάγκης και μόνο, θέλω να πιστεύω..) !
Εάν λάβουμε υπόψιν πως ο αείμνηστος Πρίγγος προέκρινε τότε για Λαμπαδάριο τον Ν.Δανιηλίδη λόγω του φωνητικού του χαρίσματος (πέρα από την γνωστή προσήλωσή του στο πατριαρχικό ύφος) έναντι του μουσικώτατου πλην υστερούντος φωνητικά Β.Νικολαίδου, στενού του συνεργάτη και θιασώτη, τότε αντιλαμβανόμαστε πως ο τέως Δομέστικος (νυν Άρχων Λαμπαδάριος) του αποκλεισθέντος τότε Δομεστίκου του Πρίγγου (Β.Νικολαίδης, τέως Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ) δεν θα πλησίαζε ποτέ τα πατριαρχικά αναλόγια...:eek:
Δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω στο σύνολο, δεν έχει σημασία όμως.

Σε αυτό που συμφωνούμε (νομίζω) και έχει σημασία είναι πως για να γίνεις πατριαρχικός ψάλτης πρέπει να έχεις και χάρισμα φωνής (για να μην πω-κυρίως χάρισμα φωνής).

Αυτό που ανέφερα εγώ για τον Μιχαηλίδη, ήταν πρόταση με σκοπό να τιμηθεί η προσφορά του στα πατριαρχικά αναλόγια (προσφορά μάλιστα που έχει αντίκτυπο μέχρι σήμερα), και όχι για να καταλάβει ένας λιγότερο χαρισματικός την μόνιμη θέση που έπρεπε να πάει σε κάποιον άλλο πιο χαρισματικό. Τίποτα παραπάνω.

Ο Καράς είχε προτείνει (για τον Μιχαηλίδη) να τον κάνει (ο τότε Πατριάρχης-του οποίου το όνομα μου διαφεύγει) για ένα μήνα άρχοντα (πρωτοψάλτη ή λαμπαδάριο δεν θυμάμαι) και μετά να τον κάνει τέως για να τον τιμήσει. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με την περίπτωση του νυν άρχοντος λαμπαδαρίου.

Το τι γίνεται σήμερα κι εγώ πιστεύω ότι είναι και θέμα ανάγκης.

Ευχαριστώ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
:rolleyes:
Δεν νομίζω ότι θα συμφωνήσω στο σύνολο, δεν έχει σημασία όμως.

Σε αυτό που συμφωνούμε (νομίζω) και έχει σημασία είναι πως για να γίνεις πατριαρχικός ψάλτης πρέπει να έχεις και χάρισμα φωνής (για να μην πω-κυρίως χάρισμα φωνής).

Αυτό που ανέφερα εγώ για τον Μιχαηλίδη, ήταν πρόταση με σκοπό να τιμηθεί η προσφορά του στα πατριαρχικά αναλόγια (προσφορά μάλιστα που έχει αντίκτυπο μέχρι σήμερα), και όχι για να καταλάβει ένας λιγότερο χαρισματικός την μόνιμη θέση που έπρεπε να πάει σε κάποιον άλλο πιο χαρισματικό. Τίποτα παραπάνω.

Ο Καράς είχε προτείνει (για τον Μιχαηλίδη) να τον κάνει (ο τότε Πατριάρχης-του οποίου το όνομα μου διαφεύγει) για ένα μήνα άρχοντα (πρωτοψάλτη ή λαμπαδάριο δεν θυμάμαι) και μετά να τον κάνει τέως για να τον τιμήσει.
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο με την περίπτωση του νυν άρχοντος λαμπαδαρίου.

Το τι γίνεται σήμερα κι εγώ πιστεύω ότι είναι και θέμα ανάγκης.

Ευχαριστώ.

Α, και μην τολμηση κανεις να ρωτηση με ποια ιδιοτητα , διοτι αυθωρει και παραχρημα θα ονομαστει Π.Ε (περιορισμενης ευθυνης) !:rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:D:D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
:rolleyes:

Α, και μην τολμηση κανεις να ρωτηση με ποια ιδιοτητα ,
Με καμία επίσημη ιδιότητα. Αν θυμάμαι καλά, ο Καράς βρισκόταν στην Πόλη τότε και είχε πολύωρες συζητήσεις με τον τότε Πατριάρχη (ήταν και λίγο φίλοι νομίζω) ο οποίος τον είχε ρωτήσει (;) σχετικά ή απλά ο Καράς το ανέφερε στις συζητήσεις τους. Τίποτα επίσημο. Ήταν απλά η γνώμη του Καρά.

Πρέπει να το ξαναρωτήσω στον κ.Αγγελόπουλο από τον οποίο το είχα ακούσει. Ξεχνάω... (Π.Μ.*)
διοτι αυθωρει και παραχρημα θα ονομαστει Π.Ε (περιορισμενης ευθυνης) !:rolleyes::rolleyes::rolleyes::D:D:D
Όχι αυθωρεί και παραχρήμα... Όταν όμως έχει την δική σου πορεία (μια απλή περιήγηση στα μηνύματά σου αρκεί για να δει κανείς τι εμπάθεια υπάρχει), θα έλεγα επαξίως και αυτοδίκαια!

Ευχαριστώ.

(* Περιορισμένης Μνήμης)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐγώ γνώριζα αὐτήν τήν «ἱστορία» καί ἔτσι μποροῦσα νά ἐξηγῶ κάποιες «ἀντιδράσεις» τοῦ μακαριστοῦ ἄρχοντος Θρ. Στανίτσα, ἀφοῦ ἐπρόκειτο «περί προσωπικοῦ», ὅπως λέμε, καί προφανῶς δέν τό ξεχνοῦσε.
Αὐτό δέν εἶχε εἰπωθεῖ στό φόρουμ· πρώτη φορά τό ἀνέφερε ὁ κ. Ἀρβανίτης ἐδῶ καί μετά ἀπό αὐτό, τό ἐπανέλαβε ὁ Βασίλης.
Ὁπότε, οἱ παραδεχόμενοι, θαυμαστές κλπ κλπ ἤ μαθητές τοῦ μακαριστοῦ ἄς ἔχουν ὑπόψη τους μιά προσωπική του πικρία, πού ἄν δέν ὑπῆρχε προφανῶς δέν θά εἶχε ἐκφραστεῖ κάπως ἀρνητικά γιά τόν μακαριστό Καρᾶ. Δέν ἦταν τυχαία προσωπικότητα ὁ Καρᾶς καί δέν συνεισέφερε λίγα στήν ἐκκλησιαστική μας μουσική, ἀναφορικά μέ τή σχέση του μέ τό Πατριαρχεῖο καί τή διάσωση τῶν χφφ.. Ἄλλωστε καί τοῦ Καρᾶ εἶχε προταθεῖ ἀρχοντιλίκι, ὅπως ἔχει γραφεῖ κάπου.
Ἔτσι, πιστεύω, ὅτι ἄν δέν ὐπῆρχε αὐτό «ἐπί προσωπικοῦ» ὁ μακαριστός ἄρχων θἀ ἐξέφραζε ἄλλη γνώμη ἤ δέν θά ἦταν τόσο ἀρνητικός.

Αὐτά πρέπει νά τά ξέρουμε γιά νά εἴμαστε κατά τό δυνατόν ἀντικειμενικότεροι στίς κρίσεις μας καί νά μήν παρασυρόμεθα ἀπό τά προσωπικά πού εἶχε κάποιος γιά κάποιον.

ΥΓ. Μοῦ κάνει ἐντύπωση πάντως (ὅπως διαβάζω ἐδῶ) ὅτι «θὰ πρέπει νὰ σημειωθῇ ὅτι ὁ Θρασύβουλος Στανίτσας πολλὲς δυσκολίες συνήντησε, ὅπως ὁμολογεῖ καὶ ὁ ἴδιος, καὶ πολλὲς προσπάθειες κατέβαλε μέχρις ὅτου γνωρίσει τὰ μαθήματα ποὺ ψάλλονται κατὰ τὴν παράδοση μέσα στὸν Πατριαρχικὸ Ναό, ὡς ἔξωθεν κληθεὶς ἀπ᾽ εὐθείας στὴ θέση τοῦ Λαμπαδαρίου. Λέγεται μάλιστα ὅτι ὁ ἀείμνηστος Ἀναστάσιος Μιχαηλίδης, γνωστὸς μὲ τὸ χαρακτηριστικὸ «ὁ σομπατζής», ἐκ τοῦ ἐπαγγέλματός του, ποὺ ἦταν Α´ Δομέστικος ἐπὶ Ἰακώβου Ναυπλιώτου, τὸν προετοίμαζε κάθε ἑβδομάδα στὰ μαθήματα ποὺ ἐπρόκειτο νὰ ψάλλῃ», πού δείχνει τή μεγαλοψυχία τοῦ Μιχαηλίδη. Ἐπίσης Πατριάρχης τότε ἦταν ὁ Βενιαμίν.


 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ο Βουδούρης λέει κάπου ότι ο Ναυπλιώτης προτίμησε τον Μιχαηλίδη για την θέση του λαμπαδαρίου, αλλα αυτός αρνήθηκε και έτσι έγινε λαμπαδάριος ο Πρίγγος.
 

ΧΡΗ

Νέο μέλος
Ο Βουδούρης λέει κάπου ότι ο Ναυπλιώτης προτίμησε τον Μιχαηλίδη για την θέση του λαμπαδαρίου, αλλα αυτός αρνήθηκε και έτσι έγινε λαμπαδάριος ο Πρίγγος.
Μάλιστα ο πατήρ Νικόλαος Ιωσηφίδης θυμάται ότι ο Μιχαηλίδης έψαλλε σε έναν κατανυκτικό εσπερινό από τη θέση του λαμπάδαρίου απέναντι από τον Ιάκωβο μετά τον θάνατο του Βιγγόπουλου και πριν την κλήση του Πρίγγου,όπου με δυσκολία ανταποκρίθηκε.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;60608 said:

Ἐγώ γνώριζα αὐτήν τήν «ἱστορία» καί ἔτσι μποροῦσα νά ἐξηγῶ κάποιες «ἀντιδράσεις» τοῦ μακαριστοῦ ἄρχοντος Θρ. Στανίτσα, ἀφοῦ ἐπρόκειτο «περί προσωπικοῦ», ὅπως λέμε, καί προφανῶς δέν τό ξεχνοῦσε.
Αὐτό δέν εἶχε εἰπωθεῖ στό φόρουμ· πρώτη φορά τό ἀνέφερε ὁ κ. Ἀρβανίτης ἐδῶ καί μετά ἀπό αὐτό, τό ἐπανέλαβε ὁ Βασίλης.
Ὁπότε, οἱ παραδεχόμενοι, θαυμαστές κλπ κλπ ἤ μαθητές τοῦ μακαριστοῦ ἄς ἔχουν ὑπόψη τους μιά προσωπική του πικρία, πού ἄν δέν ὑπῆρχε προφανῶς δέν θά εἶχε ἐκφραστεῖ κάπως ἀρνητικά γιά τόν μακαριστό Καρᾶ. Δέν ἦταν τυχαία προσωπικότητα ὁ Καρᾶς καί δέν συνεισέφερε λίγα στήν ἐκκλησιαστική μας μουσική, ἀναφορικά μέ τή σχέση του μέ τό Πατριαρχεῖο καί τή διάσωση τῶν χφφ.. Ἄλλωστε καί τοῦ Καρᾶ εἶχε προταθεῖ ἀρχοντιλίκι, ὅπως ἔχει γραφεῖ κάπου.
Ἔτσι, πιστεύω, ὅτι ἄν δέν ὐπῆρχε αὐτό «ἐπί προσωπικοῦ» ὁ μακαριστός ἄρχων θἀ ἐξέφραζε ἄλλη γνώμη ἤ δέν θά ἦταν τόσο ἀρνητικός.

Αὐτά πρέπει νά τά ξέρουμε γιά νά εἴμαστε κατά τό δυνατόν ἀντικειμενικότεροι στίς κρίσεις μας καί νά μήν παρασυρόμεθα ἀπό τά προσωπικά πού εἶχε κάποιος γιά κάποιον.

ΥΓ. Μοῦ κάνει ἐντύπωση πάντως (ὅπως διαβάζω ἐδῶ) ὅτι «θὰ πρέπει νὰ σημειωθῇ ὅτι ὁ Θρασύβουλος Στανίτσας πολλὲς δυσκολίες συνήντησε, ὅπως ὁμολογεῖ καὶ ὁ ἴδιος, καὶ πολλὲς προσπάθειες κατέβαλε μέχρις ὅτου γνωρίσει τὰ μαθήματα ποὺ ψάλλονται κατὰ τὴν παράδοση μέσα στὸν Πατριαρχικὸ Ναό, ὡς ἔξωθεν κληθεὶς ἀπ᾽ εὐθείας στὴ θέση τοῦ Λαμπαδαρίου. Λέγεται μάλιστα ὅτι ὁ ἀείμνηστος Ἀναστάσιος Μιχαηλίδης, γνωστὸς μὲ τὸ χαρακτηριστικὸ «ὁ σομπατζής», ἐκ τοῦ ἐπαγγέλματός του, ποὺ ἦταν Α´ Δομέστικος ἐπὶ Ἰακώβου Ναυπλιώτου, τὸν προετοίμαζε κάθε ἑβδομάδα στὰ μαθήματα ποὺ ἐπρόκειτο νὰ ψάλλῃ», πού δείχνει τή μεγαλοψυχία τοῦ Μιχαηλίδη. Ἐπίσης Πατριάρχης τότε ἦταν ὁ Βενιαμίν.



Πάτερ Μάξιμε, φαντάζεστε έναν καλλίφωνο δεσπότη, ρήτορα δεινό, εγκρατέστατο της θεολογίας αλλά και της θύραθεν παιδείας, να λοιδορείται από έναν λογιοφέροντα αρχιμανδριτάκο που έχει ένα μικρό κύκλο ότι αν και έχει ωραίο μυαλό (ο Σεβασμιώτατος), εν τούτοις είναι λάθος (sic) δεσπότης; Πόση μεγαθυμία θα έπρεπε να έχει ο Σεβασμιώτατος να το συγχωρήσει στον αρχιμανδρίτη; Αυτά και άλλα φέρεται να έλεγε ο μακαριστός δάσκαλος σύμφωνα και με αυτό το έγγραφο!.

Θέλω να πω ότι είναι άδικο και μονομερές να επιρρίπτουμε το βάρος μόνο στον θιγόμενο και να αγνοούμε τον προκαλούντα. Και φαντάζομαι ο Θρ. Στανίτσας δεν επεδίωκε την έγκριση του Σ. Καρά-υποπτεύομαι ότι αν του την έδινε εξ αρχής δε θα την απέρριπτε-, αντιθέτως ο τελευταίος ήταν που μιλούσε ως τιμητής πάντων, και εκ του αποτελέσματος, προκαλούσε. Οι εισαγωγές στα έργα του τουλάχιστον αυτό καταδεικνύουν.

Εύξασθε,
Δ.
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Δημήτρη, σε αυτό το άρθρο όντως λένε οι αρθρογράφοι για τον Καρα ότι «ή θα έλεγε ό,τι έλεγε περί ενός τιτάνα επίσης καλλικέλαδου, του Θρασύβουλου Στανίτσα; ωραία φωνή, λάθος ψάλτης». Αλλα εγώ είχα δει και τέτοια παραδείγματα :rolleyes:

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21320&postcount=14
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21323&postcount=16
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21325&postcount=17
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21326&postcount=18
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21332&postcount=19
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21335&postcount=21
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21337&postcount=22

Γί αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις να μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Πάτερ Μάξιμε, φαντάζεστε έναν καλλίφωνο δεσπότη, ρήτορα δεινό, εγκρατέστατο της θεολογίας αλλά και της θύραθεν παιδείας, να λοιδορείται από έναν λογιοφέροντα αρχιμανδριτάκο που έχει ένα μικρό κύκλο ότι αν και έχει ωραίο μυαλό (ο Σεβασμιώτατος), εν τούτοις είναι λάθος (sic) δεσπότης; Πόση μεγαθυμία θα έπρεπε να έχει ο Σεβασμιώτατος να το συγχωρήσει στον αρχιμανδρίτη; Αυτά και άλλα φέρεται να έλεγε ο μακαριστός δάσκαλος σύμφωνα και με αυτό το έγγραφο!.

Θέλω να πω ότι είναι άδικο και μονομερές να επιρρίπτουμε το βάρος μόνο στον θιγόμενο και να αγνοούμε τον προκαλούντα. Και φαντάζομαι ο Θρ. Στανίτσας δεν επεδίωκε την έγκριση του Σ. Καρά-υποπτεύομαι ότι αν του την έδινε εξ αρχής δε θα την απέρριπτε-, αντιθέτως ο τελευταίος ήταν που μιλούσε ως τιμητής πάντων, και εκ του αποτελέσματος, προκαλούσε. Οι εισαγωγές στα έργα του τουλάχιστον αυτό καταδεικνύουν.

Εύξασθε,
Δ.

Παντως αγαπητε κ.Σκρεκα δυσκολευομαι να κατανοησω το "κολλημα" σας με αυτον τον Σ Τ Α Ν Ι Τ Σ Α τελος παντων !
Το γεγονος οτι απεδειχθη περιτρανα η αμαθεια του εκ του ακουσματος του "Επεφανης" , δεν σας φτανει για να "χωνεψετε" επιτελους οτι ο καρας ειχε δικιο !
Ελεος !
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημήτρη, σε αυτό το άρθρο όντως λένε οι αρθρογράφοι για τον Καρα ότι «ή θα έλεγε ό,τι έλεγε περί ενός τιτάνα επίσης καλλικέλαδου, του Θρασύβουλου Στανίτσα; ωραία φωνή, λάθος ψάλτης». Αλλα εγώ είχα δει και τέτοια παραδείγματα :rolleyes:

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21320&postcount=14
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21323&postcount=16
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21325&postcount=17
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21326&postcount=18
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21332&postcount=19
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21335&postcount=21
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=21337&postcount=22

Γί αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις να μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου.

Δίκαια η επιφυλακτικότητά σου, αλλά τα ονόματα τα οποία υπογράφουν το κμν στο οποίο παρεπεμψα φαντάζομαι ότι έχουν κάποια αξιοπιστία δεδομένη. Λες να κάνω λάθος και να βασίζομαι σε εικοτολογίες;

Δ
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Δίκαια η επιφυλακτικότητά σου, αλλά τα ονόματα τα οποία υπογράφουν το κμν στο οποίο παρεπεμψα φαντάζομαι ότι έχουν κάποια αξιοπιστία δεδομένη.

Μάλλον από τον κάποιο άλλο άτομο έλαβαν, αλλα αυτός που και ποτε το βρήκε; Και ποιος ήταν;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε, φαντάζεστε έναν καλλίφωνο δεσπότη, ρήτορα δεινό, εγκρατέστατο της θεολογίας αλλά και της θύραθεν παιδείας, να λοιδορείται από έναν λογιοφέροντα αρχιμανδριτάκο που έχει ένα μικρό κύκλο ότι αν και έχει ωραίο μυαλό (ο Σεβασμιώτατος), εν τούτοις είναι λάθος (sic) δεσπότης; Πόση μεγαθυμία θα έπρεπε να έχει ο Σεβασμιώτατος να το συγχωρήσει στον αρχιμανδρίτη; Αυτά και άλλα φέρεται να έλεγε ο μακαριστός δάσκαλος σύμφωνα και με αυτό το έγγραφο!.

Θέλω να πω ότι είναι άδικο και μονομερές να επιρρίπτουμε το βάρος μόνο στον θιγόμενο και να αγνοούμε τον προκαλούντα. Και φαντάζομαι ο Θρ. Στανίτσας δεν επεδίωκε την έγκριση του Σ. Καρά-υποπτεύομαι ότι αν του την έδινε εξ αρχής δε θα την απέρριπτε-, αντιθέτως ο τελευταίος ήταν που μιλούσε ως τιμητής πάντων, και εκ του αποτελέσματος, προκαλούσε. Οι εισαγωγές στα έργα του τουλάχιστον αυτό καταδεικνύουν.

Εύξασθε,
Δ.
Ἀγαπητέ μου Δημήτρη,
Εὐχαριστῶ γιά τίς περισσότερες πληροφορίες —ἀπό τίς λίγες πού ἤξερα ἐγώ— καί γιά τό ἐναργές παράδειγμα, πού ἐπιβεβαιώνουν ὅμως σέ μεγαλύτερο βαθμό αὐτό πού ἤθελα νά πῶ ἐγώ.
Ὄντως ὁ μακαριστός Στανίτσας εἶχε δίκιο καί δέν μποροῦσε νά τό ξεχάσει. Ἄρα οἱ ὁποιεσδήποτε κρίσεις του δέν ἦταν ἄμοιρες προσωπικῆς ἀγανακτήσεως, πού δέν ἀφοροῦσαν στενά σέ θέματα μουσικῆς. Αὐτό ἤθελα νά μεταφέρω πρός τούς, οὕτως ἤ ἄλλως «βασιλικώτερους τοῦ βασιλέως», ὅτι δηλ. ἄς ἔχουμε ὑπ᾿ ὄψει μας καί αὐτό, προκειμένου ἀφοῦ τό ξεχωρίσουμε, νά μείνουμε στά θεωρητικά ἤ ψαλτικά, πέρα ἀπό προσωπικές ἀντιπαραθέσεις ἄσχετες μέ αὐτό.
Ἐσύ βέβαια θέλεις νά ὑποστηρίξεις ὅτι δέν εἶναι ἄσχετο αὐτό μέ τήν γενικώτερη πολιτεία τοῦ Καρᾶ καί ἀφορᾶ σέ θέμα μουσικό. Ἡ δική μου παρέμβαση ἦταν μιά προσπάθεια ἀποσυμφορήσεως τοῦ «κλίματος» γιά τό καλό τῶν καρδιῶν μας, ἀντικειμενικότερη κρίση σέ ἐπίπεδο μουσικό μόνον, καί γιά τήν ἀνάπαυση τῶν ψυχῶν καί τῶν δύο. Ὁ δικαιοκρίτης Κύριος θά κρίνει καί τούς δύο. Ἄν ἐμεῖς ὅμως καλλιεργοῦμε καί ἀναπαράγουμε βρασμό τῆς ψυχῆς μας καί καταστροφή τῆς εἰρήνης μας ἐξ αἰτίας προσωπικῶν γεγονότων, αὐτό ἀποβαίνει καί εἰς βάρος δικό μας.
Αὐτά ἤθελα νά πῶ ὡς ἱερεύς καί νά βοηθήσω κάποιες ψυχές· ἕνας ἱερεύς (κάθε ἱερεύς) πού δέν ἔχει σχέση μέ «κόμματα» ψαλτικά, ἀλλά συλλειτουργεῖ μέ ὅλους τούς ψάλτες.

ΥΓ. Παραλλήλως μέ τήν παράθεση στή βιογραφία τοῦ Θρ. Στανίτσα ὑπενόησα ὅτι ἐνδεχομένως νά μήν εἶναι ἀληθές κατά πάντα τό γεγονός, διότι ἀνθρωπίνως δέν θά ἦτο καί τόσο μεγάθυμος ὁ Μιχαηλίδης. Προφανῶς καί νά μήν ἐνδιαφερόταν ὄντως, ὅπως γράφτηκε, καί σᾶς εὐχαριστοῦμε ὅλους γιά τήν «ἱστορία», ἡ ὁποία ἱστορία πάντοτε μᾶς διδάσκει. Στά ὀφέλη πού μποροῦμε νά ἀποκομίσουμε ἀπό τήν ἱστορία ἀναφέρθηκα, ὅσα μποροῦν νά μᾶς ὁδηγοῦν σέ ἀσφαλέστερους δρόμους γιά τή συνέχιση τῆς πορείας μας, ἵνα «ἐν εἰρήνῃ προέλθωμεν» ἐκ τοῦ ματαίου κόσμου τούτου.


 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Με καμία επίσημη ιδιότητα. Αν θυμάμαι καλά, ο Καράς βρισκόταν στην Πόλη τότε και είχε πολύωρες συζητήσεις με τον τότε Πατριάρχη (ήταν και λίγο φίλοι νομίζω) ο οποίος τον είχε ρωτήσει (;) σχετικά ή απλά ο Καράς το ανέφερε στις συζητήσεις τους. Τίποτα επίσημο. Ήταν απλά η γνώμη του Καρά.

Πρέπει να το ξαναρωτήσω στον κ.Αγγελόπουλο από τον οποίο το είχα ακούσει. Ξεχνάω... (Π.Μ.*)
Όχι αυθωρεί και παραχρήμα... Όταν όμως έχει την δική σου πορεία (μια απλή περιήγηση στα μηνύματά σου αρκεί για να δει κανείς τι εμπάθεια υπάρχει), θα έλεγα επαξίως και αυτοδίκαια!
Ευχαριστώ.

(* Περιορισμένης Μνήμης)

Αντιπαρερχομενος τον εξυπνακισμο (λεξοπλαστης ειμαι ο....ψαλτακος) , επανερχομαι στο ζητουμενο : ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ?
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αντιπαρερχομενος τον εξυπνακισμο (λεξοπλαστης ειμαι ο....ψαλτακος)
Καιρός ήταν να μάθεις να το κάνεις και εσύ αυτό, όχι μόνο οι άλλοι... Καλό και χρήσιμο είναι.

Μετά ίσως να μάθεις να βάζεις και νερό στο κρασί σου. (πρόταση)
επανερχομαι στο ζητουμενο : ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ?
Εγώ δεν την έχω το είπα εξ αρχής. Αν υπάρχει, ας την ανεβάσει κάποιος.

Υ.Γ.
Υπάρχουν και πράγματα που συμφωνούμε...
 
Top