Πασχαλίδης Ζαχαρίας

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Ένας από τους μεγάλους Θεσσαλονικιούς ψάλτες. Πιστός του Καραμάνη με πάρα πολλούς μαθητές στη Β.Ελλάδα. Αρχοντικό ύφος, γεμάτη φωνή και δεινός εκτελεστής. Πρωτοψάλτης για πολλά χρόνια στον Αγ. Μηνά Θεσ/νίκης και αργότερα στην μητρόπολη και στον Αγ. Αθανάσιο από όπου και αποσύρθηκε. Αξίζει νομίζω να τον έχουμε στη συλλογή μας. Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Πάσα πνοή Α 1983.mp3
    895.2 KB · Views: 414
  • Αίνοι α 1983.mp3
    1.9 MB · Views: 281
  • Εωθινό Α 1983.mp3
    1.8 MB · Views: 306
  • Χερουβικό Α 1983.mp3
    2.4 MB · Views: 316
  • κοινωνικο α 1983.mp3
    2.3 MB · Views: 240
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ο Ζαχαρίας Πασχαλίδης είναι εκτός των άλλων και πολύ....χαμηλού προφίλ.

Σαν φοιτητής πήγαινα στην Ανάληψη, στη Θεσσαλονίκη. Πολλές φορές ψέλναμε μια....φοιτητοπαρέα και εμφανιζόταν στο "Του Δείπνου Σου".
"Δάσκαλε γιατί δεν ανέβαινες τόση ώρα?"
"Τώρα ήρθα" ή "Απο κάτω σας ακούω καλύτερα"

Όταν ανέβαινε μας έκανε ισοκράτημα! Δεν τον άκουσα ποτέ να μας ψέλνει κάτι.

Ο γιός του ο π. Πέτρος Πασχαλίδης (τοποθετημένος στην Ανάληψη) είναι ανάλογης ψαλτικής/φωνητικής ικανότητας.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Που να ακούσετε τον βροντόφωνο ανιψιό του νομίζω αλλα πάντως συγγενή του Ζαχαρία Πασχαλίδη. Ψάλλει ολομόναχος στον Άγιο Γεώργιο Νέας Ηράκλειας Χαλκιδικής. Δεινότατος εκτελεστής, αλλά επαναπαύτηκε κατα την γνώμη μου στα εύκολα, στον Καραμάνη και τον Βασιλικό (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους), και δεν προχώρησε να ασχοληθεί παραπάνω και να εξασκηθεί. Θα επισυνάψω κάποια στιγμή κάτι απο έναν γάμο που τον πέτυχα....
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να σας παραπέμψω και σε αυτό το θέμα αυτό, όπου πολλοί από μας μοιράζονται τις εμπειρίες τους με τον δάσκαλο και ανέβηκε και κάτι ηχητικό.
 

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Κοινωνικά των Κυριακων...
 

Attachments

  • Varys.mp3
    6.7 MB · Views: 223
  • Prwtos.mp3
    5.2 MB · Views: 186
  • Deyteros.mp3
    4.9 MB · Views: 182
  • Tetartos (agia).mp3
    4.9 MB · Views: 175
  • Tritos.mp3
    5 MB · Views: 167
  • Plagios B'.mp3
    5.4 MB · Views: 181

iospyrakis

Νέο μέλος
Υπήρξα μαθητής του Ζαχαρία Πασχαλίδη καθ' όλη τη διάρκεια των σπουδών μου στη Θεσσαλονίκη. Έχω συγκινηθεί πολύ. Δεν με ειδοποίησαν για το γεγονός (έγιναν όλα τόσο ξαφνικά κι εμάς που μένουμε μακριά δεν μας ειδοποίησαν). Σας ευχαριστώ πολύ. Έχω πολλά να σας πω για το δάσκαλο- είμαι συγκινημένος αυτή τη στιγμή, κάποια άλλη φορά. Και πάλι σας ευχαριστώ.
 
Που να ακούσετε τον βροντόφωνο ανιψιό του νομίζω αλλα πάντως συγγενή του Ζαχαρία Πασχαλίδη. Ψάλλει ολομόναχος στον Άγιο Γεώργιο Νέας Ηράκλειας Χαλκιδικής. Δεινότατος εκτελεστής, αλλά επαναπαύτηκε κατα την γνώμη μου στα εύκολα, στον Καραμάνη και τον Βασιλικό (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους), και δεν προχώρησε να ασχοληθεί παραπάνω και να εξασκηθεί. Θα επισυνάψω κάποια στιγμή κάτι απο έναν γάμο που τον πέτυχα....

Για τον Βασιλικό να το καταλάβω....... αλλα και για τον Καραμάνη? Εύκολος ο Καραμάνης? Καλό και αυτό...
 
Kaneis megalo lathos aderfe an pisteveis pws o karamanis einai eykolos!pragmati einai poly kalos psaltis kai poly kalo paidi o Pasxalis,o anipsios tou megalou Zaxaria Pasxalidi!Tyxainei na ton gnwrizw logw tou oti eimaste stin xorwdia "Ydimelon" mazi!Pasxali mou,na sai geros!!!:)
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Που να ακούσετε τον βροντόφωνο ανιψιό του νομίζω αλλα πάντως συγγενή του Ζαχαρία Πασχαλίδη. Ψάλλει ολομόναχος στον Άγιο Γεώργιο Νέας Ηράκλειας Χαλκιδικής. Δεινότατος εκτελεστής, αλλά επαναπαύτηκε κατα την γνώμη μου στα εύκολα, στον Καραμάνη και τον Βασιλικό (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους), και δεν προχώρησε να ασχοληθεί παραπάνω και να εξασκηθεί. Θα επισυνάψω κάποια στιγμή κάτι απο έναν γάμο που τον πέτυχα....

Γιατι ο Καραμανης ειναι ευκολος?
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Γιατι ο Καραμανης ειναι ευκολος?

To θέμα δεν είναι...:confused:.......αν ο Καραμάνης είναι ευκολος ή όχι....(...φυσικά και δεν είναι ...ευκολος ....)..

το θεμα είναι ....πως ταιριαζει....τον Βασιλικό ...(..τον άρχοντα της ντρρριιλιιας:D και του τσαλιμιού...:Dή της τσαρκαντζας που λενε και οι λαικοί.:p..)..

με τον Καραμάνη...τον οντως Αρχοντα..(..σκέτο..):cool:

απορω και εξίσταμαι:eek:
 
Top