"Πασαπνοάρια" των αίνων στη σλαβονική γλώσσα, μέλος Κων/νου Φωτόπουλου, ήχος πλ. α'

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΥΓ: δοκιμάστε προς το παρόν να ανοίξετε από mozilla και όχι από internet explorer γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν εμφανίζεται το συνημμένο.

Θά λυθεῖ ;
Τί νά κάνουμε κι ἐμεῖς........;;;;;;;;​
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η σύνθεση του Κωνσταντίνου Φωτόπουλου (αλλά και το έργο του στο συνολό του) είναι άξια πολλών συγχαρητηρίων.

Στο εισαγωγικό του σημείωμα υπάρχει και η εξής φράση που επιβεβαιώνει όσα έχω πει και άλλοτε
"Τέλος, πρέπει να διευκρινίσουμε ότι τόσο το «πάσα πνοή» όσο και το «αινείτε» έχουν μελοποιηθεί σύμφωνα με τον τρόπο προφοράς και τονισμού της σλαβονικής γλώσσας των Ρώσων αδελφών μας και είναι κατάλληλα προς χρήση από τους λοιπούς σλαβόφωνους εφόσον η προφορά τους συμπίπτει με τη ρωσική".
Δυστυχώς, η κάθε μια σλαβόφωνη εκκλησία προφέρει την λειτουργική γλώσσα με διαφορετικό τρόπο (και φυσικά με την πεποίθηση ότι αυτή είναι η σωστή! :rolleyes:) και (έχοντας αποδέκτες των συνθέσεών μου Σέρβους και Βουλγάρους) πρέπει να γράφω μια σύνθεση (εάν προορίζεται και για τους δύο) δύο φορές.

Τέλος να επισημάνω και ένα lapsus calami στην πρώτη γραμμή το γράμμα "х" πρέπει να πάει μαζί με το "ва" "да хвалит" (ας αινεί δηλ. αινεσάτω).
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
To πρόβλημα ελύθη προς το παρόν...
Ανοίγει κανονικά, νομίζω... Για δοκιμάστε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
To πρόβλημα ελύθη προς το παρόν...
Ανοίγει κανονικά, νομίζω... Για δοκιμάστε.
Ὅλα καλά καί στή Μελοποιΐα καί στίς Ἐξηγήσεις, ἐκτός τοῦ Χερουβικοῦ Ἀντωνίου ἱερέως· ἀλλά τό ἔχεις ἐδῶ.

Συγχαρητήρια !!!


 
Top