Παρουσία υγρών (όχι βραχνάδας) κατά την ώρα της απόδοσης

Status
Not open for further replies.
Κ

Κωσταντής1

Guest
Σεβαστοί οι διάφοροι ειδικοί (ιατροί, φωνολόγοι, εκπαιδευμένοι τενόροι κλπ), αλλά οι οδηγίες τους αναφέρονται σε φυσιολογικές συνθήκες ψαλσίματος και δε νομίζω να καλύπτουν ανάγκες να γίνει υπερχρήση της φωνής, τουτέστιν ένας άνθρωπος να παίξει 3-4 ρόλους συνεχόμενα και πολύ συχνά, πχ αρκετές φορές την εβδομάδα, χωρίς άδειες, ούτε καν αναρρωτικές! Δηλαδή οι ειδικοί, όταν μια φωνή τη δουν ζορισμένη, τότε θα την οδηγήσουν υποχρεωτικά σε άδεια, πράγμα που για εμάς είναι αδιανόητο.

Ωστόσο ο φυσιολογικός ψάλτης είναι για να πηγαίνει μόνο κάθε Κυριακή στην εκκλησία και στις πολύ μεγάλες εορτές. Και τότε ούτε κείμενα διαβάζει, ούτε αποστόλους, δε λέει κάν όλα τα του χορού του, δίνει δηλαδή και σε άλλους να πουν, τα μισά σχεδόν. Και τις υπόλοιπες μέρες ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ. Κάνει μια ήσυχη δουλίτσα, κατά προτίμηση μοναχική για να μη μιλάει σε κόσμο, αλλά και για να μη συγχρωτίζεται και κολλάει γρίππες και άλλες ιώσεις. Καλύτερα πχ αγρότης, παρά δάσκαλος (που νομίζω είναι οι περισσότεροι ψάλτες).

Κωσταντή, ο λόγος που αρέσουν οι παραμορφωμένοι ήχοι στις διάφορες μουσικές (ροκ και λαϊκή τουλάχιστον) είναι ότι ο ήχος πολλαπλασιάζεται και μια φωνή ακούγεται σαν περισσότερες.
... Ἣ παίζει καὶ τὸ ποίμνιο, οἱ παρευρισκόμενοι, ἱερεὶς κ.λπ. κάποιον ῥόλο στὰ συγκεκριμένο σημεῖο. Προσθ. ἁναρωτιέμαι μάλιστα ἐὰν ἀντὶ γιὰ μειονέκτημα εἶναι ὑπὲρ τοῦ ψάλτη, δηλαδὴ ὁφείλεται σὲ κάποιον συντονισμὸ μὲ τὸ ποίμνιο.
 
Last edited by a moderator:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μὲ ἁπλὴ λογικὴ εἴτε κάτι ἱδιαίτερο ἔχουν τὰ συγκεκριμένα μέλη ποὐ... ὑγραίνει τὸν λαιμό σας, ἢ εἶναι ἡ ὥρα τῆς ἡμέρας.
......Ή είναι παθολογικής, με λίγη δόση ψυχολογικής φύσεως! :D
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
......Ή είναι παθολογικής, με λίγη δόση ψυχολογικής φύσεως! :D
Καθόλου, νομίζω πὼς πρέπει νὰ ἐξετάσετε τὸ ἐνδεχόμενο ἡ πρόσθετη ὑγρασία νὰ μὴν παράγεται ἀπὸ τὸν δικό σας ὀργανισμό.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Μηπως εἶναι ὑγρασία τοῦ περιβάλλοντος ποὺ ἀνακυκλώνεται.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μηπως εἶναι ὑγρασία τοῦ περιβάλλοντος ποὺ ἀνακυκλώνεται.
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό... Και πώς μπορεί να βελτιωθεί;
Πάντως όταν πηγαίνω σε άλλες ενορίες, δεν εμφανίζεται πολύ έντονα το φαινόμενο, όσο στη δική μου....
Εν τούτοις όμως υγρά, συνεχίζουν να μου ταλαιπωρούν τον φάρυγγα-ουρανίσκο, χωρίς όμως έντονα συμπτώματα (γρέζι). Απλά προσπαθώ ψάλλοντας,όταν φτάνω στη μαρτυρία, να καταπιώ τα υγρά που έχουν κατακλύσει το στόμα μου και καπάκι να συνεχίσω.
 
Last edited:

Λιάκος Η

Μέλος
Σε ανάλογο πρόβλημα που αντιμετωπίζω την λύση βρήκα στον αλλεργιολόγο, ίσως θα έπρεπε να επισκεφτείτε κάποιον μήπως αντιμετωπίζεται κάτι παρόμοιο. Εγώ επιπλέον παρουσιάζω ταυτόχρονα και πρόβλημα στἠν απόδοση δυσκολεύομαι στα ψηλὰ όταν παρουσιάζεται το "φαινόμενο".
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σε ανάλογο πρόβλημα που αντιμετωπίζω την λύση βρήκα στον αλλεργιολόγο, ίσως θα έπρεπε να επισκεφτείτε κάποιον μήπως αντιμετωπίζεται κάτι παρόμοιο. Εγώ επιπλέον παρουσιάζω ταυτόχρονα και πρόβλημα στἠν απόδοση δυσκολεύομαι στα ψηλὰ όταν παρουσιάζεται το "φαινόμενο".
Εχω αλλεργία, τη λεγόμενη αγγειοκινητική, όπως λέγεται. Δηλ. ανα πάσα ώρα και στιγμή αρχίζω να φτερνίζομαι και να έχω καταρροή, για αδιευκρίνιστο λόγο. Έριξα και εκεί τις υποψίες μου... μήπως δηλ. μέρος της καταρροής κατεβαίνει στο λαιμό... τελικά ούτε αυτό μας κάνει!... :D
Εχετε και εσείς το ίδιο πρόβλημα;
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Σε ανάλογο πρόβλημα που αντιμετωπίζω την λύση βρήκα στον αλλεργιολόγο, ίσως θα έπρεπε να επισκεφτείτε κάποιον μήπως αντιμετωπίζεται κάτι παρόμοιο. Εγώ επιπλέον παρουσιάζω ταυτόχρονα και πρόβλημα στἠν απόδοση δυσκολεύομαι στα ψηλὰ όταν παρουσιάζεται το "φαινόμενο".
Ὁ καθένας μας ἔχει τὸ δικό του γιατροσόφι... τὸ δικό μου εἶναι νὰ μὴν τὰ... παίρνετε πίσω, ἔχετε καλοῦ-κακοῦ κανὰ μαντηλάκι δίπλα, καὶ παρατηρῆστε τὴν ὥρα ποὺ ψέλνετε τὸ ἠχητικὸ... ἑφφέ, χωρὶς νὰ τὸ κρύβετε, ἔστω μιὰ φορά.
 
Last edited by a moderator:

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Αν εμφανίζεται ειδικά σε ένα ναό, μπορεί να οφείλεται στο μικροκλίμα. Μήπως έχει καμία ξηρότητα από την πολλή θέρμανση και τις ανάσες; Μήπως υγρασία; Κρύο;

Επίσης η πολλή απορρόφηση ήχου από χαλιά, ανθρώπους κλπ. Μπορεί να χαλάει την ακουστική εν αγνοία σου. Ξεκινάς το πρωί με ναό άδειο σαν ηχείο αλλά μετά θέλει δυναμωμα το μικρόφωνο όμως εσύ παρασύρεσαι και φωνάζεις.

Την έχω πάθει να είναι κλειστό το μικρόφωνο ή να κλείσει από διακοπή και να μη πάρω χαμπάρι. Στο τέλος έλεγα γιατί κουράστηκα; Να γιατί.

Για μια ακόμα φορά: ψαλε λίγο πιο δεύτερα, για να μη σε απασχολούν τέτοια προβλήματα.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μη τρως το βράδυ, νηστικός μετά την 19.00.
Πρόσεξε την πίσω καταρροή, είναι ύπουλη.
Ο ψυχολογικός παράγοντας μετράει, ειδικά όταν είσαι μόνος ή σε απασχολούν σοβαρά προβλήματα και αγχώνεσαι.
Το πρωινό διάβασμα δεν βοηθάει, αλλά δε γίνεται αλλιώς.
Δοκίμασε καναδυο μέρες πριν την Κυριακή, να μιλάς οσο γίνεται λιγότερο και βράδυ Σαββάτου νηστικός και 22.00 στο κρεβάτι μόνος;). Πάρε και καναδυο strepfen για το ... καλό.
Πρόσεξε τη θέρμανση από κλιματιστικό, ξηραίνει τον αέρα και δε βοηθά.

Έτσι είναι οι μάχιμοι ψάλτες, καλή υπομονή.
 
Ωρλ μου ειχε πει καποτε οτι οι φωνητικες χορδες για να δουλευουν χωρις να κουραζονται και τραυματιζονται πρεπει ο οργανισμος να ειναι πολυ καλα ενυδατωμενος...Αρα πρεπει να πινουμε πολυ νερο το πρωι...Το εχει ακουσει κανεις αλλος αυτο;
 

Λιάκος Η

Μέλος
Εχω αλλεργία, τη λεγόμενη αγγειοκινητική, όπως λέγεται. Δηλ. ανα πάσα ώρα και στιγμή αρχίζω να φτερνίζομαι και να έχω καταρροή, για αδιευκρίνιστο λόγο. Έριξα και εκεί τις υποψίες μου... μήπως δηλ. μέρος της καταρροής κατεβαίνει στο λαιμό... τελικά ούτε αυτό μας κάνει!... :D
Εχετε και εσείς το ίδιο πρόβλημα;
Υπάρχει αλλεργία που λόγω αυτής κατεβαίνουν υγρά στο λαιμό και δημιουργούν πρόβλημα.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Καλύτερα πολύ νερό το βράδυ παρά το πρωί, μπορεί να τις ερεθίσει χειρότερα. Άσε που θα βαρύνει και το στομάχι..

Επίσης αυτό δεν μπορεί να είναι λύση διότι θα σημαίνει ότι θα στερείσαι τη θεία κοινωνία.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
Καλύτερα πολύ νερό το βράδυ παρά το πρωί, μπορεί να τις ερεθίσει χειρότερα. Άσε που θα βαρύνει και το στομάχι..

Επίσης αυτό δεν μπορεί να είναι λύση διότι θα σημαίνει ότι θα στερείσαι τη θεία κοινωνία.
Κάτι εἶπες ἐδῷ to the point! ἀλλὰ δὲν ξέρω ποιὸ καὶ τί.
 
Κ

Κωσταντής1

Guest
ο λόγος που αρέσουν οι παραμορφωμένοι ήχοι στις διάφορες μουσικές (ροκ και λαϊκή τουλάχιστον) είναι ότι ο ήχος πολλαπλασιάζεται και μια φωνή ακούγεται σαν περισσότερες. .
Γιατὶ ὅμως ἀρέσει; Διότι ὁ μουσικὸς δανείζει τὴν φωνή του σὲ πολλοὺς ἀκροατές.
Nἀ ἐξεταστῇ τὸ ἑξῆς (προτείνω). Ἐὰν αὐτὴ ἡ ξαφνικὴ "ἐφίδρωση" τῶν φωνητικῶν χορδῶν σχετίζεται μὲ ἕνα διάστημα ξηρασίας (ἀποφυγῆς ὑγρῶν) ποὺ μόλις διεκόπη, ἢ ποὺ ἐπίκειται νὰ λήξῃ ὀσονούπω. Ἐμένα προσωπικὰ μὲ ἐνδιαφέρει γιὰ τοὺς λόγους ποὺ προανέφερα... Προσθήκη: ἐγὼ νομίζω πὼς κατάλαβα τί γίνεται, εἶναι ἀπίστευτο! Γιατὶ νὰ μὴν τὸ ἐκθέσω ἀπὸ τώρα;
Ὅταν κανεὶς ἀναγκάζεται νὰ τραγουδήσῃ - νὰ ψάλλῃ, ἐδῷ - ἐνῷ τὸ σῶμα του εἶναι ξηρό, τὸ σῶμα ἀναγκάζεται νὰ ἀνοίξῃ ἕνα ἄλλο ντεπόζιτο ὑγρῶν, κατὰ πάσα πιθανότητα πρόκειται γιὰ κυριολεκτικὴ ἐφίδρωση τῶν φωνητικῶν χορδῶν. Ἑπειδὴ ὁ ἴδρως ἔχει ἄλλη σύσταση ἀπὸ τον βλεννογόνο τοῦ λάρυγγος, προκαλεῖται αὐτὴ ἡ τράχυνση τῆς φωνῆς: εἶναι σὰν νὰ βάζεις στὸ ἀεροπλάνο βενζίνη ἀντὶ γιὰ κηροζίνη.
Ἁλλά: ἐγὼ πιθανολογῶ ὅτι ὁ καλὸς ψάλτης καὶ ἂν ἔχει κατεβάσῃ δυὸ μπουκάλια ἐμφιαλωμένο καὶ πάλι θὰ παρουσιαστῇ τὸ ἴδιο φαινόμενο, διότι ψέλνει σὰν τὴν φωνὴ τοῦ ποιμνίου ποὺ περιμένει τὸ μυστήριο τῆς θείας Εὐχαριστίας.
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ωρλ μου ειχε πει καποτε οτι οι φωνητικες χορδες για να δουλευουν χωρις να κουραζονται και τραυματιζονται πρεπει ο οργανισμος να ειναι πολυ καλα ενυδατωμενος...Αρα πρεπει να πινουμε πολυ νερο το πρωι...Το εχει ακουσει κανεις αλλος αυτο;

Δύο προβλήματα. Πῶς θὰ πάρεις ἀντίδωρο ἄν πιεῖς νερό; Ἄν δὲ δὲ νοιάζει κανένα πρόβλημα. Προσωπικά, μόνο ὅταν ἡ φωνή μου εἶναι χάλια, τότε πίνω λίγες γουλιές κατ' οἰκονομία.
Ἄν πιεῖς πολὺ νερό, σίγουρα θὰ χρειαστεῖς τουαλέτα. Τί θὰ κάνεις; Δὲν εἶναι εὔκολο ἄν εἶσαι μόνος. Θέλει προσοχή.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ο δομέστικος 2 - 3 ποστ πιο πάνω μας έδωσε κάποιες σωστές οδηγίες υγείας που φυσικά ισχύουν για όλους, όχι μόνο τους ψάλτες.

Μια ειδικότερη συμβουλή είναι να μη διστάζεις να κάνεις παύση για να καταπιεις αυτή την υγρασία. Συμφωνώ ότι νιώθεις έκθετος αν επικρατήσει σιγή, αλλά μην το σκέφτεσαι. Δεν έχεις να αποδείξεις κάτι.

Φυσιολογικό είναι να βγάζει σάλιο το στόμα ασταμάτητα. Αλίμονο αν στέγνωνε!

Γενικά πόσο κρατάει η ακολουθία σας;
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αν εμφανίζεται ειδικά σε ένα ναό, μπορεί να οφείλεται στο μικροκλίμα. Μήπως έχει καμία ξηρότητα από την πολλή θέρμανση και τις ανάσες; Μήπως υγρασία; Κρύο;

Επίσης η πολλή απορρόφηση ήχου από χαλιά, ανθρώπους κλπ. Μπορεί να χαλάει την ακουστική εν αγνοία σου. Ξεκινάς το πρωί με ναό άδειο σαν ηχείο αλλά μετά θέλει δυναμωμα το μικρόφωνο όμως εσύ παρασύρεσαι και φωνάζεις.

Την έχω πάθει να είναι κλειστό το μικρόφωνο ή να κλείσει από διακοπή και να μη πάρω χαμπάρι. Στο τέλος έλεγα γιατί κουράστηκα; Να γιατί.

Για μια ακόμα φορά: ψαλε λίγο πιο δεύτερα, για να μη σε απασχολούν τέτοια προβλήματα.
Δουλεύουν τα air condition που φυσικά δεν είναι και ό,τι καλύτερο...
Υγρασία, υπάρχει μια σχετική...
Ισως έχεις δίκιο...
Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου όπως και όλους τους συναδέλφους!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Δύο προβλήματα. Πῶς θὰ πάρεις ἀντίδωρο ἄν πιεῖς νερό; Ἄν δὲ δὲ νοιάζει κανένα πρόβλημα. Προσωπικά, μόνο ὅταν ἡ φωνή μου εἶναι χάλια, τότε πίνω λίγες γουλιές κατ' οἰκονομία.
Ἄν πιεῖς πολὺ νερό, σίγουρα θὰ χρειαστεῖς τουαλέτα. Τί θὰ κάνεις; Δὲν εἶναι εὔκολο ἄν εἶσαι μόνος. Θέλει προσοχή.
Πολύ νερό ποτέ. Αν χρειάζεται, μόνο μερικές γουλιές.
 
Status
Not open for further replies.
Top